Jump to content

Ταινίες 🎞️


Guest
 Share

Recommended Posts

τι ταινιαρα η κορεατικη... με κομμενη την ανασα σε παει μεχρι το τελος... δεν σε αφηνει να σηκωθεις για κατουρημα... χτυπανε τα τηλεφωνα και δεν τα ακους...

 

και ερχεσαι μετα και γραφεις για το δηθεν prisoners και τα γκρεμιζεις ολα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, οπως εχω ξαναγραψει, ο σκλαβος μου αρεσε πολυ.

 

Ειναι μερικες φορες και θεμα του τι περιμενεις απο μια πολυδιαφημισμενη ταινια, γιατι ελλειψει αλλων, πολλες διαφημιζονται υπερβολικα.

 

Φυσικα παντα ειναι και θεμα προσωπικου γουστου του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Oκ απο τα Οσκαρ δεν εχω δει ακομα αρκετα..

Ουτε του μαλακα του ΜκΚοναχι, ουτε της ΓΥΝΑΙΚΑΡΑΣ Κεητ...

 

Αλλα τα τεχνικα οσκαρ δικαιως τα μαζεψε το Gravity.

 

Eνα απιστευτο ειναι οτι ολοι ξεχασανε το Rush. Δλδ γαμω την ακαδημια.

Πως μπορεις να "φτυνεις" μια ταινια που ΓΑΜΑΝΕ και οι 2 ηθοποιοι. Και οι 2 μου θυμισαν τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ που παιζουνε, δεν ηξερα ποιον να διαλεξω? τον Βruhl σαν Λαουντα, ή τον Hemsworth σαν Ηunt??? Τι να πω, μιλαμε η ταινια εσφιζε ποιοτητα, ο φωτισμος, τα κοστουμια, απο τις μικρες λεπτομερειες με τον μουστακαλη Regazzoni, μεχρι τον παππου Φερραρι που καθεται στην σκηνοθετικη καρεκλα για να τσεκαρει τους χρονους του αμαξιου.

Και ολα αυτα απο τον Ρον Χαουαρντ που δεν ειχε ΙΔΕΑ απο Φ1.

Η καλυτερη ταινια μετα το prisoners που ειδα φετος ηταν, και τι να πω, επρεπε να πανε τα οσκαρς σε εγχρωμους και γκευ.

 

Ειδα το Wolf. Oκ ειναι τραγικη η ταινια. Μιλαμε μας δειχνουν ενα ματσο ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ που δεν θες και δε μπορεις να συμπαθησεις. Ενα ματσο μουνοπανα που κανανε πλακα με τα λεφτα του κοσμακη. Το γκουντφελας των χρηματιστων, και εννοειται δεν το γουσταρει κανεις. Και το επος ειναι οτι ΕΠΙΤΗΔΕΣ το εκανε ετσι ο Μαρτυ ωστε να το συγκρινεις αυτοματα με τους γκανγκστερς. Και να λες "αυτοι φαγανε τα 10000πλασια και την βγαλανε καθαρη και δουλευουνε σαν συμβουλατορες κιολας και βγαζουν και βιβλια"... Καλος ο Λεο αλλα εχει παιξει καλυτερους ρολους. Δεν αξιζε την υποψηφιοτητα, σορρυ δλδ.

 

Wolf of wall street 2.5/5

 

Rush 3.5/5

το rush ταινιαρα.

συνυπογραφω

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Wolf. Oκ ειναι τραγικη η ταινια. Μιλαμε μας δειχνουν ενα ματσο ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ που δεν θες και δε μπορεις να συμπαθησεις. Ενα ματσο μουνοπανα που κανανε πλακα με τα λεφτα του κοσμακη. Το γκουντφελας των χρηματιστων, και εννοειται δεν το γουσταρει κανεις. Και το επος ειναι οτι ΕΠΙΤΗΔΕΣ το εκανε ετσι ο Μαρτυ ωστε να το συγκρινεις αυτοματα με τους γκανγκστερς. Και να λες "αυτοι φαγανε τα 10000πλασια και την βγαλανε καθαρη και δουλευουνε σαν συμβουλατορες κιολας και βγαζουν και βιβλια"... Καλος ο Λεο αλλα εχει παιξει καλυτερους ρολους. Δεν αξιζε την υποψηφιοτητα, σορρυ δλδ.

 

Wolf of wall street 2.5/5

 

Πέστα! Όχι απλά καλύτερους, αλλά και δυσκολότερους από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

βασικά ο λυκος εχει πολυ χαβαλε. στο τσακ να ταν κωμωδια. οντως εχει τραγικο θεμα. αλλα η ταινια γελιο μου εβγαζε και οχι προβληματισμο.

 

ο σκλαβος μια μαλακια.. αυτοι οι αμερικανοι εχουν τρελο κομπλεξ τελικά με το θεμα δουλεια... δεν εξηγειται αλλιως. η ταινια παντως μετρια, εχοντας δει πολυ καλυτερα εργα σχετικά.

 

το γκραβιτυ το βλεπεις μονο για τα εφε κτλ. απο υποθεση 0.

Link to comment
Share on other sites

Το Wolf προσωπικα το κατατασσω σε ενα ειδος μαυρης κωμωδιας.Συμφωνω οτι δεν βγαζει κανενα προβληματισμο.Ενταξει ειπαμε Χολιγουντιανη ταινια για Χρηματιστηριο ειναι,μεχρι ενα σημειο παει η κριτικη,δεν το παρακανουμε κιολας.

 

Αν εισαι αμερικανακι το πολυ πολυ να καταλαβεις οτι ενταξει μωρε τα συγκεκριμενα ατομα ηταν μουνοπανα,γενικα το χρηματιστηριο ειναι διαφανης και σωστη πρακτικη.Περιμενα πολλα περισσοτερα απο τον Μαρτιν και οχι να σατιριζει ενα ματσο λεφταδες και τα εκατο γαμησια που ριχνανε τη μερα.

 

Η Κειτ δικαιως τσιμπησε το Οσκαρ.Μου αρεσε πολυ η ερμηνεια της και γενικοτερα ο Γ.Αλεν εστησε μια ταινια που σε προβληματιζει περισσοτερο και απο τον σκλαβο και φυσικα απο το wolf.

 

Gravity ενταξει ρεσιταλ εφε.Η ταινια ειναι κουκουρουκου,ενω προσωπικα διαπιστωσα και τις απαραιτητες δεκα πιπες απο αποψη φυσικης που βγαζουν ματι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×