Jump to content

Ταινίες 🎞️


Guest
 Share

Recommended Posts

Το είδα Κώστα. Οκ ωραία η παραγωγή, εφέ κτλ αλλά σαν το παλιό δεν είναι. 

Η προσπάθεια είναι για πιστο remake αλλά εχουν κόψει κάποια καλά  κομμάτια καιεχουν προσθέσει κάποια άλλα. Τραβάνε τις σκηνές σαν τη σειρά για να το μεγαλώσουν και έχουν αυτό το political correct που αναμέναμε και έχουν εξαλείψει κάθε παρεξηγήσημο κομμάτι του παλιού  ( πολιτικά και λοατκι ) και δεν έχουν το απόκοσμο του κόσμου του χαρκονεν ούτε αναφορές τις ευγενικής  καταγωγής των Ατρειδών. 

Αυτο που μου άρεσε έμενε σε αυτή την ιστορία είναι η ισορροπίες μεταξύ των τριών πυλώνων της αυτοκρατορία και πως όλα συνδέονται με το μπαχαρικό ( the spice must flow) κατι που στο παλιό ήταν ο πρόλογος και δεν υπάρχει ούτε καν σαν αναφορα. Μεγάλη απογοήτευση και ίσως έχει να κάνει με τη σύνδεση που γίνεται με το πετρέλαιο, άραβες, πολέμους, αποικιοκρατια, θρησκεία, εμπόριο, έλεγχος των μεταφορών, δύναμη των οικονομικών κέντρων κ.α. 

Δυστιχως εμείς που έχουμε δει το ορίτζιναλ καμία 10αρια φορά η παραμικρή λεπτομέρεια μας χτυπάει αλλά για κάποιον που θα το δει πρώτη φορά η δεν θυμάται το παλιό θα το απόλαυση πιστεύω. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Macross τι διάβασα... Είναι δυνατόν να παίζει να μην γυριστεί καθόλου το part 2.? Τι μαλακια. 

Ποιος ο λόγος να κόψεις στο remake μια ταινία στα δύο. Να τραβήξεις τις σκηνές όσο δεν πάει άλλο και να μην έχεις έπιβεβαιωσει το υπόλοιπο ( part 2) που είναι και το πιο γαματο μέρος της ταινίας. 

Κανονικά θα έπρεπε να έχουν επιβεβαιώσει άλλες 2 ταινίες τουλάχιστον και να μην τη κόψουν όπως την έκοψαν στο αρχικό. 

Ξενερα. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2021 at 3:28 PM, Hades said:

Bohemian rhapsody, netflix: 8/10

 

8 hours ago, Kostas21 said:

8 στα 10? 

Πολλά δίνεις. 

Δεν μπορώ να βαθμολογήσω τέτοιου είδους έργα εγώ. Για μένα δεν είναι έργο, είναι ντοκιμαντέρ ή πέστο όπως θες, οπότε άμα είσαι λάτρης του είδους, των Queen στην προκειμένη περίπτωση είναι 10/10, αν δεν είσαι τότε αδιάφορο. Η ιστορία είναι συγκεκριμένη, μπορεί να βάλει λίγο αλατοπίπερο αλλά το σενάριο είναι αυτό που είναι βασισμένο στη ζωή οπότε ούτε αυτό μπορείς να το βαθμολογήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, SpiRos said:

 

Δεν μπορώ να βαθμολογήσω τέτοιου είδους έργα εγώ. Για μένα δεν είναι έργο, είναι ντοκιμαντέρ ή πέστο όπως θες, οπότε άμα είσαι λάτρης του είδους, των Queen στην προκειμένη περίπτωση είναι 10/10, αν δεν είσαι τότε αδιάφορο. Η ιστορία είναι συγκεκριμένη, μπορεί να βάλει λίγο αλατοπίπερο αλλά το σενάριο είναι αυτό που είναι βασισμένο στη ζωή οπότε ούτε αυτό μπορείς να το βαθμολογήσεις. 

Δεν είμαι φαν των Queen, η βαθμολογία αφορά την μεταφορά των γεγονότων. Μου άρεσε αυτό που είδα, γιατί θα μπορούσε να είναι και μάπα η ταινία... 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Kostas21 said:

Dune 8/10

Θα παίρνε 10 στα 10 αν δεν ήταν part 1.

Τι να λέμε τώρα. Απίστευτη ταινία. Σινεμά να το δείτε, πουθενά αλλού. 

Δεν διαφωνώ είναι ταινειάρα αλλά τραβάει τις σκηνές και για μένα χάνει από ένα πόντο για κάθε μία από τις παρακάτω σκηνές που δεν είδαμε στο remake και για μένα ήταν επος. Είναι πολλές άλλες όπως δεν είδαμε πολλά σκουλήκια η να τα Καβαλανε η τον ανιψιό κ.α. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει το Dune και το παλιό του Λιντς το είδα μια φορά όταν βγήκε, αλλά δεν είναι remake το καινούργιο από την στιγμή που βασίζεται σε βιβλίο.Ειναι απλά μια ακομη κινηματογραφικη εκδοχή του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kostas21 said:

Part 1 μειτ. 

Κ οκ του Λιντς ήταν Flash Gordon without the laughs. 

Δεν είδα να τραβάει σκηνές. Αντιθετα μου φάνηκε γρήγορο. 

Τελείωσε κ λέω ποιος περιμένει 2 χρονια τωρα. 

Ότι πιάνει ο Βιλνεβ χρυσός γίνεται. Ξέρει να κάνει Sci fi. Τέλος. 

Συμφωνώ για τον Βιλνεβ, οι ταινίες του είναι από 7.5 και πανω, αλλά δεν ξέρω αν έχεις την ίδια γνώμη για το Enemy με τον Γκιλενχααλ, που για μένα είναι σπουδαία ταινία.Αν και από αυτές που έχω δει μάλλον η κορυφαία είναι το Prisoners που δεν είναι Sci fi.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kostas21 said:

Τον ακολουθώ από το Incendies. Τι να λέμε ταινιάρα. Έχω την ίδια γνώμη κ για το Enemy κ το Prisoners. Αν κ το Prisoners έφερνε λιγο σε Fincher. 

Δεν τον είχα για scifi κ μετά κάνει BladeRunner κ Arrival κ παπαλα, έδεσε.το BladeRunner sequel ήθελε balls για να γίνει. Το φετινό είναι απλά αποκορύφωση. 

Στο BladeRunner μου εκανε εντύπωση ότι χρησιμοποίησε σαν εισαγωγική σκηνή την σκηνή που ήθελε να ξεκινήσει την πρωτη ταινία ο Ριντλει Σκοτ.Πιθανον σαν φόρος τιμής.

Fun fact αυτό, αν θυμάμαι καλά από το commentary της ταινίας του Σκοτ.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kostas21 said:

Τον ακολουθώ από το Incendies. Τι να λέμε ταινιάρα. Έχω την ίδια γνώμη κ για το Enemy κ το Prisoners. Αν κ το Prisoners έφερνε λιγο σε Fincher. 

Δεν τον είχα για scifi κ μετά κάνει BladeRunner κ Arrival κ παπαλα, έδεσε.το BladeRunner sequel ήθελε balls για να γίνει. Το φετινό είναι απλά αποκορύφωση. 

Το Enemy πιθανοτατα βρίσκεται στις παρυφες του Sci fi, αν και χαρακτηρίζεται σαν ψυχολογικό θρίλερ, και σαν θεματολογία αλλά και σαν επιλογή να σκηνοθετήσει κάπως φουτουριστικα το Τοροντο.Οποτε ψήγματα της συνεχειας της φιλμογραφιας του μάλλον εντοπίζονται σ αυτή την ταινία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostas21 said:

Part 1 μειτ. 

Κ οκ του Λιντς ήταν Flash Gordon without the laughs. 

Δεν είδα να τραβάει σκηνές. Αντιθετα μου φάνηκε γρήγορο. 

Τελείωσε κ λέω ποιος περιμένει 2 χρονια τωρα. 

Ότι πιάνει ο Βιλνεβ χρυσός γίνεται. Ξέρει να κάνει Sci fi. Τέλος. 

Επειδή πέρασα μια περίοδο της ζωής μου σαν dune freak διαβάζοντας τα βιβλία και αυτό μου με μάγεψε ήταν οι κόσμος, οι ισορροπίες μεταξύ των οίκων και της εμπορικής συντεχνίας, το ρόλο των μπενε τζεζερετ και πως συνδέονται όλα με το μπαχαρικό κτλ απογοητευτηκα που επικεντρωθηκε στην ιστορία χωρίς τα τριγυρο. 

Οκ είναι ταινία και δεν ζητάω να δείξει το βάθος του κάθε οίκος και την ιστορία που κουβαλά όπως και γιατί οι ατρειδες έχουν όλα τα καλά των ανθρώπων είναι σαν μια άρια φυλή ενψ οι χαρκονεν έχουν συγκεντρώσει όλα τα ασχημα. Θεωρούσα όμως κρίσιμο να δείξουν το ρόλο των κορινα στο κόσμο και σαν μετρ της διπλωματίας και των ισορροπιών όπως και τη σημασία του μπαχαρικου γιαυτό και θεωρούσα fail την έλλειψη των παραπάνω σκηνών. 

Φυσικά καταλαβαίνω ότι το political correct της εποχής με ανάγκασε πολλά στοιχεία που θεωρούνται ρατσιστικά, εναντίων των λοακτι, αντιμπεριαλιστικα, αντικαπιταλιστικα κτλ να έπρεπε να φύγουν αλλά πλέον ο θεατής δεν αντιλαμβάνεται ούτε το 1/1000 αυτό του κόσμου και το μόνο που βλέπει είναι ένα Αρρακης και ότι γίνεται μια φασαρία για ένα μπαχαρικό. 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kostas21 said:

Είναι πάρα πολύ το υλικό ρε. Και ο Ντένις είναι φαν από μικρός επίσης. 

Περίμενε να δούμε το έργο ολοκληρωμένο. 

Σαφώς . Έχει πολλά να δείξει η δεύτερη ταινία με πρώτο και καλύτερο το Φρειντ Χαρκόνεν που είναι η αρχή ( για όσους δεν ξέρουν προοριζόταν απο το μεγάλο σχέδιο των μπένε τζέζεριτ για γαμπρός του Ατρείδη και πατέρα του μουαντίπ αν δεν παράβλεπε την εντολή η Τζέσικα που κατέστρεψε ένα μελετημένο γενετικό σχέδιο χιλιάδων χρόνων  ) και ουσιαστικά με το θάνατο στη μονομαχία τελειώσει η ιστορία με το βιβλίο / ταινία DUNE  . 

sting-feyd-rautha-jose-ferrer-padishah-e

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Επειδή τα είχα δεί πριν πολλά χρόνια ξαναβλέπω τα παλιά σταρτρεκ απο το πρωτο πρώτο και πραγματικά ξαναθυμάμαι πόσο καλα . Τα έχει όλα η cosmote . 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×