Jump to content

Rap-hip-hop


Rayo Vallecano 21
 Share

Recommended Posts

  • 4 months later...

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΙΓΚΑ ΚΑΙ ΜΠΙΤΣ

ΜΑΥΡΗ...ΠΡΟΤΟΥ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙΤΣ

 

 

ΑΕΚ ΓΑΜΑ ΤΗ ΜΠΑΓΕΡΝ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ

 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχααχα τι μαλακια ... αχα-αχα-ωω-ου-ου κιλα πι απο το χαρλεμ της αθηνας  :lol:

Αυτος που κοροιδευεις δολοφονηθηκε...

Αν δεν το ξερεις καλως.

Αν το ξερεις και εγραψες αυτη τη μαλακια μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

ε και? δλδ αμα σκοτωσουν μεθαυριο τον μπιμπιλα, πρεπει να λεμε τι ωραιο εργο παρηγαγε?

Δεν ειπε κανεις να σου αρεσει επειδη τον φαγανε μπορουσες απλα να μην ασχοληθεις και να σεβαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εκφραζεται με τον τρόπο του. Προφανώς δεν μπορουν ολα να αρεσουν σε ολους ή  να τους φαινονται ενδιαφεροντα. 

Εμενα δεν μ αρεσουν τα καψουροτραγουδα, ουτε ενδιαφεροντα,οποτε δεν μπαινω και στο αναλογο τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι απαντηση στα τρομερα στιχακια της μαυρης μουσικης. Εκτος οτι ειναι un-original, ειναι το λιγοτερο κωμικα.

οοοου-we are shocked, εχει αυτοκτονιες κ μιλαει για μαυρη μουσικη κ νιγκα ουυυυυυ, ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ.

Ακου ροκ που ειναι σοβαρη μουσικη και μην ασχολεισαι με μαλακιες.

Link to comment
Share on other sites

Και γενικα οποιον τον χαλαει μην παταει play η μην μπαινει καν εδω μεσα.

και για να σας το πω και τραγουδιστα...

 

 

ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΟΥΝΗΣΟΥ

ΑΝ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕ ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

τι να σεβαστω ρε συ? εκκλησια ειναι? μια μαλακια ειναι, την αποψη μου εγραψα. Whats the biggie. Το ιδιο θα γραφα πχ κ μια μαλακια απο ενα αλλο νεκρο καλλιτεχνη, επειδη δλδ ειναι του Φυσσα πρεπει να μην ασχοληθω αρνητικα με το κομματι?

Μηπως ομως για αυτο ασχολεισαι αρνητικα και δεν αδιαφορεις;;

Link to comment
Share on other sites

δεν εβγαλα σοβαρομετρο, απλα θεωρω υποκριτικο κατι που δεν ανηκει. Σα να βγει καποιος Ελληνας να βγαλει ελληνοφωνο μπλουζ κ να κλαιει για τη Μαρια στη βαμβακοφυτεια τερψιθεας.

Just - doesn't - belong. 

Οτι να ναι..

που να λεγε και νιγκα και μπιτς δηλαδη..

 

Το χιπ χοπ ξεκινησε απο την αμερικη και ανηκει σε ολο το κοσμο.

Σε καθε περιοχη προσαρμοζεται στα δεδομενα της.

Ραπ δεν κανουν μονο οι μαυροι και ροκ μονο οι αγγλοι.

Δεν υπαρχει νταζεντ μπιλονγκ.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι οτι ναναι. κ οχι κ νιγκα δε μπορει να το πεταξει καποιος αναλαφρα λες κ ειναι "μπραδα". Δε το λες, δε γινεται.

Τι σχεση εχει ενα middle class white kid, να κανει hip hop. ειναι σα να βγαλει ρεμπετικο δισκο καποιος απο το notting hill ξερω γω. 

Τεσπα go forward. Δε τρεχει, ignore.

Σε αυτο το κομματι που ειρωνευτηκες δεν ακουσες πουθενα νιγκα και μπραδα.

Αυτο προσπαθω να σου πω οτι για να κανεις ραπ δεν χρειαζεται να εισαι μαυρος και γκανγκστερ η να πεθαινεις απο τη πεινα.

Υπαρχουν πολλα ειδη ραπ.

Τα εχεις συνδεσει λαθος.

Αν εκανες ιγκνορ δεν θα ετρεχε.Τωρα τρεχει  :D

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα εδωσα, δεν ειπα οτι ελεγε τετοιο πραμα.. 

καταλαβα τι μου λες, απλα εμενα δε μου καθεται καλα το ελληνικο "ραπ" / χιπ χοπ , σε ολες τις παραμετρους που σ εβαλα + την γλωσσα.

:D ignore, νταξει, not happened, προχωρει, μη κανουμε τελειως raid το τοπικιο. :ph34r:

Παντως εχουμε τοσο πλουσια και ευηχη γλωσσα που σε αυτο εχουμε πλεονεκτημα.

Μη ξεχναμε οτι εχουμε και τα πνευματικα δικαιωματα αφου πρωτος ραψωδος ηταν ο ομηρος και οταν εχωνε τις ριμες του οι μαυροι δεν ξεραν ουτε για γκετα ουτε για συμμοριες :D

Τι να πουνε για γλωσσα και οι γαλλοι οι ρωσοι και οι γερμανοι ας πουμε..

Σιγουρα η αγγλικη ακουγεται πιο ευχαριστα.

Παντως το ελληνικο ραπ ειναι σε καλη φαση τα πιτσιρικια πλεον μεγαλωνουν με αυτο ξεφυτρωνουν καινουρια φυντανια και αν καποτε γεμιζε το ΑΝ και θεωρουνταν επιτυχια σημερα μαγαζια τεσσαρων και πεντε χιλιαδων γεμιζουν απο προπωληση.

Στα αρχιδια σας βασικα και στα δικα μου επισης.

Οταν λεμε ελληνικο ραπ δεν εννοουμε τον βουρλιωτη νιβο ουτε κατι τετοιο αυτα εινα για γελια...

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου κάθετε ούτε το ξένο. Προτιμώ να ακούω την μπάντα της αγρονομίας να ερμηνεύει Πρίστλει. Αλλά είναι γούστα. Είχα γνωστό που του αρέσει ο Νότις. (Έφαγε πλοκ για αυτό)  

Ετσι παει γουστα ειναι αυτα και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αρκετα ασχετος με το ειδος αυτο

 

λιγα χρονια πριν ξεκινησα να ακουω κατι mainstream απο το ειδος και μου αρεσαν (και ακομα τα εχω playlist εννοειται)

 

καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ τον Κωστα σε αυτο που γραφει γιατι βρισκεται στην Βρετανια και εκει το στυλ επηρεαζει και επηρεαζεται απο την μουσικη

 

το ντυσιμο, ο τροπος συμπεριφορας, οι πολιτικες πεποιθησεις, η κουλτουρα, η καταγωγη, οι οικονομικη κατασταση

 

αλλα οκ... προχωρανε τα πραγματα 

 

ειχα διαβασει πριν ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χρονια ενα βιβλιο... το σοκ του μελλοντος... αλβιν τοφλερ... μιλαγε για αυτο ακριβως...

 

για  μια κατασταση που δεν μπορεις να ξεχωρισεις πια οπως παλια τον αλλον... τι ακουει... τι πολιτικων φρονιματων ειναι... απο το ντυσιμο ή απο του που μενει...

 

μια ενσταση εχω μονο για το τραγουδι του Φυσσα και αυτο ειναι η φωτογραφια με τον ανθο της ελληνικης νεολαιας....

 

αλλα δεν θα μπω σε κουβεντα για αυτο... οκ.... 

 

προσωπικα μου αρεσει ΠΟΛΥ ο ελληνικος στιχος... μεγαλωσα με αυτον....

 

ακουσα ΠΟΛΥ ελληνοφωνο punk οταν ημουν πιτσιρικας και ηταν ακουσματα που με διαμορφωσαν...

 

βαλαμε ΠΟΛΥ νερο στο κρασι μας σαν ανθρωποι λογω της δουλειας αλλα ΠΑΝΤΑ θα εχω καλες αναμνησεις απο εκεινα τα χρονια, σε εκεινα τα μερη με εκεινους τους ανθρωπους...

 

και στην τελικη  μακαρι η νεολαια να στρεφεται προς το ραπ και οχι προς τα μπουζουκια...

 

Bong da City, Mani, Active Member (καλα αυτους τους ακουγα οταν ημουν φανταρος το 95 στο walkman), Foxmoor, 12ος Πιθηκος και κατι τετοια μου αρεσουν και μπορω να ακουσω

 

μενω λιγο στο mainstream για το ειδος και αν και διαχρονικα μπορω να ακουσω απο DRI και SOD μεχρι και Cesaria Evora και απο Γενια του Χαους μεχρι και Joe Dassin δυσκολευομαι να παω παρακατω 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει απλα ο Κωστας ειδε φυσσα και ανθο και χτυπησαν τα καμπανακια του και ειπε να μπει να μας πει για τα χαρλεμ της αθηνας και το μιντ κλας παιδακια.

Προχωραμε...για τα πολιτικα υπαρχει ειδικο τοπικ ας μεινουμε στη μουσικη εδω.

Μπονγκ πολυ πιτσιρικια για τα αυτια μου αλλα μου αρεσει αυτο για το μπιτ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic
  • George_D unfeatured this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×