Jump to content

Ταινίες 🎞️


Guest
 Share

Recommended Posts

On 6/25/2023 at 4:21 PM, Yossarian said:

"Η τελευταία νύχτα του Φράνκο Αμόρε" 6,5/10

Ιταλικο αστυνομικό γυρισμένο στο Μιλάνο, ό,τι πρέπει για θερινό σινεμά και μπύρα. Έχει αρκετό σασπένς, θα ήταν ακόμα καλύτερο αν δεν είχε μικρές αστοχίες. Όπως είπα, μια χαρά για θερινό τώρα με τις ζέστες.

Λοιπον...το ειδα στον παραδοσιακο Αμυντα στον Υμηττό..με δροσια και γαματα σουβλακια απο το ''κατι-τι'' της πλατειας..

Kαθότι ιταλόφωνος θα πω οτι οι αστοχιες ηταν παραπανω απο 2-3 στο σεναριο..

πχ η κινεζικη μαφια δεν μπορει να δινει στον ενοπλο συνοδο εκατομμυριων - μια καρουτα για αυτοκινητο - κιαυτος να μπαινει μεσα σα να μην τρεχει τιποτα...

Επισης ο εμπειρος μπατσος εδειχνε να ζει 40 χρονια πισω χωρις να υπολογιζει τις χιλιαδες καμερες που υπαρχουν στο Μιλανο..

Οι κινεζοι μαφιοζοι παρακολουθουσαν τη σκηνη του εγκληματος σαν να βρισκονταν σε θερινο σινεμα,,,κλπ...

Μου αρεσε ο καλος Pierfrancesco Favino καθως επισης και πολλοι διαλογοι στην Καλαβρεζικη διαλεκτο . 

Οκ ειχε καποιο σασπενς αλλα μεχρι εκει..

5,8 απο μενα και απλοχερα..

Το πως ο Δανικας εδωσε 4/5 παραμενει μυστηριο..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

Επισης ο εμπειρος μπατσος εδειχνε να ζει 40 χρονια πισω χωρις να υπολογιζει τις χιλιαδες καμερες που υπαρχουν στο Μιλανο..

Οι κινεζοι μαφιοζοι παρακολουθουσαν τη σκηνη του εγκληματος σαν να βρισκονταν σε θερινο σινεμα,,,κλπ...

Αυτές ήταν οι αστοχίες και για μένα. Από άποψη σασπένς το βρήκα καλό, οπότε για αυτό και η υψηλότερη βαθμολογία από μένα. Δεν είδα καν τι έβαλαν οι κριτικοί, 4/5 δεν είναι εννοείται.

Αλλά για θερινό σινεμά με μπύρα (το ανέβασες εσύ με τα σουβλάκια) ήταν μια χαρά.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Yossarian said:

Από άποψη σασπένς

Αν σου αρεσουν τα ιταλοφωνα φιλε μου υπαρχει στον κοσμοτε ''the general's men''...απιστευτα ρεαλιστικη σειρα που περιγραφει την ιστορια του στρατηγου Νταλλα/Κιέζα & της ομαδας του ,που εξαρθρωσε τις ερυθρες ταξιαρχιες...

Ρεαλιστικο μεχρι αηδιας με πραγματικα γεγονοτα στο 100%( τα εχω ζησει εκεινη την περιοδο στην Ιταλια και τα ξερω )

 

 

Edited by ΚΑΤΟΎΝΑ 21
& της ομαδας του
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

Αν σου αρεσουν τα ιταλοφωνα φιλε μου υπαρχει στον κοσμοτε ''the general's men''...απιστευτα ρεαλιστικη σειρα που περιγραφει την ιστορια του στρατηγου Νταλλα/Κιέζα που εξαρθρωσε τις ερυθρες ταξιαρχιες...

Ρεαλιστικο μεχρι αηδιας με πραγματικα γεγονοτα στο 100%( τα εχω ζησει εκεινη την περιοδο στην Ιταλια και τα ξερω )

 

 

Δεν το ξέρω, το βάζω στα υπόψη. Θα το τσεκαρω σε πρώτη ευκαιρία.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειδα ψες mission impossible στην Αιγλη Ζαππειο ,

γαματη η τελευταια ταινια του Κρουζ ο οποιος επισης γαματος...

Τα σταντ μονος του ο πουστης , μιλαμε για φοβερες σκηνες , καθαρη ταινια χωρις ακαταλαβιστικες μαλακιες , σεναριο που τρεχει χωρις κοιλιες..

Ανετα 8/10 που ειμαι και αρχιτσιγγουναρος

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2023 at 9:43 PM, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

Αν σου αρεσουν τα ιταλοφωνα φιλε μου υπαρχει στον κοσμοτε ''the general's men''...απιστευτα ρεαλιστικη σειρα που περιγραφει την ιστορια του στρατηγου Νταλλα/Κιέζα & της ομαδας του ,που εξαρθρωσε τις ερυθρες ταξιαρχιες...

Ρεαλιστικο μεχρι αηδιας με πραγματικα γεγονοτα στο 100%( τα εχω ζησει εκεινη την περιοδο στην Ιταλια και τα ξερω )

 

 

Μήτσο, "έγραψες" !

Ιταλίλα, 70ίλα, 80ίλα, Fiatάρες, απόλαυση !

Είδα τα 2 πρώτα, θα το τιμήσω. Είναι και "μίνι" μέγεθος (8 επ.) που γουστάρω.

Grazie mille @ΚΑΤΟΎΝΑ 21 !!!

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

Οντως, ματαζεις την ιστορια, ποσο μαλλον εγω που ημανε εκει τη συγκεκριμενη περιοδο..

Ανάμεσα '75 - '81 πρέπει να έχω πάει στη "Μπότα" πάνω από 7-8 φορές. Συνολικά κανα ... τρίμηνο από τη ζωή μου το "έφαγα" εκεί. Κόντεψα να ... ψιλομάθω Ιταλικά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

Καταλαβα...καταλαβα...τα ιδια ειχα παθει στα 90's με Βιεννη για 2 χρονια...

Εμαθες καμια λεξη ή γρι ?

Δε μου ταχες πει αυτα απο κοντα!!

In piu di otto - nove citta. Da nord a sud. "L' Italiano vero" που τραγούδαγε κι ο Toto ... :D

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

città

dal nord al sud..

ARISTA 9/10

Αυτό το "στραβοτονάκι" στο citta το ήξερα αλλά δεν ξέρω πως να το βάΝω από το πλΕκτρολόγιο μου. *

Για τα "dal", "al" έχεις απόλυτο δίκιο. Ντρέπομαι .... :(

* "Στραβοτονάκι" δε θέλει και το "piu" στο "u" ???

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Νονός said:

...που τραγούδαγε κι ο Toto ... :D

...ώσπου άξαφνα, ένα καυτό απομεσήμερο του Ιουλίου ξυπνήσανε από το χρονοντούλαπο της λησμονιάς, αγαπημένες αγωνιστικές θύμησες του παρελθόντος, ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ με μουσική υπόκρουση τον μέγα Ιταλό μύστη (αφιερωμένο, δυνατά τα ηχεία για την εισαγωγή, featuring η δική μας Sofia Essaidis, (bonus : παρουσίαση ο Γ. Αλιάγας😄)

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Νονός said:

@Rory 21, ρεάκσιο "δικεφαλάκι" μιας και η ανέραστος συμμορία του ΣτΕλιανόπουλου "εξαφάνισε" την δυνατότητα του -πρέποντος- ρεάκσιου "καρδούλα" που υπήρχε κάποτε στο ΚουΜου ..... :(

"...είμαστε 1013"

                                        image.png.22b1c47afb6d9475a98a4887de261e21.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν 5-6 νυχτες πληρωσα 2 εισιτηρια και ειδα μετά νομιμης συζυγου την χειροτερη ταινια εβερ και απο καταβολης γεννησης μου..

Ηθελα να φυγω απο το 20' του 1ου ημιχρονου αλλα επειδη ντρεποταν της εκανα τα χατηρια ( κοιμαμαι ησυχος ) 

και υπεστην τη σταυρωση μεχρι τελικης πτωσης...

Οταν ημουν λευτερος στις μισες ταινιες εφευγα...

Συνιστω ανεπιφυλακτα ως εμπειρια ζωης...:

Asteroid City (2023) - IMDb

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

Πριν 5-6 νυχτες πληρωσα 2 εισιτηρια και ειδα μετά νομιμης συζυγου την χειροτερη ταινια εβερ και απο καταβολης γεννησης μου..

Ηθελα να φυγω απο το 20' του 1ου ημιχρονου αλλα επειδη ντρεποταν της εκανα τα χατηρια ( κοιμαμαι ησυχος ) 

και υπεστην τη σταυρωση μεχρι τελικης πτωσης...

Οταν ημουν λευτερος στις μισες ταινιες εφευγα...

Συνιστω ανεπιφυλακτα ως εμπειρια ζωης...:

Asteroid City (2023) - IMDb

Ήσουν ψιλιασμενος τι θα δεις από προηγούμενες ταινίες του Γουες Αντερσον;

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×