Jump to content

Καρτα φίλου ΑΕΚ


Recommended Posts

Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα.

? ριν 7-8 χρόνια και σε εποχή που ακόμη ΔΕΝ είχε ξεσπάσει αυτό που όλοι ονομάζουμε σήμερα "ΚΡΙΣΗ", άνθρωπος που ασχολείται παραγοντικά με ερασιτεχνικό σωματείο της περιοχής που μένω (και με παλαιότερη διοικητική ενασχόληση στην "ΑΕΚ του Μπάρλου") με είχε προιδεάσει για το τι έμελλε να συμβεί στον χώρο των ερασιτεχνικών αθλημάτων.

Αφορμή ήταν η ψήφιση τότε ενός νόμου (δεν ξέρω λεπτομέρειες) που -με λίγα λόγια- έκοβε την ως τότε "φάμπρικα" που ο Χ λεφτάς εισέπραττε φοροελαφρύνσεις μέσω δωρεών σε ερασιτεχνικά αθλητικά (και όχι μόνον) σωματεία. Ο άνθρωπος μου είχε πει τότε ότι "σε 4-5 χρόνια ο ερασιτεχνικός αθλητισμός θα πεθάνει και όχι μόνο σε επίπεδο συλλόγων γειτονιάς αλλά το κύμα θα χτυπήσει και μεγάλους όπως ΑΕΚ, ? ΑΟ, ΟΣΦ? κλπ." Απλά γιατί θα κοβόταν η κάνουλα τροφοδοσίας μέσω των παραπάνω δωρεών.

Όταν όλα αυτά άρχισαν να παίρνουν σάρκα και οστά, οι σύλλογοι προσπάθησαν να "πιαστούν από τα μαλλιά τους" όπως ο πνιγμένος. Με ότι μέσο επινόησε ο καθένας. Οι γαύροι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το πιασάρικο ποδοσφαιρο με τα σερί κατσαρόλια και τα ΤσουΛου και εκβιαστικά να τροφοδοτήσουν τον Ερασιτέχνη.

Μάσησε το πόπολο για μια-δυο χρονιές αλλά μετά μπήκε στη ζωή όλων το "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος" ....

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

? αντως οι γαυροι και τωρα με τον υποχρεωτικο χαρακτηρα της καρτας φιλου προκειμενου να παρει καποιος εισιτηριο ή διαρκείας στο ποδοσφαιρο, το λύσαν το πρόβλημα του ερασιτέχνη, νομίζω. Αλλά τωρα πια στο καραισκάκη ουτε καν στα τελευταια λεπτά μπαίνει κανεις ελεύθερα. Σε  εμάς με τη μπάτε σκύλοι αλέστε κατάσταση που επικρατεί στο ΟΑΚΑ, που μπαινει οποιος θελει τζαμπα πολλες φορες, δυσκολο να εφαρμοστεί με την ίδια επιτυχία τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Το Καραϊσκάκη, Ράγιο, είναι μπίζνα και μάλιστα "χοντρή".

Το ΟΑΚΑ είναι κάτι σαν "το τραμ του ? εράματος" τις δεκαετίες του '50 και του '60. Οι οικογενειάρχες βγάζανε εισιτήριο και η πιτσιρικαρία καβαλούσε από πίσω στον "κοτσαδόρο".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Mιας και γραφετε για ΟΑΚΑ και κοτσαδορο δε θα ξεχασω ποτε

μεσα δεκαετιας 80 που πηγαινα με πατερα μου να δουμε ΑΕΚ

που ειχαμε εδρα τοτε ΟΑΚΑ

και μεχρι να μπουμε στη θυρα μας

ειχαν μαζευτει τοσα γυφτακια που παρακαλουσαν να τα βαλει

μεσα ο φάδερ ως δικα του

που ξαφνου γινομασταν πολυτεκνοι με επιδοματα .

 

Ειχε πολλα γυφτοπουλα τοτε που αγαπουσαν

το επαγγελματικο ποδοσφαιρο .

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Το Καραϊσκάκη, Ράγιο, είναι μπίζνα και μάλιστα "χοντρή".

Το ΟΑΚΑ είναι κάτι σαν "το τραμ του ? εράματος" τις δεκαετίες του '50 και του '60. Οι οικογενειάρχες βγάζανε εισιτήριο και η πιτσιρικαρία καβαλούσε από πίσω στον "κοτσαδόρο".

Για αυτο ειπα οτι ειναι μπατε σκυλοι αλέστε η κατάσταση στο ΟΑΚΑ και στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ. Και δεν ειναι μόνο οι πιτσιρικάδες που μπαίνουν τζάμπα, πολλές φορές δεν κοιτάνε καν αν τους δειχνεις εισιτηριο ή τι εισιτήριο τους δειχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και γραφετε για ΟΑΚΑ και κοτσαδορο δε θα ξεχασω ποτε

μεσα δεκαετιας 80 που πηγαινα με πατερα μου να δουμε ΑΕΚ

που ειχαμε εδρα τοτε ΟΑΚΑ

και μεχρι να μπουμε στη θυρα μας

ειχαν μαζευτει τοσα γυφτακια που παρακαλουσαν να τα βαλει

μεσα ο φάδερ ως δικα του

που ξαφνου γινομασταν πολυτεκνοι με επιδοματα .

 

Ειχε πολλα γυφτοπουλα τοτε που αγαπουσαν

το επαγγελματικο ποδοσφαιρο .

Εγω ρε μικρό παιδί και πλήρωνα 200 δραχμές για να πάω στο πάνω διάζωμα. Το κάτω έκανε 400 δραχμές. Καμια φορα εμπαινα και τζαμπα.

Μ αρέσει που όλες οι συζητήσεις πάνε στο νοσταλγικό στο τέλος.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι τοτε στα μεσα 80s που μπαινοντας ΟΑΚΑ με φαδερ

ειχε μια τεραστια αφισα της Σακοράφας

στην εισοδο της θυρας και επειδη μου αρεσε πολυ η συγκεκριμενη μικρος

κολλουσα και την κοιτουσα σα χάνος

και εχανα τον πατερα μου μεσα στην

αναμπουμπουλα (εκεινες τις χρονιες η ΑΕΚ μαζευε για πλακα 40 χιλιαρικα στο οακα)

και φωναζε εκεινος με σχετικα νεύρα μετα να με βρει

Στυλιανοπουλεεεεεεεεεεε

μη χασει καμια φαση και πεσει καμια τριχα απο το μουστακι

του Εστερχάζυ .

 

Αγνες οικογενειακες στιγμες γεματες ΑΕΚ και αθωοτητα.

Ωραιες εποχαί γαμω την πανακολα των .

Edited by Stylianopoulos
  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα νοσταλγικά αλλά η συζήτηση είναι για την κάρτα φίλου της ΑΕΚ.

Κανονικά θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για να παρεις εισιτηριο ή διαρκείας, εφόσον αυτό δεν πρόκειται να γίνει τα επόμενα χρόνια τουλάχιστον και αφού κανεις δεν είναι πλέον μέλος και όσοι είναι βαριούνται να πληρώσουν τις συνδρομές τους, τουλάχιστον όσοι αγαπάμε λίγο την ΑΕΚ ως σύλλογο καλό θα ναι να την αγοράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις αλλο μελος να σε προτεινει.Τρεχα γυρευε για τους περισσοτερους. Οποτε πάλι κλειστό κλαμπ παραμένει έτσι. Επίσης από οτι θυμάμαι ειναι 70 ευρω τον πρωτο χρόνο. Και σε καθε περιπτωση οκ λες οτι δεν θα ηταν αποτελεσματικο αν υπήρχε δυνατότητα καποιος να μπορουσε να επιλεξει αναμεσα στο να γινει φιλος ή μελος. ? ερα από αυτό το προβλημα ποιο θα ηταν;;

εμενα με προτειναν τα κοριτσια στα γραφεια της ερα οταν εκανα την αιτηση.... για τυπικους λογους ειναι αυτο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Είχατε .... "γούστο" στας γυναίκας παιδιόθεν, "αγαπητέ".

 

Θα μεταφερω στη συμβια μου το σχολιο σου και ειμαι σιγουρος πως

θα ικανοποιηθει πληρως .

 

Θυμησε μου το βραδυ να σε κερασω ενα μπιφτεκάκι με γεμιση κασέρι .

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μεταφερω στη συμβια μου το σχολιο σου και ειμαι σιγουρος πως

Θα ικανοποιηθεί πλήρως.

Την συμβία σας, μον σερί, ως τοις πάσι γνωστόν, ΔΕΝ την επιλέξατε εσείς. Εκείνη επέλεξε εσάς ("μαύρη η ωρα" για την κοπέλα) στιγμές μετά την χρήση κολλυρίου οφθαλμολογικής χρησεως με πρόσκαιρη παρενέργεια την απώλεια ικανοποιητικής οράσεως.

Το κασέρι στο μπιφτέκι να είναι κανα πιπερατο έ, όχι καμιά πατάτα.

Τα φιλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Την συμβία σας, μον σερί, ως τοις πάσι γνωστόν, ΔΕΝ την επιλέξατε εσείς. Εκείνη επέλεξε εσάς ("μαύρη η ωρα" για την κοπέλα) στιγμές μετά την χρήση κολλυρίου οφθαλμολογικής χρησεως με πρόσκαιρη παρενέργεια την απώλεια ικανοποιητικής οράσεως.

Το κασέρι στο μπιφτέκι να είναι κανα πιπερατο έ, όχι καμιά πατάτα.

Τα φιλιά μου.

Αφού το βράδυ θα είστε όλο αγκαλίτσες και φιλάκια.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Στη διάθεση του κόσμου θα βρίσκεται σε λίγες ημέρες η Κάρτα φίλου ΑΕΚ η διάθεση της οποίας από φέτος είναι υποχρεωτική. Η τιμή της είναι 10 ευρώ όσο ήταν και την περσινή περίοδο και στις τάξεις του «Δικεφάλου» περιμένουν την στήριξη του κόσμου. Τα έσοδα θα πάνε στα τμήματα της «Μάνας» ΑΕΚ ενώ τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί και ο τρόπος διάθεσης της. Να τονίσουμε πως όσοι από την επόμενη χρονιά μόνο όσοι έχουν κάρτα φίλου θα μπορούν να προμηθευτούν και εισιτήρια διαρκείας.

 

 

http://www.enwsi.gr/erasitexniki/kyklofori-karta-filou-aek/

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου έλεγε ένας ότι φέτος πήγε να δει ένα ματς ευρωλίγκα του γαύρου. Αυτός καμία σχέση με γαύρο, πρώτη φορά γήπεδο και τέτοια. Πηγε απλώς να δει ένα μπάσκετ. Μου είπε ότι επί τόπου τον έβαλαν και πλήρωσε κάτι σαν συνδρομη στον ερασιτέχνη γαύρο. Εμείς γιατί όχι γαμώ το σπίτι μου;

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα που το θυμήθηκα...

Κάποιοι από εδώ μέσα έχουν ομολογήσει ότι έχουν πάει να δουν αγώνα του γαύρου εντός έδρας. Ξέρω ποιοι είστε και που είστε. Επιβεβαιώστε ότι πληρώσατε κι εσείς τον Κουντούρη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και στον νιωνιο ισχυει αυτο με την υποχρεωτικη αγορά καρτας ενισχυσης του ερασιτεχνη για να παρεις εισιτηριο, μονο που τις μερες των αγωνων δεν τις πουλανε,για να μην πάνε οπαδοι αλλων ομαδων στα παιχνιδια με τους τρεις του ΠΟΚ, επειδη παλιοτερα ειχαν κανει επειδοδια. Βεβαια ετσι χανουν χρημστα.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×