Jump to content

ΚΛΑΡΙΝΑ-ΝΗΣΙΩΤΙΚΑ-ΔΗΜΟΤΙΚΑ


MITSAKLAS
 Share

Recommended Posts

Μα είναι δυνατόν μέσα σε αυτόν το ΝΑΟ της μουσικής, να μην υπάρχει τόπικ για το ΑΠΟΛΥΤΟ Ελληνικό τραγούδι.

Έλα, μην ντρέπεστε...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική μου συνεισφορά...
 

 

Edited by MITSAKLAS
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Τα δημοτικά και το ρεμπέτικο ειναι η λαική μουσική παράδοση της Ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

Και η κρητικη μουσική ανήκει στη δημοτική παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ η δημοτική-παραδοσιακή μουσική της Ελλάδας. Με τη βοήθεια του youtube κατά καιρούς ψάχνω ακούσματα από διάφορα μέρη της Ελλάδας και ακούω. Δεν ξέρω αν ισχύει και σε άλλες χώρες αυτό και σε ποιο βαθμό (ας μας πει ο Ράγιος για Ισπανία πχ), όμως είναι εντυπωσιακό το εύρος των ήχων και των ρυθμών που συναντά κανείς στην ελληνική μουσική. Από τα πεταχτά νησιώτικα, στα ρυθμικά τσάμικα της Πελοποννήσου κι από κει στα Θρακιώτικα με τον (σχεδόν) πολεμικό τους ρυθμό και στα ξεσηκωτικά μακεδονίτικα μέχρι τον βαρύ κι ασήκωτο συρτό στα 2 της Ηπείρου. Άλλες μουσικές μεταξύ τους.

 

Λόγω καταγωγής οφείλω να ξεκινήσω με ένα πολυφωνικό της Ηπείρου που εξελίσσεται σε βαρύ συρτό στα 2 και προσωπικό αγαπημένο κομμάτι. Είναι η Δεροπολίτισσα, τραγούδι της Βορείου Ηπείρου και μιλάει για τους κινδύνους και τον φόβο των Ελλήνων στα χρόνια του εξισλαμισμού της περιοχής.

 


Ωρε για προσκύνα και για μας μωρ’ καημένη, 
ωρε για προσκύνα και για μας ζη μωρ’ ζηλεμένη.

Άιντε και για μας τους Χριστιανους μωρ’ καημενη, 
άιντε και για μας τους Χριστιανους ζη μωρ’ ζηλεμενη

Μην μας σφάξει η Τουρκιά μωρ’ καημένη, 
μην μας σφάξει η Τουρκιά ζη μωρ’ ζηλεμένη.

Σαν τ’ αρνια της Πασχαλιάς μωρ’ καημένη, 
σαν τ’ αρνιά της Πασχαλιάς ζη μωρ’ ζηλεμένη.

 

 

Ο χορός στο πρώτο μέρος του βίντεο (πριν αλλάξει σε γρηγορότερο ρυθμό) μου βγάζει μια απίθανη ατμόσφαιρα και τελετουργία.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έψαχνα να βρω μουσική από τη Μάνη και βρήκα αυτό που μου άρεσε πολύ. Έχω μια αδυναμία κατανόησης των στίχων σε κάποια σημεία βέβαια.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και το πιο γνωστό Θρακιώτικο (τουλάχιστον σε όσους δεν είμαστε από εκεί).

 

Έβαλα και μία εκτέλεση της Αρβανιτάκη για να δώσετε βάση στα πολεμικά τύμπανα από πίσω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εύγε Σταύρε.

Στο αμάξι στο γιουεσμπί υπάρχουν τρία φολντεράκια που ο Μήτσακλας με μεγάλη προσοχή έχει χωρίσει τα δημοτικά-δημοτικά, τα νησιώτικα-νησιώτικα και τα γλεντζεδοπανηγυριώτικα που μη πει κανείς ότι δεν του φέρνουν κέφι όπου τα πετύχει. 

Οι μικροί με έκραζαν όταν τα έβαζα, αλλά σιγά-σιγά αρχίζουν και τα γουστάρουν. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νησιώτικα δεν ακούω, ίσως γατί δεν έχω καμιά επαφή με τα μέρη αυτά με αποτέλεσμα να πέφτω πάνω σε σαβούρα όσες φορές ψάχνω τέτοια ακούσματα λόγω άγνοιας.

 

Ένα από τα αγαπημένα Μακεδονίτικα, ο Λεβέντικος από τη Φλώρινα. Τα Μακεδονίτικα χάλκινα όταν παίζουν λάιβ, βαράνε τσίτες τα ντεσιμπέλ και σείεται όλη η γη.

Πρόκειται για μουσική που παίζεται και εκτός Ελλάδας. Όπως το ηπειρώτικο θα το ακούσεις και στην Αλβανία, έτσι και το μακεδονίτικο παίζεται και σε Σκόπια και Σερβία.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρχίζω με τον Ικαριώτικο τον παλαιό, τη περίφημη Συμπεθέρα. Θα βρείτε στο γιουτιούμπ πολύ πράγμα, με λόγια, χωρίς, με βιντεάκια από Ικαριώτικα γλέντια, αλλά προτιμώ την ακουστική εκδοχή και χωρίς συνοδεία χορού, γιατί κάποτε έτυχε να δω να τον χορεύουν μερακλήδες χορευτές και απλά ανατρίχιασα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μουσική που παίζεται και εκτός Ελλάδας. Όπως το ηπειρώτικο θα το ακούσεις και στην Αλβανία, έτσι και το μακεδονίτικο παίζεται και σε Σκόπια και Σερβία.

 

Γεωγραφικά η Μακεδονία και η Ήπειρος σαφώς και δεν ταυτίζονται με τα πολιτικά σύνορα όπως αυτά διαμορφώθηκαν μετά τους Βαλκανικούς πολέμους. 

Αν πάμε και πιο πίσω δε, στην εποχή της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας η περιοχή που τα ακούσματα ήταν σχεδόν κοινά είναι πολύ μεγαλύτερη. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κι ένα που σχεδόν ποτέ δεν καταφέρνω να ακούσω ολόκληρο γιατί πάντα κλαίω. Είναι με διαφορά οι πιο συγκλονιστικοί στίχοι που έχω ακούσει-διαβάσει ποτέ. Παρακαλώ οι μετανάστες που διαβάζετε απ' έξω αγνοείστε αυτό το ποστ και πάτε στο επόμενο.

 

Αλησμονώ και χαίρομαι θυμιούμαι και δακρύζω
θυμήθηκα την ξενιτιά και θέλω να πηγαίνω.
Σήκω μάνα μ’ και ζύμωσε καθάριο παξιμάδι
να πάρ’ ο γιος στη στράτα του στης ξενιτιάς το δρόμο.

Με δάκρυ βάζει το νερό με πόνους το ζυμώνει
και με τ’ αναστενάγματα βάνει φωτιά στο φούρνο.
Άργησε φούρνε να καείς κι εσύ ψωμί να γένεις
για να διαβείν η συντροφιά κι ο γιος μου να μη φύγε
ι.

 

Όταν φτάνει το υπογραμμισμένο σχεδόν πάντα λυγίζω γιατί κάνω εικόνα τη μάνα της ιστορίας.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη τα τελευταία χρόνια κινείται πολύ έντονα ο Αντώνης ο Μαρτσάκης. Ο τύπος έχει ένα κόλλημα με τον Δασκαλογιάννη και έχει κάνει τη φάτσα του ολόιδια με τη γενειάδα του, αλλά φαίνεται να το πηγαίνει καλά το θέμα. Δεν ξέρω οι κρητικοί του φόρουμ αν ξέρουν κάτι περισσότερο, αλλά δείτε εδώ Πεντοζάλι στο Μέγαρο και νιώστε:

 

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε κάπου εδώ ότι τις μερακλοώρες τις βραδυνές έχει να πέσει εδώ μέσα Χαρά Βέρρα με 4πλο έκο που θα ανάψει η πίστα... 

 

:lol:  :lol:  :lol:

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα ποστ για τη ξενιτια, και έχω απέναντι το μπουρουτζικα να πίνει φρεντουτσινο και δίπλα μια μικρη να βλέπει ένα βίντεο για πιλάτες (η κάτι τέτοιο).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό δημοτικό, το οποίο αν είστε τυχεροί να το δείτε να χορεύεται από χορευτή ή χορεύτρια που ξέρει θα πάθετε τραμπάκουλο.

 

Στης πικροδάφνης τον ανθό. 

 

Στο βιντεάκι έχει κολλητά και το Γιάννη μου το μαντήλι σου.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σήμερα έσβησε για πάντα ένα μεγάλο κεφάλαιο του Δημοτικού τραγουδιού.

Μια μεγάλη ΚΥΡΙΑ της παράδοσης.

Η γυναίκα που γλέντησε ίσως όσο καμιά άλλη την Ελληνική επικράτεια.

Η τραγουδίστρια με τη μορφή ΟυρΑγουανού σέντερ μπακ όπως την αποκαλούσαν καλοπροαίρετα πειρακτικά οι ορκισμένοι φανς της.

Καλοτάξιδη ΚΥΡΙΑ ΦΙΛΙΩ ....

maxresdefault.jpg

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×