Jump to content

Recommended Posts

3 hours ago, nikos said:

Έτσι μπήκε ο Μαρινακης. 
 

https://m.naftemporiki.gr/story/282296

Χωρις πολλά πολλά για ανάλυση 

Εγώ έφερα επιχειρήματα και όχι ΑΜΚ, όπως γίνονται και όταν γίνονται.

Επί της πραγματικότητος, πες μας σταράτα πόσα λεφτά έδωσε για παίκτες ο Μαρινάκης το 2010-13, δηλαδή τα πρώτα τρία χρόνια που του έφεραν μετά και πακτωλό εσόδων. Αναφέρεις μία ΑΜΚ με τις όποιες ιδιαιτερότητες, που δεν μεταφράζεται όμως στην πράξη και επισήμως σε πανδαισία παικταράδων. Π.χ. έστω ότι έγινε ΑΜΚ 200 εκατομμύρια, είμαι λαρτζ. Παρακάτω βλέπουμε τις μεταγραφές άλλων δύο ετών, είχα βάλει και την πρώτη χρονιά πιο πάνω. Ε, αυτές δείχνουν ότι δόθηκαν σχετικά λίγα χρήματα.

Αυτά είναι τα απτά στοιχεία, δίχως φιοριτούρες.

 

2012-13

1. Πάουλο Μασάδο (Τουλούζ) 2,7 εκ. ευρώ
2. Λεάντρο Γκρέκο (Ρόμα) 1 εκ. ευρώ
3. Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Ξάνθη) 0,6 εκ. ευρώ
4. Ανδρέας Σάμαρης (Πανιώνιος) 0,4 εκ. ευρώ
5. Δημήτρης Σιόβας (Πανιώνιος) 0,3 εκ. ευρώ
6. Πάμπλο Κοντρέρας (Κόλο Κόλο) 0.2 εκ. ευρώ
7. Ντρίσα Ντιακιτέ (Νις)
8. Κλοντ Ντιελνά (Ιστρ)
9. Κώστας Μανωλάς (ΑΕΚ)
10. Ανδρέας Γιαννιώτης (Εθνικός Γαζώρου)
11. Βασίλης Καραγκούνης (Ουντινέζε)
12. Χουάν Πάμπλο Πίνο (χωρίς ομάδα)

2013-14

1. Σαμπού Γιαταμπαρέ (Μπαστιά) 2,2 εκ. ευρώ
2. Γκαετάν Μπονγκ (Βαλενσιέν) 1 εκ. ευρώ
3. Ντελβέν Εντινγκά (Μονακό, δανεικός) 1 εκ. ευρώ
4. Δημήτρης Κολοβός (Πανιώνιος) 0,8 εκ. ευρώ
5. Μάρκο Σέποβιτς (Παρτιζάν) 2,5 εκ. ευρώ
6. Μιγκέλ Τόρες (Χετάφε) 0.5 εκ. ευρώ
7. Ανδρέας Μπουχαλάκης (Εργοτέλης) 0,2 εκ. ευρώ
8. Καρλ Μεντζανί (Μονακό, δανεικός) 0,5 εκ. ευρώ
9. Σάσα Ζντιέλαρ (Μπέογκραντ) 0,3 εκ. ευρώ
10. Ρομπέρτο (Ατλέτικο Μαδρίτης, δανεικός) 1 εκ. ευρώ
11. Τζόελ Κάμπελ (Άρσεναλ, δανεικός) 1 εκ. ευρώ
12. Αλεχάντρο Ντομίνγκες (Ράγιο Βαγεκάνο)
13. Λεάντρο Σαλίνο (Μπράγκα)
14. Χαβιέρ Σαβιόλα (Μάλαγα)
15. Μαίκλ Ολαϊτάν (Βέροια)
16. Βλάντιμιρ Βάις (Πεσκάρα)
17. Τόμας Ντε Βινσέντι (ΠΑΣ Γιάννινα)
18. Μανόλης Τζανακάκης (Εργοτέλης)
19. Ερνάν Πέρες (Βιγιαρεάλ, δανεικός) 0,5 εκ. ευρώ
20. Πελέ ( Εργοτέλης) 0,4 εκ. ευρώ
21. Αμπντισαλάμ Ιμπραήμ (Μάντσεστερ Σίτι)
22. Νέλσον Βαλντές (Αλ Τζαζίρα, δανεικός) 0,5 εκ. ευρώ
23. Ιβάν Μαρκάνο (Ρουμπίν Καζάν, δανεικός)

Ο δε Σαβιόλα για παράδειγμα, ήρθε με 900 χιλιάδες ευρώ.

Τα 50, 60 η 200 200εκατομμυρια ευρώ δεν πήγαν κυρίως σε παίκτες. Εγώ ξέρω που αλλού δόθηκαν ποσά, π.χ. σε κάποια χρέη.

Αυτά είναι τα γεγονότα ανεξαρτήτως του ποια ΑΜΚ προαναγγέλθηκε, έγινε και πως έγινε. Το μπαμ ο Μαρινάκης το έκανε το 2014 όταν πλέον είχε δύο παρουσίες στο Τσάμπιονς Λιγκ. Γιατί με 50 εκατομμύρια ΑΜΚ θα έπρεπε να είχε δώσει πολλά εκατομμύρια ευρώ για συμβόλαια και αγορές. Αν θεωρήσουμε πως πλήρωσε χρέη του Κόκκαλη, εγώ ξέρω τι πλήρωσε αλλά ας διαβάσουν όλοι κάποια στιγμή, τότε δεν αναιρεί και πάλι ότι δεν είναι ότι τα έριξε στην ομάδα να φέρει πανδαισία παικταράδων.

Επί της ουσίας λοιπόν δεν υπάρχει αντίλογος και αντεπιχείρημα, πέραν από μία γενικόλογη ΑΜΚ. Τα στοιχεία τα βλέπει κάποιος παραπάνω με τα ποσά αγορών και το τι παίκτες ήρθαν.

Ο Μαρινάκης έφερε κάποιους καλούς παίκτες σε λογικά ποσά, στηρίχθηκε επίσης σε ποδοσφαιριστές που έφυγαν από την ΑΕΚ τζάμπα, είχε και πολύ καλό προπονητή και έχτισε έτσι υπεραξίες. Λεφτά για αγορές άρχισε να δίνει όταν εισέπραξε  από το Τσάμπιονς Λιγκ:

11-12  Ολυμπιακός 7.200.000 2.400.000 16.071.000  25.671.000
12-13  Ολυμπιακός 8.600.000 3.000.000 12.288.000  23.888.000

13-14...

Ο μύθος, όπως και τόσοι άλλοι βέβαια που έχουν αποδομηθεί, ότι τάχα ήρθε ο άπλας και έφερε καραβιές παικταράδων τα πρώτα χρόνια, αποδομήθηκε ευκόλως. Παρέθεσα ποσά και ονόματα.Τα μεγάλα οικονομικά ανοίγματα του Μαρινάκη έγιναν το 2014, όταν πλέον είχε και την ώθηση του Τσάμπιονς Λιγκ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εργοστάσιο - ελληνικού - ποδοσφαίρου από έναν «Ρώσο»

22-09-2022 23:15

 Σταύρος Κόλκας

 Ποδόσφαιρο

 

Η θεωρεία των δύο άκρων υπάρχει και στο ελληνικό ποδόσφαιρο και εκφράζεται προσωποκεντρικά από τους Ιβάν Σαββίδη και Ευάγγελο Μαρινάκη. Γράφει ο Σταύρος Κόλκας.

Για ακόμη μία φορά, ο Ευάγγελος Μαρινάκης επιτέθηκε στον Ιβάν Σαββίδη χαρακτηρίζοντάς τον «Ρώσο» και όσους δουλεύουν εδώ «παιδιά του». Αν και περήφανος για τον πατέρα μου, αφού αυτός μου έδωσε τις βάσεις για να είμαι ότι είμαι, δεν θα με χαλούσε να είμαι και παιδί του Ιβάν κάτι που δεν έτυχε παρότι το γένος της μητέρας μου είναι Σαββίδη. Θα το ξεπεράσω.

Είναι προφανές ότι δεν χρειάζεται άλλη μια φορά να θυμίσουμε πόσο Έλληνας είναι και τυπικά και ουσιαστικά ο Ιβάν Σαββίδης. Βασικά δεν ξέρω γιατί έγραψα αυτή τη πρόταση, αλλά καμιά φορά και τα αυτονόητα πρέπει να λέγονται.

 

Πάμε στο θέμα μας. Τα γεγονότα, εμφανίζουν δύο πολύ διαφορετικές φιλοσοφίες όσον αφορά στα ποδοσφαιρικά πρότζκετς.

Ο Ολυμπιακός του Μαρινάκη, διαθέτει ένα ρόστερ σχεδόν 40 παικτών, ξόδεψε μεγάλα ποσά για να φέρει παίκτες παγκοσμίου εμβέλειας, μέσα σε 45 μέρες άλλαξε τρεις προπονητές, δεν έχει μισό ενεργό γηγενή στην ομάδα του και ποντάρει σε οτιδήποτε μη ποδοσφαιρικό για να προσεγγίσει την κορυφή. Γράφει μόνος του ανακοινώσεις της Λίγκας, επιτίθεται σε ΜΜΕ που γράφουν τα αυτονόητα, αγαπάει ξένους διαιτητές πλέον λόγω Κλάτενμπεργκ και γενικά κάνει ότι μπορεί για να φθείρει τον ανταγωνισμό, παράλληλα βέβαια με το ίδιο το προϊόν.

Εντελώς συγκυριακά θα υποθέσω, τα μεγάλα ποσά ξοδεύονται σε μία περίοδο που οι δουλειές με την κυβέρνηση πάνε πολύ καλά, σε βαθμό τέτοιο που να αισθάνομαι πως και εγώ έχω συμβάλει για τις … επενδύσεις που γίνονται στο λιμάνι.

Ο «Ρώσος» βέβαια, αφού προσπάθησε να ισορροπήσει τη σαπίλα με την παρουσία ξένων διαιτητών και την αγορά του VAR, τώρα δείχνει τον δρόμο εντός χώρας για το πως μπορεί ένας σύλλογος να γίνει βιώσιμος.

Εδώ και δέκα χρόνια περίπου, επενδύει μέσο όρο 2,5 εκατ ευρώ το χρόνο για τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ και η δουλειά που γίνεται έχει φτάσει σε ασύλληπτα επίπεδα. Εχθές, η εθνική Νέων αγωνίστηκε στην Ελβετία με οκτώ βασικούς παίκτες από τον ΠΑΟΚ και δύο που μπήκαν αλλαγή. Νίκη της Νέων με 0-2, με ασίστ και γκολ παικτών του ΠΑΟΚ.

Αυτή τη στιγμή είναι άλλοι έξι στην ελπίδων και οκτώ στη παίδων. Σε τρεις εθνικές ομάδες ο ΠΑΟΚ έχει 24 παίκτες.

Στο πρότζεκτ του «Ρώσου» λοιπόν, δημιουργούνται θέσεις εργασίας για τα ελληνόπουλα που γεννήθηκαν με ταλέντο και έπρεπε κάποιος να επενδύσει για να δουλέψουν σωστά έτσι ώστε να το αναδείξουν.

Στη πρώτη ομάδα βέβαια, μέχρι το τέλος της σεζόν πλην των Κουλιαράκη, Λύρατζη, Τσαούση, θα έχει μπει και ο Κωνσταντέλιας, ενώ δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να αρχίσει να δουλεύει με την πρώτη ομάδα ο 16χρονός Τζίμας που στη παίδων τις προάλλες στην Ουγγαρία πέτυχε χατ τρικ σε ένα ημίχρονο. Το παιδί είναι διαστημικό.

Προφανώς και το πρότζεκτ του ελληναρά, δεν χωράνε Έλληνες αφού πρέπει να μπολιαστούν κάτι βετεράνοι, κάτι τενίστες, κάτι δημόσιοι υπάλληλοι που έφυγαν για Κίνα μόλις μυρίστηκαν αίμα σακατεύοντας την καριέρα τους, ενώ πάντα θα έχουν θέση παλικαράδες ελληνόπουλα που πουλάνε οπαδισμό μέχρι να καταλήξουν στο Κατάρ για μία τελευταία αρπαχτή.

Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση των γονιών που επέλεξαν Ολυμπιακό για το μέλλον των παιδιών τους. Για κανά δυο τρεις από αυτούς, τον Κωστούλα, τον Δαρβίρα και τον  Μουζακίτη η πόρτα του ΠΑΟΚ είναι ανοιχτή. Ένα τηλεφωνάκι στον Βαγγέλη Πουρλιοτόπουλο μπορεί να δώσει τη λύση, απλά θα πρέπει να διαχωρίσουν τη θέση τους από τους ατζέντηδες γιατί αυτοί δεν θα επιλέξουν το καλό του παιδιού τους αλλά το μέλλον τους στην αγορά.

Ο Ολυμπιακός επέλεξε έναν αντιποδοσφαιρικό δρόμο που δεν βοηθά σε τίποτα το ελληνικό ποδόσφαιρο. Συλλογή βαθμών; Γελάμε. Ανάδειξη παικτών; Ξεκαρδιζόμαστε. Σύνδεση με την κοινωνία του κλαμπ; Αόρατη.

Ο ΠΑΟΚ του «Ρώσου», επέλεξε αυτό που επιτάσσει το σύγχρονο ποδόσφαιρο. Χαμηλούς μέσους όρους ηλικίας, γηγενείς μέσα από καλά δουλεμένη ακαδημία, δημιουργία υπεραξιών, ενίσχυση εθνικών συγκροτημάτων, μηδενικά εφάπαξ και όλα τα σύγχρονα χαρακτηριστικά. Και βέβαια σύνδεση με την κοινωνία, στοιχείο που για τη δική μου γενιά είναι σημαντικό γιατί έτσι μεγαλώσαμε.

Σε έναν χρόνο από σήμερα, αν δεν γίνει κανένας παγκόσμιος πόλεμος, ο ΠΑΟΚ θα ψάχνει μόνο έμπειρες σταθερές που θα κάνουν τη διαφορά και ο Ολυμπιακός θα ψάχνεται για το πως θα λύσει συμβόλαια για να φέρει την επόμενη καραβιά έστω και πολυτελείας. Βέβαια δεν ξέρω πως θα πηγαίνουν οι δουλίτσες τότε.

Αν υπάρχει Θεός του ποδοσφαίρου, ξέρουμε στο τέλος της διαδρομής ποιον θα επιβραβεύσει. Και αν υπάρχει σοβαρή ποδοσφαιρική κοινή γνώμη στη χώρα μας, ξέρουμε σε ποιον θα βγάλει το καπέλο και ποιον θα χλευάσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα που το κάνει πλέον και από ανάγκη το να επενδύει στις ακαδημίες του έχει βγει 100% του μπαοκ και οικονομικά και αγωνιστικά όπως συνήθως γίνεται κιόλας.  

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Bluesman said:

Ο Μαρινάκης όταν ανέλαβε είχε απέναντι του τους αμέτοχους της ΑΕΚ που έφευγαν, τους πολυμετοχικούς του ΠΑΟ που επίσης έφευγαν, ο ΠΑΟΚ του Ζαγοράκη που το 2008-10 ήταν ανταγωνιστικός, είχε και αυτός δυσκολίες, επίσης είχε το know-how παρασκηνιακά, έτσι λοιπόν χωρίς να κάνει τότε ιδιαίτερο φόρτωμα όπως παρουσιάζεται, έγινε πιο μετά, κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση και άρα 25 εκατομμύρια από το Τσάμπιονς Λιγκ.

 

 

εγραψες πχ αυτο

 

και σου λεω

τα 50 το 2010 ειναι αναμφισβητητα. δεν εχουν αμφισβητηθει ουτε απο τον Κοκκαλη με τον οποιο υπηρξε αντιπαραθεση με ανακοινωσεις κλπ και τοτε και αργοτερα. δεν σου λεω καν για επομενες ΑΜΚ, σου λεω πώς μπηκε.

εστω οτι απο αυτα τα 50 τα 40 ηταν για χρεη και τα 10 για μεταγραφες κλπ. ποιο ειναι το point σου? τα λεφτα για τα χρεη δεν μετρανε?  ηταν με χαρτονομισματα monopoly, ή "άπλας" ειναι καποιος μονο αν τα δινει για νεους παικτες και οχι για να πληρωθουν οι εως τοτε απληρωτες υποχρεωσεις (αναμεσα στις οποιες και για παικτες), ωστε να διατηρηθει το επιπεδο της ομαδας εκει που βρισκεται και να μην αναγκαστει στο τελος να παει να παιξει με τιποτα Τριγλιες (σου θυμιζει κατι)?

ο Μελισσανιδης στο ιδιο διαστημα που ο Μαρινακης εβαλε 50 με το καλημερα (και αρκετα ακομα αργοτερα) και ο Σαββιδης εβαλε γυρω στα 160,  ποσα εχει βαλει?  για να βαλει τοσα χρηματα στο ποδοσφαιρο ποσες ζωες θα χρειαζοταν πιστευεις?

γενικα δεν εχω καταλαβει, λες οτι ο Μελισσανιδης καλώς δεν εβαλε λεφτα γιατι ο Μαρινακης ειχε σχετικα ετοιμα(!) εσοδα και καθεσαι και αναλυεις ενα τετοιο πραγμα?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AG21 said:

Άσχετα που το κάνει πλέον και από ανάγκη το να επενδύει στις ακαδημίες του έχει βγει 100% του μπαοκ και οικονομικά και αγωνιστικά όπως συνήθως γίνεται κιόλας.  

 

True .

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, nikos said:

εγραψες πχ αυτο

 

και σου λεω

τα 50 το 2010 ειναι αναμφισβητητα. δεν εχουν αμφισβητηθει ουτε απο τον Κοκκαλη με τον οποιο υπηρξε αντιπαραθεση με ανακοινωσεις κλπ και τοτε και αργοτερα. δεν σου λεω καν για επομενες ΑΜΚ, σου λεω πώς μπηκε.

εστω οτι απο αυτα τα 50 τα 40 ηταν για χρεη και τα 10 για μεταγραφες κλπ. ποιο ειναι το point σου? τα λεφτα για τα χρεη δεν μετρανε?  ηταν με χαρτονομισματα monopoly, ή "άπλας" ειναι καποιος μονο αν τα δινει για νεους παικτες και οχι για να πληρωθουν οι εως τοτε απληρωτες υποχρεωσεις (αναμεσα στις οποιες και για παικτες), ωστε να διατηρηθει το επιπεδο της ομαδας εκει που βρισκεται και να μην αναγκαστει στο τελος να παει να παιξει με τιποτα Τριγλιες (σου θυμιζει κατι)?

ο Μελισσανιδης στο ιδιο διαστημα που ο Μαρινακης εβαλε 50 με το καλημερα (και αρκετα ακομα αργοτερα) και ο Σαββιδης εβαλε γυρω στα 160,  ποσα εχει βαλει?  για να βαλει τοσα χρηματα στο ποδοσφαιρο ποσες ζωες θα χρειαζοταν πιστευεις?

γενικα δεν εχω καταλαβει, λες οτι ο Μελισσανιδης καλώς δεν εβαλε λεφτα γιατι ο Μαρινακης ειχε σχετικα ετοιμα(!) εσοδα και καθεσαι και αναλυεις ενα τετοιο πραγμα?

 

Νίκο θα έβαζες εσύ 50 και 100 αν ήξερες ότι το παρασκήνιο το έχεις έτοιμο,έχεις τη διάθεση να δημιουργήσεις και δικό σου και ξέρεις ότι θα έχεις και αβάντα κυβερνήσεις?

Πέρα από τα λεφτά να δούμε λίγο τι διάθεση είχε ο ένας να παίξει βρώμικα και τι διάθεση είχε ο άλλος.Οταν λοιπόν ξεκινάς και λες θα κάνω τα πάντα για να τα κάνω δικα μου και εννοώ με αθέμιτους τρόπους,είναι σαν να ξέρεις από την αρχή ότι δε τζογαρω τα λεφτά μου.Μη ξεχνάς είναι επιχειρηματίες πάντα κοιτάνε τι ανταγωνισμό έχουν και θα έχουν.Ε δε μπορώ να κατηγορήσω κανέναν  επειδή δεν έχει τη διάθεση να παίξει γαυρικα.Αλλιως ζηλεύω ξεκάθαρα έναν Μαρινάκη.

Ο χοντρός λοιπόν είδε ένα τραπέζι που οι υπόλοιποι παίχτες για τα επόμενα χρόνια δεν ήταν είτε πρόθυμοι να παίξουν έτσι ή δε μπορούσαν οπότε έβαλε.Και καθαρά επιχειρηματικά κέρδισε.

Ο Ρώσος είδε ότι και να χάσω από εκεί θα κερδίσω αλλού και ίσως δε περίμενε τέτοια χασουρα .

Ο Μελισσανίδης από τη καυλαντα του παίζει με το παρασκήνιο όσο μπορεί.Σα χόμπι.Εχει βάλει όρια όμως.Ξερει ότι δε μπορεί να πάει κόντρα ,ότι ξεφύγει απλά να το αρπάξει πχ 2018 πχ φέτος.Παντως μια φορά το όνειρο να γίνει Σαββίδης 2 το είχε δει και από τη δικιά του τη γωνία καλά έκανε και το πήγε έτσι όπως το πήγε.

Το τι βάζει ο κάθε ένας στο ποδόσφαιρο όπως είναι τώρα δε δείχνει καμία δυναμική.

Όπως και να χει αν είχε μια Χ ενέργεια να δώσει και κάποια ψ λεφτά ευτυχώς τα έδωσε εκεί που έπρεπε δηλαδή στο γήπεδο.

Γιατί τουλάχιστον αν αύριο μεθαύριο έρθει ο επόμενος Αδαμίδοθανοπουλοκιντοκουλης ή ένας αντίστοιχος "τζάμπα μάγκας" Μελισσανίδης σε αυτό το γήπεδο δε θα κάνει και ότι θέλει..Με το τρόπο του ελευθερώνει την ΑΕΚ και αυτή την ελευθερία δε θα την έδινε ούτε αν έβαζε 100 και έπαιρνε 4 πρωταθλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Μειωμένος χρόνος για Κάργα, Ζάστρε και Σοάρες

Στις δυο συμμετοχές του στους αγώνες με τη Λέφσκι έμεινε και ο Ράφα Σοάρες που στην πραγματικότητα έπαιξε 3 ημίχρονα λόγω της θλάσης που υπέστη. Ο Πορτογάλος ακραίος αμυντικός έμεινε εκτός προπονήσεων ωστόσο από την επιστροφή του και μετά δεν έχει πείσει τον Ραζβάν Λουτσέσκου να τον συμπεριλάβει στα πλάνα του και είναι εκτός αποστολής και στα 5 παιχνίδια πρωταθλήματος που έχει δώσει μέχρι τώρα ο ΠΑΟΚ. Ιεραρχικά ο 27χρονος που αποκτήθηκε ως ελεύθερος βρίσκεται πίσω και από τον Βιεϊρίνια και από τον Μάριο Τσαούση για το αριστερό άκρο της άμυνας του Δικεφάλου.

Παρόμοια είναι και η εξέλιξη του Ζόαν Σάστρε που αποκτήθηκε από τον ΠΑΟΚ ως δανεικός τον περασμένο Γενάρη και η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησε καλά τις υποχρεώσεις του στον Δικέφαλο. Ωστόσο και στο τέλος της περασμένης σεζόν φάνηκε να οπισθοχωρεί στις επιλογές του Λουτσέσκου και το ξεκίνημα του στην φετινής σεζόν δεν ήταν όπως θα την περίμενε και ο ίδιος.

Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Λευτέρη Λύρατζη για να κάνει συμμετοχές. Έτσι αγωνίστηκε βασικός στην Σόφια και μπήκε ως αλλαγή για μερικά λεπτά στα δυο πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος με Παναιτωλικό και Ατρόμητο. Ωστόσο όταν ο Λύρατζης ήταν διαθέσιμος, όπως στους τρεις τελευταίους αγώνες με Άρη, Λαμία και ΟΦΗ ο Σάστρε, του οποίου τα δικαιώματα αποκτήθηκαν από την Μαγιόρκα, έμεινε εκτός και της αποστολής.

Η περίπτωση ωστόσο του Νίκολας Κουαλιάτα είναι αυτή που έχει ανοίξει τις περισσότερες συζητήσεις, μάλλον επειδή ο ΠΑΟΚ πλήρωσε 1,8 εκατομμύρια ευρώ για να τον αποκτήσει. Συζητήσεις που έγιναν ακόμη περισσότερες όσο ο Ραζβάν Λουτσέσκου ζητούσε ενίσχυση στην μεσοεπιθετική του γραμμή και ο Ουρουγουανός βρισκόταν εκτός των επιλογών του.

Ο Κουαλιάτα έχει δυο παρουσίες σε αποστολή των αγώνων πρωταθλήματος αλλά ακόμη δεν έχει κάνει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Δικαιολόγησε τον Κουαλιάτα ο Λουτσέσκου

Η αλήθεια είναι ότι ο Ρουμάνος τεχνικός ανέλυσε τι ισχύει στην περίπτωση του Κουαλιάτα. Και δικαιολόγησε και τον παίκτη τονίζοντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει στην προσαρμογή του αλλά και το γεγονός ότι νόσησε και ταλαιπωρήθηκε για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

"Θα πρέπει να σκεφτούμε πολλά πράγματα για τον Κουαλιάτα. Είναι ένα παιδί 22 χρονών, πρώτη φορά βρίσκεται εκτός της χώρας του, σε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο και σε ένα τελείως διαφορετικό ποδόσφαιρο, σε σχέση με αυτό της νότιας Αμερικής, όσον αφορά την προετοιμασία, τις συνθήκες και γενικότερα την προσαρμογή του. Πέρασε μία πολύ καλή περίοδο στην αρχή, αλλά είναι φυσιολογικό μέσα σε αυτήν τη διαδικασία να έχει μία πτώση.

Ήταν και άρρωστος για ένα χρονικό διάστημα. Τελευταία, βλέπω ότι επανέρχεται. Ενδεχομένως να έχει τα χαρακτηριστικά για το "10", αλλά είναι ένας παίκτης που η πρώτη του θέση είναι στα άκρα. Πρέπει να έχουμε υπομονή με τα παιδιά αυτά" είχε πει ο προπονητής του ΠΑΟΚ μετά τον αγώνα με τον Παναιτωλικό.

Ο νεαρός Ουρουγουανός συμμετέχει στα φιλικά παιχνίδια που δίνει για την προετοιμασία του ο ΠΑΟΚ Β΄ μαζί με τον Αντρέ Ρικάρντο, τον νεαρό Πορτογάλο που αποκτήθηκε και αυτός το καλοκαίρι αλλά ήταν εξαρχής αμφίβολο ότι θα ήταν έτοιμος να αγωνιστεί στην πρώτη ομάδα του Δικεφάλου.

Το γεγονός πάντως ότι 5 από τις συνολικά 10 μεταγραφικές επιλογές που έγιναν το καλοκαίρι δεν έχουν μέχρι τώρα αποδώσει τα αναμενόμενα, είναι λογικό να προβληματίζει. Το θέμα είναι αν θα καταφέρει ο Ραζβάν Λουτσέσκου να εντάξει τους συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές στη φιλοσοφία του και να τους αξιοποιήσει στο υπόλοιπο της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

 

https://www.sport24.gr/football/paok-apoktimata-se-anamoni-ston-dikefalo.9766144.html

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sapitis said:

Νίκο …….

Ο καθενας με την οπτική του, no problem.

Παντως υπήρχαν άλλες απαιτήσεις όταν ανελαβε και είχε μεγάλη συμμετοχη κι αυτος ώστε να δημιουργηθούν αυτές οι απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Ο καθενας με την οπτική του, no problem.

Παντως υπήρχαν άλλες απαιτήσεις όταν ανελαβε και είχε μεγάλη συμμετοχη κι αυτος ώστε να δημιουργηθούν αυτές οι απαιτήσεις.

Σίγουρα ναι..Άλλο λάθος αυτό και άλλο ότι ο ένας είναι Χουβαρδάς και ο άλλος τσιπης..

Αν και οι απαιτήσεις δημιουργήθηκαν περισσότερο από το κόσμο.Τις ίδιες απαιτήσεις θα είχαμε από τον οποιοδήποτε φραγκατο και ας μη το ξέραμε δεν φταίει καν ο μύθος που είχε..

Ίσως και με τη πτώση να ήταν αυτός ο μεγάλος στόχος απαλλαγή από τη πίεση για εκκαθάριση και γαζωμα με τη μία + γήπεδο..Πολλά καρπούζια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sapitis said:

Νίκο θα έβαζες εσύ 50 και 100 αν ήξερες ότι το παρασκήνιο το έχεις έτοιμο,έχεις τη διάθεση να δημιουργήσεις και δικό σου και ξέρεις ότι θα έχεις και αβάντα κυβερνήσεις?

Πέρα από τα λεφτά να δούμε λίγο τι διάθεση είχε ο ένας να παίξει βρώμικα και τι διάθεση είχε ο άλλος.Οταν λοιπόν ξεκινάς και λες θα κάνω τα πάντα για να τα κάνω δικα μου και εννοώ με αθέμιτους τρόπους,είναι σαν να ξέρεις από την αρχή ότι δε τζογαρω τα λεφτά μου.Μη ξεχνάς είναι επιχειρηματίες πάντα κοιτάνε τι ανταγωνισμό έχουν και θα έχουν.Ε δε μπορώ να κατηγορήσω κανέναν  επειδή δεν έχει τη διάθεση να παίξει γαυρικα.Αλλιως ζηλεύω ξεκάθαρα έναν Μαρινάκη.

 

Δηλαδή όντως πιστεύεις ότι ο Μελισσανίδης δεν έχει τη διάθεση να παίξει «γαύρικα»;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AlexKR21 said:

Δηλαδή όντως πιστεύεις ότι ο Μελισσανίδης δεν έχει τη διάθεση να παίξει «γαύρικα»;

Είπα διάθεση και αν μπορεί..

(Ο χοντρός λοιπόν είδε ένα τραπέζι που οι υπόλοιποι παίχτες για τα επόμενα χρόνια δεν ήταν είτε πρόθυμοι να παίξουν έτσι ή δε μπορούσαν οπότε έβαλε)

Ναι μπορεί στα 60+-70 πλεον να μην ειχε-έχει διάθεση ,εξού και μας γλενταει ένας ΓΠ και όλο το σύμπαν τόσα χρόνια.Ουτε καν τους αρδ μας δεν μπορεί να μαζέψει.

 

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλακης

 

Το 2019 μιλώντας στο επίσημο κανάλι του ΠΑΟΚ είχε ερωτηθεί ευθέως: «Θα αγωνιζόσουν με την φανέλα του Ολυμπιακού;»

Πως είχε απαντήσει; «Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποια ομάδα, δεν νομίζω ότι μπορώ να αγωνιστώ σε άλλο ελληνικό σύλλογο. Πολύ απλά διότι με τον ΠΑΟΚ έχουμε γράψει ιστορία μαζί και οι επόμενες γενιές θα μας έχουν στο μυαλό τους γι' αυτά που έχουμε πετύχει. Επομένως δεν είναι σκοπός μου να πάω σε άλλη ελληνική ομάδα αλλά και δεν το θεωρώ σωστό απέναντι στην ιστορία, στον κόσμο και στη φανέλα του ΠΑΟΚ. Αν πήγαινα σε άλλη ελληνική ομάδα θα γυρνούσα την πλάτη μου στον ΠΑΟΚ και αυτό δεν θα με τιμούσε. Για αυτό και δεν θα πάω...»

Link to comment
Share on other sites

Τι στιγμή που το λένε, το πιστευουν.

Έχει να κάνει και με το νεαρο της ηλίκίας και τις λιγες εμπειρίες.
Οι πιο εξυπνοι βλεπουν τι έχει συμβεί με άλλους που έχουν κάνει αντίστοιχες δηλώσεςι και δε μιλάνε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι που θυμάμαι να το τίμησαν δεν ειναι Έλληνες . Ο σκόκο που είχε καλές προτάσεις απο γαύρο αλλα ποτέ δεν πήγε όπως και ο μανόλο που και αυτός είχε τις προτάσεις του απο βάζελο και ρούλη και προτίμησε να μένει άνεργος . 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, flavius said:

Τι στιγμή που το λένε, το πιστευουν.

Έχει να κάνει και με το νεαρο της ηλίκίας και τις λιγες εμπειρίες.
Οι πιο εξυπνοι βλεπουν τι έχει συμβεί με άλλους που έχουν κάνει αντίστοιχες δηλώσεςι και δε μιλάνε.

Καλα την συγκεκριμενη δήλωση ο ζουμπερμαν την εκανε οταν ηταν 30 χρονων.

Το ειχε φαει το ψωμάκι του.

Link to comment
Share on other sites

Στην χαρα μας μεσα εγινε και αυτο!!! Ξεκαθαρα πολεμο με κυβερνηση ο Ιβαν 

Σύνδεσμοι ΠΑΟΚ κατά κυβέρνησης Μητσοτάκη: «Επίσημα σας χαρακτηρίζουμε εχθρούς μας»

Σκληρή ανακοίνωση κατά της κυβέρνησης Μητσοτάκη εξέδωσαν οι Σύνδεσμοι Φίλων ΠΑΟΚ, την οποία και χαρακτηρίζουν ως «εχθρό» της.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Δεν είναι λίγες οι φορές, που στο πέρασμα των χρόνων έχει ακουστεί ο ισχυρισμός πως το ποδόσφαιρο αποτελεί την εικόνα της κοινωνίας. Ως οπαδοί δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε με αυτό τον ισχυρισμό. Ωστόσο, στην ποδοσφαιρική κοινωνία υπήρχε μια διαφορά σε σχέση με τις υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες. Είχαμε την δυνατότητα να εκφραζόμαστε στα γήπεδα. Και το πράτταμε αυτό τόσο με τη φωνή μας, όσο και με τις δημόσιες τοποθετήσεις μας.

Το πρώτο το διαγράψατε εντελώς. Η φίμωση μας, αλλά και η φίμωση όσων κοινωνικών ομάδων αντιδρούν, αποτελεί σχέδιο διακυβέρνησης της εταιρείας – κομπανίας που ελέγχει αυτή τη χώρα. Και η αλήθεια είναι πως μέχρι σήμερα το κάνατε τόσο καλά, που το στίγμα σας θα μείνει ανεξίτηλο στα χρόνια που έπονται. Εδώ και 4 περίπου χρόνια αντιμετωπίζουμε ως πολίτες, την μαζική παραπληροφόρηση από τα τσιράκια σας (ΑΡΔ) που ακολουθούν πιστά και κατά γράμμα το οργανωμένο σχέδιο θαψίματος γεγονότων και πράξεων που έχετε εκπονήσει, οδηγώντας ουσιαστικά την κοινωνία στον εξευτελισμό και την εξαθλίωση, αναγκάζοντας τους πολίτες αυτής της χώρας, να εκλιπαρούν για κουπόνια επιβίωσης. Και με το ύφος δικτάτορα που σας διακρίνει απαιτείτε και ευχαριστώ.

Εδώ και 4 χρόνια βιώσαμε ως πολίτες αυτής της χώρας, φωτιές και φυσικές καταστροφές, κοριούς, παρακολουθήσεις, και φυσικά ξύλο από τα γιουσουφάκια που σας υπηρετούν πιστά, λειτουργώντας και προασπίζοντας πάντα το όνομα του αφεντικού τους, Εδώ και 4 περίπου χρόνια βιώνουμε καταστολή παντού, σκάνδαλα και αθωωτικές δικαστικές αποφάσεις, αναθέσεις του δημοσίου σε κουμπάρους, συγγενείς και φίλους, απειλές και καθημερινά σενάρια πολέμου, τρομοκρατώντας τους δόλιους πολίτες για τους χειμώνες πολέμου που έρχονται και τις κατοχικές συνθήκες που αναμένεται να ζήσουμε. Βιώσαμε αποκλεισμούς σε σπίτια και σε δημόσιους δρόμους. Και όλα αυτά με τις ευλογίες της πολιτικής σας προστασίας με ένα sms. Για το καλό μας. Ξέρουμε πως πολλοί που θα διαβάσουν ή θα ακούσουν την σημερινή μας τοποθέτηση, θα χλευάσουν καθοδηγούμενοι από τους υπηρέτες σας.

Άλλοι δεν θα δώσουν καν σημασία. Λογικό. Για την καθοδηγούμενη από τα Μέσα Μαζικής Αποβλάκωσης κοινωνία άλλωστε, είμαστε οπαδοί του Π.Α.Ο.Κ. και η άποψη μας δεν πρέπει να εκφράζεται ή να ακούγεται. Σε περίπτωση βέβαια που είμασταν ΒΙΑΣΤΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ θα είχαμε σίγουρα χώρο και χρόνο σε αυτό που λέμε κοινωνία του ψέματος. Γνωρίζετε καλά άλλωστε πως η δυναμική μας είναι τόσο μεγάλη που πρέπει με οποιονδήποτε τρόπο και κόστος να καταπολεμηθεί. Για το λόγο αυτό, οποιοσδήποτε ονοματίζεται ως οπαδός παύει αυτόματα να έχει το τεκμήριο της αθωότητας και άμεσα φυλακίζεται. Για τους καταδικασμένους για ΒΙΑΣΜΟ ΑΝΗΛΙΚΩΝ και φίλους του κόμματος βέβαια, υπερισχύει το πολιτισμικό τους παρελθόν και αντιμετωπίζονται από άλλη κατηγορία δικαιοσύνης.

Όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο, το κλείσιμο των Συνδέσμων δεν άλλαξε τίποτα απολύτως τόσο στην κοινωνία, όσο και στο θέμα της βίας. Έχει εικόνα άραγε ο Υπουργός προστασίας του πολίτη (Ευάγγελου Μαρινάκη) για το πόσα περιστατικά βίας έχουν μεταφερθεί σε συναυλίες, πάρκα, σχολεία, παραλίες;

Στο παρελθόν, έχουμε τοποθετηθεί επίσημα ως οπαδοί του μεγάλου Π.Α.Ο.Κ. και έχουμε προειδοποιήσει για τις κοινωνικές συνέπειες των αποφάσεων της μαριονέτας που παριστάνει τον Υφυπουργό αθλητισμού, όταν αποφάσιζε σαν άλλος Σουλτάνος την επιβολή κυρώσεων, το κλείσιμο και τον έλεγχο των Συνδέσμων, και την προκαταβολική καταδίκη και εξαθλίωση όλων όσων τοποθετούσε το κράτος και η αστυνομία κάτω από τον μανδύα του οπαδού.

Μας ζητήσατε με τον Αθλητικό Τρομονόμο σας, να γίνουμε δούλοι και στρατοί των εταιρειών που διοικούν τις ομάδες που υποστηρίζουμε, με αντάλλαγμα φαινομενικά, θυσιάζοντας ουσιαστικά, το πιο απλό και αγνό πράγμα στην ζωή ενός οπαδού. Να ακολουθά την ομάδα του παντού και πιστά. Το τυράκι σας δεν πρόκειται να το φάμε.

Όλα όμως θα αλλάξουν. Όπως και εσείς. Σας το υποσχόμαστε.

Όποιος δεν έχει μάθει από την ιστορία του είναι αναγκασμένος να την ξαναζήσει.

Επίσημα σας χαρακτηρίζουμε εχθρούς των οπαδών και το κυριότερο εχθρούς του Μεγάλου Π.Α.Ο.Κ. μας.

Το τελευταίο θα το νοιώσετε όταν σας αφήσουν τα αφεντικά σας να πραγματοποιήσετε τις εκλογές.

Όποιος εξακολουθεί και στηρίζει την συγκυβέρνηση Μαρινάκη – Ντόρας – Μητσοτάκη – Αλαφούζου χαρακτηρίζεται ως εχθρός του Π.Α.Ο.Κ. και δεν έχει θέση ανάμεσα μας.

Καλό Κατοχικό Χειμώνα ….

Μετά Τιμής,

Link to comment
Share on other sites

  • AG21 locked this topic
  • AG21 unlocked this topic
  • stavros 9-11 locked and unlocked this topic
  • stavros 9-11 locked and unlocked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×