Jump to content

stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Συνέπεσε και χρονικά με τον "εκσυγχρονισμό" που ήταν η απόλυτη καταστροφή της Ελλάδας. Βασικά δεν ξέρω αν συνέπεσε ή αν ήταν η ποδοσφαιρική έκφραση του "εκσυγχρονισμού" ο Ολυμπιακός εκείνων των χρόνων

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο Νονος ειναι.

υπαρχει ομως και μια διαφορα στον κοσμο, σαν μεσο ορο παντα.

οι βαζελοι ηταν υπερανω, ψωνισμενοι και τι ομαδαρα πλουσια και κυριλε εχουμε κλπ, οι γαυροι ηταν μονο εμεις ακομα κι επι πτωματων. Συνεπεσαν και τα λεφτα του τσαμπιονς λιγκ με το στυλακι αυτο του οργανισμου κι εγινε ο,τι εγινε απο τον Κοκκαλη (κυριως).

Link to comment
Share on other sites

Συνέπεσε με την "άπλα" του πασοκικού "δώσε πράμα στο λαό". Να είναι "μπουκωμένοι" για να μην ασχολούνται με το τι τρώμε εμείς. Με τα διακοποδάνεια, τα ξενύχτια, τη "μεγάλη ζωή", τη Μύκονο και την Αράχωβα.

Όταν κάθε πριτσαπίρδουλας πήγαινε γαμήλιο ταξίδι στα νησιά Πουκέ, Χριστούγεννα Παρίσι - Ντίσνειλαντ και Πάσχα Μύκονο με Λάκη Γαβαλά, Ασλάνη και "σουσέλ στο ατέλειωτο κορμί σου". Και μετά αισθανόταν "μικρός" Κόκκαλης στη δουλειά του, στους φίλους του, στην οικογένεια του, στον γείτονα κλπ. κλπ. Αγόραζε το ΚΛΙΚ και το Down Town και αποστήθιζε ατάκες που τις πέταγε την επόμενη μέρα στο Μερσέντες, στα "Θέατρα" και στα επίσημα του Καραϊσκάκη.

  • Δικεφαλάκι 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ο Τράκης για το Athens Alive είχε πει για 58 μύρια χρέος και σε έναν χρόνο έγιναν 20 που βρέθηκε?

Να ευχηθώ εδώ καλή διάλυση στο τμήμα ποδοσφαίρου της ομάδας που αγωνίζεται για ένα τριφύλλι στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

το τι εννοούν χρέος δεν μπορούμε να το ξέρουμε αφού τα νούμερα μπορεί να είναι δυμιουργική λογιστική . πάντως 20 δεν είναι που λένε τώρα με καμιά δύναμη . 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν δεν υπήρχαν αυτά τα YouTube και οι σελίδες Ultras στο Facebook θα γινόντουσαν τα μισά επεισόδια σήμερα.

Και γενικά.

Δεν ξέρω. Έχω γίνει τελείως αντί σε όλα αυτά. Όσο μου αρέσει η κερκίδα, η φωνή, τα συνθήματα τόσο μεγαλώνοντας απομακρύνομαι από όλη αυτή την ωμή βία των γηπέδων.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νονός said:

Συνέπεσε με την "άπλα" του πασοκικού "δώσε πράμα στο λαό". Να είναι "μπουκωμένοι" για να μην ασχολούνται με το τι τρώμε εμείς. Με τα διακοποδάνεια, τα ξενύχτια, τη "μεγάλη ζωή", τη Μύκονο και την Αράχωβα.

Όταν κάθε πριτσαπίρδουλας πήγαινε γαμήλιο ταξίδι στα νησιά Πουκέ, Χριστούγεννα Παρίσι - Ντίσνειλαντ και Πάσχα Μύκονο με Λάκη Γαβαλά, Ασλάνη και "σουσέλ στο ατέλειωτο κορμί σου". Και μετά αισθανόταν "μικρός" Κόκκαλης στη δουλειά του, στους φίλους του, στην οικογένεια του, στον γείτονα κλπ. κλπ. Αγόραζε το ΚΛΙΚ και το Down Town και αποστήθιζε ατάκες που τις πέταγε την επόμενη μέρα στο Μερσέντες, στα "Θέατρα" και στα επίσημα του Καραϊσκάκη.

Ασε το φλωρο να νομιζει πως ζει

με τη μπεμπα στη μπεμπα τρεχει στην παραλιακη

ενω καριολες κυνηγανε εξασφαλιση

καθολου αγαπη

ΜΟΝΟ ΠΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νονός said:

Αγόραζε το ΚΛΙΚ και το Down Town και αποστήθιζε ατάκες που τις πέταγε την επόμενη μέρα στο Μερσέντες, στα "Θέατρα" και στα επίσημα του Καραϊσκάκη.

Μπερδεύοντας τα τοπιτς, εγώ downtown αγόρασα 2-3 φορές να έχω κάτι εύκολο να τον παίζω στη τουαλέτα.

Καβλιαρα Ρέα Τουτουντζη, κλπ. Φαντάζομαι πλέον πως δεν ήμουν ο μόνος :)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές ανάμεσα στην κυριαρχία βαρδινογιαννη και την κυριαρχία Κόκκαλη έχουν να κάνουν και με την διαφορά dna, για να το πούμε έτσι, ανάμεσα στους δύο συλλόγους, την διαφορετική νοοτροπία που κυριαρχεί κτλ. Η χρυσή περίοδος του πρώτου κράτησε 13 χρόνια, απο το 83 έως το 96 ενώ η χρυσή περίοδος του δεύτερου επίσης 13 χρόνια, από το 96 έως το 2009. Ο Ολυμπιακός στην χρυσή εποχή Κόκκαλη σάρωνε τα πρωταθλήματα στην Ελλάδα, πήρε 12 στα 13 αλλά στην Ευρώπη δεν πέτυχε τίποτα το ιδιαίτερο με εξαίρεση μια χρονιά πού έφθασε στους 8 του τσου λου και παραλίγο να προχωρήσει. Ο παναθηναϊκός πάλι στην χρυσή εποχή βαρδινογιαννη πήρε μόλις 6 πρωταθλήματα αλλά έφθασε και δύο φορές στους 4 της Ευρώπης καθώς και άλλες δύο στους 8 ευρωπαϊκής διοργάνωσης. 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι 20 εκατομμυρια τα χρεη τους.Αν ειναι ετσι και τα κατεβασαν τοσο γρηγορα χωρις εσοδα ουσιαστικα, τοτε μονο εμεις ημασταν κοροιδα που πεσαμε.Αλλα μου φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, The Magician said:

Σφαζει ο Νονος...

Είμαι σε άσχημες "ανάποδες". Το αντιλαμβάνεσαι.

Ευτυχώς που αποφάσισα να μην "μπλέξω" λόγω πραγματικού προφίλ κλπ. Αλλιώς θα τα είχε ακούσει μαζεμένα ο Χαραλαμπόπουλος -ξέρεις που- που μου βγήκε "μετανοούσα Μαγδαληνή" και τεθλιμμένος συγγενής του αποβιώσαντος αθλήματος. Ποιός ? Ο επί χρόνια υπηρετών ένα από τα μεγαλύτερα μετερίζια του Κοκκαλιστάν. Ο "μασκαρεμένος" Πανιώνιος που "μικρός ήμουνα γαύρος αλλά όταν είδα το 'φως' έγινα Νιόνιος" (Σπυρόπουλος mode) λες και υπάρχει άνθρωπος που να άλλαξε ομάδα μετά τα 12-13 του. Όλες οι "κρυφές" γίνανε Απολλωνιστές, Εθνικάριοι, Πανιώνιοι aka οι "ανώδυνες" επιλογές στο Λεκανοπέδιο. Κατάρες κατά της βίας αλλά όταν σαπακιάσανε τον -συνάδελφο (!!!!)- Συρίγο στην "αμαρτωλή" Καλλιθέα, η σιωπή των αμνών ..... Όλα για το "ψωμάκι μας" ......

Σταδιάλα, την κοινωνία μου μέσα ......

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Τον πιεσα να παρει θεση, εδωσα και επιλογες αλλα απαντηση δεν πηρα. Γενικοτερα ειναι πολυ λεπτη η γραμμη και του αναγνωστη/ακροατη και του δημοσιογραφου/σχολιογραφου. Το εχω βιωσει κι εγω απ την καλη κι απ την αναποδη Κωστα. Υπαρχει πολυς κοσμος που διαβαζει ο,τι θελει στις γραμμες που γραφει ο καθε γραφιας, αλλα υπαρχει και ο γραφιας που "στρογγυλευει" τη γωνια με τετοιο τροπο ουτως ωστε να εξυπηρετησει. 

Εγω θα σου πω οτι τους καταλαβαινω σε εναν βαθμο διοτι το πραγμα ειναι φαρ ουεστ καμια δεκαρια χρονια τωρα. Υπαρχει ομως τροπος και τροπος να εξυπηρετησεις τους σκοπους του μαγαζιου που σε πληρωνει. Σεβομενος τον αναγνωστη σου που καλως ή κακως εχει μαθει τη μανιερα σου και το υφος σου. Και δεν μπορεις απο τη μια μερα στην αλλη να αλλαξεις υφος ή να σερβιρεις κατα παραγγελια ενα φαγητο που δεν μαγειρεψες εσυ ο ιδιος αλλα εκτελεσες τη συνταγη.

Και να φανταστεις οτι στο πολιτικο/κοινωνικο κειμενο, το πραγμα ειναι ακομα πιο τρομακτικο. Το αθλητικο/ποδοσφαιρικο ειναι αυτο που λεμε το "ηπιο". 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Θελομε εναν "δυνατο" παναθηναικο,για να εχει αξια η καθε νικη,τιτλος που παιρνουμε απεναντι τους.?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσους παραπάνω αγωνιστικούς βαθμούς έχει ο Δώνης από τον Ουζουνίδη την αντίστοιχη αγωνιστική? Λογικά 6-7 πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο βάζελος πέρσι είχε ρεκόρ 10-10-10 σε 30 αγωνιστικές. Φέτος έχει 10-8-6 σε 24. Βάζοντας ότι θα χάσει σίγουρα στα χαρτιά το χθεσινό, 10-8-7 σε 25. Με άλλα λόγια, αν στις επόμενες 5 αγωνιστικές κάνει 1 νίκη ή 3 ισοπαλίες ξεπερνάει τον αγέλαστο.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Οι διαφορές ανάμεσα στην κυριαρχία βαρδινογιαννη και την κυριαρχία Κόκκαλη έχουν να κάνουν και με την διαφορά dna, για να το πούμε έτσι, ανάμεσα στους δύο συλλόγους, την διαφορετική νοοτροπία που κυριαρχεί κτλ. Η χρυσή περίοδος του πρώτου κράτησε 13 χρόνια, απο το 83 έως το 96 ενώ η χρυσή περίοδος του δεύτερου επίσης 13 χρόνια, από το 96 έως το 2009. Ο Ολυμπιακός στην χρυσή εποχή Κόκκαλη σάρωνε τα πρωταθλήματα στην Ελλάδα, πήρε 12 στα 13 αλλά στην Ευρώπη δεν πέτυχε τίποτα το ιδιαίτερο με εξαίρεση μια χρονιά πού έφθασε στους 8 του τσου λου και παραλίγο να προχωρήσει. Ο παναθηναϊκός πάλι στην χρυσή εποχή βαρδινογιαννη πήρε μόλις 6 πρωταθλήματα αλλά έφθασε και δύο φορές στους 4 της Ευρώπης καθώς και άλλες δύο στους 8 ευρωπαϊκής διοργάνωσης. 

 

 

 

Υπαρχει επίσης και διαφορα νοοτροπίας στους οπαδούς. Όπως έχει πει ο Γεωργίου "ο οπαδός του Ολυμπιακού είναι ΑΠΛΗΣΤΟΣ" 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν κάποιος που δεν έχει προλάβει βαρδινογιαννισμό, προσωπικά τους βάζελους δεν τους απεχθάνομαι στον βαθμό που σιχαίνομαι γαύρους.
Οι γαύροι σαν σωματείο (τουλάχιστον τα τελευταία 22-23 χρόνια που τους θυμάμαι εγώ) έβγαζαν μια ψευτομάγκικη απληστεία/αλλαζονία σε φάση "I make the rules here" (το οποίο το έκανε χειρότερο ότι όντως, αυτά τα μουνόπανα προετοίμαζαν την τράπουλα που παίζαμε όλοι). Οι βάζελοι για μένα , ίσως και επειδή απ'όσο θυμάμαι εγώ μας σεβάστηκαν στην πεσάδα, είναι κάπως πιο συμπαθείς.

Για να είμαι ακριβής βασικά, κακό ψόφο να έχουν σαν σωματείο και να πάνε να γαμηθούν πατώκορφα, αλλά θα ήθελα όλα αυτά να τους συμβούν αφότου έχει καταστραφεί, διαλυθεί και ανασκολοπιστεί και ο τελευταίος που συνέβαλε στο γαυριστάν που ζήσαμε την τελευταία 20ετία.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, George_D said:

Υπαρχει επίσης και διαφορα νοοτροπίας στους οπαδούς. Όπως έχει πει ο Γεωργίου "ο οπαδός του Ολυμπιακού είναι ΑΠΛΗΣΤΟΣ" 

Ναι, τους οπαδούς τους συμπεριλαμβάνω στον σύλλογο ή οργανισμό. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς μεγαλώσαμε με εχθρό τον βάζελο. Η έχθρα με τον γαύρο ήρθε με τον Ντούσαν. Μέχρι τότε ήταν απλά ντέρμπυ τα παιχνίδια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, The Magician said:

Τον πιεσα να παρει θεση, εδωσα και επιλογες αλλα απαντηση δεν πηρα. Γενικοτερα ειναι πολυ λεπτη η γραμμη και του αναγνωστη/ακροατη και του δημοσιογραφου/σχολιογραφου. Το εχω βιωσει κι εγω απ την καλη κι απ την αναποδη Κωστα. Υπαρχει πολυς κοσμος που διαβαζει ο,τι θελει στις γραμμες που γραφει ο καθε γραφιας, αλλα υπαρχει και ο γραφιας που "στρογγυλευει" τη γωνια με τετοιο τροπο ουτως ωστε να εξυπηρετησει. 

Εγω θα σου πω οτι τους καταλαβαινω σε εναν βαθμο διοτι το πραγμα ειναι φαρ ουεστ καμια δεκαρια χρονια τωρα. Υπαρχει ομως τροπος και τροπος να εξυπηρετησεις τους σκοπους του μαγαζιου που σε πληρωνει. Σεβομενος τον αναγνωστη σου που καλως ή κακως εχει μαθει τη μανιερα σου και το υφος σου. Και δεν μπορεις απο τη μια μερα στην αλλη να αλλαξεις υφος ή να σερβιρεις κατα παραγγελια ενα φαγητο που δεν μαγειρεψες εσυ ο ιδιος αλλα εκτελεσες τη συνταγη.

Και να φανταστεις οτι στο πολιτικο/κοινωνικο κειμενο, το πραγμα ειναι ακομα πιο τρομακτικο. Το αθλητικο/ποδοσφαιρικο ειναι αυτο που λεμε το "ηπιο". 

Μα βέβαια ρε συ ! Τι να λέμε τώρα ....

Εδώ, στο περιστατικό που προανέφερα, τουμπεκιάστηκε ο ΙΔΙΟΣ ο Συρίγος ! Οικειοθελώς ! Ποιός ? Ο Συρίγος !

Γιατί -όπως καταλαβαίνεις- μπορεί εμείς να είμαστε ένα κλικ πριν τη σύνταξη αλλά έχουμε και τη "διάδοχη κατάσταση" που βγαίνει στην πιάτσα. Δηλαδή εκτός από το "ψωμάκι μας" μπαίνει στην εξίσωση και το "ψωμάκι του παιδιού μας" .....

Χέστα Ματζ ....

Link to comment
Share on other sites

  • Papatsakalos21 locked this topic
  • Papatsakalos21 unlocked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×