Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


Recommended Posts

Ηθελα να το γραψω καιρο αλλα ολο το ξεχναγα. Πριν κανενα διμηνο ειδα το Breaking Bad. Μονο εγω το θεωρω υπερτιμημενο? Μιλαμε για σειρα που ειχε γινει ντορος εφαμιλος του GoT. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλη σειρα (γελασα αρκετα μαλιστα με την αμερικανικη βλαχοκουλτουρα)αλλα την εβλεπα και δεν καταλαβαινα για ποιο λογο θεωρειται τοσο κορυφαια.

Στην αρχη μαλιστα ηθελα να τη σταματησω και τη συνεχισα μονο και μονο γιατι ειχα ακουσει τοσα.

Αν επρεπε να την κρινω σαν μια σειρα με ναρκωτικα, μπροστα στο Ναρκος (Κολομβιας) δεν πιανει μια.

Τωρα τελειωνω το Better call Sol και το θεωρω περιπου ισαξιο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, parakmiakos said:

Ηθελα να το γραψω καιρο αλλα ολο το ξεχναγα. Πριν κανενα διμηνο ειδα το Breaking Bad. Μονο εγω το θεωρω υπερτιμημενο? Μιλαμε για σειρα που ειχε γινει ντορος εφαμιλος του GoT. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλη σειρα (γελασα αρκετα μαλιστα με την αμερικανικη βλαχοκουλτουρα)αλλα την εβλεπα και δεν καταλαβαινα για ποιο λογο θεωρειται τοσο κορυφαια.

Στην αρχη μαλιστα ηθελα να τη σταματησω και τη συνεχισα μονο και μονο γιατι ειχα ακουσει τοσα.

Αν επρεπε να την κρινω σαν μια σειρα με ναρκωτικα, μπροστα στο Ναρκος (Κολομβιας) δεν πιανει μια.

Τωρα τελειωνω το Better call Sol και το θεωρω περιπου ισαξιο.

  • Συμφωνώ ότι είναι υπερτιμημένο. Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί τόσος ντόρος και μπεστ έβερ. Ήταν μια καλή σειρά, την είδα άνετα, σίγουρα πάνω από τον μέσο όρο, αλλά μέχρι εκεί.
  • Σύγκριση με το Narcos δεν μπορώ να κάνω. Μπορεί και τα δύο να ασχολούνται με ναρκωτικά, αλλά απέχουν αρκετά πιστεύω στο είδος τους και την ατμόσφαιρά τους, παίζονται και σε διαφορετικές εποχές.
  • To Better Call Saul δεν το άρχισα ποτέ γιατί με άφηνε εντελώς αδιάφορο (έως λίγο εκνευριστικός) ο χαρακτήρας του Saul στο BB. Μου είπανε παιδιά εδώ μέσα ότι είναι λάθος να κρίνω από αυτό, είναι διαφορετική φάση το better call, αλλά το άφησα να πέσει οριστικά, έχει τόσα και τόσα να δεις.
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, parakmiakos said:

Ηθελα να το γραψω καιρο αλλα ολο το ξεχναγα. Πριν κανενα διμηνο ειδα το Breaking Bad. Μονο εγω το θεωρω υπερτιμημενο? Μιλαμε για σειρα που ειχε γινει ντορος εφαμιλος του GoT. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλη σειρα (γελασα αρκετα μαλιστα με την αμερικανικη βλαχοκουλτουρα)αλλα την εβλεπα και δεν καταλαβαινα για ποιο λογο θεωρειται τοσο κορυφαια.

Στην αρχη μαλιστα ηθελα να τη σταματησω και τη συνεχισα μονο και μονο γιατι ειχα ακουσει τοσα.

Αν επρεπε να την κρινω σαν μια σειρα με ναρκωτικα, μπροστα στο Ναρκος (Κολομβιας) δεν πιανει μια.

Τωρα τελειωνω το Better call Sol και το θεωρω περιπου ισαξιο.

Εξαιρετικος ο Κρανστον ως Γουλτερ Γουαιτ, και ολοκληρωμενος χαρακτηρας σεναριακα, φτανεις να τον μισεις, δεν ειναι θετικος χαρακτηρας ή ηρωας εξου και ο τιτλος Breaking bad.Για την σειρα τωρα ως συνολο ειναι πολυ καλη αλλα και για μενα σιγουρα δεν δικαιολογει το hype που δημιουργησε ουτε την τοσο μεγαλη φημη που την ακολουθει.Βεβαια μην ξεχναμε οτι κυκλοφορει πολυ μετριοτητα σε σειρες εκει εξω οποτε ειναι λογικο μια σειρα ανωτερη απο τον μεσο ορο πιθανοτατα να υπερτιμηθει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το imdb Νο1 σε σειρες μυθοπλασιας ειναι το Band of brothers.Ουτε για πρωτη εικοσαδα θα ελεγα εγω.Το σωστο ηταν να κρατηθει στην κορυφη το Chernobyl που ειναι ενα καθαρο 10/10.

Link to comment
Share on other sites

Το ανέλυσα αρκετές σελίδες πριν, το Τσερνομπιλ δεν με ενθουσίασε. Σε σημείο που το τελευταίο μέρος ακόμα δεν το έχω δει από τότε. Not interesting for eastern european people.

Link to comment
Share on other sites

Γαμαει το band of brothers ρε... 

Λοιπόν vis a vis κούρασε. Δε ξέρω τι μαλακιες κάνανε η παραγωγή με τους ηθοποιούς αλλά Τρίτη σεζόν καρναβάλι και μάλλον και η 4η.

Θα ξεκινήσω broadchurch 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Last dance το ντοκιμαντέρ του τζορνταν. Φαντάζομαι όλοι θα το δείτε. 

Εγώ νιώθω τόσο χαρούμενος που έζησα την εποχη τζορνταν και τον λάτρεψα όπως τους μπούλς τότε ( αδυναμία μου μετά τον τζορνταν ο κούκοτς που τον έβλεπα και θαύμαζα από την γιουκοπλαστικα ). Συγκίνηση να ξαναζεί αυτές τις συγκλονιστηκες εποχές του φαινομένου μπούλς τζορνταν και να βλέπεις από τόσο κοντά σε ένα ντοκιμαντέρ την κορυφαία ομάδα όλων των εποχών σε κάθε άθλημα ( τους ακολουθούσε η κάμερα παντού). 

Για τους νεότερους που προφανώς αγοράζοντας ρούχα παπούτσια τζορνταν και έχουν καταλάβει θα πω ότι αυτό που ζήσαμε εμείς με το τζορνταν το 90' δεν έχει σχέση με το μεσι η με το Ρόναλντο και μόνο με το Ντιέγκο μπορεί να συγκριθεί ίσως ( δεν ξέρω φαντάζομαι αφού τον έζησα στο τέλος του) 

Αυτή η επανάσταση από το αθλητισμό,  μπάσκετ νβα, προβολή παίκτων και προσωπική τους ζωής για εμπορικού ςλογους μέχρι και τα αθλητικά Μπραντς άλλαξαν με την απόγειωση της νικε και τα απόλυτα τζορνταν κανένας άλλος στο μέλλον δεν πρόκειται να το ξανακάνει. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2020 at 10:50 AM, Hades said:

Γαμαει το band of brothers ρε... 

Καλο ειναι δεν λεω το αντιθετο αλλα οχι και Νο1.Το Pacific που δεν διαφερει σε τιποτα και ειναι το διδυμο αδελφακι του δεν υπαρχει πουθενα στην ιδια λιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι καυλα ειναι το last dance ? Mε τι nba μεγαλωνουμε ρε , τι πιπες βλεπουμε με τετοιο ταλεντο, με 10 15  jordan στη λιγκα που στην υποψια double team φλοπαρουν ; τυχεροι οσοι τα προλαβατε ρε. ελεγα για τα κακα παιδια των wallace billups κτλ και δεν ειχα ιδεα οτι στην εποχη του μαικλ οι τεσσερις γραμμες ηταν ρινγκ... ανακαλυψα την αμερικη μη δινετε σημασια!

Ps. Ανακυνωνετe συντομα documentary του κομπε 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εδειχνε σταθερα nba η τηλεοραση περιμενα το τριποντο καθε τριτη να διαβασουμε τα σκορ και τους ποντους 

τα επομενα χρονια αρχισαν να δειχνουν τους τελικους κανονικα η εστω κονσερβα την επομενη 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος vis a vis που το είχαν ψιλό γαμησει τελευταία - δε ξέρω αν θα δω τον νέο κύκλο 

Τέλος πρώτου κύκλου broadchurch. Βρήκα τον δολοφόνο από το 3ο επεισόδιο ο γάτος 

Last dance δεν έχω ξεκινήσει αλλά κάθε μέρα βλέπω τουλάχιστον δέκα άρθρα σποιλ που σχετίζονται με αυτό στα αθλητικά sites.. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, enck1 said:

Ρε τι καυλα ειναι το last dance ? Mε τι nba μεγαλωνουμε ρε , τι πιπες βλεπουμε με τετοιο ταλεντο, με 10 15  jordan στη λιγκα που στην υποψια double team φλοπαρουν ; τυχεροι οσοι τα προλαβατε ρε. ελεγα για τα κακα παιδια των wallace billups κτλ και δεν ειχα ιδεα οτι στην εποχη του μαικλ οι τεσσερις γραμμες ηταν ρινγκ... ανακαλυψα την αμερικη μη δινετε σημασια!

Ps. Ανακυνωνετe συντομα documentary του κομπε 

Όντως και παικταραδες τότε με μπερντ ματζικ τζορνταν μαλοουν στοκτον κ.. αλλά και ο πιπεν τώρα δεν θα ήταν συμπληρωματικος αλλά αστέρι σαν το Γιάννη ( έβαζε και τρίποντα) . Διάβασα κάπου ότι αν έπαιζε τώρα ο τζορνταν θα είχε πάνω από 70% εντός πεδίας και το πιστεύω ( λόγο πιο αυστηρων κανόνων  και συστημάτων) 

Εμένα που αρέσει ότι δεν ωραιοποιουν τπτ, δείχνουν το μαγικό κόσμο του νβα πόσο βρώμικος είναι ( εκτός τζορνταν, κύριος ο ματζικ και σοβαρός ο μπερντ) και ξεφτιλίσουν άγρια το μάνατζερ των μπούλς Τζέρι που έφτιαξε μεν αλλά διέλυσε την υπερομαδα ( τον κοροϊδεύουν όλοι και δείχνει πόσο κομπλεξικός είναι) όπως ξεφτιλίσουν με το γάντι και τον πιπεν που κυρίως απολογείται για το πόσο μαλακας ήταν στη συμπεριφορά του για το συμβόλαιο του ( αυτό με την ημικρανία έγραψε) . Οι σκηνές και οι πλάκες από αεροπλάνα, πούλμαν, αποδυτήρια, μετά από τίτλους, τις κρέπαλες αλλά ο τρόπος που λειτουργούσε ο ροντμαν και από κρίσεις μεταξύ τους είναι φοβερές και δείχνει πόσο ελεύθεροι είναι οι Αμερικανοί στο να μην κρύβουν τπτ στη κάμερα.

Εγώ πάντως ανατρίχιασα όταν είδα τη παρουσίαση ομάδας μπούλς με το χαρακτηριστικό τραγούδι και το σήμα να γυρνάει σε όλο το γήπεδο γιατί αυτό ήταν κάτι μαγικό για μένα τότε και φυσικά όταν έμπαινε ο τζορνταν και γινόταν ο απόλυτος πανικός. 

Εντάξει επικός ο τζορνταν και δείχνει βήμα βήμα πως έφτασε σε αυτό το απίστευτο μοναδικό και αξεπέραστο επίπεδο. 

Μεχρι τώρα έχουν πιάσει εκτός του τζορνταν που είναι σε κάθε επεισόδια, τη ζωή καριέρα πιπεν ροντμαν ( εντάξει μεγάλωσε κυριολεκτικά στο δρόμο...) Τζάκσον και το πως δημιουργηθηκε η ομάδα (πρωην προπονητες κτλ) το πως διαλύθηκε, την επαναστατική τοτε τριγωνική επίθεση, τρόποι άμυνας και τη μετάβαση του τζορνταν από περφορμερς σε ομαδικό παίκτη  και αναμένω τόσο πολλή τα επόμενα να δω τι άλλο να δείξουν ( αναμένω σίγουρα μίνι Αφιέρωμα κούκοτς). Διάβασα ότι στο 5 θα μιλήσει και ο Κόμπε για την αρχή της καριέρας του απέναντι στους μπούλς.... Δράμα... 

Υγ συγκλονιστικη σκηνη για μένα είναι στο πρώτο τίτλο του τζορνταν που είπε ο ματζικ ότι χαίρεται για το τζορνταν που κέρδισε εκείνος το τίτλο ενώ το είχε χάσει ο ίδιος. Πόσο σπουδαίος. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, amd said:

δυστυχως δεν εδειχνε σταθερα nba η τηλεοραση περιμενα το τριποντο καθε τριτη να διαβασουμε τα σκορ και τους ποντους 

τα επομενα χρονια αρχισαν να δειχνουν τους τελικους κανονικα η εστω κονσερβα την επομενη 

Θυμάμαι ότι βλέπαμε αρκετά νβα και τους μπούλς τότε αλλά δεν θυμαμαι ακριβως αγώνες.Πιο πριν από τζορνταν δεν θυμάμαι αλλά τότε έγινε η απογείωση του νβα παγκόσμιος με το Στερν να κάνει πάρτι. Πάντως τρίποντο το έπερνα φανατικά. 

Link to comment
Share on other sites

Πανάξιο τέλος στο Homeland και σε σενάριο και από συναισθηματική άποψη.

Τελείωσε μια αγαπημένη σειρά που μπαίνει στο κλειστό κλαμπ των 10/10 για το δικό μου γούστο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Hades said:

Ξεκίνησα το fauda φαίνεται ωραίο.. 

Χαχα, αυτό μπήκα να γράψω. Ένας φίλος μου, μου είπε πολύ καλά λόγια. Είδα τα πρώτα δύο, καλό μου φαίνεται κι εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×