Jump to content

Ποινές, Πρόστιμα, Αθωώσεις και τέτοια


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, SpiRos said:

Δε νομίζω, αλλά δεν θα πέσω κι από τα σύννεφα αν γίνει πράξη τελικά.

Μιλάμε για αυτοκαταστροφή αν ισχύσει τέτοια ποινη

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Όπως λειτουργεί η διοίκηση δεν βλέπω καμία αυτοκαταστροφή, μπορεί και να το θέλουν κιόλας. Και 2 χρόνια να φάμε, χάνονται οι 2 μηδενικές χρονιές οπότε ίδιους βαθμούς θα έχουμε. Δεν νομίζω κανένας παίκτης να ήρθε στην ΑΕΚ για το Europa (που δεν ξέραμε δηλαδή αν παίζαμε κιόλας να ναι καλά ο Μανόλο). Η διοίκηση ανοίγματα δεν κάνει, ίδιο πλάνο θα ακολουθήσει, κι έτσι όπως το πάει 2-3ος θα ξαναβγαίνεις. Με Ευρώπη χωρίς Ευρώπη τα είδαμε φέτος. Βγήκαμε CL και δεν άλλαξε τίποτα, χειρότερα βασικά πήγαν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Όπως λειτουργεί η διοίκηση δεν βλέπω καμία αυτοκαταστροφή, μπορεί και να το θέλουν κιόλας. Και 2 χρόνια να φάμε, χάνονται οι 2 μηδενικές χρονιές οπότε ίδιους βαθμούς θα έχουμε. Δεν νομίζω κανένας παίκτης να ήρθε στην ΑΕΚ για το Europa (που δεν ξέραμε δηλαδή αν παίζαμε κιόλας να ναι καλά ο Μανόλο). Η διοίκηση ανοίγματα δεν κάνει, ίδιο πλάνο θα ακολουθήσει, κι έτσι όπως το πάει 2-3ος θα ξαναβγαίνεις. Με Ευρώπη χωρίς Ευρώπη τα είδαμε φέτος. Βγήκαμε CL και δεν άλλαξε τίποτα, χειρότερα βασικά πήγαν τα πράγματα.

Καλή η αντιπάθειά σου προς τον Μελισσανίδη, αλλά ξέρεις και συ αν κάτσεις και σκεφτείς λίγο ψύχραιμα πως τίποτα απ' όλα αυτά που γράφεις δεν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Διάλογο κάνουμε, οπότε γράψε μου που είμαι λάθος με επιχειρήματα και θα σου απαντήσω αν διαφωνώ ή συμφωνώ. Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά μετά το φετινό το καλοκαιρινό και τώρα τον χειμώνα δεν βλέπω πραγματικά που μπορεί να είμαι λάθος. Θα μας χαλάσει προσωπικά, αλλά η διοίκηση δεν νοιάζεται καν. Αν νοιαζόταν δεν θα άφηνε τέτοια άτομα μέσα ειδικά όταν έφαγες -3 με γαύρο.

Η διοίκηση νοιάζεται για το γηπεδικό μόνο και πιστεύω αν όντως φάμε τέτοια τιμωρία ε δεν θα την χαλάσει κιόλας. Θα φέρει χειρότερο του Μαρίνου; Μήπως θα αφήσει την ομάδα με ελλιπές ρόστερ; Μήπως θα πάρει μόνο δανεικούς ψιλοτελειωμένους; Μήπως θα τελειώσει παίκτες που δεν ανανεώνουν με φακές;

Link to comment
Share on other sites

Από που να το πιάσω

Από το ότι δεν τρέχει και τίποτα με το να βάλεις 2 μηδενικές χρονιές στη βαθμολογία της ΟΕΦΑ και ουσιαστικά σε 3 χρόνια να ξεκινάς πάλι από την αρχή πάνω που χεις κάνει τα πρώτα σου βήματα να επανέλθεις στα ιστορικά σου στάνταρ; Ουσιαστικά μηδενίζεις τους 4 πόντους που μάζεψες φέτος και τους 9 περσινούς, αφού μέχρι να επανέλθεις στην Ευρώπη θα ναι έτοιμες να διαγραφούν αυτές οι χρονιές.

Από το ότι δεν έρχονται παίκτες στην ΑΕΚ για την Ευρώπη; Ο αγαπητός σου Πόνσε που τον εκθιάζεις συνεχώς γιατί ήρθε; Το χε καημό να παίζει στα γήπεδα των Ζωσιμάδων ή μεγάλωσε με αφίσα του Μαύρου μικρός; Επίσης πιστεύεις ότι παίκτες όπως ο Σιμόες, ο Λιβάγια, ο Τσιγκρίνσκι, ο Κρίστισιτς, ο Χουλτ θα θελαν να παραμείνουν στην ΑΕΚ αν δεν υπήρχε ο παράγοντας Ευρώπη;

Ότι δεν αλλάζει τίποτα με ή χωρίς Ευρώπη; Πιστεύεις δηλαδή ότι πέρσι χωρίς την μεγάλη πρόκριση επί της Μπριζ θα χαμε κάνει την πορεία που κάναμε στο πρωτάθλημα; Με τίποτα. Πρώτα απ' όλα δεν θα χε έρθει ο Αραούχο και έπειτα οι παίκτες δεν θα έπαιρναν το ψυχολογικό ανέβασμα που πήραν καταφέρνοντας μια υπέρβαση από την αρχή της σεζόν. Η Ευρώπη σε ''φτιάχνει'' ενόψει μιας σεζόν και σου δίνει κίνητρο.

Μπορεί από τα 20 μύρια (βλακωδώς) να μην χρησιμοποιήθηκε ούτε ένα μικρό ποσοστό για μεταγραφές και όλα θα πάνε στο γήπεδο, αλλά τι νομίζεις; Ότι αν δεν υπήρχε η Ευρώπη θα είχε φιλοτημηθεί ο Μελισσανίδης να βάλει λεφτά απ' την τσέπη του; Ή θα πούλαγε παίκτες όπως ο Μπάρκας και ο Λιβάγια ή θα παιρνε δάνειο (μάντεψε ποιος θα το πλήρωνε. Πάντως σίγουρα όχι ο Δημήτρης).

Άλλο πράγμα να γκρινιάζουμε για την καβουριαση, άλλο να τα ισοπεδώνουμε (για ακόμη μια φορά) όλα. Και γω είμαι εκνευρισμένος με τα εγκλήματα του καλοκαιριού και γω χαλάστηκα που από τα 20 μύρια δεν δώθηκαν έστω τα 3 για μεταγραφές, αλλά δεν θα διαγράψω την αξία της Ευρώπης. Και μένα με εκνευρίζει η απάθεια της διοίκησης απέναντι στους Μπαχαλάκηδες, αλλά δεν θα πω ότι επιδιώκει την τιμωρία. Χωρίς Ευρώπη έπαιζες με Αραβίδη, Πέκχαρτ και Κολοβέτσιο, με Ευρώπη παίζεις με Λιβάγια, Αραούχο και Πόνσε. Αυτό συμβαίνει επειδή και η διοίκηση ανεβάζει (έστω και λίγο) το μπάτζετ, αλλά επειδή και συ γίνεσαι λίγο πιο ελκυστικός, έχεις κάτι να προσφέρεις σε έναν παίκτη που χει κάποια ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Οκ πάμε να κάνουμε πιο κατανοητό τον συλλογισμό μου. Ξεκινάω από εδώ: Η διοίκηση δεν ενδιαφέρεται για την ευρωπαική πορεία της ομάδας. Οι λόγοι απλοί:

  1. Δεν θα σε έριχνε στην Β/Γ με αποτέλεσμα να διαγράψει ό,τι βαθμούς είχες.
  2. Όταν βγήκες Ευρώπη για πρώτη φορά δεν θα έφερνε Κετσπάγια αλλά Μονταγιέ.
  3. Σου κάθεται ο Μανόλο, σου κάνει τρελή χρονιά στην Ευρώπη κι αντί να τον ανταμοίψεις αφού ο αντίπαλος είναι βατός στους 32 φέρνεις Μοράν και Μασούντ.
  4. Διώχνεις τον Μανόλο ενώ έχει πάρει πρωτάθλημα + 32 Γιουροπα
  5. Σου κάθεται η πρόκριση στο CL. 4 βαθμοί στο τσεπάκι, αντί να ανταμοίψεις τον Μαρίνο με ένα χαφ κι εξτρέμ. Αποφασίζεις δεν χρειάζεται κανένας και τελειώνεις 3. Αποτέλεσμα η χειροτερή χρονιά Ελληνικής ομάδας στο CL και μόνο 4 βαθμοί.
  6. Ενώ τρως τιμωρία με γαύρο λόγο των γνωστών αγνώστων, κι ενώ ξέρεις ότι θα γίνει πανικός με Άγιαξ (κι ενώ έγινε και πριν το ματς) εσύ δεν κάνεις τίποτα. Παίζεις τα πάντα κορώνα γράμματα.

Πάμε στο ότι οι παίκτες έρχονται για την Ευρώπη. Ας υποθέσουμε ότι ο Λιβάγια έχει ως στόχο της ζωής του να παίξει CL. Ε πάει και παίζει μπουνιές στο τέλος ενώ είχες περάσει CL. Συγνώμη αλλά δεν πιστεύω ο Λιβάγια να έχει ως στόχο την Ευρώπη. Ο πιο ποιοτικός σου παίκτης τώρα. Πάμε τώρα στον Σιμόες ας πούμε. Κύριο μέλημα του είναι τα λεφτά και η χώρα. Δεν τον νοιάζει τίποτα άλλο. Όταν ήρθε, ούτε Ευρώπη είμασταν ούτε ξέραμε αν θα είμασταν ποτέ λόγω αυτών που έκανε η διοίκηση. Πάμε τώρα στον Πόνσε. Συγνώμη αλλά ο παίκτης κλώτσαγε μέχρι τέλους. Δεν τον ένοιαξε το ότι θα παίζαμε CL. Πρωτάθλημα καλύτερο ήθελε όχι Ευρώπες κτλ.Αν του είχε κάνει πρόταση η τελευταία της Ισπανίας ε θα πήγαινε εκεί το παιδί. Δεν θα αναφέρω καν ότι πλέον οι παίκτες κοιτάνε την τσέπη τους μόνο και για αυτό πάνε MLS/Κίνα/Αραβία κτλ. Το όλο μου point εδώ είναι ότι η διοίκηση φέρνει παίκτες τελειωμένους ουσιαστικά. Δεν την κατηγορώ στο 100% γιατί το πρωτάθλημά μας είναι της πλάκας, αλλά φέρνει σίγουρα χειρότερους  σε σχέση με γαύρο νότου/βορρά και πολλές φορές χωρίς σχέδιο (πχ 0 εξτρέμ, αλλά 4 10αρια ξέρω γω). Οι πιο πολλοί, ή μάλλον σχεδόν όλοι οι παίκτες που είχαμε δεν έχουν κάνουν ποτέ πρωταθλητισμό, ποια Ευρώπη να τους νοιάζει τώρα. Ε με τον ίδιο συλλογισμό θα πήγαιναν σε καμιά Εσθονία, Βουλγαρία, Τσεχία κτλ. Ίδιες ελπίδες έχουν να παίξουν Ευρώπη κι εκεί.

Πάμε τώρα ότι η Ευρώπη φτιάχνει τον παίκτη. Φέτος κάνανε την μεγαλύτερη υπέρβαση που θα μπορούσαν να κάνουν. Φτιάχτηκαν οι παίκτες; Εγώ τους είδα χειρότερους από πέρυσι και χωρίς καν όρεξη. Συνδυασμός διοίκησης/προπονητή αυτό. Δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν του Μανόλο, αλλά από ψυχολογία το άτομο έχει phd ξέρω γω.

Θα συμφωνούσα στα άλλα σου points, αλλά δεν μπορώ λόγω του ότι έχουμε την διοίκηση που έχουμε. Ή να το πω πιο σωστά, δεν με ενδιαφέρει αν είναι ο Τίγρης ή ο Ντέμης ή ο ΧΧ στην τελική πρόεδρος, απλά θέλω να δω α) σχέδιο, β) ειλικρίνεια, γ) σταθερά βήματα μπρος κι όχι 1 μπροστά 2 πίσω κοκ. Αν το κάνουν από φέτος θα είμαι χαρούμενος, δεν με νοιάζει αν είναι ο Τίγρης ή όχι.

Σε γενικές γραμμές η Ευρώπη είναι σημαντική, συμφωνώ σε αυτό. Αλλά δεν είναι σημαντική για το πως λειτουργεί η ΑΕΚ αυτή την στιγμή, αυτό είναι το γενικό μου point.
YΓ: Κι όχι δεν πιστεύω λόγω Ευρώπης κάνει μεταγραφές ο Τίγρης, γιατί θα είχε κάνει και φέτος όπου έβγαλε τα 3πλασια και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Fadrhonc21 said:

Όταν ήρθε, ούτε Ευρώπη είμασταν ούτε ξέραμε αν θα είμασταν ποτέ λόγω αυτών που έκανε η διοίκηση.

Η κσνονικοτητα της ΑΕΚ ειναι η Ευρωπη.Δεν νομιζω οτι υπηρχε ανθρωπος ακομα και αντιπαλος που πιστευε οτι η ΑΕΚ δεν θα ξαναπαιζε ΠΟΤΕ στην Ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σφυρίξει φάπα, να μαζευτούμε κάπου να κάνουμε θεωρίες για την ομάδα. Καλομελέτα κι έρχεται το δαβλί το αναμμένο.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, XAMΠOΣ said:

Και επισημα τελος οι μεταγραφες λοιπον.

Ας καθόσουν φρόνιμος. Γαμιουνται που δεν έκαναν όσα έπρεπε για μεταγραφές το καλοκαίρι. Δε θα τους φορτώσουμε και τις μπούκες.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
25 minutes ago, ASYLO said:

Δε θα τους φορτώσουμε και τις μπούκες.

Άσυλο, νομίζω κάτι γίνεται τελευταία με τα φάρμακα που σου δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Άσυλο, νομίζω κάτι γίνεται τελευταία με τα φάρμακα που σου δίνουν.

Για βγάλε διάγνωση. Εγώ λέω να καθόμασταν ήσυχοι, να μη μας τιμωρούσαν και να καντηλιάζαμε που δε μας έκαμναν μεταγραφές. Τώρα δε μας κάμνουν μεταγραφές λόγω τιμωρίας και καλά. Ο γιατρός μου λέει οτι φταίνε οι οπαδοί. Ο δικός σου τι λέει ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Ο δικός μου λέει πως αν αφήνεις το σπίτι σου ξεκλείδωτο υπάρχει περίπτωση να στο ληστέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο νοικοκύρης που πρέπει να κλειδώνει τους καλεσμένους απ’έξω ? Αν τώρα οι καλεσμένοι είναι και κλέφτες, να το βάλουμε στα δεδομένα για να έχουμε πιο σαφή αποτελέσματα στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Well, αν ο νοικοκύρης καλεί όποιον να ναι στο σπίτι του τότε τα θέλει ο ποπός του. Δεν μπορεί να κράζει τους καλεσμένους ενώ αυτός τους έβαλε στο σπιτικό του.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είχαν σκοπό να φέρουν παιχτούρες αλλά μας χάλασε τα σχέδια η μπούκα. Φτου ρε πούστη γκαντεμια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι δεν είχαν τέτοιο σκοπό (δεν προκύπτει) αλλά δεν έχουν πει επίσης ότι ήθελαν αλλά η μπούκα τους το χάλασε. Αυτό είναι συμπέρασμα οπαδών όχι επίσημη ή non paper θέση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανακοίνωση δελτίο της ΟΥΕΦΑ και να ήθελαν να βάλουν αυτή τη ποινη λίγο δύσκολο πλεον. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest XAMΠOΣ

Ακουσα πριν στο ραδιο οτι δικαιωθηκε ο μισοπλεμονος ο χλεμπονιαρης ο κωλογαυρος στο διαιτητικο δικαστηριο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν και τον αναστησαμε μια φορά. Τώρα είναι στο γαυρο και παρακαλά κάθε αγωνιστική να του δίνουν πέναλτι για να φτάσει τα περσινα γκολ

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, George_D said:

Το πήρε πάνω του ο τίγρης 

Η άλλη ανάγνωση λέει ότι είσαι τόσο αδιάφορος πλέον, που δεν θέλησαν να σε τιμωρησουν. Το έκαναν όταν ήσουν ακόμα στο παιχνίδι. Τώρα ανταγωνιζεσαι ατρόμητο κ αρη

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×