Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


Recommended Posts

20 hours ago, Hades said:

6,5/10 για σειρά ρε Νέστορα ούτε στην φυλακή δεν τη βλέπουν. 

Άπαξ και αρχίσεις μια σειρά θα κάτσεις να την δεις μέχρι το τέλος. Πώς θα γίνει δηλαδής; Πρέπει να γίνει η κατάλληλη προεργασία, μελέτη, έρευνα πριν το πρώτο επεισόδιο ώστε η επιλογή να είναι ασφαλής. Μια φορά στο τόσο θα την πατήσουμε, τι να κάνουμε; (δεν θέλω να φέρω τυχαίο παράδειγμα της μοναδικής σειράς που παράτησα, χασταγκ ζαστρισιαν και ζαρα). Είμαστε σοβαροί καταναλωτές δεν βουτάμε από 'δω κι από 'κει κάνοντας μισές δουλειές. 

Στα τρέχοντα ζητήματα συνεχίζω ακάθεκτος στα μέσα της τρίτης σεζόν του Outlander το οποίο έχει γίνει λατρεία και ψύχωση. Πάει να ψιλομαλακιστει όμως τώρα, αλλά θα δούμε.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο έχω διαφορετική προσέγγιση. Αν ξεκινήσω κάτι και δεν με κερδίσει (με κίνδυνο να αποδειχθεί καλό βέβαια πιο μετά αλλά whatever) το σταματάω και πιάνω κάτι άλλο. Είναι πολύτιμος ο ελεύθερος χρόνος και δεν τον σπαταλώ με κάτι που δεν με γεμίζει. Εξάλλου είναι και γούστα αυτά και υποκειμενικά ζητήματα! 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Bukowski said:

Ειδα στο Netflix το ισλανδικο αστυνομικο Valhalla Murders (8 επεισοδια) και με κρατησε πολυ ανετα. Δεν ειναι τρομερο τυπου Bron/Broen αλλα δεν το βαριεσαι.

Προσυπογράφω. 7,5/10

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, parakmiakos said:

Παράλληλα με το wire βλέπω το μινόρε της αυγης στο Ερτφλιξ. Φοβερή μουσική. 

Σειρά που έγραψε ιστορία όταν προβλήθηκε στην ΕΡΤ για πρώτη φορά εκεί κατά το 82-83.

Ήταν ο βασικός και κύριος λόγος της -τότε- "αναβίωσης" του ρεμπέτικου. Φοβερή δουλειά του Μεσθεναίου. Εκπληκτικό το ντουμπλάζ στα τραγούδια. Για χρόνια η φωνή του Ξηντάρη ήταν "ομογενοποιημένη" με τον Καφετζόπουλο.

Την είδα στην πρώτη προβολή της ανελλιπώς, την είδα σε δεύτερη προβολή πάλι στην ΕΡΤ, έχω το διπλό βινύλιο που κυκλοφόρησε τότε, έχω το CD που βγήκε μετά, την έχω full σε σειρά DVD που κυκλοφόρησε πολύ αργότερα με κάποια -δεν θυμάμαι ποιά- εφημερίδα.

Μυθοπλαστικώς παίρνει στοιχεία από τα βιογραφικά της "Τετράδας" χωρίς να είναι απόλυτη μεταφορά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Νονός said:

Σειρά που έγραψε ιστορία όταν προβλήθηκε στην ΕΡΤ για πρώτη φορά εκεί κατά το 82-83.

Ήταν ο βασικός και κύριος λόγος της -τότε- "αναβίωσης" του ρεμπέτικου. Φοβερή δουλειά του Μεσθεναίου. Εκπληκτικό το ντουμπλάζ στα τραγούδια. Για χρόνια η φωνή του Ξηντάρη ήταν "ομογενοποιημένη" με τον Καφετζόπουλο.

Την είδα στην πρώτη προβολή της ανελλιπώς, την είδα σε δεύτερη προβολή πάλι στην ΕΡΤ, έχω το διπλό βινύλιο που κυκλοφόρησε τότε, έχω το CD που βγήκε μετά, την έχω full σε σειρά DVD που κυκλοφόρησε πολύ αργότερα με κάποια -δεν θυμάμαι ποιά- εφημερίδα.

Μυθοπλαστικώς παίρνει στοιχεία από τα βιογραφικά της "Τετράδας" χωρίς να είναι απόλυτη μεταφορά.

Κι εγώ νόμιζα στην αρχή ότι πανε να μεταφέρουν την "τετράδα" σε σειρά. Ο Θανάσης πχ είναι ίδιος ο Μπατης. 

Εμένα κι ο Σαρρής μου άρεσε πολυ. Κάποια κομμάτια τα έχει απογειώσει. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, parakmiakos said:

Κι εγώ νόμιζα στην αρχή ότι πανε να μεταφέρουν την "τετράδα" σε σειρά. Ο Θανάσης πχ είναι ίδιος ο Μπατης. 

Εμένα κι ο Σαρρής μου άρεσε πολυ. Κάποια κομμάτια τα έχει απογειώσει. 

Ε, ναι ρε συ. Έτσι ξεκινάει.

Καφετζόπουλος - Μάρκος (Σύρα κλπ.)

Καταλειφός - Στράτος

Περλέγκας - Μπάτης (καφενείο, μπαγλαμάς κλπ.)

Ζαβραδινός - Ανέστος (πρέζα, Σκουλαρικού κλπ.)

Μετά βέβαια το πάει στη μυθοπλασία και μόνο η πορεία του "Ανέστου" ακολουθεί κάτα κάποιον τρόπο την ιστορική πραγματικότητα. Των υπολοίπων "μπλέκεται" με στοιχεία από τις βιογραφίες άλλων προσώπων του ρεμπέτικου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Tabula Rasa φλαμανδικη παραγωγη (θριλερ/δραμα) καποιοι ισως το βαρεθουν λιγο (στην αρχη) αλλα εγω το βρηκα πολυ ενδιαφερον και καλογυρισμενο. Η ιστορια αφορα την Mie η οποια πασχει απο αμνησια και βρισκεται κλεισμενη σε μια ψυχιατρικη κλινικη με εναν αστυνομικο να την ρωταει για την εξαφανιση ενος αντρα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Γαμάτο το καπιτανι, πας ναβαλεις κατι να φας κι εχουν τελειωσει 3 επεισοδια 😂

(Η μπατσινα κουκλαρα )

Αναμονη για ozark, line ofduty , top boy

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Hades said:

Το irregulars γιατί έχει τόσο άθλια βαθμολογία στο imdb;; 

γιατι ειναι μια μαλακια και μιση, τουρλουμπουκι, απορροια των πολιτικων του νετφλιξ(και οχι μονο)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×