Jump to content

stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

8 hours ago, nikos said:

Γραφικότητες σμίκρυνσης.

https://www.gazzetta.gr/football/superleague/2115779/olympiakos-panathinaikos-1-2-apotheosi-ton-prasinon-kai-synthimata-gia

Και όχι δεν συγκρινω με μας τώρα, μιλάω γενικά.

 

Νταξ ρε Νίκο. 

Και εμείς μετά από κάτι διπλά στη Ριζούπολη με ροστεράρα σε σχέση με του τωρινου βάζελου, αποθέωση τους κάναμε στη Φιλαδέλφεια. 

Νομίζω ότι πλέον κανείς εκτός μέχρι και τον περσινό γαύρο, δεν είναι ομάδα που θα μπορεί να επιβληθεί με την κλάση της και σε ένα παιχνίδι και γενικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MITSAKLAS said:

Νταξ ρε Νίκο. 

Και εμείς μετά από κάτι διπλά στη Ριζούπολη με ροστεράρα σε σχέση με του τωρινου βάζελου, αποθέωση τους κάναμε στη Φιλαδέλφεια. 

Νομίζω ότι πλέον κανείς εκτός μέχρι και τον περσινό γαύρο, δεν είναι ομάδα που θα μπορεί να επιβληθεί με την κλάση της και σε ένα παιχνίδι και γενικά. 

 

Και για μας παντα τα ίδια έγραφα παντως.

Με αποκορύφωμα τον Αδαμιδη μετά τον αποκλεισμό του μποακ. Μετά είδαμε τι έγινε βέβαια (6αρα γαυρου) και ήρθαν στα ίσια τους ολοι.

Για μένα μεγάλη ομάδα σε κρατάνε η ιστορία και οι απαιτήσεις.

Αν οι βαζελοι πανηγυρίζουν για 3η θέση, λιγο καλύτερη ομάδα από το σημερινό έκτρωμα ΑΕΚ που το βριζουμε, τελικο κυπελλου και νικη στο Καραισκακης μετά από τόσα χρονια κι εχοντας μικρύνει τόσο πολύ εδώ και χρονια, αποδέχονται ότι δεν είναι μεγάλη ομάδα πλέον. 
Οποιος έχει ανάγκη για πανηγύρια ας παει να ασχοληθεί ταυτοχρονα με καμια ομάδα μικρότερης κατηγορίας, δεν γίνεται να πανηγυρίζουν οι βαζελοι για τα παραπανω που εγραψα. Αν πάρουν τουλαχιστον το κυπελλο ας πανηγυρίσουν οσο θέλουν, τίτλος είναι, έστω δευτερεύων.

Αποψη μου τα παραπανω και για μας και για τον βαζελο (που ιστορικά μαλιστα πρέπει να έχει και ακομα μεγαλύτερες απαιτήσεις).

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, nikos said:

Και για μας παντα τα ίδια έγραφα παντως.

Με αποκορύφωμα τον Αδαμιδη μετά τον αποκλεισμό του μποακ. Μετά είδαμε τι έγινε βέβαια (6αρα γαυρου) και ήρθαν στα ίσια τους ολοι.

Για μένα μεγάλη ομάδα σε κρατάνε η ιστορία και οι απαιτήσεις.

Αν οι βαζελοι πανηγυρίζουν για 3η θέση, λιγο καλύτερη ομάδα από το σημερινό έκτρωμα ΑΕΚ που το βριζουμε, τελικο κυπελλου και νικη στο Καραισκακης μετά από τόσα χρονια κι εχοντας μικρύνει τόσο πολύ εδώ και χρονια, αποδέχονται ότι δεν είναι μεγάλη ομάδα πλέον. 
Οποιος έχει ανάγκη για πανηγύρια ας παει να ασχοληθεί ταυτοχρονα με καμια ομάδα μικρότερης κατηγορίας, δεν γίνεται να πανηγυρίζουν οι βαζελοι για τα παραπανω που εγραψα. Αν πάρουν τουλαχιστον το κυπελλο ας πανηγυρίσουν οσο θέλουν, τίτλος είναι, έστω δευτερεύων.

Αποψη μου τα παραπανω και για μας και για τον βαζελο (που ιστορικά μαλιστα πρέπει να έχει και ακομα μεγαλύτερες απαιτήσεις).

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα τελικά ο ΠΑΟ να τερματίσει 2ος. 

Για μια ομάδα που τα τελευταία 4 χρόνια είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, όσο βαριά φανέλα και να έχει και όσο μεγάλη ιστορία, είναι μια ανάσα και ένας λόγος αισιοδοξίας. 

Εγώ θα έλεγα ότι στην κατάσταση που έχει βρεθεί και ο βάζελος και η ΑΕΚ, το να πανηγυρίζεις ακόμα και νίκες που κάποτε ήταν ίσως και ρουτίνας, αλλά τώρα πια δεν είναι, δεν είναι ιδιαίτερα κακό, ούτε αφαιρεί από την ιστορία. 

Επίσης, μιλάμε για μια ομάδα που έχει αποτύχει 3 φορές να βγει μέσω βαθμολογίας στην Ευρώπη. Δεν τους πολυπαίρνει δλδ και για υπεράνω και βάζελος είμαστε και τέτοια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι πανηγυρίζω μονο τιτλους (ή ευρωπαϊκές βραδυες), διαφορετικά τα κεφαλια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός επέτρεψαν στους αντιπάλους τους μέχρι τώρα συνολικά 16 και 17 μεγάλες ευκαιρίες αντίστοιχα, ενώ η ΑΕΚ 38.
Έτσι εξηγείται το ότι παρότι ιδίως η ΑΕΚ αλλά και ο ΠΑΟΚ στη ροή αγώνα έχουν πολλές περισσότερες μεγάλες ευκαιρίες από τον Παναθηναϊκό και κοντά στον Ολυμπιακό, εντούτοις απέχουν αρκετά από τον Ολυμπιακό και λίγο από τους πράσινους βαθμολογικώς.

Για να το θέσω αλλιώς, η αδούλευτη έστω ΑΕΚ μεσοεπιθετικά είχε στοιχεία παραπλήσια με του πρωταθλητή Ολυμπιακού, η βαθμολογική διαφορά αφορούσε την ανασταλτική λειτουργία είτε έγκειται στην προπονητική δουλειά είτε σε κάποιους παίκτες, πρακτικά συνδυασμός των δύο.


Η όλη ανάλυση που γίνεται όλο το χρόνο με όσα βλέπαμε στο χορτάρι, όσοι είδαμε αγώνες του ΠΑΟ, αλλά και τα στοιχεία της OPTA που το αποτύπωναν.
Ο ΠΑΟ στηρίζεται στην ενεργητική άμυνα ανεξάρτητα από τα μέτρα που αμύνεται και χθες στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο χαμηλά ένεκα και των αναγκαστικών αλλαγών.
Πρώτοι στην μπάλα, αλληλοκαλύψεις, δεν επιτρέπουν πολλές ενέργειες του αντιπάλου στην περιοχή.
Δεν είναι μόνο αήττητος στα πλει οφ, αλλά δέχθηκε και ελάχιστα τέρματα.
Εδώ βέβαια να τονίσουμε και φάνηκε και χθες, πως υστερούν στις εναέριες μονομαχίες.

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikos said:

Εγώ είμαι της άποψης ότι πανηγυρίζω μονο τιτλους (ή ευρωπαϊκές βραδυες), διαφορετικά τα κεφαλια μέσα.

Πλέον δεν είμαστε σε αυτό το επίπεδο. Και τα βήματα γίνονται 1-1 να ξαναφτάσεις εκεί, δεν γίνεται να τα παρακάμψουμε. Οπότε πρέπει να αξιολογούμε και τις επί μέρους επιτυχίες κατά την γνώμη μου. Αλλιώς θα καταγράφουμε μόνο αποτυχίες που μόνο καλό δεν κάνουν σε μια ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Πλέον δεν είμαστε σε αυτό το επίπεδο. Και τα βήματα γίνονται 1-1 να ξαναφτάσεις εκεί, δεν γίνεται να τα παρακάμψουμε. Οπότε πρέπει να αξιολογούμε και τις επί μέρους επιτυχίες κατά την γνώμη μου. Αλλιώς θα καταγράφουμε μόνο αποτυχίες που μόνο καλό δεν κάνουν σε μια ομάδα.

Πάντως επι τίγρεως έτσι το έχουμε παει εμεις.

Δεν θυμαμαι πανηγύρια πλην  τίτλων. Οκ το 18 πανηγύρισες το διπλο στο Καραισκακης αλλά πήγαινες για πρωτάθλημα, δεν ήσουν 20 πόντους πίσω.

Θα μου πεις μετά το 18 δεν έχεις κάνει και καμια σοβαρή νικη. Σωστό κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω περι καταντηματος ώστε να γίνει αντιληπτό ότι δεν τα λεω μονο για την ΑΕΚ κάτι τέτοια, αλλά αποτελούν αποψη μου 

Μιλάμε  για ομάδα που η συμμετοχη της σε τελικο κυπελλου ιστορικά είναι το απολυτως ΤΙΠΟΤΑ

 

https://www.sport24.gr/football/telikos-kypelloy-loyx-2022-panathinaikos-sygkentrothikan-opadoi-sti-leoforo-alexandras.9638997.html?utm_medium=referral&utm_campaign=eb&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR3NP6ia37qNUTDougi7hWxfGZsLk7mReT_87Q1elu7I0Af-y3jdqBLSdVI#Echobox=1653139107

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nikos said:

Ξαναγράφω περι καταντηματος ώστε να γίνει αντιληπτό ότι δεν τα λεω μονο για την ΑΕΚ κάτι τέτοια, αλλά αποτελούν αποψη μου 

Μιλάμε  για ομάδα που η συμμετοχη της σε τελικο κυπελλου ιστορικά είναι το απολυτως ΤΙΠΟΤΑ

 

https://www.sport24.gr/football/telikos-kypelloy-loyx-2022-panathinaikos-sygkentrothikan-opadoi-sti-leoforo-alexandras.9638997.html?utm_medium=referral&utm_campaign=eb&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR3NP6ia37qNUTDougi7hWxfGZsLk7mReT_87Q1elu7I0Af-y3jdqBLSdVI#Echobox=1653139107

Σε τελικούς κυπέλλου και παλιότερα έκαναν πορεία ή πανηγύριζαν μετά στο κέντρο, ακόμα και στα 90ς. Δεν παύει να είναι ένας τίτλος. Κατάντια ειναι, όντως, να θεωρηθεί πετυχημένη χρονιά αν το πάρουν ή επειδή επέστρεψαν Ευρώπη. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Σε τελικούς κυπέλλου και παλιότερα έκαναν πορεία, ακόμα και στα 90ς. Δεν παύει να είναι ένας τίτλος. Κατάντια ειναι, όντως, να θεωρηθεί πετυχημένη χρονιά αν το πάρουν ή επειδή επέστρεψαν Ευρώπη. 

Έχει σημασια ομως το τι έχει προηγηθεί τόσα χρονια αυτού του τελικού κυπελλου.

Δλδ δεν γίνεται μετά από τόσα χρονια χαλι να κανεις ετσι, μιλάμε ότι μέχρι στιγμης φετος έχουν καταφέρει (τελικός κυπελλου και Ευρωπη)  αυτά που εχει καταφέρει ο Μελισσανίδης ήδη 5 φορές (και τον βριζουμε όλη μερα κι όλη νυχτα).

Ετσι είναι ο οπαδός βέβαια γενικά. Η πολλή έλλειψη σε αλλάζει. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

Έχει σημασια ομως το τι έχει προηγηθεί τόσα χρονια αυτού του τελικού κυπελλου.

Δλδ δεν γίνεται μετά από τόσα χρονια χαλι να κανεις ετσι, μιλάμε ότι μέχρι στιγμης φετος έχουν καταφέρει (τελικός κυπελλου και Ευρωπη)  αυτά που εχει καταφέρει ο Μελισσανίδης ήδη 5 φορές (και τον βριζουμε όλη μερα κι όλη νυχτα).

 Ετσι είναι ο οπαδός βέβαια γενικά. Η πολλή έλλειψη σε αλλάζει. 

Απλά πορεία από τον κεντρικό τους προς το γήπεδο κάνανε, δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η «υπερβολή»

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AlexKR21 said:

Απλά πορεία από τον κεντρικό τους προς το γήπεδο κάνανε, δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η «υπερβολή»

Ως συνεχεια των προηγούμενων και αυτών που βλέπω/διαβαζω καθημερινα μιλάω και όχι για το συγκεκριμένο μονο. Αρχίζει και μου βγάζει πολλή γραφικότητα.

Καπου ώπα.

Δεν θεωρω τυχαία και την δηλωση Σαραβάκου πριν λιγες μέρες 
«Ο Παναθηναϊκός έχει τεράστια ιστορία. Δεν μπορούμε να πανηγυρίζουμε γιατί βγήκαμε στην Ευρώπη μετά από τόσα χρόνια. Ο Παναθηναϊκός πρέπει κάθε χρόνο να συμμετέχει στην Ευρώπη”.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

Ως συνεχεια των προηγούμενων και αυτών που βλέπω/διαβαζω καθημερινα μιλάω και όχι για το συγκεκριμένο μονο. Αρχίζει και μου βγάζει πολλή γραφικότητα.

Καπου ώπα.

Δεν θεωρω τυχαία και την δηλωση Σαραβάκου πριν λιγες μέρες 
«Ο Παναθηναϊκός έχει τεράστια ιστορία. Δεν μπορούμε να πανηγυρίζουμε γιατί βγήκαμε στην Ευρώπη μετά από τόσα χρόνια. Ο Παναθηναϊκός πρέπει κάθε χρόνο να συμμετέχει στην Ευρώπη”.

 

 

Δεν γνωρίζω τι κάνουν/γράφουν οι βάζελοι

Μια πορεία πάντως για να πας στο γήπεδο σε τελικό Κυπέλλου δεν μου φαίνεται ούτε κατά 1% υπερβολική και δεν βλέπω γιατί πρέπει να σχετίζεται με το αν θεωρείται μια χρονιά πετυχημένη/αποτυχημένη

Ειδικά την εποχή που έχουν κοπεί οι εκδρομές και οι ευκαιρίες να πας οργανωμένα και μαζικά στο γήπεδο είναι ελάχιστες

Δλδ αν παίζαμε εμείς στον τελικό σήμερα, θα θεωρούνταν γραφικότητα να πάει με πορεία η R στο γήπεδο από Φιλάδελφεια ή Δωματιάκι;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AlexKR21 said:

Δεν γνωρίζω τι κάνουν/γράφουν οι βάζελοι

Μια πορεία πάντως για να πας στο γήπεδο σε τελικό Κυπέλλου δεν μου φαίνεται ούτε κατά 1% υπερβολική και δεν βλέπω γιατί πρέπει να σχετίζεται με το αν θεωρείται μια χρονιά πετυχημένη/αποτυχημένη

Ειδικά την εποχή που έχουν κοπεί οι εκδρομές και οι ευκαιρίες να πας οργανωμένα και μαζικά στο γήπεδο είναι ελάχιστες

Δλδ αν παίζαμε εμείς στον τελικό σήμερα, θα θεωρούνταν γραφικότητα να πάει με πορεία η R στο γήπεδο από Φιλάδελφεια ή Δωματιάκι;

Με -20 στο πρωτάθλημα και τόσα χρονια στην φαπα και εκτός Ευρωπης για μένα ναι.

Και δεν είναι μονο αυτό ξαναλέω. Δεν γνωρίζεις τι γράφουν, οκ. Τι κάνουν γνωρίζεις.  Τις προάλλες πήγαν για αποθέωση για διπλο στο Καραισκακης μετά από 8 χρονια.

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε, ΕΓΩ τα βρίσκω αστειότητες αυτά. Να πάνε στο γήπεδο, να πανηγυρίσουν μετά αν το πάρουν και τελος.

υγ. Και δεν είναι πορεία μονο υπαρχει κλίμα αποθέωσης για την φετινή ομάδα 

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα όταν είσαι χρόνια ανύπαρκτος τότε είναι συνηθισμένο να υπερβάλλεις σε μικρές επιτυχίες.

Εμείς το κύπελλο του 2016 πάντως το πανηγυρίσαμε έξαλλα στην ΝΦ, παρόμοια με το πρωτάθλημα του 2018.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

Με -20 στο πρωτάθλημα και τόσα χρονια στην φαπα και εκτός Ευρωπης για μένα ναι.

Και δεν είναι μονο αυτό ξαναλέω. Δεν γνωρίζεις τι γράφουν, οκ. Τι κάνουν γνωρίζεις.  Τις προάλλες πήγαν για αποθέωση για διπλο στο Καραισκακης μετά από 8 χρονια.

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε, ΕΓΩ τα βρίσκω αστειότητες αυτά. Να πάνε στο γήπεδο, να πανηγυρίσουν μετά αν το πάρουν και τελος.

Για όλα τα άλλα (πχ το να πανηγυρίζουν ένα διπλό στο Καραισκάκης), συμφωνώ. Όπως κακώς τα κάνουμε και μεις, βέβαια

Απλά θεωρώ ότι η πορεία δεν έχει κάποια σχέση με τα υπόλοιπα που λες (και στα οποία ξαναλέω συμφωνούμε). Ουσιαστικά αυτό που είπες στην τελευταία σου πρόταση κάνανε. Πήγαν στο γήπεδο, απλά πολλοί μαζί :P

Link to comment
Share on other sites

Εχουν 5 χρονια να βγουν ευρωπη 12 χρονια να παρουν πρωταθλημα και οκτω καποιο τιτλο.

Εχουν μικρυνει απιστευτα το μονο κατορθωμα τους οτι δεν πεσανε σπουδαιο κατορθωμα να λες ιδιως αν πιστευεις οτι εισαι η μεγαλυτερη ομαδα στην Ελλαδα.

Μας καταστρεψανε οι γαβροι και τους 2 και βρηκαν οι αλλοι τα ρουβλια.

Το περιεργο δεν ειναι οτι μαζευτηκαν αλεξανδρας δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αστειοτητα ολοι το ιδιο κανουν.

Το περιεργο ειναι οτι ειχαν μαζευτει λιγο πιο κατω παοκια στην ομονοια και ουτε ζημια ουτε γατα.

Καταδικαζω.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AlexKR21 said:

Για όλα τα άλλα (πχ το να πανηγυρίζουν ένα διπλό στο Καραισκάκης), συμφωνώ. Όπως κακώς τα κάνουμε και μεις, βέβαια

Απλά θεωρώ ότι η πορεία δεν έχει κάποια σχέση με τα υπόλοιπα που λες (και στα οποία ξαναλέω συμφωνούμε). Ουσιαστικά αυτό που είπες στην τελευταία σου πρόταση κάνανε. Πήγαν στο γήπεδο, απλά πολλοί μαζί :P

Καλά δεν το βλέπω έτσι τώρα με τα καπνογόνα κλπ αλλά οκ. Δεν είπα να πάνε σαν τις χήρες, αλλά προσωπικά τα εντάσσω ολα αυτά που βλέπω σε μια γενικότερη φάση «πω ρε τι κατάφερε η ομαδάρα φετος».

Αν το χάσουν θα έρθουν στα ίσα τους. Αν το πάρουν θυμηθείτε αυτό που λεω θα δούμε πανηγύρια μεγαλύτερα από πρωταθλητών.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NIS 9-11 said:

Εχουν 5 χρονια να βγουν ευρωπη 12 χρονια να παρουν πρωταθλημα και οκτω καποιο τιτλο.

Εχουν μικρυνει απιστευτα το μονο κατορθωμα τους οτι δεν πεσανε σπουδαιο κατορθωμα να λες ιδιως αν πιστευεις οτι εισαι η μεγαλυτερη ομαδα στην Ελλαδα.

Μας καταστρεψανε οι γαβροι και τους 2 και βρηκαν οι αλλοι τα ρουβλια.

Το περιεργο δεν ειναι οτι μαζευτηκαν αλεξανδρας δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αστειοτητα ολοι το ιδιο κανουν.

Το περιεργο ειναι οτι ειχαν μαζευτει λιγο πιο κατω παοκια στην ομονοια και ουτε ζημια ουτε γατα.

Καταδικαζω.

Μπορεί να έχω επηρεαστεί και από άλλα που βλέπω.

Τεσπα. Βλέπω και άτομα που «δεν ασχολούμαι» εδώ και 10 χρονια, ξαφνικα να βγάζουν γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Μπορεί να έχω επηρεαστεί και από άλλα που βλέπω.

Τεσπα. Βλέπω και άτομα που «δεν ασχολούμαι» εδώ και 10 χρονια, ξαφνικα να βγάζουν γλώσσα.

Τοσα χρονια ειχανε γινει μπασκετικοι τωρα ξαναθυμηκαν την μπαλα και καλα ασχολιοντανε παντα.

Βαζελες πανυγηρτζιδες τι ψαχνεις τους ξερουμε τοσα χρονια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπείτε μέσα ρε φλώροι, βγάλτε τα στυλιαρια 

Και οι ματατζηδες βαράτε ελεύθερα. Να μη μείνει κολυμπιθροξυλο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Papatsakalos21 locked this topic
  • Papatsakalos21 unlocked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×