Jump to content

Blues- South


Rayo Vallecano 21
 Share

Recommended Posts

15 hours ago, parakmiakos said:

Δουλευοντας εδω και 4 εβδομαδες απ το σπιτι και εχοντας ακουσει οτι ρεμπετικο υπαρχει στο youtube, αποφασισα να ακουσω κατι διαφορετικο. Ετσι επεσα πανω σ αυτη την playlist.

 

Υ.Γ. Επειδη διαβασα ολο το θρεντ, νομιζω οτι ο συσχετισμος blues και ρεμπετικου απτεται στο γεγονος οτι στις αρχες τους ηταν και τα δυο απαγορευμενα και αποτελεσαν μουσικη του "περιθωριου".

Ίσως επίσης και στην μελαγχολία που βγάζουν. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι εύθυμο. 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ίσως επίσης και στην μελαγχολία που βγάζουν. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι εύθυμο. 

 

Κατά βάση ναι, πάντως υπάρχουν και εύθυμες εκδοχές της μπλουζ.

@parakmiakos αυτοί που δεν έχουν ασχοληθεί με την μπλουζ συνήθως έχουν στο μυαλό τους ένα "σλόου" με χαρακτηριστικό σόλο κιθάρας και ερωτοτράγουδο. Αυτό έχει μείνει για κάποιον λόγο στο κοινό. Στην πραγματικότητα απέχει μίλια μακριά.

Ενώ έχω γίνει παμφάγος από μουσική την τελευταία 10ετία, η μπλουζ μου έχει μείνει η σταθερή αξία, μπορώ ανά πάσα στιγμή να πάω να ακούσω κάτι live, το σώμα και τα πόδια αρχίζουν να κουνιούνται αυτόματα (μαζί με το μπυροπότηρο).

Επίσης υπάρχουν τα κομμάτια με πιο αργό ρυθμό και κομμάτια εντελώς γρήγορα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SpiRos said:

Κατά βάση ναι, πάντως υπάρχουν και εύθυμες εκδοχές της μπλουζ.

@parakmiakos αυτοί που δεν έχουν ασχοληθεί με την μπλουζ συνήθως έχουν στο μυαλό τους ένα "σλόου" με χαρακτηριστικό σόλο κιθάρας και ερωτοτράγουδο. Αυτό έχει μείνει για κάποιον λόγο στο κοινό. Στην πραγματικότητα απέχει μίλια μακριά.

Ενώ έχω γίνει παμφάγος από μουσική την τελευταία 10ετία, η μπλουζ μου έχει μείνει η σταθερή αξία, μπορώ ανά πάσα στιγμή να πάω να ακούσω κάτι live, το σώμα και τα πόδια αρχίζουν να κουνιούνται αυτόματα (μαζί με το μπυροπότηρο).

Επίσης υπάρχουν τα κομμάτια με πιο αργό ρυθμό και κομμάτια εντελώς γρήγορα.

Το περιεργο ειναι οτι μ αρεσει αυτη η μουσικη και αγνοουσα οτι ηταν μπλουζ. Νομιζα οτι ηταν τζαζ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, parakmiakos said:

Το περιεργο ειναι οτι μ αρεσει αυτη η μουσικη και αγνοουσα οτι ηταν μπλουζ. Νομιζα οτι ηταν τζαζ.

Άλλο καφενείο και η τζαζ. Εκεί έχει μεγαλύτερο βάρος ο αυτοσχεδιασμός πάνω σε μοτίβα. Αλλάζει πάρα πολύ ανάλογα με τα όργανα που παίζουν, πχ. πνευστά ή έγχορδα και δεν έχει σε καμία περίπτωση την "βιαιότητα" της μπλουζ, είναι πιο σμουθ μουσική. Την έχω γνωρίσει με τα καλά της και τα κακά της, έχω πρώην (ας την πούμε πρώην για την οικονομία της κουβέντας) που έπαιζε σαξόφωνο (τενόρο) σε μπάντα και στην μουσική ακαδημία της Βιέννης και έχω γνωστό (γιο του πρώην της μάνας μου) που είναι τζαζ κιθαρίστας. Άλλες φορές είναι πολύ του γούστου μου και άλλες τρέχεις να γλυτώσεις με την κακοφωνία.

 

Και μια ιστοριούλα τώρα που έχουμε άπλετο χρόνο και αναφέρθηκα στην τζαζ. Είμαι σε ένα φεστιβάλ, 13-14 χρόνια πίσω περίπου. Πήγαινα 1999-2008 κάθε χρόνο με εβδομαδιαίο εισητήριο, με σκηνή και δε συμμαζεύεται. Βέβαια πήγαινα σπίτι το πρωί όταν ξυπνούσα, έμενα 20 λεπτά από εκείνο το νησί στον Δούναβη όπου ξεφτυλιζόταν κάθε μέρα επί μιά εβδομάδα 80 χιλιάδες κόσμος. Πολλά stage με διάφορα είδη μουσικής, από ηλεκτρονική μέχρι μέταλ και κλασσική, ο καθένας έβρισκε ό,τι γούσταρε. Ένα ωραίο βράδυ λοιπόν, έχω χωριστεί από την παρέα να πάω να δω ένα συγκρότημα που γούσταρα σε ένα από τα μικρότερα stage. Ήταν περασμένα μεσάνυχτα και οι μπύρες είχαν πιάσει προ πολλού διψήφιο αριθμό συν κάτι shots με ουγγρικά τσίπουρα για να παίρνουμε γεύση και από κάτι δυνατότερο. Κλασσικός κεντροανατολικοευρωπαϊκός αχταρμάς. Πάνω να γυρίσω να βρω τους άλλους με αποφασιστικό βήμα (έτσι νόμιζα τουλάχιστΟ), αλλά αρχίζει και ρίχνει καρέκλες. Μπαίνω στην πρώτη σκηνή (stage μέσα σε σκηνή, μετά τις 11-12 απαγορεύονται τα υπαίθρια γιατί το νησί βρίσκεται μέσα στα όρια της Βουδαπέστης και τον πίνουν αυτοί που μένουν κοντά με την ηχορύπανση) και κάθομαι κάτω, δεν έπαιζε κανείς, ήταν πάνω στην αλλαγή τα συγκροτήματα. Τελειώνω την μπύρα μου και ξαπλώνω κιόλας στο έδαφος, περιμένω να σταματήσει η βρόχα και τσιλάρω. Κοιτάζω εντωμεταξύ την σκηνή και καταλαβαίνω ότι είμαι στο Jazz stage. Μπορεί και να με πήρε ο ύπνος για λίγο, αλλά σε μια φάση όπως ήμουν ξαπλωμένος (γύρω μου καθιστοί οι περισσότεροι, τζαζ είναι όχι θρας μέταλ :D) ακούω την μουσική που άρχισε να παίζει το καινούριο συγκρότημα. Quarteto ποντάρω, μιά κιθάρα, ένα κοντραμπάσο, ένα σαξόφωνο κι ένα πιάνο. Κάπου το έχω ξαναδεί το έργο. Με τα πολλά πολλά σηκώνομαι, ξαναφοράω τα γυαλιά μου που ήταν θολωμένα και βρεγμένα να δω τους μαλάκες που παίζουν κάτι πολύ ξενέρωτο για την κατάσταση που ήμουνα. Πάω λίγο πιο κοντά στην σκηνή, ο κιθαρίστας σα να μου φαίνεται γνωστός. Πάω πιο κοντά, φτάνω μέχρι την σκηνή, ε... τελικά ήταν το συγκρότημα του γιου του πρώην της μάνας μου που ανέφερα παραπάνω. :D Καλό, χρυσό παιδί, αλλά η μουσική τους δεν τρώγεται με τίποτα ούτε μεθυσμένος ούτε νηφάλιος, παραείναι αφηρημένη.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

 

On 4/11/2020 at 12:38 AM, parakmiakos said:

Επειδη διαβασα ολο το θρεντ, νομιζω οτι ο συσχετισμος blues και ρεμπετικου απτεται στο γεγονος οτι στις αρχες τους ηταν και τα δυο απαγορευμενα και αποτελεσαν μουσικη του "περιθωριου".

 

On 4/11/2020 at 2:05 PM, Rayo Vallecano 21 said:

Ίσως επίσης και στην μελαγχολία που βγάζουν. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι εύθυμο. 

 

 

On 4/11/2020 at 4:46 PM, SpiRos said:

Κατά βάση ναι, πάντως υπάρχουν και εύθυμες εκδοχές της μπλουζ.

@SpiRos, όπως υπάρχουν και (άπειρες) εύθυμες εκδοχές του ρεμπέτικου. ;)

Γι αυτό θα δώσω credit στην θέση του @parakmiakos με την οποία και συντάσσομαι.

Ρεμπέτικο και blues "πρώτα ξαδέρφια" λόγω ενιαίων καταβολών, μουσικών δρόμων, κοινωνικού χαρακτήρα.

Διαβάζοντας το thread από την αρχή (ε, ρε κωλοκαραντίνα τι μας κάνεις ...) να επισημάνω και κάτι άλλο.

Τελείως off -κατά τη γνώμη μου- η θέση ότι το Ελληνικό blues είναι τα Ηπειρώτικα ή ότι άλλο έχει να κάνει με δημοτικά και παραδοσιακά. Εδώ υπάρχει ο μεγάλος διαχωρισμός. Δημοτικά και παραδοσιακά αφορούν την Ελληνική επαρχία και μόνο. Το ρεμπέτικο -όπως και το Blues- είναι πεντακάθαρα ΑΣΤΙΚΑ. Και βέβαια ΚΑΜΜΙΑ σχέση του ρεμπέτικου με Μικρασιάτικα και σαντουροβιόλια. Μουρμούρικα (της φυλακής κυρίως) με "γόνατα" και μπαγλαμάδες (ΟΧΙ αυτούς που φέρνετε τώρα στο μυαλό σας ως όργανο) και εν συνεχεία τρίχορδο και Πειραιάς τα λίκνα γέννησης του ρεμπέτικου.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Νονός said:

 

 

 

@SpiRos, όπως υπάρχουν και (άπειρες) εύθυμες εκδοχές του ρεμπέτικου. ;)

Γι αυτό θα δώσω credit στην θέση του @parakmiakos με την οποία και συντάσσομαι.

Ρεμπέτικο και blues "πρώτα ξαδέρφια" λόγω ενιαίων καταβολών, μουσικών δρόμων, κοινωνικού χαρακτήρα.

Διαβάζοντας το thread από την αρχή (ε, ρε κωλοκαραντίνα τι μας κάνεις ...) να επισημάνω και κάτι άλλο.

Τελείως off -κατά τη γνώμη μου- η θέση ότι το Ελληνικό blues είναι τα Ηπειρώτικα ή ότι άλλο έχει να κάνει με δημοτικά και παραδοσιακά. Εδώ υπάρχει ο μεγάλος διαχωρισμός. Δημοτικά και παραδοσιακά αφορούν την Ελληνική επαρχία και μόνο. Το ρεμπέτικο -όπως και το Blues- είναι πεντακάθαρα ΑΣΤΙΚΑ. Και βέβαια ΚΑΜΜΙΑ σχέση του ρεμπέτικου με Μικρασιάτικα και σαντουροβιόλια. Μουρμούρικα (της φυλακής κυρίως) με "γόνατα" και μπαγλαμάδες (όχι αυτούς που φέρνετε τώρα στο μυαλό σας ως όργανο) και εν συνεχεία τρίχορδο και Πειραιάς τα λίκνα γέννησης του ρεμπέτικου.

Ναι η δημοτική παραδοσιακή μουσική περισσότερο ως folk  μπορεί να οριστεί που στην κυριολεξία σημαίνει λαϊκή, με την έννοια ότι δεν γνωρίζουμε τους δημιουργούς, κάθε γενιά πρόσθετε την πινελιά της και την εξελισε, όπως και η δημοτική ποίηση, που επίσης είναι της υπαίθρου για να το πούμε έτσι. 

Τα ρεμπέτικα είναι λαϊκά, των λαικων ταξεων, στην αρχή του περιθωρίου, των σύγχρονων αστικών κέντρων, όπως και η μπλουζ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

 Να πούμε ότι το τοπικ μπορεί να το άνοιξα εγώ ως λάτρης της μπλουζ, αν και ακούω διαφορετικά είδη μουσικής, αλλά το έκανα  ύστερα από συζήτηση με τον Βασίλη που με ενθάρρυνε λέγοντας μου ότι θα συμβάλλουν αυτός και ο blues ως πραγματικοί  γνώστες. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

 

Τελείως off -κατά τη γνώμη μου- η θέση ότι το Ελληνικό blues είναι τα Ηπειρώτικα ή ότι άλλο έχει να κάνει με δημοτικά και παραδοσιακά. Εδώ υπάρχει ο μεγάλος διαχωρισμός. Δημοτικά και παραδοσιακά αφορούν την Ελληνική επαρχία και μόνο. Το ρεμπέτικο -όπως και το Blues- είναι πεντακάθαρα ΑΣΤΙΚΑ. Και βέβαια ΚΑΜΜΙΑ σχέση του ρεμπέτικου με Μικρασιάτικα και σαντουροβιόλια. Μουρμούρικα (της φυλακής κυρίως) με "γόνατα" και μπαγλαμάδες (ΟΧΙ αυτούς που φέρνετε τώρα στο μυαλό σας ως όργανο) και εν συνεχεία τρίχορδο και Πειραιάς τα λίκνα γέννησης του ρεμπέτικου.

Ετσι ακριβως. Και ειδικα για εμας τους Πειραιωτες, το ρεμπετικο ειναι το "παραδοσιακο" μας τραγουδι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

@parakmiakos, είναι πραγματικά απίστευτη η επίδραση που έχει αυτή η πόλη σε όσους "ξένους" την αγαπήσουν και την "καταλάβουν". Θεωρώ ότι ΜΟΝΟ με αυτήν της Κωνσταντινούπολης μπορεί να συγκριθεί.

Φαντάσου ότι όλο αυτό που ονομάστηκε "Πειραιώτικο Ρεμπέτικο" -μια μουσική "σχολή" ολόκληρη δηλαδή- οικοδομήθηκε από Συριανό (Μάρκος), Σμυρνιούς (Χατζηχρήστος, Παπάζογλου, Δελιάς), Αιβαλιώτη (Στράτος), Μεθενίτη (Μπάτης), Σαμιώτη (Ρούκουνας) κλπ.  Βέροι Πειραιώτες Γενίτσαρης, Κερομύτης και κανα δυό άλλοι μόνο.

Σε ότι έχει να κάνει με τη σχέση ρεμπέτικου και μπλουζ (για να είμαστε και ον τόπικ) πολλά καταλαβαίνει κανείς αν δει τα πρώιμα ρεμπέτικα "της Αμερικής". Μετανάστες - περιθώριο, θεματολογία, παιγμένα αποκλειστικά με κιθάρα -ες και ιδιαίτερα με τον τρόπο της "τσιμπητής" κιθάρας. Κατσαρός, Μελκόν και τα ρέστα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Νονός said:

@parakmiakos, είναι πραγματικά απίστευτη η επίδραση που έχει αυτή η πόλη σε όσους "ξένους" την αγαπήσουν και την "καταλάβουν". Θεωρώ ότι ΜΟΝΟ με αυτήν της Κωνσταντινούπολης μπορεί να συγκριθεί.

Φαντάσου ότι όλο αυτό που ονομάστηκε "Πειραιώτικο Ρεμπέτικο" -μια μουσική "σχολή" ολόκληρη δηλαδή- οικοδομήθηκε από Συριανό (Μάρκος), Σμυρνιούς (Χατζηχρήστος, Παπάζογλου, Δελιάς), Αιβαλιώτη (Στράτος), Μεθενίτη (Μπάτης), Σαμιώτη (Ρούκουνας) κλπ.  Βέροι Πειραιώτες Γενίτσαρης, Κερομύτης και κανα δυό άλλοι μόνο.

Σε ότι έχει να κάνει με τη σχέση ρεμπέτικου και μπλουζ (για να είμαστε και ον τόπικ) πολλά καταλαβαίνει κανείς αν δει τα πρώιμα ρεμπέτικα "της Αμερικής". Μετανάστες - περιθώριο, θεματολογία, παιγμένα αποκλειστικά με κιθάρα -ες και ιδιαίτερα με τον τρόπο της "τσιμπητής" κιθάρας. Κατσαρός, Μελκόν και τα ρέστα.

Στα 5 ρεμπετικα που θα ακουσεις, τα 3 θα μιλανε για Πειραια. Αυτο και μονο τα λεει ολα.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Νονός said:

 

Τελείως off -κατά τη γνώμη μου- η θέση ότι το Ελληνικό blues είναι τα Ηπειρώτικα ή ότι άλλο έχει να κάνει με δημοτικά και παραδοσιακά. Εδώ υπάρχει ο μεγάλος διαχωρισμός. Δημοτικά και παραδοσιακά αφορούν την Ελληνική επαρχία και μόνο. Το ρεμπέτικο -όπως και το Blues- είναι πεντακάθαρα ΑΣΤΙΚΑ. Και βέβαια ΚΑΜΜΙΑ σχέση του ρεμπέτικου με Μικρασιάτικα και σαντουροβιόλια. Μουρμούρικα (της φυλακής κυρίως) με "γόνατα" και μπαγλαμάδες (ΟΧΙ αυτούς που φέρνετε τώρα στο μυαλό σας ως όργανο) και εν συνεχεία τρίχορδο και Πειραιάς τα λίκνα γέννησης του ρεμπέτικου.

Σωστός. Κάτι σαν την country και την blues στην Αμερική. Υπάρχουν κοινά αλλά και μεγάλες διαφορές.

H country από ένα σημείο και μετά με εκνευρίζει.

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2020 at 11:38 PM, parakmiakos said:

Τα blues τα ειχα στο μυαλο μου ως αυτα τα γλυκαναλατα αργα ερωτικα τραγουδια που χορευαν παλια για να βγαλουν γκομενα. 

Εψαξα και εμαθα ομως. 

Μία ταινία αρκεί.

Μπλουζ σημαίνει να σου ρίχνει η πρώην με μπαζουκα, να σκουπίζεις τα τούβλα/μπάζα απ το σακάκι, και να συνεχίζεις. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μike Bloomfield με φωνητικά από τον εξαιρετικό Taj Mahal σε ένα οργιώδες δωδεκάμετρο blues.

If I ever get lucky, baby you know 

I'm going back a-church again 

That what I tell her 

Whoa my baby you know me 

If I ever get lucky, baby

Surely you know I'm going to go back to church again

Cause you know I've been running a long time baby

Yeah and it hasn't been the poor boy's only sin 

Now, I would not have been here baby this time

Woman now you know if it hadn't been for you  

No No baby 

Now you know I wouldn't have been here this time

Oh Moma 

If it hadn't been if it hadn't been for you

Well now you know you just kept so much in love babe

That you know the poor boy didn't know what what in the world I'd do 

Yes, I got to tell you when you're in love with a woman 

Please you treat her right 

Won't you treat your baby right 

When you're in love people with woman 

When you're in love with your main squeeze

Babe you've been treat your baby right 

Treat your baby right 

You better come home early and get your business done later on in the night

Oh yeah 

Oh you better sit down for a while sit down a while

Baby blues 

(solo)

If I find that women I hope to get back on the road again

You know if I ever find that a-women

Need to find a frame got to go back on the road again  

Cause you know I sure ain't very worried

Baby I want the love want the love   

I have seen the loving that is there yes 

Sing the blues 

One more time you know 

I have love for you baby 

You know I going with(cha) you baby 

I've tried hard for you baby 

I believe we can make down the line for you loving 

But you know 

Now you know 

I can't wait I can't wait    

But you know I walked back to you on my bended knee

Now you know there ain't but the one thing 

I wish my baby she come back home to me

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο blues/rock κομμάτι κατά την ταπεινή -και φυσικά υποκειμενική- μου άποψη.

 

How come twenty four hours
Baby sometimes seem to slip into days?
Oh, twenty-four hours
Baby sometimes seem to slip into days, yeah
One minute seems like a lifetime
Oh baby, when I feel this way
Sittin' lookin' at the clock
Time moves so slow
I've been watchin' for the hands to move
Until I just can't look no more
How come twenty four hours
Baby sometimes seems to slip into days?
A minute seems like a lifetime
Baby when I feel this way
To sing a song for you
I recall you used to say
Oh baby this one's for we two
Which in the end is you anyway
How come twenty four hours
Baby sometimes seem to slip into days?
A minute seems like a lifetime
Baby when I feel this way
There was a time that I stood tall
In the eyes of other men
But by my own choice I left you woman
And now I can't get back again
How come twenty-four hours
Sometimes seem to slip into days, yeah
Well, well, well well
A minute seems like a lifetime
Baby when I feel this way
A minute seems like a lifetime
Oh baby, when I feel this way
I feel this way
Source: LyricFind
Songwriters: Jimmy Page / Robert Plant

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 6 months later...

People bawling and crying

 

Everybody got them welfare blues

 

People bawling and crying

 

Everybody got them welfare blues

 

Look children's creep? crying for bread

 

Mom and dad ain't got no shoes

 

Old folks out on the street

 

Oh Lord, they ain't got no place to go

 

Old folks out on the street

 

Oh Lord, they ain't got no place to go

 

Oh, the government done took their welfare check

 

Say we can be on no more

 

I'm lost

 

The mailman told me this morning

 

That he wasn't passing my door

 

Well, The mail told me this morning

 

The government wasn't passing my door

 

I don't carry no more welfare checks for the poor

 

Ain't no more more food (more fool's) for the poor

 

Oh, governor you messed up everything

 

Oh governor, governor of Illinois

 

You done messed up everything

 

Oh governor

 

You messed up everything

 

Oh governor Oh governor of Illinois

 

You done messed up everything

 

You'd cut out the poor's Welfare Check

 

Oh Lord, I'm about to lose everything

 

Welfare blues

 

Welfare blues

 

Welfare blues

 

 

O Jimmy Dawkins στην κιθάρα, ο Andrew "Big Voice" Odom στην ερμηνεία.

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×