Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


The Magician
 Share

Recommended Posts

3 minutes ago, SpiRos said:

Ώρα για το σημερινό επεισόδιο του GoT.

Είμαι στα μισά.. Πάρε ποπ κορν 

Link to comment
Share on other sites

Στις προσωπικες κορυφαιες σειρες ever ξεχασα να βαλω και το Carnivale.

Αριστουργημα του HBO που κρατησε 2 σαιζον με 24 επεισοδια και κοπηκε λογω υψηλου κοστους.

Αμερικη των 30s, υφεση, Dust Bowl και ενα περιπλανωμενο τσιρκο που το περιβαλλει πολυ μυστηριο.

Υψηλη αισθητικη και τηλεοραση στα καλυτερα της.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει αλλα αρκετα τιμια και καλη σειρα ειναι και το The last kingdom.

Link to comment
Share on other sites

2 έπη που έχω δει πριν χρόνια 

Oz και boardwalk empire από hbo και τα δύο 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Hades said:

2 έπη που έχω δει πριν χρόνια 

Oz και boardwalk empire από hbo και τα δύο 

Boardwalk Empire τα σπαει.

Απο τους κορυφαιους ρολους του Στιβ Μπουσεμι και εξαιρετικη αναπαρασταση της εποχης, και οχι μονο του γκανγκστερικου κλιματος της ποτοαπαγορευσης.

Βασισμενο σε αληθινο προσωπο ελαφρως παραλαγμενο για τις αναγκες της σειρας.

Μεγαλες ερμηνειες απο Μαικλ Σανον (αγαπημενος γενικοτερα),  Σι Γουιγκαμ και Μπομπυ Καναβαλε.

Must see

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mobster21 said:

GoT

Σεζόν 8

Επεισόδιο 3

 

5/5

εχω σοβαρες ενστασεις

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάφερε κάποια στιγμή να με αγχώσει λες και ήμουν εκεί, δύσκολα το πετυχαίνει πλέον σειρά ή ταινία να με φτάσει σε τέτοιο επίπεδο έντασης.

Προφανώς υπάρχουν κενά. Προφανώς κάτι βαθύτερο δεν υπάρχει για να συζητήσουμε. Αλλά όλη αυτή η ένταση, με έκανε να ανασηκωθώ από τον καναπέ και να μείνω ακίνητος για ώρα.

Ό,τι κι αν γινόταν, κάποιοι θα έμεναν ανικανοποίητοι. Προσωπικά ήταν ένα γεμάτο επεισόδιο που ευχαριστήθηκα.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 50' λεπτό της αναμέτρησης σκεφτόμουν πως δεν υπήρχε περίπτωση να γλιτώσει κανείς.

Υπάρχουν όντως μεγάλα κενά στο script .

Για μένα πλεον έχει τελειώσει το got .Δεν υπάρχουν περιθώρια ανατροπής μετά το τελευταίο επεισόδιο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, CHⓇIS said:

Poso elhxe?

Ο νικητής κέρδισε στις καθυστερήσεις από στημενη φάση.

Ο παίκτης  βρέθηκε μετά  από σπριντ  στην  καρδιά της μικρής περιοχής όπου αφύλακτος σκόραρε με επιτόπιο άλμα .

Ένα με μηδέν τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2019 at 2:58 PM, Aussie said:

Ξεκινησα να βλεπω το Touch. Πολυ δυνατη σειρα μου αρεσε παρα πολυ.

Ο Τζεικ ειναι ενα 11χρονο αγορι με αυτισμο που δεν εχει μιλησει ποτε στην ζωη του. Η μητερα του πεθανε το 2001 στην τρομοκρατικη επιθεση. Παρολα αυτα το παιδακι εχει ενα ''χαρισμα'' που μεσα απο τους αριθμους και διαφορες ακολουθιες να μπορει να συνδεσει διαφορα γεγονοτα του παρελθοντος με το παρον και το μελλον και να προβλεψει πραγματα που θα γινουν.

Μια σειρα αρκετα διαφορετικη. Πιστευω αξιζει να δειτε εστω το πρωτο επεισοδιο και αν δεν σας αρεσει την αφηνετε.

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια. Λατρεία από τώρα.

On 5/3/2019 at 10:41 AM, aris2168 said:

εχω σοβαρες ενστασεις

Συμφωνώ. 

(ψιλό)Σπόιλερ αλέρτ, όποιος δεν θέλει, μην διαβάσει παρακάτω.

 

Προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο οι μάχες αυτές καθαυτές. Αλληλοσκοτώθηκαν, ωραία, παρακάτω. Αν βέβαια υπάρχει κάποια φαντασία, ένα καλό σενάριο και για την μάχη τότε οκ, αλλά κι εδώ επέλεξαν safe play, τίποτα το ιδιαίτερο, πήγαν να εντυπωσιάσουν με τα νούμερα και ορισμένες κλασσικές σκηνές παίρνοντας έναν έναν τους πρωταγωνιστές.
Το δε τέλος:
α) Στερήθηκε κάθε φαντασία (είναι υψηλές οι προσδοκίες, άμα βγάζει κάθετη συρτή 20 μέτρα ο Μάνταλος λέμε οκ, αλλά από τον Τσιάρτα περιμένουμε 40άρα στον αέρα ζωγραφισμένη στο πόδι του άλλου).
β) Αναμενόμενο για μένα το πρόσωπο που πρωταγωνίστησε στο τέλος, δεν ξέρω προς τι η έκπληξη και καλά που διάβαζα στα ιντερνέτια, και δεν θέλω να το παίξω ιστορίας και έξυπνος που πάντα ξέρει τι θα συμβεί και πως θα γίνει, μακριά από μένα. Θα μπορούσαν να του/της δώσουν πιο έξυπνo τρόπο να πετύχει τον στόχο του/της, θα του/της ταίριαζε καλύτερα άλλωστε.

Anyway, όχι πως με χάλασε, επανέρχομαι στο παράδειγμα Μάνταλου/Τσιάρτα, απλά δεν είναι και το υπεργουάο κατά το προσωπικό μου αδερφίστικο γούστο. :D 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε. Υπήρξε τέτοιο hype που οποιαδήποτε εξέλιξη θα άφηνε κάποιους δυσαρεστημένους.

Κι εγώ λέω ότι υπάρχει κενό στο σενάριο αλλά το επεισόδιο έδωσε αγωνία και ένταση που δύσκολα βρίσκεις.

Γράφω αυτά που ένιωσα εκείνη την στιγμή και όχι μετά από πέντε μέρες που θα είναι διαφορετικά μέσα μου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καθηλωτικο επεισόδιο, περιεργο σεναριο

Το συμπαν που δημιουργήσανε ήθελε αλλες 5 σεζόν μετα την 6η. Το μαζέυουνε σε σκαρτες 2. Λογική δυσαρεσκεια.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, SpiRos said:

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια. Λατρεία από τώρα.

Συμφωνώ. 

(ψιλό)Σπόιλερ αλέρτ, όποιος δεν θέλει, μην διαβάσει παρακάτω.

 

Προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο οι μάχες αυτές καθαυτές. Αλληλοσκοτώθηκαν, ωραία, παρακάτω. Αν βέβαια υπάρχει κάποια φαντασία, ένα καλό σενάριο και για την μάχη τότε οκ, αλλά κι εδώ επέλεξαν safe play, τίποτα το ιδιαίτερο, πήγαν να εντυπωσιάσουν με τα νούμερα και ορισμένες κλασσικές σκηνές παίρνοντας έναν έναν τους πρωταγωνιστές.
Το δε τέλος:
α) Στερήθηκε κάθε φαντασία (είναι υψηλές οι προσδοκίες, άμα βγάζει κάθετη συρτή 20 μέτρα ο Μάνταλος λέμε οκ, αλλά από τον Τσιάρτα περιμένουμε 40άρα στον αέρα ζωγραφισμένη στο πόδι του άλλου).
β) Αναμενόμενο για μένα το πρόσωπο που πρωταγωνίστησε στο τέλος, δεν ξέρω προς τι η έκπληξη και καλά που διάβαζα στα ιντερνέτια, και δεν θέλω να το παίξω ιστορίας και έξυπνος που πάντα ξέρει τι θα συμβεί και πως θα γίνει, μακριά από μένα. Θα μπορούσαν να του/της δώσουν πιο έξυπνo τρόπο να πετύχει τον στόχο του/της, θα του/της ταίριαζε καλύτερα άλλωστε.

Anyway, όχι πως με χάλασε, επανέρχομαι στο παράδειγμα Μάνταλου/Τσιάρτα, απλά δεν είναι και το υπεργουάο κατά το προσωπικό μου αδερφίστικο γούστο. :D 

Το αμερικανεψαν πολυ. Δεν ειχα τοσο αυτη την αισθηση μεχρι τωρα. 

Μου θυμισε james bond φαση. Το τραβας οσο δε παει, λες δεν υπαρχει περιπτωση να γλυτωσει και κατι γινεται και σωζεται.

και δεν ηταν ετσι η σειρα μεχρι τωρα, ειναι σα να την γραφει αλλος.

Απο εκει και περα, σαφως εντυπωσιακο επεισοδιο, μερικες πολυ δυνατες εικονες κι επειδη κι εγω δεν το ψαχνω να βρω ποιος θα κανει τι, περιμενω να μου αποκαλυφθει και τσαντιζομαι με οποιον το κανει, το τελος δεν ειναι απογοητευτικο ή απολυτα αναμενομενο, αλλα δεν ηταν και εκπληξη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Geologos said:

Το συμπαν που δημιουργήσανε ήθελε αλλες 5 σεζόν μετα την 6η. Το μαζέυουνε σε σκαρτες 2. Λογική δυσαρεσκεια.

Κι αυτο μπορει να παιζει (πολυ) ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξενέρωσα λίγο. Και με τη μάχη και με το πως κατέληξε. Δε ξέρω τι άλλη ανατροπή μπορεί να γίνει τέσπα. 

Dogs of berlin μου αρέσει, μόλις τελειώσει πιάνω blacklist. 

Zara 13 reasons why καλό;; 

Link to comment
Share on other sites

Σκηνοθετικα παντως εμενα μ αρεσε η μαχη και για το σκοταδι που λενε αφου αναψαν η φωτιες δεν υπηρχε θεμα απλα πιστευω πολλοι που θα το δαν μεσω ιντερνετ θα χαν θεμα.

Γενικα εμενα μ αρεσει πολυ αυτο το γρηγορο και αγχωτικο που κανει ο συγκεκριμενος σκηνοθετης και αυτο και η μαχη των μπασταρδων ηταν αψογα και οι μαχες ρεαλιστικες οχι ψηφιακες.

Για μενα ισως ξεπερασε η συγκεκριμενη μαχη οτι αλλο εχουμε δει αναλογου περιεχομενου σε τηλεοραση και κηνιματογραφο.

Επισης να πω οτι προσωπικα μ αρεσαν και τα αλλα 2 κυριως το δευτερο ηταν πολυ καλο.

Σποιλερ

 

Οσο για την πλοκη εγινε το ψιλοαναμενομενο με μονη ανατροπη το ποιος σκοτωσε τον αρχηγο .Μ αρεσε προσωπικα οτι το κανε η αρια καθως δενει ωραια η ιστορια της και ο λογος της εκπαιδευσης της .

Τωρα αυτο που λενε οτι δεν εδειξε το πως εφτασε εκει νομιζω οτι ηταν λογικο γιατι μας εδειχνε τοσα χρονια οτι εκπαιδευετε να ναι αθορυβη και να μην την καταλαβαινει κανεις...

Τελος το μονο που θα αλλαζα ηταν να χαν μεγαλυτερη συμμετοχη οι white walkers ...

Α και ο γκοστ που εστριψε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρελά κενά το σενάριο απο όπου και να το πιάσεις. Χτίζανε τόσα χρόνια τους νεκρούς για να φύγουν με το ποιο αστείο τρόπο , οι white walkers διακοσμητικοί , η Αρια ασασίνα τρομερή αλλά τηλεπάθεια δε της έμαθε κανείς.. long night μισή ωρίτσα

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×