Jump to content

Ταινίες 🎞️


Guest
 Share

Recommended Posts

4 minutes ago, Kostas21 said:

Το 1917 ειναι ΚΑΛΗ ταινια. Πολυ ωραιο pacing, απιστευτο cinematography, μετριο ομως screenplay κ χαρακτηρες πενιχροι. Αλλα σαν πακετο ειναι ΔΥΝΑΤΟ. Εχει πολλα easter eggs, αλλα Paths of Glory it ain't.

Οπως κ το Παρασιτο ειναι ΚΑΛΗ ταινια, γουσταρα χαρακτηρες, οκ κλασσικα αμα θες να σεβεσαι τον εαυτο σου σαν κορεατης θα χτυπησεις κ τα κομμουνια της Β.Κορεας αλλα ΚΑΙ το φεικ ονειρο του καπιταλισμου. Ομως ειναι κωμωδια.Δραματικη μεν, κωμωδια δε.

 

Paths of glory τεραστια ταινια αλλα ενταξει μιλαμε για ενα σκηνοθετη τιτανα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kostas21 said:

Το green book το κουβαλανε οι 2 μεγαλοι ηθοποιοι του. Γιατι σαν screenplay κ scenario ειναι κατω του μετριου. Οπως πχ το 12 yrs a slave που ειχε Φασμπιντερ κ ξερο ψωμι κ σια. Οκ ερμηνειες γαματες κλπ, αλλα δεν φτανουν.

Ετσι ακριβως την ταινια την κουβαλανε οι ηθοποιοι.Μετα τα 10 πρωτα λεπτα ειχα πειστει οτι ο Μορτενσεν ειναι Ιταλοαμερικανος.Απο σεναριο τυπικο ακαδημαϊκό.Δεν θυμαμαι τις αλλες υποψηφιοτητες αλλα αυτο πηρε της καλυτερης ταινιας.Οκ καλη ταινια αλλα υπερβολικη η βραβευση της.Δικαιο ομως το οσκαρ στον Μαχερσαλα Αλι.

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε για ασιατικό κινηματογράφο και τραγοκωμωδιες, υπέροχη για μένα ήταν μια κινεζική, το cool fish, που στην Ελλάδα από ότι έμαθα παίχτηκε πολύ λίγο με τίτλο"οι γκαντεμηδες"  κωμωδία με τραγικό τέλος θα έλεγε κάποιος, εγώ θα λεγα τραγωδία με κωμικά στοιχεία.

 

 

A_Cool_Fish_poster.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 hours ago, Kostas21 said:

Είδα Midsommer

Γουατ. Ντα. Φακ. 

Νταξει μαστούρα ταινία. Μαστουρωμενος την έκανε ο Αρι. 

Ειναι μαλωμένος με το 3ο ακτ ο ανθρωπας. 

Δεν το εχω δει αλλα το Hereditary το θεωρω ελαφρως υπερεκτιμημενο.

Link to comment
Share on other sites

@Kostas21 επισης το 3ο act ειναι και το πιο ζορικο παντα ειδικα αν μιλαμε για θριλερ και γι αυτο πολλες φορες δεν απογοητευομαι γιατι δεν εχω προσδοκιες.Σε αντιθεση με το 1ο act που το θεωρω το πιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτές τις ημέρες είδα στο netflix:

Ζήσε δύο φορές, αγάπα μια. Συμπαθητική ισπανική κοινωνική ταινία... Βλέπεται χαλαρά. 

Hateful 8. Περίμενα κάτι περισσότερο από τον Ταραντινο εδώ, σε καμία περίπτωση δεν αγγίζει το έπος του Django. 

Στη Σαχάρα με ένα σαραβαλάκι. Με πήρε ο ύπνος 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kostas21 said:

Μία παπαρια κ μισή είναι. 

Κι εμενα δεν μου αρεσε καθολου.Και περα απο την ταινια αυτη, με εχει κουρασει και το στυλ του Πολ Γκρινγκρας με την κουνημενη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×