Jump to content

Τένις


SpiRos
 Share

Recommended Posts

Κάτι μου λέει ότι οι γραφίστες της Adidas έχουν ήδη αρχίσει να σχεδιάζουν t-shirt με τον χωμάτινο "λεκέ" από τη σαβούρδα του Τσιτσιπά, in case που σηκώσει το κατσαρολάκι ....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kostas21 said:

Ρομπότ ο πουστης ο Νόβακ. 

Ο μεγαλύτερος τενίστας που δεν τον γουστάρει κανένας. 

Άπειρος Στεφ έμεινε από δυνάμεις στο 3ο κ έπειτα. Όλο το μέλλον δικό του. 

Με κάλυψες 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kostas21 said:

Ρομπότ ο πουστης ο Νόβακ. 

Ο μεγαλύτερος τενίστας που δεν τον γουστάρει κανένας. 

Άπειρος Στεφ έμεινε από δυνάμεις στο 3ο κ έπειτα. Όλο το μέλλον δικό του. 

Εμεις περιμεναμε να μεινει ο Νοβακ και εμεινε ο Στεφανος. Τον πηρε και απο κατω στο 4ο και δεν του βγηκε τιποτα 

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που τον έφτασε στα 5 σετ είναι τεράστια επιτυχία για τον Στεφ.

Να συνεχίσει την σκληρη δουλειά και το μέλλον είναι μπροστά του.

Ο Νολε είναι απίστευτης πάστας πρωταθλητής.

Link to comment
Share on other sites

Ένα γκέιμ του τρίτου σέτ που κράτησε κάνα δεκάλεπτο και τελικά έκανε το μπρέικ ο Σέρβος ήταν πολύ κομβικό για το τελικό αποτέλεσμα.

Φαίνεται να μην είναι περαστικός απο το άθλημα ο Στεφ,αναμένουμε κάτι καλό στα κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Wimbledon: Επιασε στα 20 τον Φέντερερ και τον Ναδάλ ο Τζόκοβιτς

Ο Σέρβος άσος κέρδισε με 3-1 τον Μπερεντίνι και κατέκτησε τον 20ο Grand Slam τίτλο του

enwsi.gr

11/07/2021 | 19:50

Στον 30ό τελικό του σε Grand Slam διοργάνωση, ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε με 3-1 σετ τον Ματέο Μπερετίνι  (6-7 (4), 6-4, 6-4, 6-3) και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Wimbledon για 3η συνεχόμενη φορά και 6η συνολικά στην καριέρα του.

Ο Νόλε έφτασε τους 20 Grand Slams τίτλους, ισοφαρίζοντας το κορυφαίο ρεκόρ όλων των εποχών, το οποίο πλέον μοιράζονται οι Τζόκοβιτς, Φέντερερ και Ναδάλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αρχίζει αύριο το US Open.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου προκρίθηκε από τα προκριματικά, οπότε θα έχουμε τρεις Έλληνες μαζί με Σάκκαρη και Τσιτσιπά φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Τσιτσιπάς - Μάρει άρχισε μόλις. Πολύ μακριά φυσικά ο Άντι Μάρει από τα παλιά στάνταρ του, αλλά έχει το όνομα και την εμπειρία, άρχισε και με ένα μπρέικ. Εύκολα ή δύσκολα θα κερδίσει πάντως ο Στέφανος.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε ξανά το θαύμα της η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου: η 24χρονη τενίστρια «έλαμψε» στο ντεμπούτο της σε Grand Slam και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του US Open! ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ: Βίκυ Γεωργάτου.

Έχοντας απέναντί της την Άνα Μπλίνκοβα, Νο.84 στον κόσμο, η Βαλεντίνη (Νο.234) πήρε πολύ μεγάλη πρόκριση με 6-3, 6-2 και θα περιμένει τώρα τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ελίζ Μέρτενς και τη Ρεμπέκα Πέτερσον.

 

Εξαιρετική από το ξεκίνημα του αγώνα η Νο.3 τενίστρια της Ελλάδας, καθάρισε με αρκετή άνεση το πρώτο σετ, ενώ δεν τα έχασε όταν η Ρωσίδα αντίπαλός της επέστρεψε μετά το 3-0 του δεύτερου (3-2).

Πέτυχε άμεσα νέο μπρέικ (4-2) και δεν χρειάστηκε καν να πάρει τις μπάλες για να σφραγίσει την πρόκριση, αφού «έσπασε» την Μπλίνκοβα στο 5-2, εκμεταλλευόμενη το τέταρτο ματς πόιντ ΤΗς.

Μιλάμε για μια πορεία-άθλο, καθώς η Βαλεντίνη μπήκε την τελευταία στιγμή στα προκριματικά και με 3/3 κατάφερε να κερδίσει θέση στο κυρίως ταμπλό του αμερικανικού σλαμ.
 

Στις 18.00 ρίχνεται στη μάχη και η Μαρία Σάκκαρη, που θα τεθεί αντιμέτωπη με την Μάρτα Κόστγιουκ. Καταλαβαίνετε ότι είναι πιθανό να έχουμε τριπλή εκπροσώπηση στον τρίτο γύρο, μετά και την πρόκριση του Στέφανου Τσιτσιπά!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ματσάρα εχθές το Μάρει-Στεφ. Ο πούστης ο σκωτσέζος θύμισε τα νιάτα του. Και πολύ μπλα μπλα φυσικά όπως πάντα, δε σε χάλασε η πούτσα στο τέλος. :P

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Tweet από το Μάρεϊ γράφοντας λάθος και το όνομα του Τσιτσιπα. 

Fact of the day. It takes Stefanos Tsitipas twice as long to go the bathroom as it takes Jeff Bazos to fly into space. Interesting. 🚽 🚀

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Σπυρο, σε κανα/δυό χρονια τον βλεπουμε κορυφη τον Στεφαναρα μας ?

Με τα μυαλά του κουβαλάει? Είμαι φαν του στεφάνου από τότε που ήταν κάπου στο 300 νούμερο αλλά είναι αυτοκαταστροφικός και έχει θέματα να λύσει. Δεν είμαι ειδικός στο τένις φυσικά. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, AG21 said:

Με τα μυαλά του κουβαλάει? Είμαι φαν του στεφάνου από τότε που ήταν κάπου στο 300 νούμερο αλλά είναι αυτοκαταστροφικός και έχει θέματα να λύσει. Δεν είμαι ειδικός στο τένις φυσικά. 

Οντως ...αλλα πιστευω οτι θα κτισει χαρακτηρα..

Το οτι ακολουθει δικους του κανονες με τα ρουχα στα μπρεηκ σημαινει οτι ειναι δυνατος χαρακτηρας και αψηφα τις γκρινιες του κατεστημενου..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Σπυρο, σε κανα/δυό χρονια τον βλεπουμε κορυφη τον Στεφαναρα μας ?

Τι εννοείς κορυφή; Γιατί κορυφή είναι και τώρα. Το πότε θα γίνει Νο1 είναι και θέμα συγκυριών. 
Εγώ πιστεύω ότι έχει ωριμάσει πολύ ο Στέφανος. Πχ και στο προχθεσινό ματς με τον Μάρει ήταν ήσυχος, δεν μίλαγε, έδειχνε συγκεντρωμένος. Οι τουαλέτες κι αυτά είναι άλλο ευαγγέλιο. Για τα μυαλά του εγώ δεν ανησυχώ, δεν υστερεί σε κάτι από τους άλλους της γενιάς του ή και λίγο μεγαλύτερους.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, SpiRos said:

Τι εννοείς κορυφή; Γιατί κορυφή είναι και τώρα. Το πότε θα γίνει Νο1 είναι και θέμα συγκυριών. 
Εγώ πιστεύω ότι έχει ωριμάσει πολύ ο Στέφανος. Πχ και στο προχθεσινό ματς με τον Μάρει ήταν ήσυχος, δεν μίλαγε, έδειχνε συγκεντρωμένος. Οι τουαλέτες κι αυτά είναι άλλο ευαγγέλιο. Για τα μυαλά του εγώ δεν ανησυχώ, δεν υστερεί σε κάτι από τους άλλους της γενιάς του ή και λίγο μεγαλύτερους.

Αυτο εννοω , για Νο 1. Να παιζει πχ με Νολε-Ζβερεφ-Μεντβεντεφ(αρχι/αρχιδι)  και να φαινεται απο το 1ο σετ οτι θα ειναι κυριαρχος...

Πριν 2-3 βδομαδες κοπαναγε τη ρακετα στο τερεν...

Νομιζω εχει ακομη κατι το παιδιαστικο μεσα του..

Για τις τουαλετες δεν τον ψεγω καθολου

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×