Jump to content

Recommended Posts

4άρι στο prisoners. Από τα καλύτερα δράματα των τελευταίων ετών.
και εγω 4αρακι του εβαλα παραπανω αλλα ο Ζαστρος ειναι ο σκληρος του σινεμα.

δεν μπλεκεις.

Η ταινια ηταν καλη οπως εγραψα. Αλλα δεν ηταν πολυ καλη ή τοσο καλη τελος παντων. Ειχε και καποια σεναριακα κενα αλλα δεν παραπονουμαι διοτι εχουμε δει 30 χρονια ΤΙΣ παπατζες απο τους Αμερικανους. Ειχε καλες ερμηνειες και μια δομη. Η διαφορα μου με σας ειναι καθαρα ηλικιακου χαρακτηρα. Αν το βλεπατε κι εσεις μεγαλυτεροι, θα κρινατε διαφορετικα. Απο τα φετινα, ειναι απο τα κλαυτερα, αλλα δεν πλησιαζει παλιοτερες ταινιες δυστυχως. Ειναι μια καλη ταινια, απλως δεν υπαρχουν πια τοσες καλες ταινιες και υπερβαλλουμε μολις δουμε κατι καλο.

Εμένα μ' άρεσε και η φωτογραφία! (υπεύθυνος είναι ο κλασσικός που συνεργάζεται με τους Κοέν). Αν κάτι δεν μ' άρεσε τόσο ήταν η έξαλλη ερμηνεία του Τζάκμαν και τα θρησκευτικά σύμβολα που χρησιμοποιεί ο σκηνοθέτης σε διάφορες στιγμές. Καλοστημένη πλοκή, σε κρατάει.

Ειδα το Prisoners.

Λειπει το "τσακ" να βαφτιστει αριστουργημα. Η εξτρα πινελια για να ειναι το νεο Silence of the Lambs.

4/5 για σημερινα δεδομενα...

Ισχυρες ερμηνειες απο ολους. Ο Τζεηκ ειναι καλος ηθοποιος, και ο Τζακμαν δινει τον ρολο της καριερας του.

Κανει κοιλια η ταινια? Οχι δεν κανει. Που χανει? Ο σκηνοθετης ειναι καλος και με το incendies εδειξε οτι εχει τα chops να σηκωσει το βαρος.

Αλλα δεν εχει την εξτρα ατμοσφαιρικη πιεση που θα εδινε πχ ενας Πολανσκι. Η φωτογραφια υστερει αρκετα πιστευω. Και το score δεν το εξυψωνει και για μενα εδω ειναι το σημαντικοτερο μειον. Και ειναι κριμα. Κριμα γιατι η ταινια γαμει και δερνει σχεδον σε ολους τους τομεις...

Οταν το δειτε ολοι το συζηταμε κ περισσοτερο γιατι δε θελω να κανω spoil την ταινια.

Ειναι must να την δειτε ομως...

Αυτα...

για μενα δεν ειναι για 8 βαθμολογια η ταινια...

ενα βαθμο κατω, ξεκιναμε να συζηταμε...

καλες ερμηνειες, σε κραταει αλλα οχι αυτο το φοβερα ιδιαιτερο που περιγραφεις...

είδα το σάββατο τον συνήγορο.πρώτη φορά είδα το μισό σινεμά να κοιμάται και το άλλο μισό να κλαίει από τα γέλια.

δηλαδή δεν πιστεύω ότι τόσοι ηθοποιοί και ο ρίντλευ σκοτ μαζί και ούτε ένας όταν είδαν την ταινία δεν είπαν παναγιά μου τι ψωλιά φτιάξαμε , θα μας πάρουν με τις πέτρες.

ειδα το Gravity και πιστευω δικαιουται ενα 7/10. Εξαιρετικα πλανα, καλη σκηνοθεσια, ωραιο σκορ και προβλεψιμο τελος. Εμενα με εντυπωσιασε η Bullock. Δε περιμενα τοσο καλη ερμηνια απο τη συγκεκριμενη.

Ειδα το Man of Steel , το οποιο το ειχα κατεβασει απο καιρο αλλα λες και κατι μου ελεγε να μην το δω.

Τελικα την εκανα την μαλακια.

1,5/5 κι αυτο γιατι ειναι ο ...Superman. Κανονικα μπορει να εβαζα και 1.

Κριμα γιατι μετα τον Batman του Nolan περιμενα οτι ο ιδιος θα εκανε αντιστοιχα καλη δουλεια και στον Superman.

τι σας αρεσε τοσο πολυ δε μπορω να καταλαβω.... ειναι αυτο που εγραψε ο ζαστρο, οταν πλεον το χολλυγουντ βγαζει παπαριες, μια ταινια-μετριοτητα σου φαινεται αριστουργημα. πολυ υπερτιμημενη ταινια. τιποτα το ιδιαιτερο για να δημιουργησει ντορο. αποψη μου, μην πεσετε να με φατε. το χαρα αγνοειται του μεγκα καλυτερο πιστευω θα ειναι

Γουστα ειναι. Εγω δεν εχω μεγαλα range στις βαθμολογιες, αν δειτε.

Βαζω ευκολα απο 2/5 εως 4/5 και δυσκολα πιο πανω ή πιο κατω.

Ε, ηταν απο τις καλες που ειδα τελευταια. Ειχε συνεχως ενδιαφερον, βασικα. Αυτο της βρηκα.

Έτσι ακριβώς συμφωνώ και εγώ. Δυνατή ιστορία δυνατό κάστινγκ (λίγο η γιαγιούλα με χάλασε)

Είμαι ο μόνος που όποτε έβλεπε τον Χιου Τζακμαν να νευριάζει νόμιζα πως θα έβγαζε τα νύχια έξω; xD

Ε αφού γράψατε τόσα, το κατέβασα κι εγώ :) Το είδαμε πολύ ευχάριστα, είχε έτσι και λίγο το feeling του Zodiac (συν τον ηθοποιό, αλλά δε νομίζω να ήταν μόνο αυτό). Αλλά λχ το Zodiac δεν είναι μια καλύτερη ταινία από το Prisoners; Θεωρώντας πως ναι, διαφωνώ με το 'ένα κλικ για αριστούργημα'. Το Zodiac ήθελε κάνα κλικ τουλάχιστον για να γίνει ας πούμε Seven, το Prisoners λοιπόν ίσως δυο-τρια.

Εχει μεγαλη σημασια πώς εισαι προετοιμασμενος για μια ταινια, για το πώς θα την δεις παντως.

Εγω ευτυχως για το prisoners δεν ειχα προσεξει καποια αποθεωτικα (και εδω μεσα), οποτε ξεκινησα να το δω ως καλουτσικο και βλεπουμε. Και μου βγηκε καλυτερο απο αυτο που περιμενα.

Υγ. Prisoners 4/5, Seven 5/5, Zodiac δεν το εχω δει, ισως να ειναι στο 4,5/5. Where is the problem? :D