Jump to content

Recommended Posts

ca3e160ec0575aa61538799a5afdb830_425019.

 

Η ? ΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει τη συμφωνία της με τον Ουρουγουανό προπονητή Γκουστάβο ? ογιέτ μέχρι το καλοκαίρι.

 

Ο Γκουστάβο ? ογιέτ γεννήθηκε στις 15 Νοεμβρίου του 1967 στο Μοντεβίδεο και μέχρι τα 23 του αγωνίστηκε στην Ουρουγουάη (Ρίβερ ? λέιτ Μονδεβίδεο και Μπέλα Βίστα) ενώ έκανε κι ένα πέρασμα από τη γαλλική Γκρενόμπλ (1988-89). Στη συνέχεια αγωνίστηκε επτά χρόνια στη Ρεάλ Σαραγόσα (1990-97) κατακτώντας μαζί της ένα Κύπελλο Ισπανίας (1994) και ένα Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης (1995).

 

Το 1997 αποκτήθηκε από την Τσέλσι, όπου αγωνίστηκε ως το 2001, κατακτώντας ένα Κύπελλο Κυπελλούχων (1998) και ένα Κύπελλο Αγγλίας (2000). Στα τρία τελευταία χρόνια της καριέρας του (2001-2004) αγωνίστηκε στην Τότεναμ. Από το 1993 έως το 2000 αγωνίστηκε στην Εθνική Ανδρών της Ουρουγουάης (26 συμμετοχές – 3 γκολ) και μαζί της κέρδισε το Κόπα Αμέρικα του 1995.

 

Ξεκίνησε την προπονητική καριέρα του στη Σουίντον ως βοηθός του παλιού του συμπαίκτη στην Τσέλσι Ντένις Γουάιζ, τον οποίον ακολούθησε και στη Λιντς. Στη συνέχεια ήταν συνεργάτης του Χουάντε Ράμος στην Τότεναμ, αλλά το 2009 ανέλαβε ως πρώτος προπονητής την Μπράιτον, την οποία ανέβασε το 2011 από την League 1 (τρίτη επαγγελματική κατηγορία) στην Championship (δεύτερη επαγγελματική κατηγορία) ενώ παράλληλα αναδείχθηκε καλύτερος προπονητής της σεζόν 2010-11 στη League 1.

 

Το 2013 έκανε το ντεμπούτο του σε πάγκο της ? ρέμιερ Λιγκ, αναλαμβάνοντας τη Σάντερλαντ, την οποία οδήγησε σε παραμονή στην κατηγορία αλλά και στον τελικό του Λιγκ Καπ του 2014, όπου η ομάδα του έχασε από τη Μάντσεστερ Σίτι. Η συνεργασία του Γκουστάβο ? ογιέτ με τον αγγλικό σύλλογο λύθηκε τον περασμένο Μάρτιο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Ρε γρουσουζη δεν ανοιγουν οι φωτο :wacko: Κανε εντιτ και σιαχτες...! και μετα θα κανω εντιτ το ποστ μου :D

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Τωρα τις διορθωσε :D

Και τις αλλαζει ολη την ωρα η σουπια

Edited by ΧΑΜΠΟΣ
Link to comment
Share on other sites


Το στίγμα των προθέσεων του στην ΑΕΚ έδωσε από την πρώτη κιόλας μέρα ο Γκουστάβο ? ογιέτ. 

 

Μιλώντας στους παίκτες, στο πλαίσιο της παρθενικής του προπόνησης στην «Ένωση», ο Ουρουγουανός τους έδωσε εξ αρχής να καταλάβουν τις προτεραιότητες και τις διαχωριστικές γραμμές που θέτει. 


 

«Σήμερα και αύριο δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι στον τρόπο δουλειάς. Θα πάμε σε μια πεπατημένη γιατί έχουμε ματς την Κυριακή, αλλά να ξέρετε ότι από την επόμενη εβδομάδα θα αλλάξουν πολλά εδώ και θέλω να είστε συγκεντρωμένοι, προσεκτικοί και επαγγελματίες», τους είπε χαρακτηριστικά. 

 

Αφού ξεκαθάρισε λοιπόν ότι «το πρώτο που θέτω ως κανόνα και βάση συνεργασίας είναι ο απόλυτος επαγγελματισμός και σε αυτό δεν δέχομαι πολλά-πολλά», κατέληξε: 

 

«Από αυτά που έχω δει από εσάς νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Να φτιάξουμε μια ομάδα που θα κερδίζει πολύ και ανεξαρτήτως δυναμικότητας αντιπάλου. Αυτό που θέλω να δω από σας είναι να δίνετε το 100%». 

 

sport-fm

Link to comment
Share on other sites

Η ? ΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει ότι ο Γκουστάβο ? ογιέτ υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας μέχρι το καλοκαίρι με προοπτική επέκτασης για δύο ακόμα χρόνια. Μαζί του υπέγραψαν οι δύο συνεργάτες του Μαουρίσιο Ταρίκο και Τσάρλι Ότγουεϊ.
Μετά την υπογραφή του συμβολαίου του, ο Γκουστάβο ? ογιέτ δήλωσε στο aekfc.gr: «Γνωρίζω ότι ήρθα σε έναν τεράστιο σύλλογο και έχω μείνει έκπληκτος από την υποδοχή που μου έχει γίνει. Στόχος μας είναι να παίζουμε σε κάθε αγώνα για τη νίκη, αρχής γενομένης από το ντέρμπι της Κυριακής με τον ? αναθηναϊκό, και να διατηρήσουμε την επαφή με τις πρώτες θέσεις».

Link to comment
Share on other sites

Ετούτος μόλις μάθει να λέει "γαμήσου πούστη μαλάκα" θα γελάσουν και τα αμπέλια στα Σπάτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Ο δεκάλογος του Γκουστάβο ? ογέτ

 

Η καριέρα ως ποδοσφαιριστής

1. Γεννήθηκε στο Μοντεβιδέο της Ουρουγουάης στις 15 Νοεμβρίου του 1968, αλλά έπαιξε για πρώτη φορά ποδόσφαιρο στη Γαλλία και τη Γκρενόμπλ. Αν και η θέση του ήταν στο κέντρο, είχε συχνή επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα. Μετά από ένα χρόνο εκεί λοιπόν μετακόμισε στην Αργεντινή και την Ρίβερ, πριν πάρει και πάλι το δρόμο για την Ευρώπη καταλήγοντας στην Ισπανία και την Σαραγόσα.

 

_199712775jpg17344577_ce715805.jpg

Εκεί θα μείνει επτά χρόνια, κάτι που τον έκανε τον ξένο παίκτη με τις περισσότερες σεζόν στην ομάδα. Σκόραρε 60 γκολ σε 240 παιχνίδια.

Η κόντρα με Ρανιέρι

2. Το 1997 παίρνει μεταγραφή στην Τσέλσι, την οποία και βοήθησε να τερματίσει στην τρίτη θέση στην πρώτη του σεζόν. Ωστόσο τα πράγματα αρχίζουν και δυσκολεύουν γι' αυτόν το 2000 με τον ερχομό του Κλαούντιο Ρανιέρι στην ομάδα.

 

article-2517722-00285D7F00000258-152_634

Οι σχέσεις των δύο ανδρών δεν είναι οι ιδανικές καθώς ο Ιταλός θέλει να ανανεώσει την ομάδα, κατεβάζοντας τον μέσο όρο ηλικίας. Ο ? ογέτ έχει θέση αναπληρωματικού και έτσι παίρνει την απόφαση να ζητήσει μεταγραφή.

Από Τσέλσι σε Τότεναμ

3. Η μεταγραφή όμως είναι στην Τότεναμ, μια ομάδα που βρίσκεται επίσης στο Λονδίνο, κάτι που τον κάνει μισητό στους φιλάθλους της Τσέλσι. Όπως ο ίδιος όμως εξήγησε "Μου ήταν δύσκολο να φύγω από την Τσέλσι και να πάω στην Τότεναμ.

 

Gus-Poyet_2750432b.jpg

 

Αλλά έπρεπε να μείνω στο Λονδίνο για χάρη των παιδιών μου που πήγαιναν σχολείο. Ήμουν ένα θύμα των αλλαγών που ήθελε ο Ρανιέρι. Είχα ακόμη ένα χρόνο συμβόλαιο, αλλά ο προπονητής δεν με πίστεψε. Το ίδιο έκανε και στον Ντένις Γουάιζ, τον επί 11 χρόνια αρχηγό της ομάδας". Τελικά με την Τότεναμ έφτασε στον τελικό του Λιγκ Καπ το 2001, ωστόσο χτυπημένος από τραυματισμούς τελικά αποχώρισε κάπως άδοξα.

? αίκτης-προπονητής

4. Ως ποδοσφαιριστής ακόμη είχε κατασταλάξει στο ότι θα ακολουθούσε την προπονητική. Έτσι τον Ιούλιο του 2006 γίνεται παίκτης-βοηθός προπονητή στην Σουίντον, δίπλα στον παλιό του συμπαίκτη στην Τσέλσι, Ντένις Γουάιζ. Εκεί αρχίζει και μαθαίνει τα βασικά του κοουτσαρίσματος. Στη συνέχεια μετακομίζει στη Λιντς και πάλι στο πλευρό του Γουάις. Ενώ το 2007 ο Χουάντε Ράμος τον παίρνει ως βοηθό στην Τότεναμ, την πρώην ομάδα του.

Τίναξε την μπάνκα στην Μπράιτον

5. Τα πρώτα του βήματα ως πρώτος προπονητής τα κάνει στην Μπράιτον. Στις 10 Νοεμβρίου του 2009 αναλαμβάνει τα ηνία της ομάδας που τότε αγωνιζόταν στη League One.

 

576267-soccer-npower-football-league-one

Την αμέσως επόμενη σεζόν την ανεβάζει ως πρώτη στην Championship. Το καλοκαίρι του 2011 μάλιστα έσπασε δύο φορές το ρεκόρ μεταγραφών του συλλόγου. Αρχικά με την απόκτηση των Γουίλ Μπάκλεϊ και Κρεγκ Μακέιλ-Σμιθ και στη συνέχεια με τον πρώην διεθνή Ισπανό, Βιθέντε.

Απαξίωση από Βιθέντε

6. Ο τελευταίος όμως όπως εξομολογήθηκε σε συνέντευξή του έχει τις χειρότερες των εντυπώσεων για τον Γκους ? ογέτ: "Είναι το χειρότερο άτομο που έχω συναντήσει στο ποδόσφαιρο. Για μένα δεν είναι παρά ένας εγωιστής και εγωκεντρικός.

 

ay_1100536461-e1368958131719.jpg

Το λέω επειδή έτσι νιώθω. Δεν θέλω να μιλήσω άσχημα για τους συμπαίκτες μου. Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι ένας προπονητής να κοροϊδεύει τους παίκτες του. Είδα πράγματα εδώ που δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Αν κάνεις ένα λάθος στην προπόνηση, θα βάλει τα γέλια. Αυτό είναι απαράδεκτο".

"Γκρέμισε" το κάστρο του Μουρίνιο

7. Στις 8 Οκτωβρίου του 2013 προσλαμβάνεται στη Σάντερλαντ κι γίνεται ο πρώτος Ουρουγουανός προπονητής που κοουτσάρει ομάδα της Premier League. Το ντεμπούτο του ωστόσο ήταν σκέτος εφιάλτης. Ήττα με 4-0 στην έδρα της Σουόνσι.

 

_chelseasmanagermou14627605_055a0efd.jpg

Το καλύτερο του αποτέλεσμα πάντως ήταν αναμφίβολα η νίκη του με 2-1 κόντρα στην Τσέλσι του Μουρίνιο μέσα στο Στάμφορντ Μπριτζ. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα εντός έδρας στην καριέρα του Ζοζέ Μουρίνιο στους "μπλε".

Οξύθυμος χαρακτήρας

8. Ως γνήσιος Ουρουγουανός δεν μπορεί να συγκρατήσει εύκολα τον εαυτό του. Έτσι λίγο έλειψε να πιαστεί στα χέρια με τον Στιβ Μπρους σε αγώνα της Σάντερλαντ με τη Χαλ τον περασμένο Μάρτιο. Ο ? ογέτ έχασε την ψυχραιμία του για ένα μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ της ομάδας του και κλώτσησε κάποια μπουκάλι με νερό πριν ξεστομίσει αρκετά "γαλλικά" προς το συνάδελφό του. Τελικά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων το συμβάν έλαβε τέλος, ενώ οι δυο τους φάνηκε να τα βρήκαν στην συνέχεια.

 

_81383457_hi026148119.jpg

"Συμβαίνει δύο μεγάλοι άνθρωποι να συμπεριφερθούν σαν παιδιά πάνω στην ένταση της στιγμής. Ας πάμε να πιούμε ένα κρασάκι να τα βρούμε", δήλωσε ο Μπρους, με τον ? ογέτ να απαντά: "Καλύτερα να κλωτσάς ένα μπουκάλι με νερό, παρά να πεις κάτι που θα το μετανιώσεις. Αν έκανα κακό στην εικόνα του ποδοσφαίρου λυπάμαι, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι για να απολογηθώ".

Και ο γιος στον ίδιο δρόμο

9. Είναι παντρεμένος με την Μαντέλον Γκονσάλες με την οποία έχει δύο παιδιά, τον Ντιέγκο (20 χρονών) και τον Ματίας (22 χρονών).

 

diego-poyet-1408002771.jpg

Ο Ντιέγκο είναι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και αγωνίζεται ως μέσος στη Γουέστ Χαμ (φέτος δόθηκε δανεικός στην Μίλτον Κέινς Ντονς), ενώ από την άλλη ο Ματίας ασχολείται με το μπάσκετ.

Το μπάσκετ ως μέθοδος προπόνησης

10. Το μικρόβιο του μπάσκετ το κόλλησε αναμφίβολα από τον πατέρα του Γκουστάβο ? ογέτ, Ουάσινγκτον, ο οποίος ήταν επαγγελματίας μπασκετμπολίστας και αρχηγός της εθνικής ομάδας της Ουρουγουάης στους Ολυμπιακούς αγώνες τους 1960 και 1964. Έτσι και ο Γκους δεν θα μπορούσε παρά να αγαπάει το συγκεκριμένο σπορ. ? αράλληλα, ο αδερφός του, Μαρσέλο, ασχολείται επίσης με το μπασκετ επαγγελματικά. Μάλιστα, όταν ήταν προπονητής στη Σάντερλαντ ο ? ογέτ, έβαζε τα παιδιά στις ακαδημίες της ομάδας να παίζουν και μπάσκετ πιστεύοντας πως "κάθε ποδοσφαιριστής θα έπρεπε να παίζει λίγο μπάσκετ, έχει να πάρει πολλά από αυτό, ειδικά για το μαρκάρισμα"!

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×