Jump to content

Ταινίες 🎞️


Guest
 Share

Recommended Posts

Magic in the moonlight-2.5/5....Μπορουσε και καλυτερα ο Γουντι,σιγουρα ομως και πολυ χειροτερα.Συμπαθητικο χωρις να σου μενει κατι ιδιαιτερο μετα.

 

Insidious 1 και 2.Το 1 το ειχα δει καιρο,το 2 προσφατα.Το καλυτερο horror που εχω δει τα τελευταια χρονια.Το 3 το ψηνω να το δω μεχρι και σε σινεμα.

4.5/5 και 4/5 αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest ΧΑΜΠΟΣ

Εχθες ειδα ξανα τυχαια το Full Metal Jacket του 1987 .

Το ειχα δει για πρωτη φορα πιτσιρικας οταν ειχε βγει και ειχα σοκαριστει...το ξαναειδα λοιπον εχθες και μπορω να πω οτι το βρηκα απο ελαφρυ εως χαζοχαρουμενο...πως αλλαζουν ετσι οι εποχες και οι καταστασεις ρε πουστη μου....

Τοσο πολυ εχουμε αλλαξει μεσα σε 30 χρονια? Βεβαια υπαρχουν εργα με θεμα το Βιετναμ που εχει κουρασει οπως ο Ελαφοκυνηγος το Αποκαλυψη Τωρα και το Platoon που οσες φορες και οποτε και να τα δεις αφηνουν κατι....

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ
Ελαφρυ κ χαζοχαρουμενο η πιο σκοτεινη ταινια περι Βιετναμ? Eλαφρυς ο Κιουμπρικ? xD

Δεν σου αφηνει κατι το Φουλ Μεταλ Τζακετ? Aπο την εκπαιδευση μεχρι τον Τζοκερ που βλεπει την υποκρισια της βιας και η μεταμορφωση του σε war animal?

H διαφορα με τα αλλα 2 αριστουργηματα περι Βιετναμ (Αποκαλυψη τωρα, Ελαφοκυνηγος) ειναι οτι ειναι βασισμενα στους πρωταγωνιστες τους. Το FMJ δεν εχει πρωταγωνιστες ουσιαστικα, ο Τζοκερ ειναι απλα παρατηρητης κ αφηγητης.

Ο Ελαφοκυνηγος βλεπει το ψυχολογικο πατερν και το ritual του male bonding στον πολεμο, και αγγιζει και το working class of americana για να προσεγγισει την πλειοψηφεια της εποχης του Νιξον... Το Αποκαλυψη Τωρα ειναι απλα εξερευνηση του human psyche, με μεγαλειωδη εμφανιση απο Μπραντο και Σην. Το Πλατουν δεν ενδιαφερει, ειναι ταινιουλα μπροστα σε αυτα τα 3.

Τo FMJ ειναι ενα βημα πισω απο το Αποκαλυψη Τωρα, μοναχα σε τεχνικα και μπατζετ. Σαν ταινια ειναι ανωτερη, οποιος εχει παει στα σοβαρα σε στρατευμα, εχει εκπαιδευτει κανονικα και οχι με 2 σκοπιες και γοπινγκ στο κεντρο, καταλαβαινει τι σκοπευει ο Κιουμπρικ απο την αρχη... Kαι η ταινια λειτουργει σαν οπερετα με 2 acts-movements. O Kubrick δεν βλεπει τον πολεμο με βαση πρωταγωνιστη εναν ανθρωπο, βλεπει με πρωταγωνιστη τους ανθρωπους σαν μια εννοια-one entity. Kαι αυτο κανει την ταινια να φευγει εντελως απο τα κλασσικα δεδομενα των αλλων. Δεν υπαρχει κανονικο narrative στην ταινια με 3 acts oπως ειναι συνηθως. Εκει που εχει τον Γκομερ Παιλ και τον Drill Sergeant, και οι 2 σκοτωνονται στο 1ο movement και μενεις να νοιωθεις αδειος οσο ο Τζοκερ που παει στον πολεμο...

tumblr_m11uy6nOSd1qafcveo1_500.gif

Ο Κubrick απλα κ μαγευτικα, εχει γυρισει ολη την ταινια εναντια στο ζαχαρωτο-ταινια του Πλατουν. Εναντια στο τελος του Πλατουν "αχ ας ενωθουμε ολοι μαζι τα αμερικανα να διορθωσουμε το λαθος μας", και αλλα γλυκαναλατα στιχακια. Τελειωνει με τον Τζοκερ να εχει αποκτησει war face, και τον αμερικανικο στρατο σε σιλουετα να τραγουδαει το theme απο το Mickey Mouse club θριαμβευτικα...

Full%252BMetal%252BJacket%252B-%252BClosing%252BImage.png

 

O κοσμος του FMJ ηταν world of shit απο την αρχη. Στο τελος απλα ο Τζοκερ εγινε ενα μ αυτον...

 

“My thoughts drift back to erect nipple wet dreams about Mary Jane Rottencrotch and the Great Homecoming Fuck Fantasy. I am so happy that I am alive, in one piece and short. I’m in a world of shit… yes. But I am alive. And I am not afraid.”

Κωστα ολο το εργο ειναι ειναι η εκπεδευση του αγαθου ''γιγαντα'' που τον μεταμορφωσαν σε ενα κτηνος....που τελικα ΔΕΝ δεχθηκε να πολεμησει ...σκοτωσε το ΚΑΘΑΡΜΑ τον εκπεδευτη ...ΔΕΝ σκοτωσε τον συναδελφο του αν και αυτος τον χτυπησε με τα σαπουνια μεσα στην πετσετα και στην ουσια αυτος τον διαμορφωσε ετσι...κει τελικα αυτοκτονει στην τουαλετα ! Εκει επρεπε να τελειωσει το εργο ! Συμφωνω οτι ειναι συγκλονιστικο και αφηνει τρομερα μηνυματα απλα σε σχεση με αλλες ταινιες απο την αυτοκτονια και μετα το βρηκα λιγο βαρετο.

Και η στιγμη της κοπελας sniper συγκλονιστικη οκ ... γενικα ειναι εργαρα που ισως λαθος αποκαλεσα χαζοχαρουμενο απλα δεν μου εκανε το αρχικο κλικ που μου εκνε τοτε που το ειδα για πρωτη φορα....

Παντως ισως εχεις δικιο καθησα και το σκεφτηκα λιγο ...ισως η λαθος ωρα που το ειδα και αυτα που ειχα στο κεφαλι μου το ειδα ξανα εντελως επιφανειακα....Εχεις δικιο το παιρνω πισω .....

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Πολυ ωραια αναλυση Κωστα μπραβο ρε συ ! Το εχεις σπουδασει το εργο και το μετεφερες με πολλα σημεια που δεν ειχα διακρινει. Μου αρεσει ο τροπος που το ειδες ξανα μπραβο. Θα το ξαναδω λοιπον και θα το προσεξω περισσοτερο αυτη την φορα και βαση των γραφομενων σου θα το δω αλλιως.

Ωραιος ! Πραγματικα το επιπεδο αναλυσης που εκανες για την ταινια βαζει κατω 100 κριτικους Κινηματογραφου ! Σε παραδεχομαι ρε και ας με νευριαζεις που και που.:drinks:

Και σε ρωταω ασχετα με το εργο κατι αλλο ! Μου δωσανε ολο τον πρωτο κυκλο game of thrones ! Δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα εχω διαβασει και σενα να το γραφεις και αλλους οτι ειναι φοβερο και κολλας . Ετσι ειναι? Να το ξεκινησω?

Edited by ΧΑΜΠΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Στην Αγγλια?? Ολη??? Ολες οι σκηνες του Βιετναμ στην Αγγλια? Ελα ρεεε πωπω μιλαμε για πολυ καλη δουλεια τοτε.

Εχεις απολυτο δικιο για την σατυρα που κανει στο Β μερος ναι ...σου λεω την ειδα τυχαια στην τιβι 3 το πρωι με καθε 20 λεπτα διαφημησεις και χαζοεβλεπα.....

Θα την ξαναδω κατεβασμενη με προσοχη χωρις διακοπες.

Ναι μου αρεσουν οι φαντασιας θα το ξεκινησω το game και μετα απο 2-3 επ θα γραψω εντυπωσεις:)

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Σημερα το βραδυ θα δω τον Πεταλουδα μετα απο παρα πολλα χρονια. Ενας απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους παλιους ηταν ο Στηβ Μακ Κουιν ...εφαγα φλασια σημερα το κατεβασα τσακ μπαμ το μετετρεψα και 11 το βραδυ θα παωωωωω να αραξω να το δω και δεν θα εχετε την γκρινια μου xD Οποιος δεν το εχει δει το προτεινω ειναι εκπληκτικη ταινια.

 

b00006b68u08lzzzzzzz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Ναι ρε συ ο Χοφμαν δεν παιζεται σε αυτη την ταινια....ασε ανατριχιαζω μονο που ψιλοθυμαμαι το τελος...

Link to comment
Share on other sites

To ειδα και γω αυτο, επικα μονοδιαστατοι χαρακτηρες, ο καθενας τους ειναι ενα και μονο στερεοτυπικο πραγμα.Οι χαρακτηρες αντι να εχουν ονομα θα μπορουσαν να λεγονται ο σαδιστης παρακρατικος, ο βιαστης παρακρατικος, ο προδοτης του ΕΛΑΣ κι αρα υποχθονιος παρακρατικος, ο αγερωχος ανταρτης, ο σκληρος ανταρτης, ο αριστερος που προσπαθει να σωσει τη φαμιλια, ο κολομαγκας χωροφυλακας, καπου εκει τελειωνει το μπακγκραουντ του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγω το Edge of tomorrow το βρηκα τρατζικ (δεν ειναι του γουστου μου τετοιες ταινιες και δεν ηξερα περι τι ταινιας επροκειτο).

 

ειδα και το Annabelle. Δινω ενα 2,5/5.

Link to comment
Share on other sites

το Ιντερστελαρ τι λεει το ειδε κανεις ?

ολοι βγαινουν απο το σινεμα με χυμενα τα βρακια τους.

 

3.5/5

 

Δεν μου πολυαρεσε η αργη εναλλαγη στην πλοκη.Ηταν λιγο στεγνο το μειν στορυ,πραγμα που με ξενερωΣε καθως περιμενα παραπανω απο τον νολαν.Σε οτι αφορα τα υπολοιπα,Εφε σουπερ,μουσικη σουπερ.

Αρκετα προσεκτικο σε ορισμενα θεματα φυσικης ως προς την παρουΣιαΣη τους,βεβαια σε καποιες φασεις το εχεζε τελειως,αλλα οκ χολιγουντιανη αδεια.Η αιθουσα καβλωνε,εγω καραφλιαζα οποτε νταξει η πλειοψηφια νικησε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει κι εγω πολυ αντικρουομενες αποψεις για το Interstellar. Ισως να πηγαινουν ολοι και με μεγαλες προσδοκιες βεβαια και να απογοητευονται, αλλα οι περισσοτεροι μου ειπαν οτι "θελει, προσπαθει, αλλα δεν μπορει".

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×