Jump to content
Στήριξε την ΑΕΚ Read more... ×
ΚΑΡΤΑ ΦΙΛΟΥ ΑΕΚ 2020-21 Read more... ×
Sign in to follow this  
parakmiakos

Καψουρα mix

Recommended Posts

@Man Of Faith ακούω πολλά. Σχεδόν από όλα τα είδη εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Κάνω βέβαια τις επιλογές μου. Σε κάθε είδος μουσικής βρίσκεις από "σκουπίδι" μέχρι "διαμάντι". Δε λέω, έχω τους "έρωτες" και τα "κολλήματα" μου στα οποία ίσως να είμαι και φουλ υποκειμενικός.

Πριν σου πω τη γνώμη μου γι αυτούς που με ρωτάς, μια φιλική παραίνεση. Να είσαι λίγο φειδωλός με εκφράσεις όπως "πολύ μεγάλος καλλιτέχνης". Τέτοιοι "τίτλοι" απαιτούν σειρά προϋποθέσεων και λίγοι τις τηρούν σε όλες τις μορφές τέχνης.

Τον Παντελίδη τον έχω ακούσει ελάχιστα και αυτό κατά τύχη. Έχω ένα πρόβλημα με όλους της γενιάς του. Μου ακούγονται όλοι ίδιοι. Ή έστω μη αναγνωρίσιμοι ηχητικά. Δεν έχουνε "σφραγίδα" ρε παιδί μου. Και το ρεπερτόριο κι η θεματολογία μονοδιάστατα. "Καργιόλα που με παράτησες κι εγώ για σένα λιώνω" και τέλος. Πέθανε το παλικαράκι έτσι όπως πέθανε και χτίστηκε κι ο ντόρος. Αν ζούσε ακόμη φυσιολογικά -μακάρι δλδ για τον άνθρωπο- δεν νομίζω να ήταν παραπάνω από ένας "διάττων αστήρ" με ημερομηνία λήξης.

Ο Κυριαζής είναι ότι λέει το βιογραφικό του. Ένας εύπορος επαγγελματίας που είχε την οικονομική δυνατότητα να στηρίξει το χόμπι του, να συνθέσει, να γράψει, να τραγουδήσει, να δισκογραφήσει (σε εποχές που η δισκογραφία ήθελε οικονομικό μπακγκράουντ στιβαρό), να κάνει τον ντόρο γύρω από το όνομα του. Φωνή με ένα κάποιο ενδιαφέρον και μια κάποια ιδιαιτερότητα, ακούγεται ευχάριστα, μέχρι εκεί. Παικτικά (κιθαριστικά) όχι κάτι ιδιαίτερο. Εξαργύρωσε πλουσιοπάροχα την επιτυχία με αμοιβή την -τότε- Βάνα(ρα).

--Μου κάθεται και τζαναμπέτικα που τονΕ έχει άβαταρ αυτή η "τσιμεντοκονία" η "πατητή" του ΚουΜου και "απομακρύνομαι" περισσότερο από αυτόν. :lol:

1 hour ago, parakmiakos said:

Για τον Χρηστάρα τον Πειραιωτη μπορείτε να διαβάσετε αυτό. 

https://www.google.com/amp/s/www.oneman.gr/synentefxeis/o-ti-agapaei-o-xrhstos-kyriazhs-toy-thymizei-th-mana-toy/%3famp

Το εχω διαβασει.Απο τα πραγματα που συμφωνω με τον Καισαρη ειναι ο Κυριαζης και το Lost.

@Νονός ισως το μεγαλυτερο ποσοστο του ελληνικου ρεπερτοριου εχει την ιδια θεματολογια.Θεωρω οτι την "σφραγιδα" τους την αφησαν και οι δυο με την εννοια οτι εχουν αναγνωρισιμο υφος που διαφερει απο τους υπολοιπους.Παντως και οι δυο ειναι πολυ αγαπημενοι μου.

Διαβασα με ενδιαφερον αυτα που εγραψες για Διονυσιου και Βοσκοπουλο.Ποια θα ελεγες οτι ειναι τα "κολληματα" σου εσενα;

Επισης μια ερωτηση προς ολους, ποιος θεωρειτε οτι εχει μεγαλυτερη συμβολη στο κομματι της μουσικης ενος τραγουδιου, αυτος που εγραψε την μουσικη ή ο ενορχηστρωτης;

14 hours ago, Man Of Faith said:

Ποια θα ελεγες οτι ειναι τα "κολληματα" σου εσενα;

Κατά πρώτο και κύριο το Πειραιώτικο ( @parakmiakos ) Ρεμπέτικο. Το παλιό λαϊκό, η τζαζ, τα έθνικ τύπου φάδο, αργεντίνικο τάνγκο κλπ. και οι ροκ μπαλάντες.

14 hours ago, Man Of Faith said:

Επισης μια ερωτηση προς ολους, ποιος θεωρειτε οτι εχει μεγαλυτερη συμβολη στο κομματι της μουσικης ενος τραγουδιου, αυτος που εγραψε την μουσικη ή ο ενορχηστρωτης;

Για μένα η μουσική και η όποια αξία, ομορφιά, μεγαλείο έχει ανήκει στον συνθέτη. Ο ενορχηστρωτής αναλαμβάνει να "την πασσάρει" στο κοινό. Και αναλόγως την ικανότητα του, αυτή η "πάσσα" γίνεται επιτυχώς ή όχι. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που η μαεστρική "πάσσα" (ενορχηστρωτής) έχει κάνει χιτ όχι και τόσο μεγαλειώδεις συνθέσεις (μουσικός).

20 hours ago, Νονός said:

εκφράσεις όπως "πολύ μεγάλος καλλιτέχνης". Τέτοιοι "τίτλοι" απαιτούν σειρά προϋποθέσεων και λίγοι τις τηρούν σε όλες τις μορφές τέχνης.

Συμφωνώ απόλυτα, και να προσθέσω ότι σημαντικός παράγοντας είναι η διαχρονικότητα.

18 hours ago, Man Of Faith said:

Ξεκάθαρα ο συνθέτης, κι επίσης πιστεύω πως πέραν μεγάλων συνθετών, μεγάλοι είναι -στα αυτιά μου- οι μουσικοί που συνδυάζουν σύνθεση κι εκτέλεση, αφού αυτή η σύμπλεξη δημιουργεί το μεγαλείο. Και σε σύνδεση και με το παραπάνω σχόλιο, οι μεγάλες συνθέσεις είναι διαχρονικές, κι έτσι έρχονται τα cover και τα remix, που φυσικά συνήθως αποτελούν "ύβρεις".

@Νονός Να υποθεσω οτι λεγοντας το παλιο λαικο μιλας κυριως για την δεκαετια του '60 και ισως μερος του '70 και σκορπια κομματια του '80 αν την θεωρησουμε παλια αυτη την δεκαετια.

@Νονός @greg_voo Σιγουρα ο συνθετης λεω κι εγω αλλα η απορια μου γεννηθηκε με τα χρονια ακουγοντας μουσικη, και ενω ο συνθετης εχει γραψει μια μελωδια συνηθως προσαρμοσμενη σε ενα οργανο ή απλα τραγουδωντας την, πολλες φορες μας μενει μια εισαγωγη σε ενα τραγουδι ή ενα βιολι, ή ενα σολο κιθαρας, ή ενα ακορντεον και παει λεγοντας.Για τα οποια ειναι υπευθυνος ο ενορχηστρωτης, σε περιπτωση βεβαια που δεν ειναι το ιδιο προσωπο με τον συνθετη.Εχω καταληξει οτι ειναι ενα 75%-25% περιπου υπερ του συνθετη.

Φυσικα ισχυει και αυτο που εγραψε ο Νονος οτι εχουν υπαρξει ενορχηστρωσεις που εχουν "ανεβασει" μετρια κομματια.

1 hour ago, greg_voo said:

κι έτσι έρχονται τα cover και τα remix, που φυσικά συνήθως αποτελούν "ύβρεις".

Δεν ειναι ολες οι διασκευες για πεταμα, εχουν υπαρξει τετοιες που ειτε πλησιαζουν το αυθεντικο ειτε το ξεπερνουν.Εξαλλου ο ηχος αλλαζει με τα χρονια.Γι αυτο δεν ειμαι αφοριστικος στις διασκευες, στο κατω κατω παντα θα υπαρχει το αυθεντικο να το ακουσουμε αν το προτιμαμε.

Εννοείται πως δεν είναι για πέταμα όλες, γι' αυτό έβαλα και το συνήθως. Επίσης ακόμα και οι μέτριες επανεκτελέσεις ή διασκευές συντελούν στη διαχρονικότητα, πολλές φορές έχω ανακαλύψει κομμάτια ή κ μπάντες με αφορμή κάποια διασκευή.

Τώρα στο κομμάτι της ενορχήστρωσης, συνήθως νομίζω κάτι σου μένει με "αφορμή" την εισαγωγή ή κάτι άλλο, αλλά σου μένει επειδή είναι συνολικά άρτιο. 

Επαναλαμβάνω τη θέση μου πως όλα αυτά στην τέχνη είναι φουλ υποκειμενικά. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.:P

2 hours ago, Man Of Faith said:

Να υποθεσω οτι λεγοντας το παλιο λαικο μιλας κυριως για την δεκαετια του '60 και ισως μερος του '70 και σκορπια κομματια του '80 αν την θεωρησουμε παλια αυτη την δεκαετια.

Για τις δεκαετίες του '50 και του ΄60, δλδ για την "μετεξέλιξη¨του Ρεμπέτικου όταν αυτό έπαψε να υφίσταται στην αυθεντική  μορφή του. Έχω τη γνώμη ότι το τέλος της δεκαετίας του '60 σηματοδοτεί και το τέλος της περιόδου αυτού που ονομάζεται "παλιό λαϊκό". Η δεκαετία του '70 φέρνει άλλα "ήθη και έθιμα" στο Ελληνικό τραγούδι. Μέσα στα οποία βρίσκεις αναμφίβολα "διαμάντια" μουσικά αλλά και πολύ κιτς πλέον. Κάτι που συνεχίζεται εντεινόμενο στα 80s και πολύ περισσότερο στα 90s και μετά.

@Man Of Faith και @greg_voo, η κουβέντα που ανοίγετε για τις διασκευές είναι πολύ μεγάλη (και ενδιαφέρουσα). Η διασκευή είναι "δίκοπο μαχαίρι" και η "ευθύνη" της βαραίνει αποκλειστικά και μόνο τον διασκευαστή. Υπάρχουν σημαντικοί άνθρωποι που ασχολούνται με τη μουσική που στέλνουν στο πυρ το εξώτερον γενικά τη διασκευή υποστηρίζοντας ότι τα "μεγάλα" κομμάτια απαγορεύεται να τα ακουμπάει οποιοσδήποτε. Δεν τους αδικώ αλλά δεν νομίζω ότι η όποια κακή ή αποτυχημένη διασκευή κάνει "ζημιά" στο αυθεντικό κομμάτι. Τον διασκευαστή εκθέτει και τίποτα παραπάνω. Εκτός αυτού πιστεύω ότι οι διασκευές ενεργούν και ευεργετικά σε είδη μουσικής που δεν υφίστανται πλέον σε ενεργή μορφή όπως πχ το Ρεμπέτικο. Με την έννοια ότι ο νεόκοπος ακροατής που θα "μαγνητιστεί" από την (επιτυχημένη) διασκευή, αργά ή γρήγορα θα ψαχτεί, θα ενδιαφερθεί και για το πρωτότυπο. Κι εκεί, τότε, είναι πολύ πιθανόν το εκλιπόν είδος (Ρεμπέτικο) να αποκτήσει έναν ακόμη θαυμαστή και υποστηρικτή. Σημαντικό κέρδος για τέτοια είδη μουσικής.

Προσωπικά, έχω τσακωθεί επανειλημμένα με φίλους κι αδερφούς ρεμπετομανείς για χάρη των Locomondo και τη διασκευή της "Φραγκοσυριανής" του Μάρκου που τη θεωρώ αριστουργηματική για τα δεδομένα της εποχής που έγινε.

23 minutes ago, parakmiakos said:

Μου τα χάλασες με τη Φραγκοσυριανη. Αίσχος είναι η διασκευή των locomondo. Η Ιουλιαρα έχει κάνει ωραίες διασκευές με τον Παπατραγιαννη. 

Γούστα είναι αυτά Παρακουμέα μου.

Η Ζουλί κι ο Σώτος διασκευές ???? Μήπως εννοείς επανεκτελέσεις ? Γιατί δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό από διασκευές. :huh:

3 minutes ago, Νονός said:

Γούστα είναι αυτά Παρακουμέα μου.

Η Ζουλί κι ο Σώτος διασκευές ???? Μήπως εννοείς επανεκτελέσεις ? Γιατί δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό από διασκευές. :huh:

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.

20 minutes ago, parakmiakos said:

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.

Εντάξει ρε φίλε, δεν το λες και "διασκευή". Μια μικρή ενορχηστρωτική "παρέμβαση" με το κοντραμπάσο και τη φυσούνα και ως εκεί.

Έτσι νομίζω.

Άλλωστε ο Σώτος είναι ταλιμπάν παραδοσιακός όσο κι να θέλει η καψούρα σου να κάνει τα τσαλίμια της και τις τζαλγκάντζες της. :lol: