Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


Recommended Posts

Τέλος με το Τσερνομπίλ. Έπος, no comments διαμάντι. 

Σήμερα ξεκινάμε προφεσορ, αντε να δούμε. Περιμένω αναμενόμενη κοιλιά και σεζόν κατώτερη των προηγούμενων δύο. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπαρχει εκτενης αναφορα στις πρωτες σελιδες του τοπικ,

αφου εχω δει το The Wire καμια 500αρια φορες,

δεν μπορω να παρω σοβαρα αλλη εγκληματικη σειρα,

και μου φαινονται ολες σαν θεατρικα δημοτικου σχολιου.

Peaky Blinders, Broadwalk Empire κλπ.

Αν και σε παραγωγη/σκηνικα ΤΟΠ,

ειναι γεματα κλισεδιες και μαλακισμενα λαβ στορι,

που δεν ταιριαζουν σε χαρακτηρες και πλοκη.

Ακομα και το Breaking Bad, που ειχα δει πριν το The Wire,

οταν το ειδα ξανα, χρονια μετα, επεσε πολυ στα ματια μου.

Το μονο που βαζω στο επιπεδο του wire, σε αστυνομικες/εγκληματικες σειρες,

ειναι η πρωτη σεζον του Narcos.

 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το Κασα ντε παπέλ 3.

Μου φανηκε τελείως run it back, ιδια σκηνικα ίδια δομή ιδιοι χαρακτήρες(ακόμα και οι νεκροί αντικαταστάθηκαν σε ένα βαθμο με χαρακτήρες με παρόμοιες τάσεις).

Για αυτό που ήταν όταν το είδα (μια σειρά σε που είναι στα ισπανικά, οχι πολυδιαφημισμένη και με διαφορετικό κονσεπτ) ήταν πολύ καλή. Τώρα που είναι ένα πολυαναμενόμενο μπλοκμπάστερ και υποκειται σε κριτική αυστηρή, είναι για να την ξεσκίσεις λεπτό προς λεπτό. Δεν γίνεται να ξεσκίζουμε πχ το game of thrones και το κασα ντε παπέλ να περνάει ως καλο.

Παρόλαυτά την είδα πολύ ευχάριστα

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες. Μια σειρα που σε κραταει τσιτα οσο τη βλεπεις αλλα οταν τελειωσει και περασει καιρος δεν σου εχει αφησει τπτ.

Εγω καπως ετσι κρινω γενικα τις σειρες. Τι μου αφηνουν αφου εχουν περασει μηνες απ οταν τις τελειωσα.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, parakmiakos said:

Οπως τα λες. Μια σειρα που σε κραταει τσιτα οσο τη βλεπεις αλλα οταν τελειωσει και περασει καιρος δεν σου εχει αφησει τπτ.

Εγω καπως ετσι κρινω γενικα τις σειρες. Τι μου αφηνουν αφου εχουν περασει μηνες απ οταν τις τελειωσα.

Πανω κατω οτι ισχυει και  με τις γκομενες δηλαδη ισχυει και με τις σειρες. Ελπιζω μονο να μην βλεπεις και σειρες φορωντας καποτα.

Link to comment
Share on other sites

4 επεισοδιακα μεχρι στιγμης στο καζα και μπορω να πω οτι βλεπεται μια χαρα, απορω με οσους γραφουν οτι ειναι απογοητευση κτλ αλλα ας περιμενω το τελος για να εχω ολοκληρωμενη εικονα

 

Link to comment
Share on other sites

Line of duty

Απίστευτη αστυνομική σειρά δράματος και εγκλήματος παραγωγής BBC.

Πλοκή του Line of Duty

To Line of Duty είναι βρετανική αστυνομική δραματική σειρά απο τον Jed Mercurio, και έκανε πρεμιέρα στο BBC Two στις 26 Ιουνίου του 2012. Η σειρά έκανε τα καλύτερα νούμερα για το κανάλι τη τελευταία 10ετία και οπως αναμενόταν ανανεώθηκε για δεύτερη σεζόν.

Η σειρα αναφερεται στην έρευνα που κάνει ο ντεντέκτιβ Steve Arnott μαζι με την Kate Fleming , για την διαφθορά ενός επιτυχημένου αρχιεπιθεωρητή Tony Gates, ο οποίος είναι ειδικός στο να εκμεταλλεύεται αυτούς γύρω του.

 

Ουσιαστικά πραγματεύεται τις έρευνες μίας μονάδας της αστυνομίας που διερευνά περιστατικά περί διαφθοράς συναδέλφων τους. Έχει δράση, αγωνία, ανατροπές.

Σε όλους οι βασικοί πρωταγωνιστές είναι ίδιοι, οι υποθέσεις διαφορετικές αλλά υπάρχει μαεστρική διασύνδεση γεγονότων όλων των κύκλων.

Πραγματικά παλιά είχα δει τον πρώτο κύκλο αλλά τον ξαναείδα και είδα και τους υπόλοιπους, τον καθενα σχεδόν σερί που δεν το συνηθίζω για πολλές σειρές ακόμα και με λίγα επεισόδια. Μάλιστα οι επόμενοι κύκλοι ήσαν ακόμα καλύτεροι.

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Οζ ρε φίλε... Είχα κατεβάσει μέγα πακέτο όλους τους κύκλους από τορρενταδικο. Έπος. Ακόμα θυμάμαι τους χαρακτήρες. Όλοι ένας και ένας.... 

Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2019 at 4:41 AM, Bluesman said:

Line of duty

Απίστευτη αστυνομική σειρά δράματος και εγκλήματος παραγωγής BBC.

Πλοκή του Line of Duty

To Line of Duty είναι βρετανική αστυνομική δραματική σειρά απο τον Jed Mercurio, και έκανε πρεμιέρα στο BBC Two στις 26 Ιουνίου του 2012. Η σειρά έκανε τα καλύτερα νούμερα για το κανάλι τη τελευταία 10ετία και οπως αναμενόταν ανανεώθηκε για δεύτερη σεζόν.

Η σειρα αναφερεται στην έρευνα που κάνει ο ντεντέκτιβ Steve Arnott μαζι με την Kate Fleming , για την διαφθορά ενός επιτυχημένου αρχιεπιθεωρητή Tony Gates, ο οποίος είναι ειδικός στο να εκμεταλλεύεται αυτούς γύρω του.

 

Ουσιαστικά πραγματεύεται τις έρευνες μίας μονάδας της αστυνομίας που διερευνά περιστατικά περί διαφθοράς συναδέλφων τους. Έχει δράση, αγωνία, ανατροπές.

Σε όλους οι βασικοί πρωταγωνιστές είναι ίδιοι, οι υποθέσεις διαφορετικές αλλά υπάρχει μαεστρική διασύνδεση γεγονότων όλων των κύκλων.

Πραγματικά παλιά είχα δει τον πρώτο κύκλο αλλά τον ξαναείδα και είδα και τους υπόλοιπους, τον καθενα σχεδόν σερί που δεν το συνηθίζω για πολλές σειρές ακόμα και με λίγα επεισόδια. Μάλιστα οι επόμενοι κύκλοι ήσαν ακόμα καλύτεροι.

Εννοείται ότι συμφωνούμε και επαυξανουμε, άλλωστε έχω βαρεθεί να το γράφω για τη συγκεκριμένη σειρά.

Επισης, έγραψε κάτι άλλο ο μπλουζ, σε προηγούμενο ποστ, για το wire, πολύ εύστοχο νομίζω. Ότι είναι σειρά που δεν έχει κλισέ, είναι raw. Σκεφτόμουνα ότι αυτό είναι που την κάνει πιο "κουραστική", δεν έχει το εύκολο που δίνουν τα κλισέ. Είναι σειρά που πρέπει να την παρακολουθείς, όχι να την βλέπεις.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμόμουν ότι είχαν γραφτεί σχόλια για το Line of Duty, του οποίου η πέμπτη περίοδος με "ανάγκασε" να μείνω ξάγρυπνος, δεν μπορούσα απλώς να σταματήσω να βλέπω. Και αναμένεται με ενδιαφέρον η έκτη χρονιά.

Αρκετά καλό σε παρόμοια λογική είναι και το Shadow Line.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Shadow_Line_(TV_series)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, aris2168 said:

Εννοείται ότι συμφωνούμε και επαυξανουμε, άλλωστε έχω βαρεθεί να το γράφω για τη συγκεκριμένη σειρά.

Επισης, έγραψε κάτι άλλο ο μπλουζ, σε προηγούμενο ποστ, για το wire, πολύ εύστοχο νομίζω. Ότι είναι σειρά που δεν έχει κλισέ, είναι raw. Σκεφτόμουνα ότι αυτό είναι που την κάνει πιο "κουραστική", δεν έχει το εύκολο που δίνουν τα κλισέ. Είναι σειρά που πρέπει να την παρακολουθείς, όχι να την βλέπεις.

Δεν εχει χαρακτηρες που πρεπει να "νικησουν" και εν τελει νικανε,

δεν εχει χαρακτηρες Γκαντι/Μητερα Τερεζα που παντα διαλεγουν το σωστο,

και γενικοτερα ολοι απο λιγο εως πολυ ειναι μουνοπανα,

που μπροστα στον στοχο τους ειναι διατεθιμενοι για το οτιδηποτε.

Σιγουρα ο κοσμος που περιγραφει η σειρα ειναι ακομα πιο σκοτεινος και ασχημος στην πραγματικοτητα,

αλλα εχει γινει κανονικη προσπαθεια να παρουσιαστει οπως ειναι,

στα ορια του δυνατου αφου μιλαμε για τηλεοπτικη σειρα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Casa γαμησε ο 3ος κύκλος. 

Stranger things κατώτερος του αναμενόμενου. 

Από Δευτέρα διακοπές οπότε ό,τι είδαμε, είδαμε... Σεπτέμβρη ξανά 

Link to comment
Share on other sites

Γάμησε ο τρίτος κύκλος λέει που απλά γυρίσανε το ίδιο πράγμα με 2 ταξίδια παραπάνω ένα από την Μοσχα στην Μπογκοτά και ένα από το Βερολίνο στο Παλέρμο.

Και κρύψανε και τον κωλαρακώλαρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή πάντα μου την έδινε να ξεκινάω σειρές και να περιμένω σαν μαλάκας να βγει το επόμενο επεισόδιο, ξεκίνησα να βλέπω τώρα το La Casa de Papel.
Ωραίο φαίνεται, είμαι ακόμα στα πρώτα επεισόδια.

Έχω να δηλώσω οτι έγλειφα μέχρι θανάτου μπατσίνα Ρακέλ, η οποία πιστευώ οτι θα γαμιέται μόνο από κώλο. Δηλώνω θαυμαστής τής. Ειδικά εκεί που κάθεται καιφτιάχνει τον κότσο της
Αυτή η Τόκιο έχει τρελό κορμί, αλλά δεν με καυλώνει τόσο.
Θεωρώ οτι έχει μεγάλα περιθόρια ανέληξης το ξεκωλάκι που πάει σχολείο (δεν θυμάμαι τώρα το όνομά της).
Μεγάλη κρυφοπληγή, και θεωρώ οτι επίσης θα γαμιέται εξαιρετικότατα, είναι αυτή η ξανθιά που την γκάστρωσε ο Αρτουρίτο. Είναι ακόμα με την σφαίρα στα πόδια και γενικά σε χάλια κατάσταση, αλλά θεωρώ οτι είναι καλό μωρό.

Δεν διάβασα καμία σελίδα, για να μην δω spoil. Μην γαμιέστε και πείτε κάτι.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ναϊρόμπι;
Με καυλώνει απίστευτα η μύτη της κι ας είναι άθλια. Με χαλάνε τα φρύδια της λίγο, αλλά είναι ερεθιστικός πολύ ο τρόπος που μιλάει.
Αν και είναι πολύ skinny για τα γούστα μου, εννοείται οτι έμπαινα.

Άλισον Πάρκερ πολύ καλό.
Τeen baby seduces Abraham, but Abra loves mpatsina.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×