Jump to content

Welcome to KitrinoMavro Board
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Photo

Προβλέψεις & Όνειρα 2017-18 "Αριδας Σαμπόνις"

- - - - -

• Please log in to reply
205 replies to this topic

Stylianopoulos

Stylianopoulos

Ηρωικός Οπαδός

• Members
  • 5,158 posts
Με νεο απιδοσυλλέκτη τον εξαιρετικό Αβραάμ
και μια καινοτομια στον τροπο βαθμολογησης
ξεκιναμε σε περιπου ενα μηνα
το μπασκετικο μας ΠΙ&Ο.
Εδω θα γραφουμε τις προβλεψεις μας
και μονον .
Σχολια και παρατηρησεις στο παραδιπλα τοπιτς
απιδια Σάκουτα .

ΛΟΙΠΟΝ δεχθήκαμε συστασεις φετος να μη φερει
το μπασκετικο παιχνιδι του ΚΜ
την επωνυμια
καποιου παλαιμαχου καλτ παικτου μας
αλλα καποιου μεγαλου ξένου καλαθοσφαιριστή .
Ο ενας προτεινε Τονι Κουκοτς , ο αλλος
Αρβίντας Σαμπόνις , ο τριτος Αντουάν Ριγκοντό ..
Αλλοι μας ειπαν να κρατησουμε την πρωτη επωνυμια
που ειχε γνωρισει και μεγαλη επιτυχια το
Πι&Ο Παναγιωτης Αριδας ..

Προσπαθήσαμε να τα φερουμε βολτα
και να μη δυσαρεστησουμε κανεναν
και ετσι φθασαμε
στη χρυση μεση λύση
που ολους
θα ικανοποιησει ..
' Πι&Ο 2017-18 Αριδας Σαμπόνις ΄
κυριες και κυριοι ..

Παρακαλώ τον Αβρααμ21 να γραψει απο κατω
τους καινοτομους κανονισμους που θα ισχυσουν φετος
και ειναι ολοδικης του εμπνευσης .
  • Abraham21r, ALati, aris2168 and 3 others like this
AΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΕΚ .
ΑΕΚ ΣΑΓΑΠΩ , ΒΙΝΑ ΑΣΙΚΗ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ..

Abraham21r

Abraham21r

Don Michael

• Members
  • 13,814 posts

Να ξέρετε θα είμαι πολύ σκληρός καριόλης.

Αυστηρότητα, διαφάνεια και άμεση ανταπόκριση οι 3 απαιτήσεις του Ε.Σ.

Και όταν μιλάει το Ε.Σ., όλοι το βουλώνουμε.

ΓΚΕΓΚΕ;

Αι κανόναι του παιγνιου:

1. Σωστή πρόβλεψη νίκης / ήττας -> 1 πόντος.

2. Σωστή πρόβλεψη πρώτου σκόρερ -> 2 πόντοι.

3. Σωστή πρόβλεψη διαφοράς νίκης / ήττας -> 3 πόντοι.

Άρα, οι προβλέψεις σας θα είναι ως εξής:

Νίκη

Ξανθόπουλος

21+

Παρατηρήσεις κανόνων παιγνίου:

1. Προφανώς εαν κάποιος αποτύχει στην πρόβλεψη νίκης / ήττας, αιτείται νονού και αυτομάτως χάνει και την πιθανότητα να λάβει και τους πόντους της διαφοράς νίκης / ήττας.

Άρα μιλάμε ΗΔΗ για 4 χαμένους βαθμούς από τους 6 (στην καλύτερη των περιπτώσεων)

2. Σε περίπτωση που ο τίτλος του πρώτου scorer, μοιράζεται από 2 ή και περισσότερους παίχτας, τότε σωστή πρόβλεψη θα θεωρείται ο παίχτης που θα έχει την καλύτερη αξιολόγηση (

Performance Index Rating - Wikipedia ). Εαν και σε αυτό, έχουν την ίδια βαθμολογία, τότε το επόμενο κριτήριο θα είναι το ποσοστό ευστοχίας των FG (ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΒΛΑΧΟΙ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΒΟΛΕΣ)

Εαν και σε αυτόν τον τομέα, έχουν ίδιο ποσοστό, τότε θα μετράει ο παίχτης με τα λιγότερα λάθη.

Εαν σε όλα τα παραπάνω έχουν ΙΔΙΑ στατιστικά, να πάνε να γαμηθούν. ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

3. Σε περίπτωση που υπάρξει ισοπαλία (βασικά στα παιχνίδια του BCL), τότε θα υπάρχει ΚΑΙ η πρόβλεψη της ισοπαλίας, ενώ όποιος κάνει τέτοια μαντεψιά, θα του προτεθούν πέραν των 6 βαθμών (εαν έχει βρει και τον σκόρερ), μπόνους άλλων 6 βαθμών για την δυσκολία του εγχειρήματος. (ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ, ΤΟΝ ΓΑΜΗΣΑ).

4. Σε περίπτωση παράτασης, μετράει το τελικό αποτέλεσμα.

5. Εαν κάποιος παίχτης, πετύχει 6ποντο για 5 σερί αγωνιστικές, θα παίρνει μπόνους 15 βαθμών. (ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟΝ ΓΑΜΗΣΑ).

Εννοείται πως εαν το σερί διακοπεί, "μηδενίζεται" το σερί, και ξεκινάμε από Μελισσανίδη (ζερό).

6. Εαν κάποιος παίχτης, πάρει 5 σερί Μελισσανίδηδες (ζερό βαθμούς), θα ΧΑΝΕΙ 5 βαθμούς από την συνολική του βαθμολογία.

7. Δεκτές θα γίνονται οι προβλέψεις μέχρι και το τζάμπολ. Είτε μέσω ΚΜ, είτε μέσω προσωπικού μηνύματος στο Facebook.

Οποιαδήποτε πρόβλεψη γίνει μετά το κερδισμένο τζάμπολ του Μητσάρα Μαυροειδή, θα θεωρείται άκυρη.

8. Οι διαφορές νίκης και ήττας, θα είναι όπως πέρσι :

* 1-5

* 6-10

* 11-15

* 16-20

* 21+

Αυτά τα ολίγα.

Εαν έχω ξεχάσει κάτι, θα υπάρξει διορθωτικό μήνυμα.

Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους τους χρήστες του ΚΜ, μα κυρίως τον Πρόεδρο του Ε.Σ. και ιδρυτή της φαμίλιας μας, Παναγιώτη Στυλιανόπουλο για τα αποθεωτικά του σχόλια και για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε.

Ευχαριστώ επίσης τον Γιάννη-Κύπρο-Ελλάδα-Ρέντινγκ-και πάσης Ευρώπης, για τις πολύτιμες βοήθειες που μου έδωσε. Εδώ να σημειώσω οτι όσες φορές τον χρειάστηκα, ήτο δίπλα μου, και κυρίως ΞΕΜΕΘΥΣΤΟΣ. Ευγε Γιάννη μου.

Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω και έναν εκ των εμπνευστών αυτου του παιγνιου, και ιδρυτή της αιώνιας αντιπαλου φαμίλιας, Νονό, για ότι έχει κάνει και περιμένω την άμεση επιστροφή του.

Edited by Abraham21r, 29 August 2017 - 22:11.

• The Magician, nikos, SpiRos and 10 others like this

George_D

George_D

Senior Member

• Moderators
  • 6,061 posts

οι διαφορες νικης/ηττας θα ειναι ιδιες με περσι προφανως (0-5, 6-10, 11-15, 16-20, +21)

• Abraham21r and Stylianopoulos like this
ΔΕΝ παρακαλεσα ΔΕΝ υποχρεωθηκα ΔΕΝ υποσχεθηκα ΔΕΝ εγινα ενας απο εσας Γιαυτο ειμαι ΑΕΚ Πεφτω με ΨΗΛΑ το κεφαλι.

SpiRos

SpiRos

μπυρόβιος

• Members
  • 7,812 posts
  • LocationΒουδαπέστη

Είτε μέσω ΚΜ, είτε μέσω προσωπικού μηνύματος στο Facebook.

Διαφάνεια και προσωπικά μηνύμαστα στο fb. Γελάνε και τα κουφώματα.

• Macross, Stylianopoulos, NIS21 and 1 other like this

Play. Push Your Limits. Enjoy.

Stylianopoulos

Stylianopoulos

Ηρωικός Οπαδός

• Members
  • 5,158 posts

Αβρα δηλαδη

πετυχαινεις σωστο σημειο -1 ποντος

πετυχαινεις Μανυ Χαρις - 2 ποντοι

πετυχαινεις νικη με 6-10  διαφορά  - 3 ποντοι

Αρα μεχρι 6 ποντους σε καθε αγωνα μπορεις

να μαζεψεις .

Αν πεντε φορες σερί 

πιανεις εξαποντο

τοτε λαμβανεις μπονους 15 ποντους .

• Abraham21r likes this
AΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΕΚ .
ΑΕΚ ΣΑΓΑΠΩ , ΒΙΝΑ ΑΣΙΚΗ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ..

Abraham21r

Abraham21r

Don Michael

• Members
  • 13,814 posts

Χρήστη Σπύρο εκ Βουδαπέστης, εννοείται οτι εαν υπάρξει τέτοια πιθανότητα (χρήσης προσωπικού μηνύματος στο Facebook), θα υπάρξει και το screenshot με ονοματεπώνυμα και διευθυνσεις.

Το ανέφερα σαν πιθανό λύση πονταρισματος, διότι πέρσι σε έναν αγώνα, είχε πέσει το forum για κάποια λεπτά, και δεν μπορούσα να ποντάρω και είχαν μείνει μόνο 3 λεπτά για την έναρξη του αγώνα.

Με είχε λούσει κρύος ιδρώτας στο κλειστό "Νίκος Γκάλης", ενώ και η μπαταρία στο κινητό μου, στερευε.

Έτσι έστειλα στον Γιάννη προσωπικό μήνυμα με την πρόβλεψή μου, διότι δεν γινόταν αλλιώς.

• SpiRos, Stylianopoulos, NIS21 and 1 other like this

George_D

George_D

Senior Member

• Moderators
  • 6,061 posts

μπραβο στον αβρααμ παντως γιατι με τους φετινους κανονες (που ουσιαστικα ειναι συνδυασμος προπερσινου και περσινου ΠκΟ) απαιτειται πιο πολυ δουλεια/χρονος

• Abraham21r, aris2168, Stylianopoulos and 1 other like this
ΔΕΝ παρακαλεσα ΔΕΝ υποχρεωθηκα ΔΕΝ υποσχεθηκα ΔΕΝ εγινα ενας απο εσας Γιαυτο ειμαι ΑΕΚ Πεφτω με ΨΗΛΑ το κεφαλι.

George_D

George_D

Senior Member

• Moderators
  • 6,061 posts

Επισης για την ιστορια να πουμε οτι καποια εποχη βρεθηκαμε κοντα στην αποκτηση του Σαμπονις :D.
Φανταστειτε Αριδας στο 4 και Αρβιντας στο 5..

• SpiRos, Abraham21r, Stylianopoulos and 2 others like this

Abraham21r

Abraham21r

Don Michael

• Members
  • 13,814 posts

new_finish_READY-1.jpg

O παρθένος βαθμολογικός μας πίνακας.

Η στήλη με την φωτογραφία της Νίκης Κάρτσωνα, αφορά το άθροισμα των σωστών πονταρισμάτων νικών/ηττων.

Η στήλη με την φωτογραφία του Γιώργου Αμερικάνου, αφορά το άθροισμα των σωστών πονταρισμάτων του πρώτου σκόρερ.

Η στήλη με την -ιστορική- φωτογραφία του 89-82, αφορά το άθροισμα των σωστών πονταρισμάτων της διαφοράς νίκης/ήττας.

Η στήλη με την φωτογραφία των "666", αφορά το άθροισμα των εξάποντων του κάθε χρήστη.

Η στήλη με την φωτογραφία του Νονού, αφορά αυτό που όλοι αγαπήσαμε. Το άθροισμα των νωνών που έχει ο κάθε παίχτης.

Για να μην υπάρχει μπέρδεμα με τους πίνακες, οι παίχτες οι οποίοι θα "κυνηγάνε" το ρεκόρ με τα 5 σερί εξάποντα / μηδενικά, θα αναγράφονται ξεχωριστά στο τέλος κάθε αγωνιστικής.

• The Magician, SpiRos, Zara and 4 others like this

aris2168

aris2168

Senior Member

• Members
  • 4,972 posts

μεγαλα πραγματα απο τον συναδελφο Αβρααμ!

Ευγε!

Δε διαβασα τιποτα απ τους κανονες, πονταρουμε κανονικα κι οτι θελει ας βγαλει.

Εξαιρετικος πινακας, εγλειφα και με αλλεργια στα πατατακια.

Φαιρμπολ, λειπετε....

• Abraham21r, Stylianopoulos and yiannis_21 like this

Εσύ έπαιξες στο Προβλέψεις και Όνειρα 2017-18 "Νίκος Πιας" αυτής της αγωνιστικής?

Abraham21r

Abraham21r

Don Michael

• Members
  • 13,814 posts

Συνάδελφε, εαν έβαζα και τα φάιρμπολς, θα γινόταν πανικός με νούμερα και θα χανόταν ο μπούσουλας.

aris2168

aris2168

Senior Member

• Members
  • 4,972 posts

Συνάδελφε, εαν έβαζα και τα φάιρμπολς, θα γινόταν πανικός με νούμερα και θα χανόταν ο μπούσουλας.

Μεταξυ μας, ήδη ειναι πολλα

• Stylianopoulos and yiannis_21 like this

Εσύ έπαιξες στο Προβλέψεις και Όνειρα 2017-18 "Νίκος Πιας" αυτής της αγωνιστικής?

Zara

Zara

Asset Management

• Members
  • 2,866 posts
Έχω πεθάνει στο γέλιο.

Διαζύγιο όλοι και εκδρομή ΚΜΜΜ Μιλάνο-Βιενη-Βούδα.-
  • The Magician, SpiRos, Abraham21r and 1 other like this

BillR21

BillR21

Member

• Members
  • 2,577 posts
Ρε τραβα γαμησου παλιοπουστα
  • Abraham21r and yiannis_21 like this

Zara

Zara

Asset Management

• Members
  • 2,866 posts

Ρε τραβα γαμησου παλιοπουστα

???

aris2168

aris2168

Senior Member

• Members
  • 4,972 posts

???

"Πηγαινε" εννοει, το "τραβα" το χρησιμοποιει για να δωσει εμφαση

• SpiRos, Abraham21r, BillR21 and 1 other like this

BillR21

BillR21

Member

• Members
  • 2,577 posts

???

Οχι εσυ αφεντικουλη
  • Zara and yiannis_21 like this

The Magician

The Magician

Member

• Moderators
  • 14,094 posts

Και όταν μιλάει το Ε.Σ., όλοι το βουλώνουμε.

ΓΚΕΓΚΕ;

Αι κανόναι του παιγνιου:

1. Σωστή πρόβλεψη νίκης / ήττας -> 1 πόντος.

2. Σωστή πρόβλεψη πρώτου σκόρερ -> 2 πόντοι.

3. Σωστή πρόβλεψη διαφοράς νίκης / ήττας -> 3 πόντοι.

Άρα, οι προβλέψεις σας θα είναι ως εξής:

Νίκη

Ξανθόπουλος

21+

Παρατηρήσεις κανόνων παιγνίου:

1. Προφανώς εαν κάποιος αποτύχει στην πρόβλεψη νίκης / ήττας, αιτείται νονού και αυτομάτως χάνει και την πιθανότητα να λάβει και τους πόντους της διαφοράς νίκης / ήττας.

Άρα μιλάμε ΗΔΗ για 4 χαμένους βαθμούς από τους 6 (στην καλύτερη των περιπτώσεων)

2. Σε περίπτωση που ο τίτλος του πρώτου scorer, μοιράζεται από 2 ή και περισσότερους παίχτας, τότε σωστή πρόβλεψη θα θεωρείται ο παίχτης που θα έχει την καλύτερη αξιολόγηση (

Performance Index Rating - Wikipedia ). Εαν και σε αυτό, έχουν την ίδια βαθμολογία, τότε το επόμενο κριτήριο θα είναι το ποσοστό ευστοχίας των FG (ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΒΛΑΧΟΙ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΒΟΛΕΣ)

Εαν και σε αυτόν τον τομέα, έχουν ίδιο ποσοστό, τότε θα μετράει ο παίχτης με τα λιγότερα λάθη.

Εαν σε όλα τα παραπάνω έχουν ΙΔΙΑ στατιστικά, να πάνε να γαμηθούν. ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

3. Σε περίπτωση που υπάρξει ισοπαλία (βασικά στα παιχνίδια του BCL), τότε θα υπάρχει ΚΑΙ η πρόβλεψη της ισοπαλίας, ενώ όποιος κάνει τέτοια μαντεψιά, θα του προτεθούν πέραν των 6 βαθμών (εαν έχει βρει και τον σκόρερ), μπόνους άλλων 6 βαθμών για την δυσκολία του εγχειρήματος. (ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ, ΤΟΝ ΓΑΜΗΣΑ).

4. Σε περίπτωση παράτασης, μετράει το τελικό αποτέλεσμα.

5. Εαν κάποιος παίχτης, πετύχει 6ποντο για 5 σερί αγωνιστικές, θα παίρνει μπόνους 15 βαθμών. (ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟΝ ΓΑΜΗΣΑ).

Εννοείται πως εαν το σερί διακοπεί, "μηδενίζεται" το σερί, και ξεκινάμε από Μελισσανίδη (ζερό).

6. Εαν κάποιος παίχτης, πάρει 5 σερί Μελισσανίδηδες (ζερό βαθμούς), θα ΧΑΝΕΙ 5 βαθμούς από την συνολική του βαθμολογία.

7. Δεκτές θα γίνονται οι προβλέψεις μέχρι και το τζάμπολ. Είτε μέσω ΚΜ, είτε μέσω προσωπικού μηνύματος στο Facebook.

Οποιαδήποτε πρόβλεψη γίνει μετά το κερδισμένο τζάμπολ του Μητσάρα Μαυροειδή, θα θεωρείται άκυρη.

8. Οι διαφορές νίκης και ήττας, θα είναι όπως πέρσι :

* 1-5

* 6-10

* 11-15

* 16-20

* 21+

Αυτά τα ολίγα.

Εαν έχω ξεχάσει κάτι, θα υπάρξει διορθωτικό μήνυμα.

Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους τους χρήστες του ΚΜ, μα κυρίως τον Πρόεδρο του Ε.Σ. και ιδρυτή της φαμίλιας μας, Παναγιώτη Στυλιανόπουλο για τα αποθεωτικά του σχόλια και για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε.

Ευχαριστώ επίσης τον Γιάννη-Κύπρο-Ελλάδα-Ρέντινγκ-και πάσης Ευρώπης, για τις πολύτιμες βοήθειες που μου έδωσε. Εδώ να σημειώσω οτι όσες φορές τον χρειάστηκα, ήτο δίπλα μου, και κυρίως ΞΕΜΕΘΥΣΤΟΣ. Ευγε Γιάννη μου.

Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω και έναν εκ των εμπνευστών αυτου του παιγνιου, και ιδρυτή της αιώνιας αντιπαλου φαμίλιας, Νονό, για ότι έχει κάνει και περιμένω την άμεση επιστροφή του.

Θα ηθελα αν μπορεις να εξηγησεις τους κανονες λιγο πιο αναλυτικα γιατι δεν εχω καταλαβει πως πρεπει να πονταρουμε.

Πχ πριν ξεκινησει ο αγωνας ΠΑΟΚ - ΑΕΚ στο Παλατακι μπαινω και γραφω "+12 Σκουρτοπουλος" πρεπει να γραψω και το εννοουμενο "νικη"; Αφ ης στιγμης βαζω το + δεν εννοειται οτι κερδαμε; Σε αντιθετη περιπτωση θα μπορουσα να βαλω "-5 Πελ" και να εννοειται αμεσα η ηττα. Επισης να προσθεσω και κατι ακομα. Πως θα θυμομαστε ποιος εχει το σερι και ποιος οχι για να υπαρχει διαφανεια; Δηλαδη περα απο το Ραγιο που τον εχω εμπιστοσυνη οτι θα τα προσεχει αυτα, ποιος μου εγγυαται εμενανε οτι δεν θα ξεφυγει κατι ή ακομη ακομη οτι θα μεροληπτεις; Βρηκα καλη ιδεα αντι για μηδενισμο να βαλουμε φατσα Μελισσανιδη, ειναι διασκεδαστικο. Το τελευταιο που θα ηθελα να πω ειναι (και ισχυει και για τον Αρι2168) οτι εφοσον δεν συμμετεχουν ουλοι για ποιο λογο να υπαρχουνε 56 ατομα στο ταμπλο και να κουραζεται το ματι μας; Δηλαδη απο ενα σημειο και μετα ειναι δυσαναγνωστο ειδικα απο κινητο που μπαινουμε πια την περισσοτερη ωρα. 

Ευχαριστω και περιμενω ενα επεξηγηματικο ποστ.

edit Επισης θα προτεινα και στα δυο παιχνιδια να μπει κομισσαριος του ΔΝΤ ο Γιωργης ο Ντι για το διαφανες της διαδικασιας. Να το βαλουμε και σε ψηφοφορια αν χρειαστει.

• Abraham21r, aris2168 and Macross like this
tigris.JPG

Κύπελλο ✓   Πρωτάθλημα -     Γήπεδο -

Abraham21r

Abraham21r

Don Michael

• Members
  • 13,814 posts
Ρε άντε γαμήσου.
  • parakmiakos likes this

The Magician

The Magician

Member

• Moderators
  • 14,094 posts

Ρε άντε γαμήσου.

Παιζει ρολο η σταση; Δινει εξτρα ποντους ή επηρεαζει το σερι το μουνι ή ο κωλος; Η μάγιο δινει μπονους; (θα μπορουσε να ονομαστει arxeidia πχ) Δεν γινεται να εισαι τηλεγραφικος και να καταλαβαινουμε αμεσως ή να ερμηνευει ο καθενας κατα το δοκουν τον κανονισμο.

• Abraham21r likes this
tigris.JPG

Κύπελλο ✓   Πρωτάθλημα -     Γήπεδο -

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users