Jump to content

Recommended Posts

  • 4 months later...

? ροχθές την ? έμπτη μας "αρρώστησε" ο Τζώρτζης σε ένα μαγαζάκι στη Νίκαια.

(? αναγή Τσαλδάρη, στον πεζόδρομο, Βασίλη !)

 

 

Μας Αρώτηξε (προσωπικώς) και για παραγγελιά και "γίναμε" ομαδόν :

 

 

Το ξημερώσαμε μεσοβδομαδιάτικο ....

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
3 hours ago, parakmiakos said:

Ιουλια Καραπατακη..

Επισης δεν εχω ξαναδει πιο ωραιο ζεϊμπεκικο.

Βγάζω καντήλες με την Καραπατάκη. Παίρνω ανάποδες. Πες, ιδιοτροπία μου, αλλά πολύ "επιτηδευμένη" φωνή ....

Το ζεϊμπέκικο, Παρακουμέα μου ΔΕΝ είναι αυτό που διδάσκεται και μαθαίνεται σε σχολές χορού και χορευτικούς ομίλους.

Ψάξε στο νετ να βρεις ένα κείμενο του Χαριτόπουλου για το ζεϊμπέκικο, διάβασε το προσεκτικά και εδώ είμαστε πάλι ....

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Νονός said:

Βγάζω καντήλες με την Καραπατάκη. Παίρνω ανάποδες. Πες, ιδιοτροπία μου, αλλά πολύ "επιτηδευμένη" φωνή ....

Το ζεϊμπέκικο, Παρακουμέα μου ΔΕΝ είναι αυτό που διδάσκεται και μαθαίνεται σε σχολές χορού και χορευτικούς ομίλους.

Ψάξε στο νετ να βρεις ένα κείμενο του Χαριτόπουλου για το ζεϊμπέκικο, διάβασε το προσεκτικά και εδώ είμαστε πάλι ....

Εμενα με τρελαινει η συγκεκριμενη. Και γενικα το γκρουπακι παιζει εκει μαζι της ειναι πολυ δυνατο.

Το χω διαβασει αυτο που λες. Δεν νομιζω παντως οτι ο συγκεκριμενος το χορευει βασει διδασκαλιας. Απλα παταει πανω στο ρυθμο.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, parakmiakos said:

Εμενα με τρελαινει η συγκεκριμενη. Και γενικα το γκρουπακι παιζει εκει μαζι της ειναι πολυ δυνατο.

Σε τρελλαίνει φωνητικώς ή .... γεωμετρικώς (καθέτως, οριζοντίως κλπ.) ? :D Για "γεωμετρικώς" είναι μπαμπάτσικια πάντως ...

Ο Παπατραγιάννης καλούτσικος είναι αν και τελευταία το έχει ρίξει στον ... διεθνισμό. Όλο κάτι Άμστερνταμ και τέτοια. Εξ ου και το λουκ με τα μαύρα και τις κόκκινες γραβάτες, τιράντες κλπ.

Άμα τη βρίσκεις με την Ιουλία φωνητικώς ρε μάνα μου, τι να πούμε για φωνάρες σαν την Αυγερινούλα (άμα γουστάρεις το "είδος", ψάξε να πετύχεις κανα λάϊβ των "Ρεμπετιέν", αξίζει) :

 

Και -βέβαια- μη μιλήσουμε για ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΦΩΝΑΡΑ - ΘΕΑ :

 

?????

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, blanco21 said:

Αυτο το ζεμπεκικο μ'αρεσει.

Μπράβο ρε @blanco21 !!! Μιλάμε την ίδια γλώσσα !!!

Και να φανταστείς, όταν τον είδα να εμφανίζεται τότε στο "Μινόρε της Αυγής" -και πολύ περισσότερο να χορεύει-  έπεσα από τα σύννεφα !!! Καλά, ΟΚ, ντουμπλάριζε στα τραγούδια τον Καφετζόπουλο αλλά από εκεί μέχρι την εμφάνιση σε μίνι ρόλο .... έκπληξη μεγάλη. Ο "Λέλεκας" τότε το 81-82 ήτανε στα καραντουζένια της ... "ασκητικής αυστηρότητας" του. Τραγούδαγε στην "Ιστορία" στην Ιπποκράτους και άμα τύχαινε καμιά παρέα πιτσιρκάδες, φοιτηταριό, χαβαλέ, μη "μυημένοι" και αρχίζανε τις φωνασκίες και τα χάχανα σταμάταγε το τραγούδι και το παίξιμο, σιωπή, και τους κοίταζε επίμονα στα μάτια ! Αχαχαχαχαα Μέχρι που "πέφτανε" παρακείμενοι και "παιδιά πιο σιγά" και "έτσι πάει εδώ το πράμα" και βγάζαμε άκρη. Στη "Ρεμπέτικη Ιστορία" του Παυλάρα, μαζί με το αφάν γκατέ της -Ενωσίτισσας βεβαίως, βεβαίως- "17 Νοέμβρη" ... τι θυμήθηκα βραδιάτικα ......

Σημειωτέον ότι το ζειμπέκικο που χορεύει στο τραγούδι του Γενίτσαρη έχει και λίγα -πολύ λίγα- στοιχεία παρέμβασης χορογραφικά από τον συγχωρεμένο τον Μεσθεναίο. Αν τον έβλεπες να χορεύει ζειμπέκικο "μακριά από τις κάμερες" θα σου άρεσε ακόμη περισσότερο ...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Νονός said:

Σε τρελλαίνει φωνητικώς ή .... γεωμετρικώς (καθέτως, οριζοντίως κλπ.) ? :D Για "γεωμετρικώς" είναι μπαμπάτσικια πάντως ...

Ο Παπατραγιάννης καλούτσικος είναι αν και τελευταία το έχει ρίξει στον ... διεθνισμό. Όλο κάτι Άμστερνταμ και τέτοια. Εξ ου και το λουκ με τα μαύρα και τις κόκκινες γραβάτες, τιράντες κλπ.

Άμα τη βρίσκεις με την Ιουλία φωνητικώς ρε μάνα μου, τι να πούμε για φωνάρες σαν την Αυγερινούλα (άμα γουστάρεις το "είδος", ψάξε να πετύχεις κανα λάϊβ των "Ρεμπετιέν", αξίζει) :

 

Και -βέβαια- μη μιλήσουμε για ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΦΩΝΑΡΑ - ΘΕΑ :

 

?????

Φωνητικως μ αρεσει. Αν και γεωμετρικως θα αξιζε μια κρυα νυχτα του χειμωνα.

Νονε για πες κανα κουτουκι που να παιζει ρεμπετιες. Γτ αυτα που ξερω εγω παιζουν Τεταρτες και Κυριακες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, parakmiakos said:

Νονε για πες κανα κουτουκι που να παιζει ρεμπετιες. Γτ αυτα που ξερω εγω παιζουν Τεταρτες και Κυριακες.

Η κατάσταση στα ρεμπετάδικα άλλαξε άρδην στα χρόνια της περιβόητης "κρίσης".

Πολλά μεγάλα μαγαζιά έκλεισαν και κάποια άλλα όπως και πολλά μικρά και "μαζεμένα' που φτιάχτηκαν λειτουργούν με ένα περίεργο σύστημα.

Παίζουν -σχεδόν- καθημερινά αλλά με διαφορετικά σχήματα κάθε μέρα. Οπότε πας για να πετύχεις "συνδυασμό" μέρας και σχήματος.

Τώρα βέβαια είναι και "τέλος εποχής" για αυτά μιας και μετά τον Μάϊο -ειδικά αν πλακώσουνε και ζέστες- αρχίζουνε τα "ραντεβού τον Οκτώβρη". Τα καλοκαίρια "εμφανίζεται" ένα άλλο "είδος", τα υπαίθρια με περιορισμούς στην ώρα για τη  μουσική λόγω γειτόνων, κοινής ησυχίας κλπ.

Μια αξιοπρεπέστατη και πολύ καλή λύση που είναι και "δίπλα σου" είναι το "Ανηφόρι". Στην ανηφόρα της Βασ. Γεωργίου μετά τη διασταύρωση με τη Λαμπράκη λίγο πριν την κορυφή της και πριν την κατηφόρα που σε βγάζει "Μισό-Μισό", Κάβο Ντ' Όρο κλπ. Σάκης Νικολετόπουλος, Ζορμπάς και σία. Δυστυχώς πρόσφατα "έφυγε" η για πολλά χρόνια "κυρία" του μαγαζιού η Έφη και την "αντικαθιστούν" με κάποιες άλλες νέες φωνές. Παίζουνε Παρασκευή Σαββάτο σίγουρα, μπορεί και κάποιες άλλες μέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, parakmiakos said:

Ναι το Ανηφορι το ξερω και εχω παει. Μου χουν πει για το 25αρακι στο Χολαργο.

Επίσης πολύ καλή λύση. Είναι στην κατηγορία που σου έγραψα παραπάνω. Μικρό μαγαζί*, παίζει καθημερινά με άλλο σχήμα.

Παρασκευή Σάββατο έχει Μανιφάβα στην κιθάρα (Θεός !), Σεμίνα στο τραγούδι (έτσι κι έτσι) κι έναν επαρκή μπουζουξή τον Μπάμπη τον Χατζόπουλο.

Μέχρι πέρσι ήταν πολύ ανώτερο το πρόγραμμα με Μανιφάβα, Καραπιπέρη στο μπουζούκι και τη Μάρα Καλοζούμη (προσωπικό φετίχ -μουσικώς-) στο τραγούδι.

Μεσοβδόμαδα παίζουνε διάφορα σχήματα. Και καλά και μέτρια ....

Άμα πας πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ "μπιφτεκάκια πολίτικα" και "ομελέτα με σουτζούκι και παστουρμά" ;) Ε-ξαι-ρε-τι-κο χύμα τσίπουρο !

*Αν πας Σάββατο, καλό είναι να κλείσεις τραπέζι μη μείνεις όρθιος.

Στον Πειριαιά παίζει τελευταία κι ένα μαγαζί απέναντι από την Αγία Τριάδα -νομίζω "Πίκος" λέγεται-. Δεν έχω πάει, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια σχέση με τον "κλασσικό" πάλαι ποτέ "Πίκο" στην Ν. Ερυθραία, ακούγονται καλά λόγια, το έχω στο πρόγραμμα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 2 months later...

Αν αυτο δεν ειναι blues τοτε ποιο ειναι?

Εχει βγαλει ο Μυστακιδης το δισκο "Αμερικα" με ρεμπετικα του 20 και του 30, τα οποια παιχτηκαν απο Ελληνες μεταναστες στην Αμερικη. 

Τα τραγουδια ειναι ολα ενα κι ενα.

Υ.Γ. Τα παιζει ολα με κιθαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×