Jump to content

Rayo Vallecano 21
 Share

Recommended Posts

@parakmiakos, δε σε προλαβαίνω σήμερα !!! :lol: Μια εδώ, μια στο άλλο ...

Εκεί, στα ρεμπέτικα "της Αμερικής" έγινε η μεγάλη ώσμωση μεταξύ των δύο ειδών. Περιθωριακοί μετανάστες με ανάλογη θεματολογία και την κιθάρα αποκλειστικό όργανο σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις παιγμένη "τσιμπητά"*.

*Το αναβιώνει ο Μυστακίδης αυτό το παίξιμο τελευταία όπως και στον δίσκο που έβαλες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Νονός said:

@parakmiakos, δε σε προλαβαίνω σήμερα !!! :lol: Μια εδώ, μια στο άλλο ...

Εκεί, στα ρεμπέτικα "της Αμερικής" έγινε η μεγάλη ώσμωση μεταξύ των δύο ειδών. Περιθωριακοί μετανάστες με ανάλογη θεματολογία και την κιθάρα αποκλειστικό όργανο σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις παιγμένη "τσιμπητά"*.

*Το αναβιώνει ο Μυστακίδης αυτό το παίξιμο τελευταία όπως και στον δίσκο που έβαλες.

Φανταστικη φωνη κι ο Μυστακιδης αν και προτιμω το οριτζιναλ παιξιμο απο τα τσιμπητα.

Εχω κανει το σπιτι τεκε Νονε. Τωρα για να καταλαβεις ψαχνω να αγορασω μπαγλαμαδακι να παιζω καμια πενια. Εκανα 7 χρονια κιθαρα πιο μικρος οποτε θα την παλεψω πιστευω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest MARILLION

Παρακμιακέ, μελέτησε λίγο. Σου έχω τις βασικές σε ΛΑ και ΡΕ. Από αυτές μπορείς να βγάλεις το βηματισμό (π.χ Τόνος-τόνος-ημιτόνιο κλπ) για να τις βγάλεις σε όποια βασική νότα θέλεις.

3630F721-0A07-493F-A2E6-E2CB73E0246E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ τον πηρα τον μπαγλαμα αλλα διαφερει πολυ απ την κιθαρα γαμωτο. Καταρχας προσπαθω να τον κουρδησω με το αυτι γιατι δν εχω μηχανημα και κατα δευτερον εχω ξεχασει νοτες κλπ. Εχω να πιασω παρτιτουρα 15 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
8 hours ago, parakmiakos said:

Το πιο αγαπημένο του Μάρκου. 

Αν μιλάμε για τα "φουλ" Μάρκο (στίχοι - μουσική), εμένα αυτό :

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Υμνος κι αυτό. Το επιασα σήμερα στον μπαγλαμα. 

Link to comment
Share on other sites

Το εντάσσω εδώ "εξ αντανακλάσεως".

Έφυγε "αρχοντικά" μια μέρα σαν σήμερα πριν 30 χρόνια .........

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε ο μεγαλύτερος λαϊκός τραγουδιστής. Μου αρέσει απείρως περισσότερο από Καζαντζίδη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο καζαντζίδης ηταν κλαψομουνης. Σίγουρα πολύ μεγαλύτερος ο Στράτος. Σε λαϊκό, μ αρέσει και ο Άκης Πανου. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Καλά ο καζαντζίδης ηταν κλαψομουνης.

Διαφωνώ ριζικά.

Είναι σαν να λέμε για την Κάλλας "ήτανε μια που στρίγγλιζε".

Η άποψη περί "κλαψομούνη" έχει τις ρίζες της κυρίως στο μεγαλύτερο μέρος του ρεπερτορίου και της θεματολογίας που τραγούδησε. Τώρα αν κάποιος περίμενε στην Ελλάδα των δεκαετιών του '50 και του '60 με την φτώχια, τη μετανάστευση και τις κοινωνικές αδικίες να θερίζουνε, το Νο.1 είδωλο της χώρας να τραγουδάει "δυό πράσινα μάτια με μπλε βλεφαρίδες", μάλλον ματαιοπονεί.

Περί της φωνής του Καζαντζίδη έχουν μιλήσει άλλοι ειδικότεροι ημών. Οι ηχολήπτες της Columbia και της HMV έχουν αποκαλύψει ότι έκλειναν το μικρόφωνο που είχε μπροστά του (χωρίς να το ξέρει ο ίδιος) και τον έγραφαν από άλλο πιο μακρινό γιατί "έσπαγε" τα VUmeters.

Μπορώ να "ρίξω τον server" με παραδείγματα κάθε άλλο παρά .... "κλαψομουνίασης". Θα περιοριστώ σε αυτά :

 

 

 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

Διαφωνώ ριζικά.

Είναι σαν να λέμε για την Κάλλας "ήτανε μια που στρίγγλιζε".

Η άποψη περί "κλαψομούνη" έχει τις ρίζες της κυρίως στο μεγαλύτερο μέρος του ρεπερτορίου και της θεματολογίας που τραγούδησε. Τώρα αν κάποιος περίμενε στην Ελλάδα των δεκαετιών του '50 και του '60 με την φτώχια, τη μετανάστευση και τις κοινωνικές αδικίες να θερίζουνε, το Νο.1 είδωλο της χώρας να τραγουδάει "δυό πράσινα μάτια με μπλε βλεφαρίδες", μάλλον ματαιοπονεί.

Περί της φωνής του Καζαντζίδη έχουν μιλήσει άλλοι ειδικότεροι ημών. Οι ηχολήπτες της Columbia και της HMV έχουν αποκαλύψει ότι έκλειναν το μικρόφωνο που είχε μπροστά του (χωρίς να το ξέρει ο ίδιος) και τον έγραφαν από άλλο πιο μακρινό γιατί "έσπαγε" τα VUmeters.

Μπορώ να "ρίξω τον server" με παραδείγματα κάθε άλλο παρά .... "κλαψομουνίασης". Θα περιοριστώ σε αυτά :

 

 

 

 

 

 

Νομίζω ότι τα καλλιτεχνικά θέματα, είναι περισσότερο θέμα γούστου παρά άποψης, οπότε "ολοι δίκιο εχουμε". Σε κάθε περίπτωση οι γονείς μου που εζησαν εκείνη την εποχή, μου λεγαν ότι δεν θεωρείτο ιδιαίτερα ποιοτικός και αργότερα χτίστηκε ένας μύθος γύρω του. 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Νονό,πολύ καλός ο Στράτος αλλά καταπιάνεται κυρίως με το θέμα καψούρα σε αντίθεση με Στέλιο που έχει πολύ μεγάλη θεματολογική γκάμα.

Ο Άκης Πάνου είχε πει "αν ρίξεις σε ένα καζάνι όλους τους τραγουδιστές,μισό Καζαντζίδη δεν βγάζουνε".

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Με κινδυνο να εκτεθω αν κατι απο αυτα δεν ισχυει ο Στελιος ηταν ΑΕΚ απο Νεα Ιωνια και εχει γραψει τον υμνο οποτε ειναι στη κατηγορια που δεν ακουμπιεται.

Εσαει θα ακουγεται στα τηλεφωνα της παε και ασε τους μπουκοφσκηδες που θελουν ντιπ τεκνο να βγαζουν σελφιζ.

Και καθαρα αντικειμενικα αναμεσα στους 2 Καζαντζιδης μονο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικοτητα και "μου αρέσει"δεν πάνε μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα εννοω ξεχωρα απο ΑΕΚ ο Στρατος δεν μου κανε ποτε κλικ αντιθετα με τον Στελαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα κάποιοι στο είδος τους ειναι κορυφαιοι, ασχετα αν μας αρεσουν εμας ειτε οι καλλιτέχνες ατομικα, ειτε το ειδος μουσικης γενικοτερα. 

Ο καζαντζιδης ειναι κορυφαιος στο ειδος του, οπως ξερω η μαντονα στο δικο της κ ας μην μπορω να την ακούσω. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στην τέχνη δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια. Μπορεί κάποιος να λέει "αυτός αντικειμενικά είναι ανώτερος καλλιτέχνης", χωρίς να εξηγεί τι το αντικειμενικο υπάρχει σε αυτη την άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

Στους καλλιτεχνες το αντικειμενικα προκύπτει απ την αποδοχη απο τον κοσμο κ τους συναδελφους τους. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Καρλ Λιουις αντικειμενικά έτρεχε πιο γρήγορα από τους άλλους δρομείς. Στην τεχνη απλά μπορεί να  συμπίπτει η υποκειμενική άποψη πολλών.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κλείσω, αυτή η συζήτηση περί αντικειμενικοτητας στην τεχνη, θυμίζει πχ αυτόν που, τον πήγαν μια δυο φορές φίλοι του να δει Ταρκοφσκι στον κινηματογράφο, και δεν του άρεσε καθόλου, αλλά επειδή άκουσε ή διάβασε από καποιους ειδήμονες ότι είναι μεγάλος, επαναλαμβάνει σε συζητήσεις περί κινηματογράφου : "" εμένα ο ταρκοφσκι δεν μου αρέσει καθόλου, όμως αντικειμενικά είναι μεγάλος σκηνοθέτης" και δεν μπορεί να εξηγήσει τι εννοεί με το" αντικειμενικά". :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφε κ εμενα αν μου δωσεις εναν πινακα ζωγραφικης του Πικάσο και μου πεις οτι ειναι 8χρονου παιδιου, θα σου πω οτι εχεις δικιο. Ελα ομως που υπαρχουν οι κριτικοι τεχνης κ η αξια των εργων του που δειχνουν πως απλα η υποκειμενικη μου αποψη ειναι αστεια. 

Ετσι κ στην μουσική κ η εμπορικη τους αξια κ η κριτικη απο ανθρωπους της μουσικης δειχνουν μια αντικειμενικη αποψη για την αξια τους.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BillR21 said:

Ρε αδερφε κ εμενα αν μου δωσεις εναν πινακα ζωγραφικης του Πικάσο και μου πεις οτι ειναι 8χρονου παιδιου, θα σου πω οτι εχεις δικιο. Ελα ομως που υπαρχουν οι κριτικοι τεχνης κ η αξια των εργων του που δειχνουν πως απλα η υποκειμενικη μου αποψη ειναι αστεια. 

Ετσι κ στην μουσική κ η εμπορικη τους αξια κ η κριτικη απο ανθρωπους της μουσικης δειχνουν μια αντικειμενικη αποψη για την αξια τους.

Μα και οι κριτικοί τέχνης θα σου πουν ότι δεν έχουν αντικειμενικά κριτήρια, και ότι πρόκειται για την υποκειμενική  άποψή τους, άσχετα αν επειδή είναι ειδήμονες αυτή μπορεί να θεωρείται σημαντικότερη από την δική σου υποκειμενική άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×