Jump to content

Yellow Submarine Mag


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

ρε ποιον σατανα, οταν ο αλλος σου λεει οτι χρειαζεται ΧΡΗΜΑ για apps κ τα συναφη, για να κανεις σοβαρο μαρκετινγκ, τοτε ολα γινονται οχι απλα του σατανα, αλλα καθε θρησκειας μαυρου πνευματος.

It ALL NEEDS MONEY AND PLANNING. Εδω ολοκληρη Νοβασπορτς δεν εχει ονλαιν app για pay as you go live, κ θα εκανε η ΠΑΕ ΑΕΚ τετοια οργανωση???

Στην Ελλαδα ΓΕΝΙΚΑ σε ολες τις επιχειρησεις, ειμαστε στην εποχη των αυστραλοπιθηκων. Σορρυ που στο λεω δλδ.

Και ποιός σου είπε ότι διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση που γκρι και μαύρη στο σάιτ έχουν την ίδια τιμή. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα χορηγικά πακέτα που πουλάνε είναι μια χαρά. Πολλές επιλογές και σε τιμές ανάλογες του ονόματος. Το πακέτο που έπεσε στα χέρια μου ήταν για ένα 60αρι με αρκετές επιλογές... δεν προχώρησε λόγο budget αλλά ο εμπορικός μου φάνηκε καλός και το στήνει από την αρχή το θεματάκι. Νομίζω του χρόνου θα είναι πολύ καλύτερα όλο το τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το μαλλί τους γάμησε... Τάμπλετ έχει ο Αλαφού για να τουιτάρουν οι βαζελουά.

Για μάρκετινγκ μιλάμε ρε μήτσο όχι για επικοινωνία όυτε για το αγωνιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ι-τικετάκι στο κινητό μια χαρά έχουμε και δουλεύει ωραία. 

ΟΚ, το θέμα είναι κυρίως και βασικά οικονομικό. 

Σε καλύτερες εποχές και με Αδαμιδικό τεχνοκρατισμό το μάρκετινγκ κατέληξε στα Καρφούρ με 10 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Για μάρκετινγκ μιλάμε ρε μήτσο όχι για επικοινωνία όυτε για το αγωνιστικό.

Κανείς δεν έχει μάρκετινγκ σήμερα, οι άλλοι είναι ακόμα χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση που γκρι και μαύρη στο σάιτ έχουν την ίδια τιμή. 

Για να είμαι ακριβής στο σάιτ έχουν μείνει ΧΛ και 2ΧΛ στη μαύρη οπότε ξεφόρτωμα κάνουν. 

Στην πανάσχημη γκρι έχει και μίντιουμ. 

Link to comment
Share on other sites

lol.

Σορρυ ρε φιλε, αλλα εν ετη 2018, φανζιν με συνεργασια με ΠΑΕ, σε hard copy?

Eχει χασει την επαφη ο κοσμος, ή καποιος δεν ξερει την αγορα.

Ας το βγαζανε σε pdf για 50 λεπτα με συνδρομουλα ον δε νετ με digital καλουδια, κ να βγαζανε 100 τευχη συλλεκτικα καθε μηνα με τζιφρες παικτων κλπ

Αντι να ριξουμε το φταιξιμο στον ΑΕΚτζη κ την ΑΕΚ που δε πουλαει δηλαδης.

Ουφ, ολα εγω θα τα λεω μεχρι να τα παρει μυρωδια ο μεσος Ελλην. :lol::ph34r:

 

ΔΩΡΕΑΝ σε pdf μοιραστηκε στην αρχη και ειχαμε 288 downloads. Κωστα ειναι απελπιστικα τα πραγματα, η ελληνικη αγορα ειναι το πιο ετεροκλητο πραγμα στην Ευρωπη.

Η ΑΕΚ οντως δεν πουλαει. Με νουμερα στο λεω, Απο 3 Ομιλους εχω περασει και παντα μα παντα τα views ή οι unique users που κλικαρουν σε νεα/αρθρο ΑΕΚ ειναι υποπολλαπλασιοι του μεγεθους της ομαδας. Οι λογοι που συμβαινει αυτο ειναι πολλοι, για μενα κυριως οτι δεν εχουμε νεο κοσμο, νεους σε ηλικια. Γενικα οι 18 και κατω με ελληνικη μπαλα δεν ασχολουνται. "Εμπορικα" ειναι τα κομματια σε στυλ σταους στο fb ή τσοντες και κραξιμο. Αυτο το πραγμα δεν το κανει το YS. Το περιοδικο ειναι κανονικο, με αρθρογραφια, σκιτσα, fanzine σε ξενα προτυπα. Με τα πενιχρα μεσα που υπαρχουν και κυριως χαρη στην τρελα του Ακη και οσων συμμετεχουμε εν γνωσει μας μπαινοντας μεσα. Δεν εχεις αγοραστικο κοινο και δεν εχεις και ογκο οπως ο γαυρος ή μουστερληδες οπως ο ΠΑΟΚ. Εδω εξαφανιζεται σιγα σιγα ο Παναθηναϊκος που παραδοσιακα ηταν ο καλυτερος digital πελατης. Ο αεκτζης ειναι το πιο μυστηριο τραινο απ ολους διοτι υπαρχουν τρομερες υποκατηγοριες. Απο τρομερα ψαγμενο κοσμο 40+ μεχρι κουκου ατομα που δηλωνουν ΑΕΚ επειδη Εξαρχεια και antifa. δεν κατηγοριοποιειται αυτος ο κοσμος. Ευτυχως υπαρχει η επαρχια γιατι οι Αθηναιοι δεν υπαρχουμε συγκριτικα/αναλογικα. Ειναι μεγαλη κουβεντα, εγω μετα χαρας να την κανω καποια στιγμη, αλλα ειναι πολλες οι παραμετροι και εχουν να κανουν και με κοινωνικοπολιτικες προεκτασεις και με το δηλητηριο που εχει πεσει στο ποδοσφαιρο εδω και 25 χρονια και και και.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει μάρκετινγκ σήμερα, οι άλλοι είναι ακόμα χειρότερα. 

Στον πούτσο μας ρε μήτσο τι κάνουν οι άλλοι.

Αυτή τη στιγμή έχεις το μομέντουμ,αεκάκια δεν κάνεις μόνο με τις κούπες,κάνεις και με το μάρκετινγκ και με την επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

αεκακια μια χαρα κανεις με τις κουπες προχθες στο οακα της καριολας γινοταν και θα τους μεινει και αξεχαστο μια ζωη

 

ματζισαν ολα δεκτα αλλα ο αεκτζης εχει το νουμερο ενα οπαδικο σαιτ στην Ελλαδα σε unique users οποτε δεν δινει click σε αμφιλογομενους ομιλους 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια χρήστο εξαρτάται από ποιούς ομίλους έχεις περάσει και δεν δίνει κλικ ο αεκτζής.

Εγώ ξέρω από πρώτο χέρι ότι τον βόθρο που έστησε ο τσετσένος,πριν αποκαλυφτούν οι πραγματικές προθέσεις,τον γιγάντωσαν οι αεκτζήδες και οι ζέλες και πολύ λιγότερο οι μπουγάτσες.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το μαλλί τους γάμησε... Τάμπλετ έχει ο Αλαφού για να τουιτάρουν οι βαζελουά.

Γιατι πρεπει να το γυρισεις εκει; Δεν ειναι επικριτικη/αντιπολιτευτικη η κουβεντα ρε Μητσο. Μη με κανετε να μετανοιωνω που γραφω. Δεν ειναι κοντρα στο Μελισσαν η αποψη ή μια αναφορα στο κολλημενο του μυαλο. Αυτος ειναι, τον ξερουμε, τον αγαπαμε, τον εκθειαζουμε για τα καλα του, γελαμε/εκνευριζομαστε με τα κακα του. Γαμω την πουτσνα μου μεσα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αγοραστικο κοινο και δεν εχεις και ογκο οπως ο γαυρος ή μουστερληδες οπως ο ΠΑΟΚ. 

Και αυτοί σκατά είναι Χρήστο, με μπλουζάκια τυπωμένα το καλοκαίρι στα νησιά τη βγάζουν. 

Δεν υπάρχει κοινό που να έχει μάθει σε αυτή την αγορά και δεν υπάρχει και πείρα στις ΠΑΕ. 

Έχω ολόκληρο φάκελο στο μέιλ από την ΠΑΕ και ένα σερβέι που λέμε και στο χωριό μου στο που μπορώ και πόσο μπορώ να κινηθώ οικονομικά προς την ομάδα δεν έχει σκάσει. 

Όντως είναι μεγάλη κουβέντα. 

Link to comment
Share on other sites

αεκακια μια χαρα κανεις με τις κουπες προχθες στο οακα της καριολας γινοταν και θα τους μεινει και αξεχαστο μια ζωη

 

ματζισαν ολα δεκτα αλλα ο αεκτζης εχει το νουμερο ενα οπαδικο σαιτ στην Ελλαδα σε unique users οποτε δεν δινει click σε αμφιλογομενους ομιλους 

Είπα αεκάκια δεν κάνεις ΜΟΝΟ με τις κούπες,κάνεις ΚΑΙ με άλλα πράγματα ειδικά όταν έχεις το μομέντουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος που κάνει, για μένα, σοβαρή προσπάθεια marketing στην ΑΕΚ αλλά και γενικά στον ελληνικό αθλητισμό είναι ο Αγγελόπουλος. Βγάζοντας το "1968" έγινε τρομερή προώθηση του brand AEK, και -το κυριότερο- με τα σωστότερα μηνύματα. ΑΕΚ, προσφυγιά, αγάπη και προσπάθεια.

 

Αγγελόπουλος κύριοι. Πολύ μπροστα στο κομμάτι αυτό.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να το γυρισεις εκει; Δεν ειναι επικριτικη/αντιπολιτευτικη η κουβεντα ρε Μητσο. Μη με κανετε να μετανοιωνω που γραφω. Δεν ειναι κοντρα στο Μελισσαν η αποψη ή μια αναφορα στο κολλημενο του μυαλο. Αυτος ειναι, τον ξερουμε, τον αγαπαμε, τον εκθειαζουμε για τα καλα του, γελαμε/εκνευριζομαστε με τα κακα του. Γαμω την πουτσνα μου μεσα δηλαδη

Δεν το γράφω υπερασπιστικά στον Μίμη, το μυαλό του ερμηνεύω στο πως το καταλαβαίνω εγώ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα αεκάκια δεν κάνεις ΜΟΝΟ με τις κούπες,κάνεις ΚΑΙ με άλλα πράγματα ειδικά όταν έχεις το μομέντουμ.

 

 

90% στην ελλαδα τα παιδια ακολουθουν τον πατερα τους η τον θειο τους η τον ξαδερφο τους στην προτιμηση της ομαδας ειδικα αν πανε και 2-3 φορες γηπεδο σε καποια ομαδα

 

τα σημερινα παιδια που δεν εχουν καποιον να τους παει γηπεδο ασχολουνται με τον μεσι τον κριστιανο και τον σαλαχ και οχι με το ποδοσφαιρο στην ουγκαντα και τις ξενες ομαδες που εχουν ερθει παρα πολυ κοντα πλεον στο ελληνα τηλεθεατη

Link to comment
Share on other sites

αεκακια μια χαρα κανεις με τις κουπες προχθες στο οακα της καριολας γινοταν και θα τους μεινει και αξεχαστο μια ζωη

 

ματζισαν ολα δεκτα αλλα ο αεκτζης εχει το νουμερο ενα οπαδικο σαιτ στην Ελλαδα σε unique users οποτε δεν δινει click σε αμφιλογομενους ομιλους 

Μητσο το #1 οπαδικο σαιτ τρεχει μονο του και αν δεν ηταν υπο τη σκεπη Ομιλου θα ειχε κλεισει εδω και καιρο γιατι δεν βγαινει να πληρωσει κανονικους δημοσιογραφους. Τα νουμερα και οι αμοιβες στο χωρο ειναι τρομακτικα πια, εκτος αν θες να το γυρισεις σε στρατευμενη αρθρογραφια και να σε ψαχνουν στα χαντακια. 

Αμφιλεγομενη η 24, να το δεχτω οτι δεν σ αρεσει. Η Liquid ειναι αμφιλεγομενη; H Attica; Στην DPG και στη Dimera δεν εχω δουλεψει και δεν ξερω προσωπικα, αλλα μια χαρα εχω ακουσει. Τεσπα, ξαναλεω οτι αν θελετε να την κανουμε σοβαρα απο κοντα την κουβεντα.

 

Βέβαια χρήστο εξαρτάται από ποιούς ομίλους έχεις περάσει και δεν δίνει κλικ ο αεκτζής.

Εγώ ξέρω από πρώτο χέρι ότι τον βόθρο που έστησε ο τσετσένος,πριν αποκαλυφτούν οι πραγματικές προθέσεις,τον γιγάντωσαν οι αεκτζήδες και οι ζέλες και πολύ λιγότερο οι μπουγάτσες.

Liquid, Attica, 24M. Ολοι αντιαεκτζηδες ειναι; Απαντησα και στο Μητσο. Το sdna ηταν site ειδικου σκοπου και μπαινει μεσα με τρομακτικους ρυθμους. Μιλαμε για κανονικα μαγαζια με κανονικες πωλησεις και οχι "σαββιδιές". Και δυστυχως περασε πια και στο εντυπο η φαση απο τη στιγμη που ανακατευτηκαν ο Βαγγελης με τον Ιβαν κι εκει. Ο δικος μας για καποιο λογο χρηματοδοτει κατι εντυπα για πεταμα και τωρα τελευταια φανηκε να το ειδε λιγο αλλιως. Ξερει ομως οτι με αυτη την ιστορια μπαινεις μεσα, οποτε αν κανει οτιδηποτε θα το κανει ανταποδοτικα.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ για να γινει δυνατη, θελει aggressive marketing, σε new media, social networks, youtubers.

 

 

Στη χώρα με τις 7 πόσες είναι αθλητικές εφημερίδες εκ των οποίων οι 4-5 σκληρά οπαδικές, όλα είναι καταδικασμένα. 

Στο οπαδικό έντυπο αναζητάς αυτό το κάτι παραπάνω που δε θα σου έδινε λογικά ο αθλητικός τύπος. 

Όταν όμως το οπαδικό έντυπο είναι πιο σοβαρό και ψύχραιμο από την αθλητική εφημερίδα, πρέπει να είσαι απαιτητικός για να πας σε κάτι καθαρά οπαδικό. 

 

Επειδή στα άγρια νιάτα μου... τρομάρα μου υπήρχαν μόνο ο Φίλαθλος, η Ηχώ και το Φως, θυμάμαι έψαχνα το Εφημεριδάκι σαν πρεζάκι να το πάρω, κάλυπτε το κενό... που άφηνε ο τότε αθλητικός τύπος. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

εχει υπερακτιμησει το αγοραστικο κοινο, το οποιο ειναι ελαχιστο. οποτε ολα τα αλλα να ειχαμε να λεγαμε ρε χρηστο 

 

δεν εχεις μαρκετινγκ και πουτσες μπλε αφου ο αεκτζης (δεν με νοιαζουν οι αλλοι) δεν δινει ουτε μισο ευρω για merchandise της ομαδας 

 

σου εβαγλε φετος μια εκπληκτικη φανελα το ξερω γιατι εχω 2 για τον μικρο ποσες πωλησεις εκανε ? σε τιμη σοκ 40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κοινό που να έχει μάθει σε αυτή την αγορά και δεν υπάρχει και πείρα στις ΠΑΕ. 

Έχω ολόκληρο φάκελο στο μέιλ από την ΠΑΕ και ένα σερβέι που λέμε και στο χωριό μου στο που μπορώ και πόσο μπορώ να κινηθώ οικονομικά προς την ομάδα δεν έχει σκάσει. 

Όντως είναι μεγάλη κουβέντα. 

 

ΠΟΣΟ ΛΑΤΡΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το περιοδικό μου αρέσει και ξέρω οτι ο Ακης και οι συν αυτώ έχουν και άλλες πολλές και όμορφες ιδέες που ακολουθούν. Είναι η μόνη σοβαρή οπαδικοδημοσιογραφική δουλειά που έχει συμβεί και τολμώ να πω οτι σε ειδησεογραφία - αρθρογραφία - ιστοριογραφία κοντράρει στα ίσα το παλιο Empire με το 1/10 του μπατζετ και το οπίο βρισκόταν και υπο την αιγίδα της ΠΑΕ. Τα παιδία τώρα βρίσκουν τα πατήματα τους, πιστεύω οτι θα μας εκπλήξουν θετικά το επόμενο διάστημα και αν βοηθηθούν λίγο απο ΠΑΕ / ΚΑΕ θα καταλήξει σε κάτι που θα το αγκαλιάσει αρκετός κόσμος

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Για να το συνεχίσω, ήρθε το πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο και βοηθάει πολύ στο να προσελκύσει φιλάθλους-πελάτες ξανά στην ΑΕΚ. Με το "1968" όμως, ο Αγγελόπουλος έβαλε τον Μπουλμέτη να φτιάξει ένα infomercial ντοκιμαντέρ α)για την ΑΕΚ β)για την ιστορία των προσφύγων γ)για τη διαφορετικότητα να είσαι ΑΕΚ... συν πολλά άλλα.

 

Infomercial Documentary. Η σύλληψη του συγκεκριμένου concept είναι απίστευτη. Και προσέξτε, είναι πολύ δύσκολο για άλλη ομάδα να κάνει κάτι τέτοιο, διότι θα λείπει εκείνο το mix των ειδικών συνθηκών που χρειάζονται. Αρχοντιά των Πολιτών, προσφυγιά και δράμα, ιστορικό επίτευγμα του κυπέλλου το 1968.

 

Πάνω σε αυτή την προσπάθεια μπορούν οι ΚΑΕ και ΠΑΕ, μαζί με τα fanzines να κεφαλαιοποιήσουν. Τα fanzines για παράδειγμα, το συγκεκριμένο πιο ειδικά, μπορεί να παρουσιάσει την ιστορία του κυπέλλου του 1968 σε κόμικ για μικρά παιδιά. Μαζί, βάζει και ότι άλλο θέλει.

 

Η ΚΑΕ μπορεί να βγάλει τη φανέλα του τελικού και να την πουλήσει συλλεκτική, ή να την δώσει με συμβολικό ποσό στο fanzine. H ΠΑΕ, μπορεί να κάνει το ίδιο με τις πρωταθληματικές μας εμφανίσεις.

 

 

Ιδέες πολλές. Αρκεί να θέλει κανείς να τα παλέψει.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

 

σου εβαγλε φετος μια εκπληκτικη φανελα το ξερω γιατι εχω 2 για τον μικρο ποσες πωλησεις εκανε ? σε τιμη σοκ 40 ευρω.

Στο σάιτ ριγέ δεν έχει καθόλου και μαύρες μόνο από ΧΛ και πάνω, αλλά ΟΚ μπορεί να είχε μόνο 1000 κομμάτια ξέρω 'γω. 

 

Επιμένω ότι και η δικιά μας ΠΑΕ και οι άλλες έχουν μαύρα μεσάνυχτα στο πόσα είναι διατεθειμένος και μπορεί να δώσει ένας οπαδός για την ομάδα του. 

 

Στο σύγχρονο μάρκετινγκ η ανίχνευση της αγοραστικής ικανότητας και διάθεσης είναι αυτή που πια κάνει τη διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×