Jump to content

"1968" ​​🎦


Recommended Posts

Η στιγμή από το έπος του «1968» θα μείνει βαθιά χαραγμένη σε κάθε θεατή της ταινίας. Ένα πιτσιρίκι, με μάτια που γυαλίζουν από δίψα για επιτυχία, χτυπά μανιασμένα μια μπάλα στη φτωχογειτονιά της Νίκαιας. Είναι η αρχή ενός μύθου. Είναι η αποτύπωση της στιγμής, που ο Γιώργος Αμερικάνος, ο εμβληματικός αρχηγός της «Βασίλισσας», ξεκινά την πορεία που τον έκανε Παγκόσμιο. Σε εκείνα τα χώματα, εκεί που υπάρχει τώρα το γήπεδο της ΧΑΝ Νικαίας, ο Αμερικάνος θα «ζει» ξανά, έπειτα από την απόφαση να λάβει το όνομα του το γήπεδο.

 
Την είδηση γνωστοποίησε η κόρη του αείμνηστου Αμερικάνου, Χριστίνα με ανάρτηση στο διαδίκτυο: «Οι άνθρωποι του πολυ-πολιτιστικού και αθλητικού συλλογου ΧΑΝ Νικαίας, το δεύτερο σπίτι του πατέρα μου Γιώργου και των αδελφών του Αλέκου, Στελιου και Ελευθερίας ανακοίνωσαν απόψε, στο πλαίσιο της καθιερωμενης κοπής της Πρωτοχρονιάτικης πίτας τους, την ονοματοδοσία του γηπέδου της ΧΑΝ, στο οποιο ανδρώθηκε μπασκετικα ο πατέρας μου, σε “Γιώργος Αμερικάνος”. Εκεί στη γειτονια των αγγέλων έχουν γιορτή. Να το κάψετε πατέρα», ανέφερε γεμάτη ενθουσιασμό.

 

 

η ΧΑΝ που λέγαμε σε άλλο τόπικ, ελα μωρή πατρίδα!

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σχετικά με το "γκελ" της ταινίας στον κόσμο, είδα πράγματα που δεν μου άρεσαν και πολύ.

Κυριακή σήμερα, κλασική "cinema day", στο MALL το παίζει σε 3 προβολές, οι 2 sold out και θέσεις (πολλές) μόνο στην βραδυνή 22.40.

ΟΚ για MALL, βόρεια προάστια κλπ.

Στο Ρέντη τα πράγματα είναι αποκαρδιωτικά.

Οκτώ προβολές από 16.00 μέχρι 23.40 και όλες έχουν από 10-15 κρατήσεις ΜΟΝΟ.

Για τρίτη μέρα προβολής νέας ταινίας, δεν "λέει" ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν άκουσα πριν κανα 6μηνο οτί θα βγει ο τελικός του 68 σε ταινία... θυμάμαι είχα πιάσει τον πατέρα μου και του έλεγα "αφού ήσουν μέσα τότε στο στάδιο... μπορείς δε μπορείς θα σε πάω σηκωτό να τη δούμε"...

έχοντας κατα νου την "πολίτικη κουζίνα", περίμενα την ταινία περισσότερο σαν μια ηθογραφία της Ελλάδας της χούντας και λιγότερο σαν αθλητικό ντοκυμαντέρ... καί ήθελα κάποιον που τα'χε ζήσει εκείνα τα χρόνια να μου λέει πόσο πιστα αναπαριστά το κλίμα της εποχής...

 

τελικά ο καρκίνος έτρεχε πιο γρήγορα απ'την παραγωγή... ο πατέρας χαιρέτησε πριν κανα μήνα... κι εγώ βρέθηκα στου ρέντη με τη βαζελογυναίκα μου και φυσικά με μια κάποια συγκινησιακή φόρτιση... οπότε το να γράψω "αντικειμενική κριτική" για την ταινία είναι αστείο... έχοντας μεγαλώσει ακούγοντας 100δες φορές για το Βασιλειάδη, το Λαρετζάκη και το Χρηστέα μου φαινόταν περίεργο που στα 40αντα μου έβλεπα για πρώτη φορά πώς είναι στη φάτσα όλοι αυτοί... (φοβεροί τυπάδες παρεμπιπτώντως οι παλαιμαχοί μας...) μόνο τους "σταρ" Αμερικάνο, Ζούπα γνώριζα κατ'οψιν...

 

Η φάση με τη γυναίκα του Μόσχου να παίζει το τρατζιστοράκι πάνω στο μνήμα με βούρκωσε... 

 

Μού ήρθε φλασιά οτί η τελευταία κουβέντα που έκανα με τον πατέρα μου ήταν το Σάββατο το βράδυ που είχα γυρίσει απ'το ΑΕΚ-Απόλλων και σιχτιρίζαμε τους αχαϊρευτους που χάριζαν το πρωτάθλημα... και το άλλο πρωί έφυγε... και μετά θυμόμουν που μου έλεγε οτί όταν είχα γεννηθεί, δεν άντεχε την αναμονή στο μαιευτήριο και την είχε κοπανήσει για να πάει στο γήπεδο να δει την ΑΕΚ που πάλι τότε έπαιζε με τον Απόλλωνα... περίεργα πράγματα... μεγάλο κεφαλαιο στη ζωή μας η ΑΕΚ...

 

Για να μην πλατιάζω, το να είσαι ΑΕΚτζής και να μη δεις το 1968 είναι απαράδεκτο... ακόμη κι αν δεν έχεις προσφυγικές καταβολές (όπως εγώ) ή δεν τρέφεις ιδιαίτερη αγάπη για το μπάσκετ (όπως εγώ)...  όλο και καπου θα σε αγγίξει...

 

Η γυναικα μου που ούτε ΑΕΚτζου είνα, ούτε με τα σπορ ασχολείται την καταευχαριστήθηκε... αν αυτό λέει κάτι, όπως θα'λεγε κι ο γίγαντας Γαλανόπουλος...

  • Δικεφαλάκι 34
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο ενδιαφερον χαρακτηριστικο απο τη ταινια αν και ασχετο με το αθλητικο μερος, οι τσεχοσλοβακοι (ανατολικο μπλοκ) οπως ειπαν οι ιδιοι εδω τους φανηκε λες και ηρθαν στον παραδεισο απο θεμα διασκεδασης..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα την είδα κι εγώ στο Ρέντη, σε γεμάτη αίθουσα, με μεγάλη χαρά, συγκίνηση και υπερηφάνια.

Ενα πραγματικά μεγάλο ευχαριστώ στον Αγγελόπουλο, το Μπουλμέτη και όλους τους συντελεστές.

Να πάτε όλοι και να πάρετε μαζί σας όποιον μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στα πιο βόρεια, ψάχνουμε συνέχεια με την αδερφή μου προβολές σε νορμάλ ώρες, αλλά arxeidia.

Όλα τα εισιτήρια κλεισμένα.

Κλείσαμε για Σάββατο ή Κυριακή νομίζω.

Από ότι μου λέει ένας πιτσιρικάς ξάδερφος μου που δουλεύει στα Village στο Mall, γίνεται της καραπουτανάρας.

Link to comment
Share on other sites

Tzav συλλυπητήρια. Μια ζωή ΑΕΚ και στην πράξη λοιπόν.

 

Εδώ παίζει κανονικά σε όλους τους κινηματογράφους, πήγα να τη δω την Κυριακή στη νυχτερινή προβολή, η αίθουσα μισογεμάτη. Δεν κατάλαβα αν ήταν ΑΕΚτζήδες όσοι την έβλεπαν μιας και δεν ακούστηκαν σχόλια από κανέναν. Σαν ταινία νομίζω ότι ήταν λίγο πρόχειρη και η δομή της θα μπορούσε να είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα αλλά και πάλι δεν με ένοιαζε αυτό. Πάντως αντιθέτως με ό,τι λέγεται, η ταινία απευθύνεται μόνο σε ΑΕΚτζήδες, ένας που δεν είναι ΑΕΚ θα βαρεθεί. Δεν τον αγγίζει ρε παιδί μου. Βασικά για να το πω πιο σωστά πιθανότατα να μην αγγίξει ούτε τους μη μπασκετικούς ΑΕΚτζήδες.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια δε γίνεται ΑΕΚτζής να μη δει αυτή την ταινία, δε γίνεται να μη γίνει κοινωνός πολύ βασικών πραγμάτων στην ιστορία της ομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×