Jump to content

Recommended Posts

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

   Νομίζω με την θέληση της είχε πάει μαζί του πάντως. Αυτό με την κορεκτιλα έχει γίνει και λίγο καραμέλα. Ο θαυμασμός για την καλλιτεχνική αξία κάποιου μπορεί να διαχωριστεί από την άποψη που έχουμε για αυτόν σαν άνθρωπο,ασχετα αν τεινουμε να εξιδανικευουμε όσους θαυμάζουμε καλλιτεχνικά. 

Ράγιε, η "θέληση" μιας έφηβης σηκώνει πολλή συζήτηση. Και στους κώδικες του Πάνου ακόμη μεγαλύτερη (ή μάλλον καθόλου συζήτηση, μόνο πράξεις).

Το "πολίτικαλυ κορέκτ" που έγραψα δεν έχει να κάνει με την καλλιτεχνική ιδιότητα του Πάνου και την όποια εξιδανίκευση.

Έχει να κάνει με την αντίληψη περί αυτοδικίας σε μια ... "προηγμένη" κοινωνία όπως αυτή στην οποία ζούμε.

Τα ίδια θα έγραφα για παράδειγμα και για τον Παπαδόσηφο, τον γερο-Κρητικό που καθάρισε τον φονιά του γιού του μέσα στα δικαστήρια του Πειραιά. Κι αυτός ούτε καλλιτέχνης ήτανε ούτε διάσημος και επώνυμος.

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 12:18 AM, Rayo Vallecano 21 said:

 

 

Πάντως, για να ξαναγυρισουμε στο καλλιτεχνικό, το συγκεκριμένο κομμάτι μ αρέσει και επειδή ξεφεύγει από τα κλισέ των λαϊκών και στιχουργικά και μουσικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκτός από φωνάρα είναι και πολυ κομπλέ άτομο να ξέρεις Νονέ. Την έχω στο ινσταγκραμ κι όποτε της έχω στείλει μου απαντάει κι είναι πολυ ευγενική. 

Και μου εχει κάνει εντύπωση το εξής. Όταν τη ρωτάω πχ που θα τραγουδήσει ρεμπέτικα αλλά τυχαίνει να μην τραγουδάει τις μέρες εκείνες, δεν θα μου πει ελα να με ακουσεις στο Σταυρό του Νότου που λέει λαϊκά ή με τον Μαλαμα που λέει πιο έντεχνα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/25/2020 at 9:38 AM, parakmiakos said:

Λόγω της ημέρας.. 

 

Ωραίος -αν και λίγο "θεατράλε" για τα γούστα μου- ο συγχωρεμένος.

Αδερφοί Πιπίνηδες σταθερές και διαχρονικές αξίες. Οικοδόμοι στο επάγγελμα ....

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Νονός said:

Ωραίος -αν και λίγο "θεατράλε" για τα γούστα μου- ο συγχωρεμένος.

Αδερφοί Πιπίνηδες σταθερές και διαχρονικές αξίες. Οικοδόμοι στο επάγγελμα ....

Ο Πιπίνης δεν χορευει, πεταει.. 

Παρόλα αυτα έχω απορία. Το παραπάνω τραγουδι το έχω δει να το χορευει κι ένας μόνος του. Ζεϊμπέκικο. Άλλη εκτέλεση βέβαια. Με μπουζουκι κι όχι με βιολί. Τι παιζει? 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, parakmiakos said:

Παρόλα αυτα έχω απορία. Το παραπάνω τραγουδι το έχω δει να το χορευει κι ένας μόνος του. Ζεϊμπέκικο. Άλλη εκτέλεση βέβαια. Με μπουζουκι κι όχι με βιολί. Τι παιζει? 

Πατριωτάρα μου, "παίζει" η "εξέλιξη" και η "γραμμοφώνηση".

Ο σκοπός είναι -όπως λέει και το όνομα- από το Αϊβαλί. Σαντουρόβιολα και αντικριστός. Από εκεί πέρασε στη Μυτιλήνη και στη συνέχεια και σε άλλα νησιά του Αιγαίου, ακόμα και στην Κύπρο με "χρώμα" παραδοσιακό προεξάρχοντος του βιολιού.

Το 1929 ο Καραπιπέρης που το ήξερε σαν Σαμιώτης που ήτανε, το γραμμοφώνησε με μπουζούκι στην Αμερική και το "πέρασε" στο ρεμπέτικο ρεπερτόριο ασχέτως αν είναι πολύ αμφισβητίσιμο κατά πόσον ο ίδιος ο Καραπιπέρης εντάσσεται στη ρεμπέτικη "φάρα". Εδώ ξεκινάει και ο χορός κατά μόνας.

Από εκεί και πέρα το κομμάτι συνέχισε με δύο ... καριέρες, μια "παραδοσιακή" με παραλλαγές (όπως αυτή του ρεμπέτη Ογδόντα) και μια "ρεμπέτικη" (βλέπε Μητσάκης).

Αυτά ...

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, parakmiakos said:

@Νονός που θα μάθουμε να χορευουμε ζεϊμπέκικο? Δεν εννοώ φυγουρες και καραγκιοζιλίκια. Να πατάμε στα 9/8 εννοώ. 

Με στεναχωράς ....

Τα 'χουμε πει, τα 'χουμε ξαναγράψει ... Δεν "μαθαίνεται" πουθενά το ρημάδι !!!

Χαίρουμαι που αποτάσσεις τις φιγούρες και τα καραγκιοζιλίκια που "διδάσκουν" οι Μεταξόπουλοι τούτης της Γης. Έτσι πρέπει ...

Τα μόνα "μαθήματα" που μπορεί να πάρει κανείς είναι βλέποντας με τα ματάκια του ανθρώπους που το χορεύουν σωστά. Και μετά βάζεις ψυχή, πόνο, παντελόνι κι όλα τ' άλλα έρχονται μόνα τους. Βέβαια το να δεις ανθρώπους να το χορεύουν σωστά όσο πάει και δυσκολεύει. Λιγοστεύουνε. Εκλείπουν ...

Το '60 στα δέκα ζεϊμπέκικα που θα 'βλεπες τα 8 θα ήτανε σωστά. Φθίνουσα η πορεία αλλά ακόμα και πριν 30-40 χρόνια σε "σωστά" μαγαζιά όλο και τρακάριζες τέτοιους. Σήμερα, δύσκολα για να μην πω επίπεδο "τζόκερ".

Ίσως μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική το γιουτιούμπ, όπου έχουν αποτυπωθεί κάποια καλά δείγματα. Αλλά άλλο πράμα το ζωντανό που εμπεριέχει και την ψυχολογία της στιγμής κι άλλο πράμα το βίντεο.

Το ξέρεις, το έχουμε ξανασυζητήσει -νομίζω-, αλλά πιστεύω ότι ο Χαριτόπουλος άσχετα με τι και ποιός είναι, εδώ "ΚΕΝΤΗΣΕ" :

http://www.e-keimena.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=59:q-q&catid=82:newspapers&Itemid=55

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα και το χω διαβάσει και το κείμενο από πιο παλια. Δεν μιλάω για σχολές χορου με τις τυποποιημένες κινήσεις. Να χορευεις και να πατας σωστά στις νότες λέω. 

Link to comment
Share on other sites

Στις νότες πατάς σωστά όταν νιώθεις αυτό που παίζει η μουσική και αυτά που λένε οι στίχοι.

Άμα εκείνη την ώρα σκέφτεσαι αν σε βλέπει η μικρή που χαλβαδιάζεις ή πόσο βαθύ κάθισμα μπορείς να κάνεις ή γιατί δεν σου φερμάρουνε 5-6 πανεράκια με λουλούδια ενώ θα 'πρεπε, άστο να πάει Μητσάκο μου. Δεν μιλάω για εσένα, να ξηγιόμαστε. Γενικά το λέω. 

Οι λαϊκοί χοροί έχουνε πολύ συναίσθημα. Ακόμα κι αυτοί που "έχουν" βήματα, πόσο μάλλον το ζεϊμπέκικο που ΔΕΝ έχει.

Θα σου πω κάτι για άλλο χορό για να καταλάβεις. Το χασάπικο. Έχει βήματα κι έχει και συγκεκριμένες φιγούρες. Ποιά είναι η "μαγκιά", το "κλειδί" στο χασάπικο ? Η ομοιομορφία των 2,3 χορευτών. Να κάνουν όλοι το ίδιο συγχρονισμένα. Κάτι σαν το μπαλέτο. Γι αυτό και τα ομορφότερα χασάπικα τα βλέπεις από ζευγάρια, τριάδες φίλων, συγγενών που το μάθανε "μαζί" και έχουνε απόλυτο συγχρονισμό.

Ε, λοιπόν, σε πληροφορώ ότι οι παλιοί λέγανε πως αν είσαι καρδιακός φίλος με κάποιον όταν σηκωθείτε να χορέψετε χασάπικο οι κινήσεις σας θα είναι απόλυτα συγχρονισμένες ακόμα κι αν δεν το έχετε "προβάρει" ποτέ. Επειδή ακριβώς "μιλάει" η ψυχή κι όχι η "εκμάθηση". Κάποτε θεωρούνταν και "απόδειξη καρδιακής φιλίας" αν δύο σηκώνονταν και χόρευαν πετυχημένα χασάπικο για πρώτη φορά μεταξύ τους.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Νονε το συγκεκριμένο είναι πρωτο πρωτο στην play list στο YouTube. Γι αυτό σου έλεγα τις προάλλες για Παππο και Μαργιολα. 

Επίσης, όντως είναι του Ζαμπέτα? Γιατί εμένα μου φωναζει Μάρκος.. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, parakmiakos said:

Νονε το συγκεκριμένο είναι πρωτο πρωτο στην play list στο YouTube. Γι αυτό σου έλεγα τις προάλλες για Παππο και Μαργιολα. 

Επίσης, όντως είναι του Ζαμπέτα? Γιατί εμένα μου φωναζει Μάρκος.. 

Ζαμπέτας Παρακουμή.

Στην πρώιμη εποχή του πριν "ανοίξει φτερά" στο παίξιμο και πάει σε άλλα μουσικά μονοπάτια.

Είναι το δεύτερο τραγούδι που γραμμοφώνησε στο ξεκίνημα του.

Ο Μάρκος το γούσταρε τρελλά και το έλεγε σε όλα τα πάλκα που εμφανίστηκε αλλά δεν είναι δικό του.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Νονός said:

Ζαμπέτας Παρακουμή.

Στην πρώιμη εποχή του πριν "ανοίξει φτερά" στο παίξιμο και πάει σε άλλα μουσικά μονοπάτια.

Είναι το δεύτερο τραγούδι που γραμμοφώνησε στο ξεκίνημα του.

Ο Μάρκος το γούσταρε τρελλά και το έλεγε σε όλα τα πάλκα που εμφανίστηκε αλλά δεν είναι δικό του.

Δεν του το ειχα του Ζαμπέτα. Μου έκανε για ρεμπετια Μάρκου. 

Πάρε ακόμα ένα ζόρικο

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×