Jump to content

Recommended Posts

1 minute ago, MikrosKaiAtropos said:

Δεν σου λεω οτι θα ανοιξει αλλο καναλι ντε και καλα.Αλλος/αλλοι κρατικοι οργανισμοι θα ανοιξουν.Σιγα μη μας τα χαρισουν τα λεφτα της ΕΡΤ,λιγο σοβαροι να ειμαστε.

Αν ειναι καποιος οργανισμος που καλυπτει κοινωνικες αναγκες, καλως να ανοιξει.

Το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι οτι εχουμε 50% φορολογια,

αλλα οτι δεν εχουμε ουσιαστικα καμια, ή εστω καμια ποιοτικη, παροχη,

ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nedved21 said:

Αν ειναι καποιος οργανισμος που καλυπτει κοινωνικες αναγκες, καλως να ανοιξει.

Το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι οτι εχουμε 50% φορολογια,

αλλα οτι δεν εχουμε ουσιαστικα καμια, ή εστω καμια ποιοτικη, παροχη,

ειναι το προβλημα.

Συμφωνω αλλα επειδη δεν προκειται να γινει κατι τετοιο,κατσε και απολαυσε το ερτσπορτς οπως κανω και εγω συχνα πυκνα γιατι η εναλλακτικη ειναι γραφεια με σφραγιδοβαλτες και νεροκουβαλητες της βουλης.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
11 minutes ago, nedved21 said:

Ρε συ να μην ανοιξει κανενα αλλο, τι να κανουμε;

Γιατι να πληρωνουμε κερατιατικα ενα προπαγανδιστικο εργαλειο πολιτικων,

χωρις καμια ανταποδοση πολιτικα ή πολιτιστικα;

Κατσε ρε συ δωρεαν μπαλα δεν βλεπεις? Την ΑΕΚ με ΠΟΑΚ και βαζελο εκει δεν θα την δεις? Ολυμπιακους αγωνες που θα δεις? Μουντιαλ? Κερατιατικα πληρωνουμε στην νοβα και την κοσμοτε με το ζορι για να δουμε την ομαδα μας και παλι ουτε για ολα τα ματς της....κανονικα ΟΛΑ τα αθλητικα επρεπε να εχει η ερτ. Με 4 ευρω καθε 3 μηνες στον λογαριασμο της δεη....

Σου εβγαλα οπως βλεπεις το ιγκνορ και προσπαθω να ξαναρχισουμε πολιτισμενα να μιλαμε....

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Αλλαζω λιγο θεμα

Εδώ και καιρό κυκλοφορεί έντονα η φήμη πως στα σχέδια της ιδιοκτησίας της εφημερίδας ΕΘΝΟΣ είναι να αναστείλει την κυκλοφορία του καθημερινού της φύλλου.

Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν πρόκειται για «φήμες» αφού σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες μου έχει δοθεί εντολή από την ιδιοκτησία να φτιαχτεί λίστα με τουλάχιστον 50 εργαζόμενους που θα απολυθούν αμέσως μετά την αναστολή κυκλοφορίας του καθημερινού φύλλου.

Η εφημερίδα ΕΘΝΟΣ που ανήκει στον επιχειρηματία Ιβάν Σαββίδη θα συνεχίσει να κυκλοφορεί στην κυριακάτικη έκδοση αλλά με το μισό από το υπάρχον προσωπικό και όπως φαίνεται, δυστυχώς, αυτό σύμφωνα με τις ίδιες έγκυρες πληροφορίες μου θα γίνει μέσα στο μήνα…! Βέβαια αναμένεται πως η απόφαση της ιδιοκτησίας θα βρει απέναντί της τις ενώσεις των εργαζομένων αλλά όπως μαθαίνω η «λίστα» έχει ήδη φτιαχτεί…!

 

ΛΟΥΚΕΤΟ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MikrosKaiAtropos said:

Συμφωνω αλλα επειδη δεν προκειται να γινει κατι τετοιο,κατσε και απολαυσε το ερτσπορτς οπως και κανω και εγω συχνα πυκνα γιατι η εναλλακτικη ειναι γραφεια με σφραγιδοβαλτες και νεροκουβαλητες της βουλης.

ετσι κι αλλιως στην τιβι μου δεν εχω καν αποκωδικοποιητη, μονο Netflix&PC.

Αγωνες βλεπω εξω ή stream.

Ειναι σκετα κοπρανα η γρεκικη TV.

2 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Κατσε ρε συ δωρεαν μπαλα δεν βλεπεις? Την ΑΕΚ με ΠΟΑΚ και βαζελο εκει δεν θα την δεις? Ολυμπιακους αγωνες που θα δεις? Μουντιαλ? Κερατιατικα πληρωνουμε στην νοβα και την κοσμοτε με το ζορι για να δουμε την ομαδα μας και παλι ουτε για ολα τα ματς της....

Σου εβγαλα οπως βλεπεις το ιγκνορ και προσπαθω να ξαναρχισουμε πολιτισμενα να μιλαμε....

Προσωπικα, σπανια βλεπω ποδοσφαιρο στο σπιτι, και αν δω θα δω απο stream.

Καταλαβαινω βεβαια οτι πολλοι το εχουν συνηθεια.

Αλλα μπροστα στο να αφαιρεθει ενα πολυ ισχυρο προπαγανδιστικο εργαλειο απο την κυβερνηση,

θυσιαζω την ανεση οσων βλεπουν Μουντιαλ και Ολυμπιακους Αγωνες χωρις Νοβα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πληρωσε τους εργαζομενους σου ρε ΑΠΛΑ λαμογιο εκμεταλευτη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nedved21 said:

ετσι κι αλλιως στην τιβι μου δεν εχω καν αποκωδικοποιητη, μονο Netflix&PC.

Αγωνες βλεπω εξω ή stream.

Ειναι σκετα κοπρανα η γρεκικη TV.

 

Στρημαρει στο γιουτουμπ η ΕΡΤ εχει εξελιχθει,γι αυτο σου λεω αστο καλα ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, nedved21 said:

Πληρωσε τους εργαζομενους σου ρε ΑΠΛΑ λαμογιο εκμεταλευτη.

Κρατησε την Κυριακατικη εκδοση που βαζουν μεσα προιοντα για να βαλει να ξεπουλησει τις παντοφλες που του εχουν ξεμεινει απο τοτε που πουλαγε στα πανηγυρια των Ρωσοποντιων.

Βαλτε παντοφλες μεσα στον κοπροφυλλαδα σου μωρη Τσετσενα

Link to comment
Share on other sites

Κωλογυγτε Ιγνατιεβιτς αμα δεν μπεις ομιλους δεν πιστευω να αρχισεις τις απολυσεις και στις καμαριέρες στο Μ.Παλας.. ε; ηθελες εφημερίδες και καναλι και λεφτα από τους φορους μας ρε μουνοπανο… μακαρι αφανισμο οσο το δυνατον γρηγοροτερα.. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, nedved21 said:

Αν ειναι καποιος οργανισμος που καλυπτει κοινωνικες αναγκες, καλως να ανοιξει.

Το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι οτι εχουμε 50% φορολογια,

αλλα οτι δεν εχουμε ουσιαστικα καμια, ή εστω καμια ποιοτικη, παροχη,

ειναι το προβλημα.

Γενικεύσεις χωρίς την παραμικρή βάση. Το δημόσιο σύστημα υγείας της Ελλάδας για παράδειγμα είναι ουσιαστικότατη παροχή. Κι όποιος έχει αρχίδια ας πάει σε ιδιώτες για κάτι πραγματικά σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μακάρι να κατανοούσατε τη σημασία που έχει η ΕΡΤ για την επαρχία και ιδίως για την ελληνική ύπαιθρο. Πραγματικά όποιος δεν έχει επαφή με τέτοιους τόπους δε μπορεί να ξέρει. Τίποτε δεν είναι τόσο απόλυτο όσο παρουσιάζεται γιατί κυρίως παρουσιάζεται έτσι από ανθρώπους που δε γνωρίζουν.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Και τέλος για να το κλείσω, είναι αδιανόητο το να μην έχει η Ελλάδα κρατικά μέσα ενημέρωσης. Η άποψη ότι δεν χρειάζονται, είναι εντελώς επιφανειακή και του ποδαριού. Το αν η ερτ δίνει σκανδαλωδώς χρήμα στο βούλγαρο ή αν αύριο με κούλη δώσει στο Βαγγέλη είναι άλλο ζήτημα. Και φυσικά είναι ζήτημα. Αλλά το να μην έχουμε κρατικούς σταθμούς είναι αστείο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, stavros 9-11 said:

Γενικεύσεις χωρίς την παραμικρή βάση. Το δημόσιο σύστημα υγείας της Ελλάδας για παράδειγμα είναι ουσιαστικότατη παροχή. Κι όποιος έχει αρχίδια ας πάει σε ιδιώτες για κάτι πραγματικά σοβαρό.

Και οποιος εχει ακομα μεγαλυτερα αρχιδια ας παει και ας τους πει οτι δεν δινει φακελακι για κατι πραγματικα σοβαρο

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

Γενικεύσεις χωρίς την παραμικρή βάση. Το δημόσιο σύστημα υγείας της Ελλάδας για παράδειγμα είναι ουσιαστικότατη παροχή. Κι όποιος έχει αρχίδια ας πάει σε ιδιώτες για κάτι πραγματικά σοβαρό.

Ειναι ποιοτικο το δημοσιο συστημα υγειας;

Και δεν μιλαω για του γιατρους ατομικα,

αλλα για την κατασταση και την οργανωση των νοσοκομειων.

Δηλαδη μου συγκρινεις Ελληνικο με Σουηδικο νοσοκομειο σε θεματα υποδομων και οργανωσης;

Και στην εποχη της κρισης, αλλα και πριν.

 

Φερνεις σαν παραδειγμα την υγεια που ειναι μη διαπραγματευσιμο κοινωνικο αγαθο.

Το Ελληνικο κρατος ειχε απο ιπποδρομους μεχρι βιομηχανια οπλων,

και κρατικοποιουσε καθε αποτυχημενη βιομηχανια.

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, stavros 9-11 said:

Γενικεύσεις χωρίς την παραμικρή βάση. Το δημόσιο σύστημα υγείας της Ελλάδας για παράδειγμα είναι ουσιαστικότατη παροχή. Κι όποιος έχει αρχίδια ας πάει σε ιδιώτες για κάτι πραγματικά σοβαρό.

Επειδή δούλευα σε ιδιωτικά νοσοκομεία στην Αθήνα, πίστεψε με Σταύρο για πολύ σοβαρά προβλήματα ο κόσμος πήγαινε στα μεγάλα ιδιωτικά κέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Το παλευει ο γαυρος του νοτου επικοινωνιακα,τους κοβω για ΕΡΤ και αυτους με τη νεα κυβερνηση με συμβολαιο μαμουθ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nedved21 said:

Ειναι ποιοτικο το δημοσιο συστημα υγειας;

Και δεν μιλαω για του γιατρους ατομικα,

αλλα για την κατασταση και την οργανωση των νοσοκομειων.

Δηλαδη μου συγκρινεις Ελληνικο με Σουηδικο νοσοκομειο σε θεματα υποδομων και οργανωσης;

Και στην εποχη της κρισης, αλλα και πριν.

 

Φερνεις σαν παραδειγμα την υγεια που ειναι μη διαπραγματευσιμο κοινωνικο αγαθο.

Το Ελληνικο κρατος ειχε απο ιπποδρομους μεχρι βιομηχανια οπλων,

και κρατικοποιουσε καθε αποτυχημενη βιομηχανια.

 

Δεν ξέρω τι ορίζεις ως ποιότητα σε αυτό το θέμα, αλλά στη δικιά μου περίπτωση πχ εκεί που το ιδιωτικό μου έκανε διαστημικούς λογαριασμούς και με είχε σε πολυτελείς χώρους με το προσωπικό να ανέχεται την κάθε παραξενιά (των άλλων, εγώ παραμένω σοβαρός άνθρωπος όταν πρέπει) και να έχει ένα χαμόγελο 24/7, όταν η φάση στράβωσε με πήρε τηλέφωνο μια (γλυκύτατη και ευγενάστατη δε λέω) γιατρός να μου πει ότι αν υπάρχει λύση, θα τη δώσει το δημόσιο νοσοκομείο. Εμείς δεν έχουμε τον εξοπλισμό. Το δημόσιο την έδωσε. Χωρίς να χαριεντίζεται μαζί μου το προσωπικό, χωρίς άνετες πολυθρόνες, χωρίς κλιματισμό μέχρι και στις τουαλέτες. Αλλά διάβολε την έδωσε. Και σε κάθε τέτοια παρόμοια περίπτωση (επειδή χρειάστηκαν μήνες, είδα πολλές- πάρα πολλές) το δημόσιο νοσοκομείο αναλάμβανε όλα μα όλα τα σοβαρά. Το ιδιωτικό εισέπραττε χιλιάδες ευρώ ανά ημέρα νοσηλείας για να έρθει να πει "σόρρυ δεν έχουμε τα μηχανήματα που έχει το δημόσιο".

 

Και πέρα από αυτά, επειδή κάθε μέρα συναλλάσσομαι και συνεργάζομαι τόσο με ιδιώτες, όσο και με δημόσιο, θα μου επιτρέψετε να έχω διαφορετική γνώμη. Εγώ δώ και μια 5ετία βλέπω το δημόσιο να πηγαίνει πραγματικά σφαίρα και στον ιδιωτικό τομέα να έχει απομείνει όλη η μούργα. Πάνε να κάνεις μια απλή δουλειά με ιδιωτική εταιρία κι αν τα καταφέρεις γράψε μου.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Και οποιος εχει ακομα μεγαλυτερα αρχιδια ας παει και ας τους πει οτι δεν δινει φακελακι για κατι πραγματικα σοβαρο

Βάση προσωπικής εμπειρίας και μόνο, αλλά τέλος πάντων αυτό έζησα κι αυτό λέω η απάντηση είναι ξεκάθαρη: Πούτσες. επιχείρησα κι εγώ και μόνο που δεν με συνέλαβαν. Αλλά τονίζω ότι μιλάω για τη δικιά μου περίπτωση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stavros 9-11 said:

Βάση προσωπικής εμπειρίας και μόνο, αλλά τέλος πάντων αυτό έζησα κι αυτό λέω η απάντηση είναι ξεκάθαρη: Πούτσες. επιχείρησα κι εγώ και μόνο που δεν με συνέλαβαν. Αλλά τονίζω ότι μιλάω για τη δικιά μου περίπτωση και μόνο.

Εγω απ οτι εχω διαπιστωσει οι γιατροι και το προσωπικο στα δημοσια νοσοκομεια ειναι στην πλειοψηφια τους ικανοτατοι και δινουν το μαξιμουμ παρα τις ελλειψεις.Απλα η υγεια δεν ειναι δωρεαν.Αν παθεις κατι ξαφνικα οκ πας στο δημοσιο και κανουν οτι καλυτερο μπορουν.Απαξ και επαθες κατι που δεν επειγει και πρεπει να προγραματισεις επισκεψεις επεμβασεις κλπ ε τη γαμησες αμα δεν εχεις κασερι

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ιστορία αληθινή από δημοσιογράφο που δούλευε πριν καμια 15 χρόνια στο εν λόγω μπορντελο

Καθημερινά πήγαιναν άτομα στον προσωπάρχη (προσωπο Π) και του ζητούσαν να 'βολέψει' δικούς τους. Μία μέρα ένας (Α προσωπο) τον πιάνει και του λέει για τον ανειδίκευτο γιο του:

Α: Σε παρακαλώ, στο λέω εδώ και δύο εβδομάδες, βάλε τον γιο μου να δουλέψει σαν κηπουρος

Π: Δεν γίνεται ρε συ. Εκεί είμαστε 15 επιπλέον

Α: Βάλε τον κυλικείο τότε.

Π: Εκεί κι αν δεν γίνεται. Έχουμε βάλει πολλούς

Α: Δεν μπορεί ρε συ, βόλεψε τον αποθηκάριο

Π: Χμμ, ούτε εκει μπορώ...Ειναι καμια 10αρια παραπάνω απ΄ ότι πρέπει

Α: Εεεεε (νευριασμένος) επιτέλους ρε συ, χωστον γαμώτο κάπου, βρες κάτι.......έστω ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ

Π: Θα το δω ρε συ, θα το δω....

Μετά από 10 μέρες ο κανακάρης του ανήκε στο δημοσιογραφικό τημ.......

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MikrosKaiAtropos said:

Εγω απ οτι εχω διαπιστωσει οι γιατροι και το προσωπικο στα δημοσια νοσοκομεια ειναι στην πλειοψηφια τους ικανοτατοι και δινουν το μαξιμουμ παρα τις ελλειψεις.Απλα η υγεια δεν ειναι δωρεαν.Αν παθεις κατι ξαφνικα οκ πας στο δημοσιο και κανουν οτι καλυτερο μπορουν.Απαξ και επαθες κατι που δεν επειγει και πρεπει να προγραματισεις επισκεψεις επεμβασεις κλπ ε τη γαμησες αμα δεν εχεις κασερι

Δε διαφωνώ καθόλου. Αναφέρθηκα σε πραγματικά επείγουσες περιπτώσεις. Τα αλλά ναι, κι εγώ θα απέφευγα να τα κάνω σε δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stavros 9-11 said:

Δεν ξέρω τι ορίζεις ως ποιότητα σε αυτό το θέμα, αλλά στη δικιά μου περίπτωση πχ εκεί που το ιδιωτικό μου έκανε διαστημικούς λογαριασμούς και με είχε σε πολυτελείς χώρους με το προσωπικό να ανέχεται την κάθε παραξενιά (των άλλων, εγώ παραμένω σοβαρός άνθρωπος όταν πρέπει) και να έχει ένα χαμόγελο 24/7, όταν η φάση στράβωσε με πήρε τηλέφωνο μια (γλυκύτατη και ευγενάστατη δε λέω) γιατρός να μου πει ότι αν υπάρχει λύση, θα τη δώσει το δημόσιο νοσοκομείο. Εμείς δεν έχουμε τον εξοπλισμό. Το δημόσιο την έδωσε. Χωρίς να χαριεντίζεται μαζί μου το προσωπικό, χωρίς άνετες πολυθρόνες, χωρίς κλιματισμό μέχρι και στις τουαλέτες. Αλλά διάβολε την έδωσε. Και σε κάθε τέτοια παρόμοια περίπτωση (επειδή χρειάστηκαν μήνες, είδα πολλές- πάρα πολλές) το δημόσιο νοσοκομείο αναλάμβανε όλα μα όλα τα σοβαρά. Το ιδιωτικό εισέπραττε χιλιάδες ευρώ ανά ημέρα νοσηλείας για να έρθει να πει "σόρρυ δεν έχουμε τα μηχανήματα που έχει το δημόσιο".

 

Και πέρα από αυτά, επειδή κάθε μέρα συναλλάσσομαι και συνεργάζομαι τόσο με ιδιώτες, όσο και με δημόσιο, θα μου επιτρέψετε να έχω διαφορετική γνώμη. Εγώ δώ και μια 5ετία βλέπω το δημόσιο να πηγαίνει πραγματικά σφαίρα και στον ιδιωτικό τομέα να έχει απομείνει όλη η μούργα. Πάνε να κάνεις μια απλή δουλειά με ιδιωτική εταιρία κι αν τα καταφέρεις γράψε μου.

Μα γιατι το πας στην υγεια;

Σου ξαναλεω η υγεια ειναι μη διαπραγματευσιμο κοινωνικο αγαθο.

Σου μιλαω για την συμμετοχη του κρατους στην ελευθερη αγορα,

σε τομεις οπως ο τζογος, η οπλοβιομηχανια, η μεταξουργεια, τα ναυπηγεια κλπ.

 

Δεν ειπα να κλεισει κανενα δημοσιο νοσοκομειο,

ειπα να κλεισει το αισχρο προπαγανδιστικο εργαλειο που λεγεται ΕΡΤ,

απο που και εως που εξισωνεις την ΕΡΤ με το ΕΣΥ;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγινε μία γενίκευση σχετικά με τις παροχές και τη φορολογία.

Από εκει και πέρα, εξήγησα παραπάνω γιατί η Ελλάδα πρέπει να έχει κρατικά ΜΜΕ και είναι κι άλλοι λόγοι που πρέπει να έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • amd featured and unfeatured this topic
  • amd locked this topic
  • amd unlocked this topic
  • amd locked and unlocked this topic
  • amd locked and unlocked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×