Jump to content

Καψουρα mix


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

20 hours ago, Νονός said:

εκφράσεις όπως "πολύ μεγάλος καλλιτέχνης". Τέτοιοι "τίτλοι" απαιτούν σειρά προϋποθέσεων και λίγοι τις τηρούν σε όλες τις μορφές τέχνης.

Συμφωνώ απόλυτα, και να προσθέσω ότι σημαντικός παράγοντας είναι η διαχρονικότητα.

18 hours ago, Man Of Faith said:

Επισης μια ερωτηση προς ολους, ποιος θεωρειτε οτι εχει μεγαλυτερη συμβολη στο κομματι της μουσικης ενος τραγουδιου, αυτος που εγραψε την μουσικη ή ο ενορχηστρωτης;

Ξεκάθαρα ο συνθέτης, κι επίσης πιστεύω πως πέραν μεγάλων συνθετών, μεγάλοι είναι -στα αυτιά μου- οι μουσικοί που συνδυάζουν σύνθεση κι εκτέλεση, αφού αυτή η σύμπλεξη δημιουργεί το μεγαλείο. Και σε σύνδεση και με το παραπάνω σχόλιο, οι μεγάλες συνθέσεις είναι διαχρονικές, κι έτσι έρχονται τα cover και τα remix, που φυσικά συνήθως αποτελούν "ύβρεις".

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

@Νονός Να υποθεσω οτι λεγοντας το παλιο λαικο μιλας κυριως για την δεκαετια του '60 και ισως μερος του '70 και σκορπια κομματια του '80 αν την θεωρησουμε παλια αυτη την δεκαετια.

@Νονός @greg_voo Σιγουρα ο συνθετης λεω κι εγω αλλα η απορια μου γεννηθηκε με τα χρονια ακουγοντας μουσικη, και ενω ο συνθετης εχει γραψει μια μελωδια συνηθως προσαρμοσμενη σε ενα οργανο ή απλα τραγουδωντας την, πολλες φορες μας μενει μια εισαγωγη σε ενα τραγουδι ή ενα βιολι, ή ενα σολο κιθαρας, ή ενα ακορντεον και παει λεγοντας.Για τα οποια ειναι υπευθυνος ο ενορχηστρωτης, σε περιπτωση βεβαια που δεν ειναι το ιδιο προσωπο με τον συνθετη.Εχω καταληξει οτι ειναι ενα 75%-25% περιπου υπερ του συνθετη.

Φυσικα ισχυει και αυτο που εγραψε ο Νονος οτι εχουν υπαρξει ενορχηστρωσεις που εχουν "ανεβασει" μετρια κομματια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, greg_voo said:

κι έτσι έρχονται τα cover και τα remix, που φυσικά συνήθως αποτελούν "ύβρεις".

 

Δεν ειναι ολες οι διασκευες για πεταμα, εχουν υπαρξει τετοιες που ειτε πλησιαζουν το αυθεντικο ειτε το ξεπερνουν.Εξαλλου ο ηχος αλλαζει με τα χρονια.Γι αυτο δεν ειμαι αφοριστικος στις διασκευες, στο κατω κατω παντα θα υπαρχει το αυθεντικο να το ακουσουμε αν το προτιμαμε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν είναι για πέταμα όλες, γι' αυτό έβαλα και το συνήθως. Επίσης ακόμα και οι μέτριες επανεκτελέσεις ή διασκευές συντελούν στη διαχρονικότητα, πολλές φορές έχω ανακαλύψει κομμάτια ή κ μπάντες με αφορμή κάποια διασκευή.

Τώρα στο κομμάτι της ενορχήστρωσης, συνήθως νομίζω κάτι σου μένει με "αφορμή" την εισαγωγή ή κάτι άλλο, αλλά σου μένει επειδή είναι συνολικά άρτιο. 

Επαναλαμβάνω τη θέση μου πως όλα αυτά στην τέχνη είναι φουλ υποκειμενικά. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.:P

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Man Of Faith said:

Να υποθεσω οτι λεγοντας το παλιο λαικο μιλας κυριως για την δεκαετια του '60 και ισως μερος του '70 και σκορπια κομματια του '80 αν την θεωρησουμε παλια αυτη την δεκαετια.

Για τις δεκαετίες του '50 και του ΄60, δλδ για την "μετεξέλιξη¨του Ρεμπέτικου όταν αυτό έπαψε να υφίσταται στην αυθεντική  μορφή του. Έχω τη γνώμη ότι το τέλος της δεκαετίας του '60 σηματοδοτεί και το τέλος της περιόδου αυτού που ονομάζεται "παλιό λαϊκό". Η δεκαετία του '70 φέρνει άλλα "ήθη και έθιμα" στο Ελληνικό τραγούδι. Μέσα στα οποία βρίσκεις αναμφίβολα "διαμάντια" μουσικά αλλά και πολύ κιτς πλέον. Κάτι που συνεχίζεται εντεινόμενο στα 80s και πολύ περισσότερο στα 90s και μετά.

@Man Of Faith και @greg_voo, η κουβέντα που ανοίγετε για τις διασκευές είναι πολύ μεγάλη (και ενδιαφέρουσα). Η διασκευή είναι "δίκοπο μαχαίρι" και η "ευθύνη" της βαραίνει αποκλειστικά και μόνο τον διασκευαστή. Υπάρχουν σημαντικοί άνθρωποι που ασχολούνται με τη μουσική που στέλνουν στο πυρ το εξώτερον γενικά τη διασκευή υποστηρίζοντας ότι τα "μεγάλα" κομμάτια απαγορεύεται να τα ακουμπάει οποιοσδήποτε. Δεν τους αδικώ αλλά δεν νομίζω ότι η όποια κακή ή αποτυχημένη διασκευή κάνει "ζημιά" στο αυθεντικό κομμάτι. Τον διασκευαστή εκθέτει και τίποτα παραπάνω. Εκτός αυτού πιστεύω ότι οι διασκευές ενεργούν και ευεργετικά σε είδη μουσικής που δεν υφίστανται πλέον σε ενεργή μορφή όπως πχ το Ρεμπέτικο. Με την έννοια ότι ο νεόκοπος ακροατής που θα "μαγνητιστεί" από την (επιτυχημένη) διασκευή, αργά ή γρήγορα θα ψαχτεί, θα ενδιαφερθεί και για το πρωτότυπο. Κι εκεί, τότε, είναι πολύ πιθανόν το εκλιπόν είδος (Ρεμπέτικο) να αποκτήσει έναν ακόμη θαυμαστή και υποστηρικτή. Σημαντικό κέρδος για τέτοια είδη μουσικής.

Προσωπικά, έχω τσακωθεί επανειλημμένα με φίλους κι αδερφούς ρεμπετομανείς για χάρη των Locomondo και τη διασκευή της "Φραγκοσυριανής" του Μάρκου που τη θεωρώ αριστουργηματική για τα δεδομένα της εποχής που έγινε.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, parakmiakos said:

Μου τα χάλασες με τη Φραγκοσυριανη. Αίσχος είναι η διασκευή των locomondo. Η Ιουλιαρα έχει κάνει ωραίες διασκευές με τον Παπατραγιαννη. 

Γούστα είναι αυτά Παρακουμέα μου.

Η Ζουλί κι ο Σώτος διασκευές ???? Μήπως εννοείς επανεκτελέσεις ? Γιατί δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό από διασκευές. :huh:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Νονός said:

Γούστα είναι αυτά Παρακουμέα μου.

Η Ζουλί κι ο Σώτος διασκευές ???? Μήπως εννοείς επανεκτελέσεις ? Γιατί δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό από διασκευές. :huh:

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, parakmiakos said:

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.

 

 

Εντάξει ρε φίλε, δεν το λες και "διασκευή". Μια μικρή ενορχηστρωτική "παρέμβαση" με το κοντραμπάσο και τη φυσούνα και ως εκεί.

Έτσι νομίζω.

Άλλωστε ο Σώτος είναι ταλιμπάν παραδοσιακός όσο κι να θέλει η καψούρα σου να κάνει τα τσαλίμια της και τις τζαλγκάντζες της. :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 6/28/2020 at 10:27 PM, Νονός said:

Εντάξει ρε φίλε, δεν το λες και "διασκευή". Μια μικρή ενορχηστρωτική "παρέμβαση" με το κοντραμπάσο και τη φυσούνα και ως εκεί.

Έτσι νομίζω.

Άλλωστε ο Σώτος είναι ταλιμπάν παραδοσιακός όσο κι να θέλει η καψούρα σου να κάνει τα τσαλίμια της και τις τζαλγκάντζες της. :lol:

 

Αυτό πως βρέθηκε στο καψούρα μιξ; 

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2020 at 12:30 AM, Rayo Vallecano 21 said:

Αυτό πως βρέθηκε στο καψούρα μιξ; 

Αφ' ενός είναι η κατάληξη μιας ανταλλαγής ιδεών και απόψεων με τον Παρακουμέα και αφ' ετέρου υπηρετούμε μια από τις θεμελιώδεις αξίες του ΚΜ, το "οφ τοπικ", ελληνιστί "εΚτός θέΜατος". ?

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Καρδιά μου το βήμα κόψε
τη σκέψη σταμάτησε εδώ
την ίδια μορφή κι απόψε
δεν θέλω να ξαναδώ
Εκείνος που τόσο αγάπησες
έφυγε χωρίς γυρισμό
με ένα πικρό αντίο
σε γέμισε τόσο καημό

Κι αν κάποια στιγμή τον ξέχασες
και σ΄άλλον ζητήσεις να πας
μα ότι και να βρεις θυμήσου
πιο λίγο ν΄αγαπάς
Εκείνος που τόσο αγάπησες
έφυγε χωρίς γυρισμό
με ένα πικρό αντίο
σε γέμισε τόσο καημό

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 8 months later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×