Jump to content

Εθνική Ελλάδος Μπάσκετ 🇬🇷


George_D
 Share

Recommended Posts

Η διοργάνωση πριν τα νοκ αουτ θα έχει 2η φάση ομίλων (16)

Εμεις θα πέσουμε με τις 2 πρώτες ομάδες του Ε' ομίλου. ΗΠΑ και μια εκ των Τουρκία, Τσεχία λογικα

54383128_1122406381272593_60344719404234

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/28/2019 at 12:11 AM, George_D said:

Ισως κληθεί και ο ντορσει στα γκαρντ

πολλή ανεβασμένος ο ντόρσει με καλό σούτ ,στα τελευταία ματς χτυπάει 20άρες με Μέμφις μακάρι να προστεθεί και αυτός στο ρόστερ.

Να σταθεροποιηθεί και του χρόνου θα είναι σημαντική μονάδα στο μεμφις .

τελευταία τέσσερα παιχνίδια ( το μεμφις είναι εκτός πο και παίζει γιατί κοιτάει το μέλλον)

 

ScreenHunter 99.png

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest mich21

Η προεπιλογή της Εθνικής για το παγκόσμιο χωρίς Σάκοτα για κάποιον λόγο 

Αναλυτικά τα 18 ονόματα: Γιάννης Αθηναίου, Γιάννης Αντετοκούνμπο, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Κώστας Αντετοκούνμπο, Παναγιώτης Βασιλόπουλος, Νικ Καλάθης, Αντώνης Κόνιαρης, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Βαγγέλης Μάντζαρης, Ντίνος Μήτογλου, Γιάννης Μπουρούσης, Τάιλερ Ντόρσεϊ, Γιώργος Παπαγιάννης, Κώστας Παπανικολάου, Ιωάννης Παπαπέτρου, Γιώργος Πρίντεζης, Χρήστος Σαλούστρος, Κώστας Σλούκας

π Με Αντετοκούνμπο πλέον χτυπάς μέχρι και τελικό.Ελπίζω ο Σκουρτόπουλος να αφήσει τις βλακείες περί Εθνικής όπως οι Μπακς γιατί δεν έχεις τους παίκτες να παίξεις έτσι και να εκμεταλευτεί τον Γιάννη μέσα από το μπάσκετ που μπορούμε να παίξουμε.

https://www.enwsi.gr/basket/me-gianni-thanasi-kai-kosta-antetokoynmpo-i-proepilogi-tis-ethnikis-gia-to-pagkosmio-kypello/

Λογικά:

Καλάθης,Μάντζαρης,Γ/Θ Αντετοκούνμπο, Μπουρούσης,Πρίντεζης,Σλούκας,Ντόρσει,Παπαγιάννης, Παπανικολάου,Παπαπέτρου και ψάξτε τον 12ο από τους υπόλοιπους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχώς φτωχή στο σουτ  . Λογικά κάπως έτσι θα είναι η 12 . Προτειμώ Κονιαρη λόγο σουτ , ο λαρι θα είναι λόγο ότι καλύπτει πολλές θέσεις . Ο παπαγιάννης δεν είναι σίγουρος άλλα εμένα μου αρέσει λόγο όγκου , ο μπούρουσης δεν αντεχει και το γιάννη δεν το θέλω στο 5 . 

 

Ποιντ γκαρντ           :   Σλούκας , Καλάθης

Σούτιγκ γκαρντ        :   Ντόρσει , Λαρεντζάκης , Μάντζαρης/Κόνιαρης

Σμολ φοργουορντ    :   Θανάσσης , Παπαπέτρου , Παπανικολάου

Παουερ φοργουορντ:  Γιάννης , Πρίντεζης

Σέντερ Παπαγιάννης :  Μπουρούσης , Παπαγιάννης

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φανέλες με το βλέμμα στις πωλήσεις . Μου αρέσει ότι θα γράφει το Ελλάς στα ελληνικά ( αρέσει και στους ξένους ) και αναμένονται μεγάλες πωλήσεις αυτή με το 34 .

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, AG21 said:

Φανέλες με το βλέμμα στις πωλήσεις . Μου αρέσει ότι θα γράφει το Ελλάς στα ελληνικά ( αρέσει και στους ξένους ) και αναμένονται μεγάλες πωλήσεις αυτή με το 34 .

Ναι θυμίζει 1987

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μωραΐτη που έκανε triple double, η Εθνική νέων επικράτησε με 78-72 της Σερβίας στην παράταση για τις θέσεις 9-16 στο Παγκόσμιο και γλίτωσε τον υποβιβασμό στη 2η κατηγορία. Πλέον θα παίξει για τις θέσεις 9-12 με τον νικητή του ζευγαριού Ιταλία-Σλοβενία. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στις 20/7 (21:00).

Για την Ελλάδα ο άσος της ΑΕΚ έκανε triple double με 23 πόντους, 11 ασίστ και 11 ριμπάουντ (!) ενώ πραγματοποίησε και 6 κλεψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Κάνοντας ότι θέλει ουσιαστικά μέσα στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, σε ένα ματς που παρακολούθησε και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τρίβοντας προφανώς τα χέρια του από ικανοποίηση βλέποντας την εμφάνιση του Μωραΐτη.

Γιώργος Καλαϊτζάκης και Καμπερίδης μέτρησαν από 18.

Από την πλευρά των Σέρβων ο Πετσάρσκι ήταν ο κορυφαίος με 26 με 15 ριμπάουντ.

Να σημειώσουμε πως με αυτή τη νίκη η Ελλάδα κατάφερε να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία, ενώ θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Ιταλία-Σλοβενία μεθαύριο (20/7, 21:00) για τις θέσεις 9-12.

d966651707fbb72b03fe03c87b13bf7e-668219.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα και τα φιλικά της Εθνικής στον δρόμο για το Μουντομπάσκετ

24/7 Έναρξη Προετοιμασίας
5/8 Αναχώρηση για Ηράκλειο Κρήτης
8/8 Φιλικό προπονητικού χαρακτήρα με το Ιράν
10/8 Φιλικό Ελλάδα-Ουγγαρία
11/8 Φιλικό Ελλάδα-Ιράν
11/8 Επιστροφή στην Αθήνα
16-18/8 Τουρνουά «Ακρόπολις Eurobank»
21/8 Αναχώρηση για Κίνα
24/8 Φιλικό Ελλάδα-Ιορδανία
26/8 Φιλικό Ελλάδα-Κίνα
27/8 Φιλικό Ελλάδα-Τουρκία ή Σενεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Ηθελε να έρθει άλλα δεν είχε συμβόλαιο και πρέπει να ψάξει στην Αμερική . Σεβαστό άλλωστε δεν υπολογίζοταν για βασικός άλλα σαν χρήσιμος παίκτης ώστε να πλαισιώσουμε με σουτέρ το Γιάννη . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι σου κάνει ένας giannis . Κοιτούσα τώρα εισιτήρια για τα δύο αορτάκια μια που θα είμαι ηράκλειο την ημέρα του φιλικου με το ιράν .... της εθνικής και είναι sold Out 1 εβδομάδα πριν ( έχουν μείνει κάτι γωνίες) . :P 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ κάγκουρας μπασκετικός εθνικάκιας :Dαλλά αυτή η ομάδα έχει πιθανότητες για οτιδήποτε στο παγκόσμιο. Ενθουσιάζει σε άμυνα κι επίθεση, έχει ύψος, έχει πάσα, άμα είχαμε και παρόμοιο τρίποντο θα μας έλεγα φαβορί μαζί με ΗΠΑ. Άντε να δούμε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×