Jump to content

Recommended Posts

Και κάτι λίγους  μήνες μετα την απομάκρυνση του Χιμένεθ.

 

Στην μεγάλη συνέντευξη που έδωσε στην «ΩΡΑ» ο Αρναρ Γκρέταρσον αναφέρθηκε και στις αποχωρήσεις των Ράφικ Τζιμπούρ και Μανόλο Χιμένεθ από την ΑΕΚ. Ο πρώην τεχνικός διευθυντής της Ένωσης μιλά και για τις δύο περιπτώσεις, αλλά και για το βράδυ μετά την ντροπιαστική ήττα στο Καραϊσκάκη από τον ΟΣΦ? .

Το απόσπασμα της συνέντευξης:

? οιο ήταν το σκεπτικό για την πρόσληψη του Μανόλο Χιμένεθ; Τι ήταν αυτό που σας έκανε να πιστέψετε σε αυτόν;
«Αρχικά πρέπει να σας πω πως ο Σταύρος Αδαμίδης μίλησε προσωπικά μαζί του, όχι εγώ. Ούτε στη συνάντηση στο Λονδίνο πήγα, που ήταν η καθοριστική. Εγώ τότε ήμουν στον πάγκο της ομάδας μαζί με τον Κόλα, στον αγώνα εναντίον της Ζενίτ. Στην πορεία, γνωρίζοντας τον Μανόλο, καταλαβαίνω πως με το πάθος και τον ενθουσιασμό του κέρδισε τον Σταύρο και τον έκανε να τον επιλέξει. Εγώ είχα συναντηθεί με τον ? άουλο Σόουζα και με τον ? ολ Λε Γκεν. Ο Χιμένεθ έλεγε πολλά πράγματα. Να κάνουμε το ένα, να κάνουμε το άλλο, να δουλέψουμε με μικρούς. Αυτό δεν το έκανε ποτέ. Νομίζω πως το λάθος του ήταν πως μιλούσε πολύ. Ακόμα και αν έχεις πρόβλημα με έναν παίκτη, δεν μιλάς σε άλλους άσχημα για εκείνον. ? ρέπει να μάθεις να ελίσσεσαι διαφορετικά».

- Σαν προπονητής καθαρά;

«Ήταν καλός προπονητής μέσα στο γήπεδο και στην προπόνηση του. Καλός κόουτς. Εκτός γηπέδου άρχιζαν τα προβλήματα. Γκρίνιαζε συνεχώς για τους παίκτες που είχε και τους κατηγορούσε ανοιχτά. Αρκετοί ποδοσφαιριστές είχαν παράπονα από τη συμπεριφορά του και ένας μάλιστα πολύ σημαντικός έφυγε εξαιτίας του. Δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό. Θα έπρεπε να συμβιβαστεί με τις οικονομικές δυνατότητες της ομάδας και να δουλέψει όσο καλύτερα μπορούσε. Γι’ αυτό σας λέω δεν ξέρω τι κατάσταση του
είχαν περιγράψει πως θα συναντούσε τι κινήσεις θα γινόντουσαν στην ομάδα στην πορεία».

- Κατηγορηθήκατε πως τον… σπρώξατε στην έξοδο

«Εγώ δεν έχω πρόβλημα να σας πω ότι ήμουν υπέρ της αποχώρησης του, αλλά δεν νιώθω ότι έγινε κάτι για να πιεστεί η κατάσταση προς αυτή την κατεύθυνση. ? ρέπει να σας πω πως υπήρξε μια πολύ μεγάλη προσφορά για τον Χιμένεθ από άλλη ομάδα, από Αραβική χώρα, στην αρχή της σεζόν μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου και η άποψή μου ήταν πως έπρεπε να πουληθεί. Ο Χιμένεθ φαινόταν πως δεν ένιωθε καλά στην ΑΕΚ τότε. ? αραπονιόταν που έφυγε ο Σάχα και έλεγε συνεχώς για τον Κωνσταντόπουλο πως δεν του κάνει. Εγώ επέμεινα να πουληθεί, γιατί ήξερα πως θα έφευγε στην πορεία και χωρίς να πάρει λεφτά η ΑΕΚ. Τελικά πάρθηκε η απόφαση να μείνει τότε, με αποτέλεσμα να φύγει λίγο αργότερα με τον τρόπο που έφυγε. Και ήθελε κι εκείνος να φύγει».

Έχουμε ακούσει πολλά για τις αντιδράσεις του Χιμενεθ μετά την βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης». Τι πραγματικά έγινε εκείνο το βράδυ, μετά το ματς;
«Έγιναν τρελά πράγματα. Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο. Για μένα γελοία πράγματα, δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες. Και μιλάω σαν πρώην ποδοσφαιριστής. Ακόμα και αν γνωρίζεις μια τόσο βαριά ήττα σε ένα ντέρμπι, που αν θέλετε τη γνώμη μου ήταν και πλασματικό γιατί ότι έκαναν πήγαινε μέσα. Αλλά σαν παίκτης, θέλω να δω τον προπονητή μου και τους ανθρώπους της ομάδας να μου φέρονται διαφορετικά. Δεν λέω να με επικροτούν. Είσαι η ΑΕΚ. Μια τεράστια ομάδα. Δεν γίνεται να σε μειώνουν, να ουρλιάζουν και να βρίζουν και να σε ρίχνουν κι άλλο ψυχολογικά. Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Και η Ρεάλ έχασε με 6-2 και μάλιστα μέσα στην έδρα της από τη Μπαρτσελόνα, αλλά δεν νομίζω να είχαν τέτοιες αντιδράσεις οι άνθρωποι της.

 

http://www.sportdog.gr/article/118743/giati-efygan-o-tsimpoyr-kai-o-ximeneth-apo-tin-aek

Link to comment
Share on other sites

ligo egoismo den exei o allos o malakas 

 

kathete kai ton glentaei o braoudakis gamo ta karavia tou kai ta tiganolada tou

Edited by Mike
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

τακτικα απο την φυγη φερρερ και δωθε ο μανολο με τον πογιετ ειναι οτι καλυτερο εχει περασει απο την ΑΕΚ

 

η εμπνεσμευνη αλλαγη της ΑΕΚ σε ρομβο τον Γεναρη του 2011 εκανε θαυματα κανενα βαρετο 4-2-3-1 που γρφαει ο ζαστρος οταν το ροστερ ελεγε ρομβο επαιξε ρομβο ηταν ο μοναδικος που εβαλε τον σκορο 2ο φορ και εκλεισε σπιτια 

ηταν ο μοναδικος που αξιοποιησε τον ντιοπ και για 6 μηνες ηταν ο καλυτερος μεσος του πρωταθληματος την επομενη χρονια απο την ΑΕΚ φυγανε και ηρθαν παιχτες που δεν ταιριαζαν στο συστημα του ρομβου για να χωρεσει και ο λυμπες και ο ειντουρ και ο χοσε καρλος μεσα παιξαμε 4-2-3-1 

 

και στην τελικη τι εκανε σε εβαλε ομιλους εστω και δυσκολα ομως σε εβαλε σε ειχε κορυφη στο πρωταθλημα περνωντας απο την νεα σμυρνη που δεν εχεις ξαναπερασει απο τοτε 

και εχασε 3-1 στο βελγιο σε μια εδρα που εκτος του 2-2 μετραγαμε συνεχομενες ψωλιες και εχασε στην εδρα μας απο την στουρμ εκει οπου ακομα ψαχνουμε να βρουμε τον λογο που ο δελλας θελησε να αποβληθει και να αφησει την ομαδα με 10 οντας 1-0 μπροστα

 

προφανως ειναι στα κατω του αν ηταν στα πανω του θα ηταν στην πριμερα και οχι στην ουγκαντα της ευρωπης αυτον εχουμε αυτον θα στηριξουμε γιατι ετσι

Link to comment
Share on other sites

Στηρίζω Μανόλο με χίλια ότι και να γίνει όσο χαλια και να τα πάει γιατί όταν ήταν στην ΑΕΚ είχα πέσει και γω στη λούπα. Ύστερα καταλαβα (αφού βοήθησε και ο παρααποπανως βεβαιως)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Φτανει ο Μανολος στα Σπατα για την πρωτη προπονηση με την ομαδα."Γεια σας παιδια ειμαι ο νεος σας προπονητης με οριζοντα 6μηνου".

 

Μανταλος:Στ αρχιδια μου αρκει να μη μαρκαρω πουτα μαντρε.

Βαργκας:Κλαιν εγω ετσι και αλλιως φευγω

Κολοβετσιος:Και τι νομιζεις οτι θα με κανεις κανονικο σεντερ μπακ;

Σιμοες:Mε ποναει ο τενοντας

Βρανιες:Αγκωνιες στην προπονηση θα επιτρεπονται;

Αινταρεβιτς:To μαλλι μου πως σου φαινεται;

Γιοχανσον:Στειλε με εξεδρα να ανεβει η ομαδα.

Ντουσαν:? ετρο ξερει τι πρεπει κανει.

Αλμέϊδα : Γουάτ δε φακ ιζ δε ντίφερενς μπιτουίν "γκουρουνόπουλο" εντ "γκουρουνοπούλα" ???

 

fixed

Link to comment
Share on other sites

Να δειτε που θα πεσουν καρπαζιες στο τελος. Ειναι τΟλαϊστον υποπτοι οι ΑΡΔ.

Link to comment
Share on other sites

Για τους ποδοσφαιριστές:

«Για τους ποδοσφαιριστές οποιοδήποτε λάθος και να κάνουν θα ειμαι εδώ για να τους στηρίξω. Όσοι όμως δεν παλεύουν για τη φανέλα θα με βρει απέναντί του».

Αν το εννοείς Μανώλη, μαζί σου μέχρι την αποφυγή του υποβιβασμού. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

 

δεν τον (προ)τίμησε καμία ομάδα. Μόνον η ομάδα του, η Σεβίλλη, παλαιά, μία λύση έσωθεν, μετά τον Χουάντε Ράμος. Και, όταν επέστρεψε από την ΑΕΚ την προηγούμενη φορά, η Σαραγόσα. Η οποία Σαραγόσα, με τον αγαπητό Μανόλο, κατρακύλησε δίχως φρένα στον δεύτερο γύρο, τερμάτισε 20η στις 20 της ? ριμέρα, υποβιβάστηκε εννοείται. Ανεπιστρεπτί, έκτοτε.

 

 

και ο ντεμοτεχνης στο παιχνιδι 2 προτασεις μεσα στο ψεμμα και την εξαπατηση

Link to comment
Share on other sites

"Η Σαραγόσα υποβιβάστηκε, ανεπιστρεπτί έκτοτε", Αρα δεν εφταιγε αυτός, το κλουμπ που λένε οι ισπανοί, είχε πάρει την κατρακύλα. Αν ηταν εξαιτίας του θα ειχε ξαναανέβει από τότε.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Στα Σπάτα βρίσκεται ο Δημήτρης Μελισσανίδης. Λίγα λεπτά μετά το τέλος της συνέντευξης Τύπου του Μανόλο Χιμένεθ και ελάχιστα πριν βγουν οι παίκτες για προπόνηση ο Τίγρης έφτασε στο προπονητικό κέντρο...
Link to comment
Share on other sites

Σας είχα πει να πάρουμε τον Χριστόπουλο, να γουστάρουν και τα παιδιά των ΜΜΕ, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

"Η Σαραγόσα υποβιβάστηκε, ανεπιστρεπτί έκτοτε", Αρα δεν εφταιγε αυτός, το κλουμπ που λένε οι ισπανοί, είχε πάρει την κατρακύλα. Αν ηταν εξαιτίας του θα ειχε ξαναανέβει από τότε.

 

 

και αυτο αλλα και το γεγονος οτι την πρωτη χρονια που πηγε η σαραγοσα ηταν τελευταια χωρις την παραμικρη ελπιδα και καταφερε να την σωσει εχωντας στα τελευταια 11 ματς 8 νικες και 3 Χ 

 

την επομενη χρονια που παλι ηταν πρωτο φαβορι να πεσει τελικα επεσε

 

ειναι απιστευτο ποσα ψεμματα και παπαριες λενε για να πεισουν γι αυτο που λενε

 

Φυσικα αν στην θεση του χιμενεθ ηταν ο δελλας ο συγκεκριμμενος θα πανηγυριζε

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και ο Τίγρης λέει στο Σπάτο. 

Λογικά μόλις τελειώσει η προπόνηση και το ντουζάκι, θα μάθουμε και τις ατάκες. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

image.png

 

Eεεεεεεεεεεεεετττττττττττττςςς! Αρδιζογλου+Βαθιλιθ,ανελεητο σφυροκοπημα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και ο Τίγρης λέει στο Σπάτο. 

Λογικά μόλις τελειώσει η προπόνηση και το ντουζάκι, θα μάθουμε και τις ατάκες. 

«Σας θέλω Απάτσι!»

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

«Σας θέλω Απάτσι!»

Θα φτιαχτείς για κανά 4ωρο με τον Τίγραρο και μετά θα ρετάρεις πάλι.

 

:lol:  :lol:  :lol:

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic
  • George_D unfeatured this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×