Jump to content

Ταινίες 🎞️


Guest
 Share

Recommended Posts

Έκατσα αυτές τις μέρες να ξαναδώ την τριλογία του Matrix. Το πρώτο παραμένει από τις καλύτερες ταινίες έβερ στο είδος του. Θυμάμαι το είχα δει στο σινεμά με την τότε κοπέλα μου. Γράφουμε γύρω στο 1999 με 2000. Ούτε τότε ήμουν πολύ του σινεμά, πήγαμε εντελώς στα τυφλά, όχι όπως τώρα που διαλέγεις ταινία από πριν και ξέρεις τα πάντα πριν πας διαβάζοντας στο νετ. Πήγαμε και διαλέξαμε επί τόπου τι θα δούμε, βασικά το διάλεξα εγώ, μου άρεσε ο τίτλος της ταινίας, εντελώς ανυποψίαστος. Βγήκαμε στο τέλος και είχαμε μείνει μαλάκες εντελώς. Μας πήρε κανά δίλεπτο να αρθρώσουμε λέξη. Μου έχει μείνει ανεξίτηλο στην μνήμη μου. Τα άλλα δύο δυστυχώς είναι κακά. Πολύ βαβούρα, λίγο στόρυ. Του χρόνου λέει θα βγει και το 4. Δεν περιμένω πολλά πράματα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, SpiRos said:

Έκατσα αυτές τις μέρες να ξαναδώ την τριλογία του Matrix. Το πρώτο παραμένει από τις καλύτερες ταινίες έβερ στο είδος του. Θυμάμαι το είχα δει στο σινεμά με την τότε κοπέλα μου. Γράφουμε γύρω στο 1999 με 2000. Ούτε τότε ήμουν πολύ του σινεμά, πήγαμε εντελώς στα τυφλά, όχι όπως τώρα που διαλέγεις ταινία από πριν και ξέρεις τα πάντα πριν πας διαβάζοντας στο νετ. Πήγαμε και διαλέξαμε επί τόπου τι θα δούμε, βασικά το διάλεξα εγώ, μου άρεσε ο τίτλος της ταινίας, εντελώς ανυποψίαστος. Βγήκαμε στο τέλος και είχαμε μείνει μαλάκες εντελώς. Μας πήρε κανά δίλεπτο να αρθρώσουμε λέξη. Μου έχει μείνει ανεξίτηλο στην μνήμη μου. Τα άλλα δύο δυστυχώς είναι κακά. Πολύ βαβούρα, λίγο στόρυ. Του χρόνου λέει θα βγει και το 4. Δεν περιμένω πολλά πράματα.

Το Matrix και μονο που εβαλε αυτη την λεξη στην καθημερινοτητα μας ειναι instant classic, μεχρι τοτε ειχα ακουσει μονο για τα ματριξ του ΟΑΚΑ.Σπουδαια ταινια με πυκνα νοηματα.Τις δυο συνεχειες δεν τις θυμαμαι και πολυ καλα ηταν λιγο αχταρμας μαλλον.Δυστυχως οι Γουατσοφσκι με εξαιρεση το V for Vendetta που εγραψαν το σεναριο που δεν ηταν δικη τους πρωτοτυπη ιδεα αν και πρόσθεσαν ωραιες πινελιες, δεν συνεχισαν το ιδιο δυνατα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Έκατσα αυτές τις μέρες να ξαναδώ την τριλογία του Matrix. Το πρώτο παραμένει από τις καλύτερες ταινίες έβερ στο είδος του. Θυμάμαι το είχα δει στο σινεμά με την τότε κοπέλα μου. Γράφουμε γύρω στο 1999 με 2000. Ούτε τότε ήμουν πολύ του σινεμά, πήγαμε εντελώς στα τυφλά, όχι όπως τώρα που διαλέγεις ταινία από πριν και ξέρεις τα πάντα πριν πας διαβάζοντας στο νετ. Πήγαμε και διαλέξαμε επί τόπου τι θα δούμε, βασικά το διάλεξα εγώ, μου άρεσε ο τίτλος της ταινίας, εντελώς ανυποψίαστος. Βγήκαμε στο τέλος και είχαμε μείνει μαλάκες εντελώς. Μας πήρε κανά δίλεπτο να αρθρώσουμε λέξη. Μου έχει μείνει ανεξίτηλο στην μνήμη μου. Τα άλλα δύο δυστυχώς είναι κακά. Πολύ βαβούρα, λίγο στόρυ. Του χρόνου λέει θα βγει και το 4. Δεν περιμένω πολλά πράματα.

Τετοια φαση, να μπαινω ανυποψιαστος και να βγαινω μαλακας απ το σινεμα, θυμαμαι το χα παθει με το Pulp Fiction. Ημουνα κι ο μονος στη παρεα που ειχα ενθουσιαστει και δεν ηξερα και γιατι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, aris2168 said:

Τετοια φαση, να μπαινω ανυποψιαστος και να βγαινω μαλακας απ το σινεμα, θυμαμαι το χα παθει με το Pulp Fiction. Ημουνα κι ο μονος στη παρεα που ειχα ενθουσιαστει και δεν ηξερα και γιατι.

Pulp fiction 8.9/10

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, SpiRos said:

Έκατσα αυτές τις μέρες να ξαναδώ την τριλογία του Matrix. Το πρώτο παραμένει από τις καλύτερες ταινίες έβερ στο είδος του. Θυμάμαι το είχα δει στο σινεμά με την τότε κοπέλα μου. Γράφουμε γύρω στο 1999 με 2000.

 

Τι μου θύμησες.... Ξενύχτι με φίλους, το πρωί σηκωνόμαστε να δώσουμε δύναμη στα παρτάλια τότε που έφευγαν για τη ρεβάνς με την ΑΙΚ και μετά καπάκι για village Μαρούσι να το δούμε.... 11 το πρωί..... στη προηγούμενη ζωή πρέπει να είχα σφάξει πολύ κόσμο για να τρώω τέτοιες πίκρες τώρα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2021 at 1:04 AM, aris2168 said:

Τετοια φαση, να μπαινω ανυποψιαστος και να βγαινω μαλακας απ το σινεμα, θυμαμαι το χα παθει με το Pulp Fiction.

Κι εγώ μια στο Pulp Fiction 

και μια στο From Dusk Till Dawn

Link to comment
Share on other sites

Οι αδερφές Γουατσοφσκι (γκουγκλάρετε όσοι δεν ξέρετε, μιλάμε για έπος) έκαναν και το Cloud Atlas που θυμάμαι άξιζε πολύ. 

Τα Ματριξ τα θεωρώ μαλακιάρες με το πρώτο να είναι οκ καλό, μπαίνεις σε ένα μουντ, ήταν και η εποχή, η ηλικία... - αλλά υπάρχει άτομο εδώ με γνώσεις που εμπιστεύομαι και περιέργως είναι φαν όλης της τριλογίας διότι έχει λέει λετζιτ νοήματα υπαρξιακά βουδιστικου τύπου. Ίσως τον βάλω κάποια μέρα να μου εξηγήσει. 

Για Άδη: Αλαντίν, 9/10. Σεναριάρα.

Η Γιασμίν να φιλάει γκαβλωμενο Τζαφάρ για να τον αποσπάσει, μιλάμε είχανε arxeidia τα κινούμενα τότε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τριλογία του Μπασταν. 

Το έχει στο Νετφλιξ. Περνάει ευχάριστα η ώρα. Ισπανικό, εξελίσσεται στην χώρα των Βάσκων. Αρκετά ατμοσφαιρικό, εξαιρετική φωτογραφία. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ναι, ισως επειδή ήταν σχετικά καλογυρισμένες και με επηρεάζει αυτό.

Για τον ιδιο λόγο θα βάλω 7 και στο Train to Busan που είδα χθες: καλο για το είδος αλλά δεν είμαι φαν του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×