Jump to content

Διεθνές Ποδόσφαιρο 🌍 ⚽


Guest MANOS
 Share

Recommended Posts

Στο μεταξυ 5-6 διοδγανωσεις στο ενδιαμεσο και πριν λογικα δεν ειναι τσεκ καταλαβαινεις

Δεν έχω κάποια αποτυχία μπουκ

Και παω δυνατά και για το φετινό

Link to comment
Share on other sites

o αδης λοιπον τι προβλεπει για φετος?? B)

Μια εβδομάδα πριν την έναρξη Γιώργο. Λίγη μελέτη και θα αποφασίσω αλλά ήδη σκέφτομαι κάτι... :P

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα πριν την έναρξη Γιώργο. Λίγη μελέτη και θα αποφασίσω αλλά ήδη σκέφτομαι κάτι... :P

ωραια οταν ειναι μου λες για να παιξω 1000 ευρω στο στοιχημα για νικητη διοργανωσης :D

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα, πριν δυο μερες ειχα δει στον υπνο μου για το ισπανια-αργεντινη αναλογο σκορ και σκεφτομουν να το παιξω στο στοιχημα. Οχι 6-1 παντως αλλα 5-0

Link to comment
Share on other sites

Φετος θα το σηκωσει η ΟυρΑγουαη και θα μαθετε να σεβεστε τελος παντων τους αυθεντικους βρωμιαρηδες λατινους που μου εμαθαν ολοι οι αλλοι σκατιφλωροι τις εσπαντριγιες, τα αφτερ σεηβ, το τριμαρισμα και απο πισω πεφτουν εξαροεφταρες.

Link to comment
Share on other sites

να πουμε με αφορμη το σκορ, οτι οταν μια ομαδα επιπεδου Αργεντινης τρωει 6 γκολ εστω και σε φιλικο αυτο σημαινει οτι οι περισσοτεροι παικτες της ειναι αδιαφοροι. Αν δεν το θες μεσα σου οσο ταλεντο και να υπαρχει.. δεν...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή ομαδούλα τα αργεντινά. Αν δεν υπήρχε η χούντα και το χέρι ακόμα μηδέν θα μετράγανε.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή ομαδούλα τα αργεντινά. Αν δεν υπήρχε η χούντα και το χέρι ακόμα μηδέν θα μετράγανε.

Πες μου οτι εσυ εισαι με τους 7μπαλους κ κρινεις την Αργεντινη, να γελαει κ το πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι εσυ εισαι με τους 7μπαλους κ κρινεις την Αργεντινη, να γελαει κ το πληκτρολογιο.

 

Εγώ είμαι με αυτούς που ρίξανε τα 7.

Οι εφτάμπαλοι αδιάφοροι μου είναι, αλλά τους σέβομαι.

Edited by SpiRos
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με αυτούς που ρίξανε τα 7.

Ενταξει τοτε. Δεν εχω να πω κατι. Σιχαμενοι, αχρωμοι, αντιπαθεστατοι, αλλα δεν μπορεις να μην τους παραδεχτεις. Εχουν γαματη μεικτη κοσμου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γαματη μεικτη κοσμου.

 

Χα χα, μην γίνεσαι ρατσιστής.  :lol:

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα ρατσιστικο σχολιο σε αυτο που λεω, ισα ισα το αντιθετο.Η "εθνικη" (λεμε τωρα) Γερμανιας ειναι η αποδειξη πως οταν συνεργαζονται αρμονικα οι ανθρωποι ανεξαρτητως καταγωγης, χρωματος, θρησκειας μπορουν να πετυχουν παρα πολλα.

Edited by BillR21
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα θρησκειας-καταγωγης-χρωματος.

Εχουμε στο μυαλο μας την Εθνικη Γερμανιας του Μουντιαλ της Κορεας η οποια ηταν κακη και πηγε τελικο λογω των παγκοσμιων Καν-Μπαλακ.

Ομως εκεινη την δεκαετια το γερμανικο ποδοσφαιρο περναγε κριση.

Ολοι λενε μαλακιες για Θατσερ και πουτσες μπλε ωστοσο κανεις δεν εχει ασχοληθει με τις σοβαρε ΤΟΜΕΣ που εγιναν στο γερμανικο ποδοσφαιρο την τελευταια 10ετια με αποτελεσμα να βλεπουμε τα αποτελεσματα που βλεπουμε σε επιπεδο Εθνικης ας πουμε (υπαρχουν και σε επιπεδο λιγκας).

Σοβαρη δουλεια σε ακαδημιες, απαιτηση για ψηλο ποσοστο γηγενων σε καθε ομαδα της λιγκας ειναι καποιοι απο τους λογους που εφτασε η Γερμανια πριν 4 χρονια εκει που εφτασε και οχι η θρησκεια του Οζιλ.

Τα ιδια ακριβως αποτελεσματα θα μπορουσε να ειχε η οποιαδηποτε εθνικη οπουδηποτε στον κοσμο αν αποφασιζε να ακολουθησει το ιδιο πλανο με τους Γερμανους την τελευταια 15ετια φερνοντας γνωστες και Τεχνοκρατες σε θεσεις κλειδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με θρησκεια-χρωμα-καταγωγη.

Ο Κινεζος, ο Μαυρος και ο Λευκος τις ιδιες πιθανοτητες εχουν να γινουν μπαλαδοροι αν μεγαλωσουν στο ιδιο ακριβως περιβαλλον με τις ιδιες ακριβως παροχες.

Τα ιδια ισχυουν οχι μονο στον αθλητισμο αλλα και στις επιστημες και τις τεχνολογιες.

Βλεπεις πχ τους σχιστοματηδες της Νοτιας Κορεας να κανουν παπαδες σε θεμα τεχνολογιας γιατι απεκτησαν προσβαση σε τεχνογνωσια και την ιδια στιγμη τα αδερφια τους στην Βορεια Κορεα να κλαινε αμα κλασει ο Πατερουλης Κιμ.

Αυτο και μονο το παραδειγμα αρκει.

Link to comment
Share on other sites

den exei e? ntaksei as vgalei Ronaldinho, Romario , Ronlado h Germania prwta k as einai k alpino. Giati den exei vgalei mwre? Pou einai h lesxh vreeee?

Ο Γερμανος ειναι αστικοποιημενος ο Βραζιλιανος οχι.

Ο Γερμανος ζει σε μια πολη και ασχολειται με σχολειο-πανεπιστημιο-ps αυτος ενω ο Βραζιλιανος ειναι με μια μπαλα απο τα 5 στις αλανες.

Σχετικα με τις τομες που εκαναν οι Γερμανοι στο παραπανω ποστ, μια χαρα σαρωτικες αλλαγες εκαναν σε επιπεδο ακαδημιων κυριως την προηγουμενη δεκαετια γι αυτο και εχουν πλεον τετοια παραγωγη παιχτων σε σχεση με παλαιοτερα.

Επισης και σε επιπεδο λιγκας εκαναν αλλαγες γι αυτο πλεον εχουν πολυ καλυτερα τηλεοπτικα και πολυ καλυτερους μεσους ορους απο ολους στην Ευρωπη.

Το αν το παιρνει η Μπαγερν η οχι ειναι αλλο θεμα με αυτο που περιγραφω για παραγωγη παιχτων.

Τι παιχτες βγαζει πχ η Γερμανια, τι παιχτες βγαζει η Αγγλια.

 

Κλεινοντας και χωρις να θελω να το αναλυσω πολυ πολυ, δεν πιστευω πως ειναι θεμα DNA το αν θα σαι μπαλαδορος η θα χεις ταλεντο στην τεχνολογια και ολα αυτα. Δεν προκυπτει απο πουθενα κατι τετοιο.

Το οτι η Γερμανια μαζεψε στην Εθνικη της 5 αλλοεθνεις δεν ειναι ο λογος που πετυχε.

Η δουλεια ειναι ο λογος που πετυχε.

Αυτα τα ολιγα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

den exei e? ntaksei as vgalei Ronaldinho, Romario , Ronlado h Germania prwta k as einai k alpino. Giati den exei vgalei mwre? Pou einai h lesxh vreeee?

 

Όχι, όχι δεν πέφτω στην παγίδα. :D Ας βγάλει πρώτα η Βραζιλία Ματέους, Μπρέμε, Κρόος, Καν και τα λέμε. Συγρκρίνεις τα αχλάδια με τα πορτοκάλια μωρέ μαλάκα.

Η Γερμανία μετά την Κορέα έπαιζε συνέχεια τελικούς σε U διοργανώσεις, πάνε δες. Η αλλαγή είχε αρχίσει πριν την Κορέα γιατί στραβά αρμενίζανε, για την ακρίβεια είχε έρθει η αναπόφεκτη κοιλιά. 

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, οι επιτυχίες των Εθνικών Ποδοσφαιρικών ομάδων συνδυάζονται με το ποδοσφαιρικό στυλ κάθε εποχής. Πανε χρόνια που το ποδόσφαιρο έχει εξελιχθεί περισσότερο σε άθλημα. Ταχυδυναμικοί παίχτες, τίκι τάκα, υψηλές τακτικές, περιορισμός των χώρων, πρεσσινγκ, τρανζίσιον....Οι Λατινοαμερικάνοι δυσκολεύονται λόγω ποδοσφαιρικής κουλτούρας να ανταποκριθούν σε αυτο το στύλ ποδοσφαίρου. Απόδειξη για αυτό είναι οτι πλην του Μέσσι δεν έχουν άλλο παίχτη που να ξεχωρίζει πια. Το ίδιο και η Βραζιλία, πλην του Νευμάρ γιοκ. Το παραπάνω σε συνδυασμό με την όλο και λιγότερο παραγωγή αυθεντικών ποδοσφαιρικών ταλέντων ευθύνεται για αυτά που βλέπουμε σήμερα. Για αυτό προοδεύουν οι ομάδες ρομποτ. Οταν βάζεις ένα παιδάκι σε καλούπια απο τα 6-7, δεν θα ξεχωρίσει ποτέ απο το μέσο όρο αν δεν το αφήνεις να εξελίξει αυτό που έχει έμφυτο. Πάσα με τη μια λένε, δεύτερη ντριπλα απαγορεύεται. Σόρρυ αλλά σε αυτο το παιχνίδι ανταποκρίνεται ιδανικά τόσο ένας καλός παιχτης απο Κορέα όσο και απο Φιλανδία. 

 

Καποτε ήταν ο Κροιφ, με τον Αγιαξ και την Ολλανδία που εισήγαγαν το total football, πιο παλιά η Ουγγαρία με τα WM και τα ΜW, η Βραζιλία με το jogo bonito, η Ισπανία με τη Barca και το τικι τάκα....Για να ανέβει η οποιαδήποτε Αργεντινή στην κορυφή πρέπει πλέον να εφεύρει το νέο ποδόσφαιρο, μια νέα σχολή και να επενδύσει πάνω σε αυτή. Να φέρει επανάσταση δηλαδη. Το ποδόσφαιρο καλώς ή κακώς πλέον είναι επιστήμη...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την πολύχρωμη εθνική τους, οι περισσότεροι είναι από μεικτούς γάμους, άρα είναι και γερμανοί. Ελάχιστοι αυτοί που δεν έχουν σχέση, δεν έχουν γεννηθεί εκεί. Ο Οζίλ μου έρχεται μόνο. Εκτός κι αν ξεχωρίζουμε τους ανθρώπους βάσει χρώματος.

υγ. βαρετή για σένα η Bundesliga. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

H Βραζιλια απο τον Ζιλμπερτο κ μετα, ψαχνει να βρει τους ηγετες των χαφ της. Εκει ειναι το θεμα της. Οταν τους βρει, θα παρει αλλα 5 μουντιαλ στο χαβαλε.

 

Κωστα ξέχασες και την άμυνα. Ουτε αμυνα δεν έχει. Ούτε καν επιθετικό πολυβόλο. Πολλά της λείπουν. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×