Jump to content

Καψουρα mix


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 7 months later...
  • 11 months later...
1 hour ago, parakmiakos said:

Ολοκαινουργιος Χρηστος Κυριαζης. Τονυς μπαρ, Αμερικανικο.. Ενα οδοιπορικο στον Πειραια μας.

 

Δίπλα, στο ιταλικό κάνουνε ακόμη εκείνη την θεσπέσια (αυθεντική και όχι "μανιτάρια μπέϊκον και κρέμα γάλακτος") καρμπονάρα ?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, parakmiakos said:

Ολοκαινουργιος Χρηστος Κυριαζης. Τονυς μπαρ, Αμερικανικο.. Ενα οδοιπορικο στον Πειραια μας.

Απολαυστε.

 

Παρα το προχωρημενο της ηλικιας και το shh που παραπεμπει σε μηχανακι-μασελα, η τσιριδα ( σε χαμηλοτερα ντεσιμπελ βεβαια) στο ρεφραιν καλα κρατει.

Γεια σου επιπλοποιε Κυριαζη!!

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Νονός said:

Δίπλα, στο ιταλικό κάνουνε ακόμη εκείνη την θεσπέσια (αυθεντική και όχι "μανιτάρια μπέϊκον και κρέμα γάλακτος") καρμπονάρα ?

Εχω καιρο να φαω εκει. Πριν την ανακαινιση σκεψου. Εχω ακουσει οτι εχει χαλασει γενικα το φαγητο του.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@Νονός επειδη τωρα διαβασα αυτα που εγραψες για τον Καζαντζιδη αλλα και για αλλους, παρατηρω οτι ασχολεισαι πολυ με την μουσικη και εχεις εμπεριστατωμενη αποψη.Δεν ξερω τι σου αρεσει να ακους αλλα θα με ενδιεφερε η γνωμη σου για τον Παντελιδη και τον Κυριαζη οποτε εχεις χρονο.Τους θεωρω "συγγενικους" κατα καποιο τροπο και πολυ μεγαλους καλλιτεχνες.Φυσικα οποιοσδηποτε μπορει να εκφρασει την γνωμη του ειτε του αρεσουν ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

@Man Of Faith ακούω πολλά. Σχεδόν από όλα τα είδη εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Κάνω βέβαια τις επιλογές μου. Σε κάθε είδος μουσικής βρίσκεις από "σκουπίδι" μέχρι "διαμάντι". Δε λέω, έχω τους "έρωτες" και τα "κολλήματα" μου στα οποία ίσως να είμαι και φουλ υποκειμενικός.

Πριν σου πω τη γνώμη μου γι αυτούς που με ρωτάς, μια φιλική παραίνεση. Να είσαι λίγο φειδωλός με εκφράσεις όπως "πολύ μεγάλος καλλιτέχνης". Τέτοιοι "τίτλοι" απαιτούν σειρά προϋποθέσεων και λίγοι τις τηρούν σε όλες τις μορφές τέχνης.

Τον Παντελίδη τον έχω ακούσει ελάχιστα και αυτό κατά τύχη. Έχω ένα πρόβλημα με όλους της γενιάς του. Μου ακούγονται όλοι ίδιοι. Ή έστω μη αναγνωρίσιμοι ηχητικά. Δεν έχουνε "σφραγίδα" ρε παιδί μου. Και το ρεπερτόριο κι η θεματολογία μονοδιάστατα. "Καργιόλα που με παράτησες κι εγώ για σένα λιώνω" και τέλος. Πέθανε το παλικαράκι έτσι όπως πέθανε και χτίστηκε κι ο ντόρος. Αν ζούσε ακόμη φυσιολογικά -μακάρι δλδ για τον άνθρωπο- δεν νομίζω να ήταν παραπάνω από ένας "διάττων αστήρ" με ημερομηνία λήξης.

Ο Κυριαζής είναι ότι λέει το βιογραφικό του. Ένας εύπορος επαγγελματίας που είχε την οικονομική δυνατότητα να στηρίξει το χόμπι του, να συνθέσει, να γράψει, να τραγουδήσει, να δισκογραφήσει (σε εποχές που η δισκογραφία ήθελε οικονομικό μπακγκράουντ στιβαρό), να κάνει τον ντόρο γύρω από το όνομα του. Φωνή με ένα κάποιο ενδιαφέρον και μια κάποια ιδιαιτερότητα, ακούγεται ευχάριστα, μέχρι εκεί. Παικτικά (κιθαριστικά) όχι κάτι ιδιαίτερο. Εξαργύρωσε πλουσιοπάροχα την επιτυχία με αμοιβή την -τότε- Βάνα(ρα).

--Μου κάθεται και τζαναμπέτικα που τονΕ έχει άβαταρ αυτή η "τσιμεντοκονία" η "πατητή" του ΚουΜου και "απομακρύνομαι" περισσότερο από αυτόν. :lol:

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, parakmiakos said:

Για τον Χρηστάρα τον Πειραιωτη μπορείτε να διαβάσετε αυτό. 

https://www.google.com/amp/s/www.oneman.gr/synentefxeis/o-ti-agapaei-o-xrhstos-kyriazhs-toy-thymizei-th-mana-toy/%3famp

Το εχω διαβασει.Απο τα πραγματα που συμφωνω με τον Καισαρη ειναι ο Κυριαζης και το Lost.

Link to comment
Share on other sites

@Νονός ισως το μεγαλυτερο ποσοστο του ελληνικου ρεπερτοριου εχει την ιδια θεματολογια.Θεωρω οτι την "σφραγιδα" τους την αφησαν και οι δυο με την εννοια οτι εχουν αναγνωρισιμο υφος που διαφερει απο τους υπολοιπους.Παντως και οι δυο ειναι πολυ αγαπημενοι μου.

Διαβασα με ενδιαφερον αυτα που εγραψες για Διονυσιου και Βοσκοπουλο.Ποια θα ελεγες οτι ειναι τα "κολληματα" σου εσενα;

Επισης μια ερωτηση προς ολους, ποιος θεωρειτε οτι εχει μεγαλυτερη συμβολη στο κομματι της μουσικης ενος τραγουδιου, αυτος που εγραψε την μουσικη ή ο ενορχηστρωτης;

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Man Of Faith said:

Ποια θα ελεγες οτι ειναι τα "κολληματα" σου εσενα;

Κατά πρώτο και κύριο το Πειραιώτικο ( @parakmiakos ) Ρεμπέτικο. Το παλιό λαϊκό, η τζαζ, τα έθνικ τύπου φάδο, αργεντίνικο τάνγκο κλπ. και οι ροκ μπαλάντες.

14 hours ago, Man Of Faith said:

Επισης μια ερωτηση προς ολους, ποιος θεωρειτε οτι εχει μεγαλυτερη συμβολη στο κομματι της μουσικης ενος τραγουδιου, αυτος που εγραψε την μουσικη ή ο ενορχηστρωτης;

Για μένα η μουσική και η όποια αξία, ομορφιά, μεγαλείο έχει ανήκει στον συνθέτη. Ο ενορχηστρωτής αναλαμβάνει να "την πασσάρει" στο κοινό. Και αναλόγως την ικανότητα του, αυτή η "πάσσα" γίνεται επιτυχώς ή όχι. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που η μαεστρική "πάσσα" (ενορχηστρωτής) έχει κάνει χιτ όχι και τόσο μεγαλειώδεις συνθέσεις (μουσικός).

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×