Jump to content

Ταινίες 🎞️


Guest
 Share

Recommended Posts

54 minutes ago, aris2168 said:

του ουγκου?

Ο τίτλος νομίζω είναι εμπνευσμένος από του ουγκου αλλά είναι για τους σύγχρονους άθλιους. Επειδή ήθελα να την δω αλλά δεν μπόρεσα, ρώτησα αν την είδε κάποιος, να πει πως του φάνηκε κτλ. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kostas21 said:

Αφου ειπες περι Περσες, εαν δεν εχεις δει το Under the Shadow (horror κ καλο μαλιστα), να το δεις. Στα ελληνικα στη Σκια του Φοβου, ετσι γιατι γουσταρουν να βαζουν σποιλερς. Του στυλ Τελευταια Εξοδος Ριτα Χειγουωρθ. Α κ δεν κανουν σποιλερς θα βαζανε τιτλο "Μια Σκια μα τι Σκια"

Το εχω δει, πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον σενάριο είχε το "The Outsider" του Leto.

Ένας Αμερικανός στρατιώτης συλλαμβάνεται μετά τον Β'ΠΠ στην Ιαπωνία και εντάσσεται στην Yakuza η οποία είναι σε φάση "ξεκαθαρίσματος".

Είχα καλές βλέψεις για την ταινία, με δεδομένη την συμπάθεια μου για τους Ιάπωνες και τον Jared ωστόσο εν τέλει το αποτέλεσμα ήταν μάλλον μέτριο.

Βλέπεται ευχάριστα βέβαια, αλλά μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο.

6,5/10 από εμένα, το προτείνω αν ψάχνετε να περάσετε ευχάριστα την ώρα σας, δεν θα κουράσει αλλά δεν είναι και επίπεδο "The Last Samurai" ας πούμε που του δίνω ένα 8/10.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2020 at 6:27 PM, Rayo Vallecano 21 said:

Βέβαια φαντάζομαι θα υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε κορεατικες ταινίες, άλλωστε δεν είναι genre ο κορεάτικος κινηματογράφος. Παρεμπιπτοντως το memories of a murder, ενα αστυνομικό κορεάτικο του 2003, το χεις πετύχει; 

Επειδη απαντησες σε σχολιο για το Parasite να πω οτι το Memories of a murder ειναι του ιδιου σκηνοθετη.Επισης δικα του και τα Snowpiercer και The host.

Μπονγκ Τζουν Χο, σπουδαιο ταλεντο.

Πολυ δυνατος ο κορεατικος κινηματογραφος.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kostas21 said:

Οχι. Δε μπορω να στο περιγραψω ακριβως. Αρχιζει ρεαλιστκα, 2 ανδρες σε ενα φαρο στη Νοβα Σκοτια στην Βικτωριανη εποχη, κ εξελισσεται σε κατι τελειως nightmarish.

Υπαρχει μια καταπιεση - καταθλιψη, μια αποχη ταυτοτητας, χανεις εμπιστοσυνη στην ιστορια που βλεπεις, γενικα ειναι πολυ καλη ταινια.

Τεραστιο θεμα οτι ο Νταφοε δεν ειναι υποψηφιος για Οσκαρ supporting. Mιλαμε για ρεσιταλ ηθοποιιας.

Το cinematography ειναι για ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ.

Αξιζει σινεμα. Οπωσδηποτε.

Ειναι απο τις ταινιες που τελειωνουν κ λες τι ειδα τωρα. Αλλα σου μενει. Εχει πολυ συμβολισμο κλπ

Μην περιμενεις linear narration, δεν ειναι αργη (1 ωρα κ 55 καπου κει) προχωραει δυνατα κ εχει δυνατο 3ο act.

 

 

Χωρις να εχω δει το Lighthouse απ' οτι καταλαβαινω κινειται σε Λαβκραφτικα μονοπατια με περισσοτερη εμφαση στην ατμοσφαιρα παρα στο horror.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kostas21 said:

Προσωπικα μ αρεσε περισσοτερο το The VVitch, το θεωρω υπερτατο. Αλλα κ αυτο περπαταει σε τετοια μοτιβα.

Το αναφερεις και πολυ σωστα γιατι ειναι του ιδιου σκηνοθετη.Επισης ταινια που λανσαριστηκε ως horror αλλα ηταν κυριως drama με πινελιες mystery και horror.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Man Of Faith said:

Επειδη απαντησες σε σχολιο για το Parasite να πω οτι το Memories of a murder ειναι του ιδιου σκηνοθετη.Επισης δικα του και τα Snowpiercer και The host.

Μπονγκ Τζουν Χο, σπουδαιο ταλεντο.

Πολυ δυνατος ο κορεατικος κινηματογραφος.

Το Memories of a murder το χα δει πριν από χρόνια σε ένα καλοκαιρινό  φεστιβαλ κινηματογράφου στην Γρανάδα, και πρόσφατα το έψαξα και το αγόρασα. Δεν είχε προσέξει ότι ήταν του Μπονγκ Τζου Χο που σκηνοθέτησε και το Parasite. Αρκετά διαφορετικές ταινίες, αν και το κοινό στοιχείο ίσως να είναι η βία που υπάρχει σε κάποιες σκηνές. Η πρώτη είναι από τις αγαπημένες μου, αλλά και η δεύτερη μου άρεσε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kostas21 said:

ναι εχει chthonic references οπως κ το αγαπημενο σ Λοστ, αλλα δεν μπορω να πω οτι κανει μεγαλο delve προς τα κει.

Η ατμοσφαιρα θυμιζει κατι μεταξυ Poe κ Lovecraftian αρχικο διηγημα, η μοναχικοτητα, η παραννοια κλπ

Ναι ο Eggers ειναι κορυφαιος. Το περιμενα πως κ πως να πω την αληθεια, με ειχε εντυπωσιασει το The VVitch. Γενικα για μενα αυτο ειναι το πραγματικο horror. Ειναι ενα sense of dread, depressing κ κατι που δεν παει καλα, κατι τρομερα disturbing κ γνωριζεις οτι το τελος δε θα ειναι καλο. Μου αρεσει οτι χρησιμοποιει και στις 2 ταινιες καποιους πινακες ζωγραφικης σαν ref κ οτι κανει immerse στην αυθεντικοτητα της εποχης οταν γραφει το screenplay.  

Το πραγματικο horror ειναι αυτο οντως και το horror εχει εντονο το drama μεσα ακομα και σπλατερια να ειναι.Επισης ειναι οπως το λες πρεπει να υπαρχει η αισθηση του depressing του disturbing και οτι κατι δεν παει καλα.Απλα πολλοι εχουν μπερδεψει το horror με κατι ταινιες που απευθυνονται σε εφηβους με jumbscares κτλ. και απο εκει ξεκινουν οι παρεξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη παπαρια και το parasite. Πηρε και οσκαρ καλυτερης ταινιας οπως ειχε παρει πριν κανα δυο χρονια η αλλη μαλακια με τον κροκοδειλανθρωπο.

Μαλλον δεν μπορω να καταλαβω την τοση κουλτουρα.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, parakmiakos said:

Καλη παπαρια και το parasite. Πηρε και οσκαρ καλυτερης ταινιας οπως ειχε παρει πριν κανα δυο χρονια η αλλη μαλακια με τον κροκοδειλανθρωπο.

Μαλλον δεν μπορω να καταλαβω την τοση κουλτουρα.

Εμενα μου άρεσε αλλά συμφωνώ ότι δεν είναι και το αριστούργημα της 7ης τέχνης όπως παρουσιάζεται ενώ το τέλος μου φάνηκε υπερβολικό. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Εμενα μου άρεσε αλλά συμφωνώ ότι δεν είναι και το αριστούργημα της 7ης τέχνης όπως παρουσιάζεται ενώ το τέλος μου φάνηκε υπερβολικό. 

Ακριβως. Εχουν γραφτει παιανες γι αυτη την ταινια που στο δικο μου το μυαλο δεν δικαιολογουνται.

Δλδ ωραια η αντιθεση των ταξεων απο πολλες πλευρες αλλα δεν βρισκω κατι παραπανω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, parakmiakos said:

Ακριβως. Εχουν γραφτει παιανες γι αυτη την ταινια που στο δικο μου το μυαλο δεν δικαιολογουνται.

Δλδ ωραια η αντιθεση των ταξεων απο πολλες πλευρες αλλα δεν βρισκω κατι παραπανω.

Καλά εμένα μου άρεσε και επειδή σε κρατούσε, δηλαδή κυλούσε με τρόπο που δεν κουραζε. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Καλά εμένα μου άρεσε και επειδή σε κρατούσε, δηλαδή κυλούσε με τρόπο που δεν κουραζε. 

Κι εμενα αλλα μεχρι εκει. Δεν βλεπω κατι παραπανω απ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, parakmiakos said:

Κι εμενα αλλα μεχρι εκει. Δεν βλεπω κατι παραπανω απ αυτο.

Το είδα πριν γίνει πάρα πολύ γνωστό. Μαλλον πρέπει να το ξαναδώ τώρα, για να εκφέρω την...αποψαρα μου, ολοκληρωμένα :)

Link to comment
Share on other sites

οπως ΚΑΘΕ χρονο μια απλα καλη ταινια απο την πολλη υπερδιαφημιση καταστρεφεται.

 

επισης μια και λεει ο Παρακουμης για υπερβολικη κουλτουρα, ειδα το The Lighthouse που λεει ο Εγγλεζος, οκ πολυ καλλιτεχνικη να το πω, κουλτουριαρικη να το πω, εμενα δεν μου αρεσε (αν και αναγνωριζω οτι ειναι ξεχωριστη). Ισως να ειμαι και πολυ πρακτικο μυαλο εγω για τετοιες ταινιες και να μην τις καταλαβαινω αρκετα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πχ 2 ταινιες που μου ερχονται στο μυαλο ετσι προχειρα και ειναι σχετικα προσφατες ειναι το green book και οι 3 πινακιδες εξω απ το Μιζουρι.

Οι συγκεκριμενες πραγματικα μου αρεσαν, σε σημειο που μου τριβιλιζαν το μυαλο μεχρι και την επομενη μερα αφοτου τις ειδα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, parakmiakos said:

Εμενα πχ 2 ταινιες που μου ερχονται στο μυαλο ετσι προχειρα και ειναι σχετικα προσφατες ειναι το green book και οι 3 πινακιδες εξω απ το Μιζουρι.

Οι συγκεκριμενες πραγματικα μου αρεσαν, σε σημειο που μου τριβιλιζαν το μυαλο μεχρι και την επομενη μερα αφοτου τις ειδα.

Το green book ειναι καλη ταινια με υπεροχες ερμηνειες αλλα δεν ειναι κατι το οποιο δεν εχουμε ξαναδει, παρολα αυτα πολυ καλη και γενικοτερα με ενα θεμα που οσες φορες και αν το δουμε παντα θα μας τραβαει το ενδιαφερον.Οι πινακιδες ομως πολυ ανωτερες κατα την γνωμη μου.

Διακρινω μια αγαπη και στον ετερο Σορεντινο, οχι μονο στον Στεφανο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Man Of Faith said:

Το green book ειναι καλη ταινια με υπεροχες ερμηνειες αλλα δεν ειναι κατι το οποιο δεν εχουμε ξαναδει, παρολα αυτα πολυ καλη και γενικοτερα με ενα θεμα που οσες φορες και αν το δουμε παντα θα μας τραβαει το ενδιαφερον.Οι πινακιδες ομως πολυ ανωτερες κατα την γνωμη μου.

Διακρινω μια αγαπη και στον ετερο Σορεντινο, οχι μονο στον Στεφανο.

La grande bellezza!

Και τωρα που το εφερε η κουβεντα, πρεπει να την ξαναδω γτ την ειχα δει το 2014 μετα απο ταξιδι στην Ρωμη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το Parasite ειναι εξαιρετικη ταινια.Δικαια πιστευω πηρε το Οσκαρ σε μια χρονια που ειχε πολυ καλες ταινιες.Δεν εχω δει ακομα το 1917 και το Marriage story αλλα αν δεν το επαιρναν τα Παρασιτα θα ηθελα να το παρει το Once upon a time in Hollywood που την θεωρω σπουδαια ταινια.

Επισης θα ηθελα να ξαναπαρει το Οσκαρ ο Αλ Πατσινο ο οποιος οταν εχει το καταλληλο υλικο ειναι απιαστος, αλλα χαρηκα με τον Μπραντ Πιτ ο οποιος το δικαιουνταν ενα βραβειο στην καριερα του και ηταν πραγματι πολυ καλος.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×