Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VI


Skepastos
 Share

Recommended Posts

Αν έχεις ΜΜΜ που να σε αφήνουν ακριβώς έξω από το γήπεδο, είσαι οκ. Προσωπικά αυτό θα προσπαθούσα αν ήμουν Μελ παρότι για Ελλάδα μιλάμε, κάτι τέτοιο παίζει να τελειώσει σαν έργο πιο αργά και από τις προβλέψεις του χαμπου για το γήπεδο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο αυτό να πούμε ότι έχει προβλεφθεί στάση ΜΕΤΡΟ στην πλατεία Πατριάρχου. Φεξε μου και γλίστρησα θα μου πείτε αλλά είναι κάτι. Ούτως ή αλλως το γήπεδο δεν γίνεται μονο για εμάς αλλά και για τις επόμενες γενιές. Οκ ας φάμε εμείς το σκατό, ούτως ή αλλως κοντά 20 χρόνια θα κάνουμε να το ξαναζήσουμε, αρκεί να παραδώσουμε κάτι σωστό στη νέα γενιά. Παρακαταθήκη είναι το γήπεδο εκεί, που οκ γνωστό το πρόβλημα με τη στάθμευση αλλά έχω ξαναπεί οτι η φυσιογνωμία της ΝΦ ενδείκνυται για να αναπτύξει τον Αγγλικό ποδοσφαιρικό τρόπο ζωής. Καφές απο το πρωι, μπύρα σε κιντρινομαυρο μπαρ, ενα πιτογυρο στο χέρι, μια βόλτα στο άλσος με τον πιτισρικά και ούτε θα καταλαβαινεις πως θα περνά η ώρα. Οποιος το δει σε φάση γήπεδο - εκδρομή δεν θα χάσει...Ετσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον...

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, The Magician said:

Ειναι πολυ δυσκολο για τον πελατη να πρεπει να αλλαζει 2 συγκοινωνιες για να παει να πληρωσει να δει ενα θεαμα. Το ζητημα το δικο μας δεν ειναι οι κλασσικοι 8 χιλιαδες που πανε στο ΟΑΚΑ, αλλα να χτισεις μια βαση 18 χιλιαδων σταθερων πελατων που θα σου αφηνουν και ενα 10ρικο στα παραπλευρα. Εγω γι αυτο ημουν ενταντιον του γηπεδου εκει, ειμαι της αποψης οτι πρεπει να παρεχεις στον πελατη την καλυτερη και πιο ανετη προσβαση στις υπηρεσιες που του προσφερεις, να μην σκεφτεται να παρει το αυτοκινητο με το πιτσιρικι του, να μην σκεφτεται οτι θελει 2 ωρες το ματς και αλλες 2 ωρες το πηγαιν-ελα. Η Φιλαδελφεια με το ποταμι και την προβληματικη προσβαση + το ανυπαρκτο παρκινγκ ειναι τεραστιο θεμα.

Πάντως δεν είναι και μοναδικό φαινόμενο. Ίσα ίσα και στο εξωτερικό είναι συχνό. Στην Νυρεμβέργη πχ περπατούσα χιλιόμετρα από το πάρκινγκ (εκεί που αφήσαμε το αμάξι, γιατί που να έχει τόσο μεγάλο πάρκινγκ) μέχρι το γήπεδο. Πολλά τα παραδείγματα. Αν τώρα ο Έλληνας θέλει να παρκάρει απ' έξω ή να τον πηγαίνει μία συγκοινωνία από την πόρτα του σπιτιού του μέχρι την θύρα του, σόρρυ αλλά δεν γίνεται. Σε όλο τον κόσμο γήπεδο+πήγαινε-έλα = ένα 6ωρο από τη ζωή σου, τι να κάνουμε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αν εχεις παρκαρει αναμεσα στον περισσο και την ριζουπολη βγαινεις κηφισιας  αποφευγοντας πατριαρχου κωνσταντινου και ελ αλαμειν.

Σε αυτη την περιοχη, που εχει και πολλα οικοπεδα, θα μπορουσαν να γινουν χωροι σταθμευσης.

Κοιτα, εχω βαλει δε θυμαμαι πότε τα σχεδια και για το Ιωνικο Παρκο και για το Παρκο Προμπονα και για τις αλλαγες στο κομματι Ριζουπολη - Σταθμος. Τα περισσοτερα οικοπεδα απ αυτα που λες εχουν ηδη απαλλοτριωθει και εχουν παει και στο κρατος και σε ιδιωτες (ακουγεται μαλιστα οτι πολλα τα πηρε ο δικος μας με το Σωκο) γιατι η περιοχη με το μετρό και την επεκταση θα αλλαξει εντελως. Γι αυτο λεω οτι ειναι μαλακια να μην πεζοδρομειται το τμημα της Ιωνιας και της Χρ.Σμυρνης, διοτι κοιταζω το μελλοντικο κομματι της περιοχης.

0.jpg

Ειχες τριπλη ταπεινωση ΑΛΛΑ με 6 εξοδους. Τωρα απλως διευκολυνεσαι με την ταπεινωση για το επανω κομματι. Δλδ ειναι μαλακες οι ανθρωποι.

1.jpg

Αυτο ειναι το Γενικο Πολεοδομικο της περιοχης Νικο. Μακαρι να προσομοιαζε με της Μοσχας. Προσπαθησαν να το μαζεψουν με τις μονοδρομησεις αλλα αν περπατησεις ή οδηγησεις στη Φιλαδελφεια θα δεις οτι ακομα και καθημερινη το προβλημα ειναι τεραστιο. Με το γηπεδο θα γινει ακομα μεγαλυτερο και σε μερα αγωνα θα γινει περιοχη απροσπελαστη. Μονο οταν γινει το μετρό θα διορθωθει η κατασταση και οταν παραδοθουν Ιωνικο και Προμπονα και λειτουργησουν τα παρκινγκ οπως γινεται στο κεντρο της Αθηνας. Ειναι και θεμα παιδειας του Ελληνα οδηγου που ακομα και στο ΟΑΚΑ μπαινει με το αυτοκινητο στον περιβαλλοντα χωρο των πεζων. Ειτε θα πας σε σκληρη αστυνομευση και προστιμα σωρηδον ειτε θα συνεχιστει η ασυδοσια. Επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και ο καθενας οριζει την ελευθερια του σε δημοσιο χωρο αδιαφορωντας για τους υπολοιπους, προσωπικα εκτιμω οτι θα εχουμε πολυ μεγαλο προβλημα με το γηπεδο τις μερες των αγωνων. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, firebird said:

Αν έχεις ΜΜΜ που να σε αφήνουν ακριβώς έξω από το γήπεδο, είσαι οκ. Προσωπικά αυτό θα προσπαθούσα αν ήμουν Μελ παρότι για Ελλάδα μιλάμε, κάτι τέτοιο παίζει να τελειώσει σαν έργο πιο αργά και από τις προβλέψεις του χαμπου για το γήπεδο.

Εχεις την επεκταση της Γραμμης 4 σε πρωτη φαση που ακουμπαει Περισσο και διασυνδεεται με τον ηλεκτρικο. 

am_stadia_grammis_4_jun18_en.gif?itok=va

Το κακο ειναι οτι μιλαμε για μινιμουμ 8 χρονια υποθεση αλλα για τεραστια ανασα. 35 σταθμοι (με κεντρικο ΝΦ στη Δεκελειας λογω του γηπεδου) 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως Με οχημα παιρνω την Λεωφορο Ηρακλείου και στριβω στο υψος του Περισσού στην Παπαναστασιου, αμεσως μετα απο τα γραφεία του ΚΚΕ. Παρκαρισμα λιγο πιο κατω απο το Ιρις.

Το σημαντικότερο για πολυ κοσμο στην τωρινη Νεα Φιλαδέλφεια οτι πριν η πιο μετα περπατώντας τρως, πινεις καφε, ποτο ενα ωραίο Σάββατο η Κυριακή. Η συμφορηση δεν αποφεύγεται οπως αλλωστε και πουθενα.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Skepastos said:

Στο πλαίσιο αυτό να πούμε ότι έχει προβλεφθεί στάση ΜΕΤΡΟ στην πλατεία Πατριάρχου. Φεξε μου και γλίστρησα θα μου πείτε αλλά είναι κάτι. Ούτως ή αλλως το γήπεδο δεν γίνεται μονο για εμάς αλλά και για τις επόμενες γενιές. Οκ ας φάμε εμείς το σκατό, ούτως ή αλλως κοντά 20 χρόνια θα κάνουμε να το ξαναζήσουμε, αρκεί να παραδώσουμε κάτι σωστό στη νέα γενιά. Παρακαταθήκη είναι το γήπεδο εκεί, που οκ γνωστό το πρόβλημα με τη στάθμευση αλλά έχω ξαναπεί οτι η φυσιογνωμία της ΝΦ ενδείκνυται για να αναπτύξει τον Αγγλικό ποδοσφαιρικό τρόπο ζωής. Καφές απο το πρωι, μπύρα σε κιντρινομαυρο μπαρ, ενα πιτογυρο στο χέρι, μια βόλτα στο άλσος με τον πιτισρικά και ούτε θα καταλαβαινεις πως θα περνά η ώρα. Οποιος το δει σε φάση γήπεδο - εκδρομή δεν θα χάσει...Ετσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον...

Ωραίο ακούγεται έτσι όπως το περιγράφεις και θα με έψηνε. Από την άλλη, διαβάζεις 1-2 σελίδες πριν ότι με την υπογειοποίηση που εγκρίθηκε τα πουλμαν των αντιπάλων θα έχουν "συναντήσεις" όταν έρχονται/φεύγουν και το ξανασκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, The Magician said:

Εχεις την επεκταση της Γραμμης 4 σε πρωτη φαση που ακουμπαει Περισσο και διασυνδεεται με τον ηλεκτρικο. 

am_stadia_grammis_4_jun18_en.gif?itok=va

Το κακο ειναι οτι μιλαμε για μινιμουμ 8 χρονια υποθεση αλλα για τεραστια ανασα. 35 σταθμοι (με κεντρικο ΝΦ στη Δεκελειας λογω του γηπεδου) 

Αν ήμασταν σε άλλη χώρα θα έλεγα ότι τα 8 χρόνια είναι πολλά αλλά παλεύονται. Στην Ελλάδα (και ακόμα περισσότερο, στην Ελλάδα της κρίσης) τα 8 χρόνια είναι υπεραισιόδοξο σενάριο. Μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, SpiRos said:

Σε όλο τον κόσμο γήπεδο+πήγαινε-έλα = ένα 6ωρο από τη ζωή σου, τι να κάνουμε. 

Εγω Σπυρο 6 ωρες δεν μπορω να διαθεσω. Και ειμαι και ανυπαντρος, χωρις πιτσιρικια. 48 ωρες ειναι το Σαββατοκυριακο μου οταν δεν δουλευω και Σαββατο. Με Σαββατο μεσα ειναι αδυνατο. Εξω οι 16 + 6 που λες για γηπεδο, ουσιαστικα μου αφηνεις 26 ωρες για να βγω, να παω μια εκδρομη και να γεμισω για Δευτερα. Την εχω πατησει πανω απο μια φορα με το ΟΑΚΑ, δεν μπορεσα να παω με τη Μιλαν πχ που εφυγα βραδυ απ το γραφειο να ανεβω ΟΑΚΑ και κολλησα στη Βασ. Κωνσταντινου μια ωρα. Δεν πηγα και εφτασα και σπιτι μιση ωρα αφου ειχε αρχισει το ματς. Σορρυ αν ακουγομαι γκρινιαρης, αλλα δεν μπορω να προσαρμοζω τη ζωη μου στο γηπεδο.

26 minutes ago, Skepastos said:

Στο πλαίσιο αυτό να πούμε ότι έχει προβλεφθεί στάση ΜΕΤΡΟ στην πλατεία Πατριάρχου. Φεξε μου και γλίστρησα θα μου πείτε αλλά είναι κάτι. Ούτως ή αλλως το γήπεδο δεν γίνεται μονο για εμάς αλλά και για τις επόμενες γενιές. Οκ ας φάμε εμείς το σκατό, ούτως ή αλλως κοντά 20 χρόνια θα κάνουμε να το ξαναζήσουμε, αρκεί να παραδώσουμε κάτι σωστό στη νέα γενιά. Παρακαταθήκη είναι το γήπεδο εκεί, που οκ γνωστό το πρόβλημα με τη στάθμευση αλλά έχω ξαναπεί οτι η φυσιογνωμία της ΝΦ ενδείκνυται για να αναπτύξει τον Αγγλικό ποδοσφαιρικό τρόπο ζωής. Καφές απο το πρωι, μπύρα σε κιντρινομαυρο μπαρ, ενα πιτογυρο στο χέρι, μια βόλτα στο άλσος με τον πιτισρικά και ούτε θα καταλαβαινεις πως θα περνά η ώρα. Οποιος το δει σε φάση γήπεδο - εκδρομή δεν θα χάσει...Ετσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον...

Ειναι μια ρεαλιστικη προσεγγιση. Το κυριο ζητουμενο ειναι ο χρονος που μπορει να διαθεσει ο καθενας. Αλλα συνεχιζω να διαφωνω με την παρακαταθηκη απο τη στιγμη που δεν εχεις ετοιμες δομες να υποστηριξεις το γηπεδο εκει. Πρωτα φτιαξε την περιοχη, στρωσε το μετρό, τα παρκινγκ και απαλλοτριωσε τους χωρους και μετα φτιαξτο. Εδω εχουμε το παραδοξο να κρυβονται ολοι πισω απο το γηπεδο της ΑΕΚ και του Μελισσανιδη για να γινουν πραγματα που επρεπε να εχουν γινει εδω και 20 χρονια. Αλλα εχουμε μπλεξει με χιλιαδες τραγικους τυπους που το παραμικρο το θεωρουν "βιασμο" του περιβαλλοντος και του Αλσους. Οταν εχεις κοσμο που εμποδιζει και αντιτιθεται στην εξελιξη, τοτε κακως τον αναβαθμιζεις και του πηγαινεις και μετρό και ανασες πρασινου στην περιοχη του. Οταν μαζευουν τα λεφτα μας -ως επισκεπτες- για τα αισχιστου ειδους ψητα που δινουν στα μαγαζια τους, ειμαστε καλοι. Οταν παει να σηκωσει γηπεδο η ομαδα που τη βρηκαν εκει περα ειναι "φαραωνικα σχεδια". Ισοπεδωση και αδιαφορια. Κανενα κρατος να μην επικαλειται κανενας πουστης που εμποδιζει την προοδο και την εξελιξη. Στο χωμα και με κρυο νερο στο παραπηγμα του. Ειμαι καθετος σε αυτο. Μονο οταν τ αρπαζει ειναι καλοβολος ο Ελληνας. Αν μοιραζε 100ρικα και σακουλες με κρεας ο προεδρος οπως εκανε ο Βαγγελης στις φτωχογειτονιες στον Πειραια παρεουλα με το Μωραλη, νερο θα πινανε στο ονομα του. Για τετοιο κοσμο μιλαμε.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, The Magician said:

Οταν εχεις κοσμο που εμποδιζει και αντιτιθεται στην εξελιξη, τοτε κακως τον αναβαθμιζεις και του πηγαινεις και μετρό και ανασες πρασινου στην περιοχη του. Οταν μαζευουν τα λεφτα μας -ως επισκεπτες- για τα αισχιστου ειδους ψητα που δινουν στα μαγαζια τους, ειμαστε καλοι. 

Καλα ρε συ, τοσο μαπα κρεας σερβιρουν στα Φιλαδελφεια πλεον? Δεν υπαρχει καποιο καλο μαγαζι για να απολαυσει καποιος ενα ποιοτικο φαγητο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πολυκαταλαβαίνω τα τεχνικά, μάλλον αντελήφθην ότι τα πούλμαντα θα "χώνουνται στη γη" κάπου εκεί στην Πατριάρχου.

Ρε αλανιάρη Μελισσανίδη, θα σου βγάλω το καπέλο άμα καταφέρεις εκεί που θα  χώνουνται τα πούλμαντα στη γης να έχει από πάνω αυτήν την επιγραφή :

aektorino.jpg

 

:D

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Αφου βρηκαμε να παρκαρουμε το βραδυ της φιεστας, δεν παιζει να εχουμε θεμα παρκαρισματος ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Όλο μανούρα για τη μανούρα είσαστε.

Εδώ βρίσκετε (με λίιιιγη δυσκολία, είναι αλήθεια) να παρκάρετε στις "Τελετές Απονομής ΠκΟ" που είναι world class event και θα ταλαιπωρηθείτε στο ΑΕΚ - Ξάνθη ?

Σοβαροί να είμαστε ...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, The Magician said:

Εγω Σπυρο 6 ωρες δεν μπορω να διαθεσω. Και ειμαι και ανυπαντρος, χωρις πιτσιρικια. 48 ωρες ειναι το Σαββατοκυριακο μου οταν δεν δουλευω και Σαββατο. Με Σαββατο μεσα ειναι αδυνατο. Εξω οι 16 + 6 που λες για γηπεδο, ουσιαστικα μου αφηνεις 26 ωρες για να βγω, να παω μια εκδρομη και να γεμισω για Δευτερα. Την εχω πατησει πανω απο μια φορα με το ΟΑΚΑ, δεν μπορεσα να παω με τη Μιλαν πχ που εφυγα βραδυ απ το γραφειο να ανεβω ΟΑΚΑ και κολλησα στη Βασ. Κωνσταντινου μια ωρα. Δεν πηγα και εφτασα και σπιτι μιση ωρα αφου ειχε αρχισει το ματς. Σορρυ αν ακουγομαι γκρινιαρης, αλλα δεν μπορω να προσαρμοζω τη ζωη μου στο γηπεδο.

Ειναι μια ρεαλιστικη προσεγγιση. Το κυριο ζητουμενο ειναι ο χρονος που μπορει να διαθεσει ο καθενας. Αλλα συνεχιζω να διαφωνω με την παρακαταθηκη απο τη στιγμη που δεν εχεις ετοιμες δομες να υποστηριξεις το γηπεδο εκει. Πρωτα φτιαξε την περιοχη, στρωσε το μετρό, τα παρκινγκ και απαλλοτριωσε τους χωρους και μετα φτιαξτο. Εδω εχουμε το παραδοξο να κρυβονται ολοι πισω απο το γηπεδο της ΑΕΚ και του Μελισσανιδη για να γινουν πραγματα που επρεπε να εχουν γινει εδω και 20 χρονια. Αλλα εχουμε μπλεξει με χιλιαδες τραγικους τυπους που το παραμικρο το θεωρουν "βιασμο" του περιβαλλοντος και του Αλσους. Οταν εχεις κοσμο που εμποδιζει και αντιτιθεται στην εξελιξη, τοτε κακως τον αναβαθμιζεις και του πηγαινεις και μετρό και ανασες πρασινου στην περιοχη του. Οταν μαζευουν τα λεφτα μας -ως επισκεπτες- για τα αισχιστου ειδους ψητα που δινουν στα μαγαζια τους, ειμαστε καλοι. Οταν παει να σηκωσει γηπεδο η ομαδα που τη βρηκαν εκει περα ειναι "φαραωνικα σχεδια". Ισοπεδωση και αδιαφορια. Κανενα κρατος να μην επικαλειται κανενας πουστης που εμποδιζει την προοδο και την εξελιξη. Στο χωμα και με κρυο νερο στο παραπηγμα του. Ειμαι καθετος σε αυτο. Μονο οταν τ αρπαζει ειναι καλοβολος ο Ελληνας. Αν μοιραζε 100ρικα και σακουλες με κρεας ο προεδρος οπως εκανε ο Βαγγελης στις φτωχογειτονιες στον Πειραια παρεουλα με το Μωραλη, νερο θα πινανε στο ονομα του. Για τετοιο κοσμο μιλαμε.

 

Κοίταξε να δεις, το κράτος αυτός είναι και δεν αλλάζει. Είτε απο την πλευρά του άρπα κόλλα είτε απο την πλευρά της μιζέριας του γείτονα γιατί και ο γείτονας κράτος είναι. Το γήπεδο έπρεπε να γίνει πάσει θυσία. Τελεία. Και έρπεπε να γίνει μόνο εκεί. Πάλι τελεία (για μένα). Η ΑΕΚ είχε ενα γήπεδο εκεί και καλώς η κακώς έπρεπε να μας γράψει όλους στα παπακια της. Εμάς τους φιλάθλους, το κράτος και τους κακούς γείτονες. 20 χρόνια μας το στέρησαν και το στερήσαμε και εμείς απο την ομάδα με αστείες επιλογές 2005. Τώρα θα πρέπει να προσαρμοστούμε όλοι εμείς πάνω στο γήπεδο, ή τουλάχιστον όποιος θέλει. Το κράτος να κόψει το σβέρκο του να φτιαξει την πόλη γιατί μας χρωστάει πάρα πλλά όυτως ή αλλως, οι κακοί γείτονες να πανε να αυτωθούν και απο εμάς οποιος μπορεί και όποιος θέλει. Σε καταλαβαινω πως το λες με τη δουλειά, το αντιλαμβάνομαι αλήθεια αλλά αν μπορώ εγώ να έχω ανέβει σε 10 αγώνες φέτος που για μένα έχουν κόστος 10 x 100 = 1000€ χωρίς το διαρκείας και πρέπει να φύγω απο το σπίτι μου στις 3 και να γυρίσω στις 2 το βράδυ τότε μπορούν και άλλοι....Εν κατακλείδι δεν έχεις άδικο σε όσα λες απλά τα πράγματα στην Ελλάδα δεν δουλευουν έτσι και για αυτο απέτυχε ο Ντέμης σε αυτό το θέμα και πέτυχε ο Μελισσανίδης. Γιατί ο ένας νόμιζε οτι θε φέρει το κράτος στα ίσα του και ο άλλος τους ανάγκασε να βρούν την άκρη πιο κοντά στα θέλω μας

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, firebird said:

Ωραίο ακούγεται έτσι όπως το περιγράφεις και θα με έψηνε. Από την άλλη, διαβάζεις 1-2 σελίδες πριν ότι με την υπογειοποίηση που εγκρίθηκε τα πουλμαν των αντιπάλων θα έχουν "συναντήσεις" όταν έρχονται/φεύγουν και το ξανασκέφτεσαι.

Κοίτα δεν έχω οικογένεια και μιλάω εκ του ασφαλους. Στν τελική να στο πω και αλλιώς. Πόσα είναι τα επικίνδυνα παιχνιδια τη χρονιά; 4; 5; Πήγαινε μόνος σου η μην πας και καθόλου εγώ δεν κατηγορώ όσους σκέφτονται έτσι, είναι λογικό ιδιαίτερα όσα εκτυλίχθηκαν μπροστά μου μετά τον περσινό τελικό....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ΑΕΚτζηδες απ' την Αθήνα που 6 ώρες διαδικασία εκ των οποίων οι 2 είναι το ματς, τους φαίνονται πολλές.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skepastos said:

 αλλά έχω ξαναπεί οτι η φυσιογνωμία της ΝΦ ενδείκνυται για να αναπτύξει τον Αγγλικό ποδοσφαιρικό τρόπο ζωής. Καφές απο το πρωι, μπύρα σε κιντρινομαυρο μπαρ, ενα πιτογυρο στο χέρι, μια βόλτα στο άλσος με τον πιτισρικά και ούτε θα καταλαβαινεις πως θα περνά η ώρα. Οποιος το δει σε φάση γήπεδο - εκδρομή δεν θα χάσει...Ετσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον...

Αυτό είναι το πλεονεκτημα της ΝΦ και αυτό πρεπει να εκμεταλλευτούμε σαν συλλογος και από ότι φαίνεται την ίδια σκέψη έχει ο μελ ( στάση μετρό, άλσος, συγκ. ΕΡΑ κτλ) .  Η ΑΕΚ και η Αγια Σοφια να γίνει το επίκεντρο της περιοχης και το γήπεδο και ότι άλλο φτιάξει η ο μελ και η ΑΕΚ να λειτουργούν καθημερινά και να μην είναι μόνο για 4 ώρες ανά 15ημερες ( οπως Καραϊσκάκη, ΟΑΚΑ κτλ) ωστε να φέρνουν σοβαρά έσοδα και πολλαπλα ωφελοι στο συλλογο.  Γι'αυτό έγραφα πριν μέρες ότι πρεπει το άλσος να αναβαθμιστεί σοβαρα οπως θελει και η ΑΕΚ που σε συνδιασμό με τα λοιπά ( προσφυγική γειτονιά , πεζοδρομισεις , μετρό ,ηλεκτρικό κτλ)  να κάνει ιδανικο προορισμο για τις οικογένειες που ψαχνονται πως να γεμισουν τις ώρες των μικρων ταλιμπαν ( μην κλείνονται σε μολ η κατεβαίνουν νότια σε νιάρχος κτλ) και αφήνουν χρήματα σε μαγαζιά υπηρεσίες κτλ 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρεπει να είναι και όλο το ρεζουμέ του προεκλογικού αγώνα γιατί όπως παει ο βουρος με τις παπαριες που λεει ούτε στον β γυρο δεν θα παει και θα φορτωθεί η ΑΕΚ παλι την αποτυχία.  Να μιλήσει ειλικρινά στο κόσμο για τα κατά ( όχληση κίνηση κτλ) αλλά και τα πολλα υπέρ με βάση ένα εκλογικο προγραμμα που θα έχει το προτζεκτ οραμα ΑΕΚ-ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ-ΑΛΣΟΣ-ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ 2022 σαν κέντρο αθλητισμού και πολιτισμου που σε συνδιασμό με τα έργα και την αναβάθμιση του παρκου θα αναβαθμίσει  μακροπροθεσμα τη ζωή τους στη πολη (και θα δώσει λυση μέσω αυτου σε οποια προβληματα καθημερινότητας) δώσει μεγαλύτερη αξια στις περιουσιες τους σαν περιφεριακο κέντρο και προορισμο. Άλλωστε παράδειγμα είναι η περιοχη του νεου Φαλήρου και το τι θετικη επίδραση μπορεί να έχει η εξωστρέφεια και τα έργα ενός δήμου ακόμα και αν φέρνει κυκλοφοριακά και αλλά προβλήματα. 

ΥΓ παντως ότι τάζει δουλειές με προτεραιοτητα στους δημότες και θέσεις παρκιγκ θα δώσει ψήφους. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
3 hours ago, SpiRos said:

Σε όλο τον κόσμο γήπεδο+πήγαινε-έλα = ένα 6ωρο από τη ζωή σου, τι να κάνουμε. 

Σωστός. Και θα προσθέσω ότι τουλάχιστον εδώ στην Αμερική, ο επαγγελματικός αθλητισμός είναι ένας τρόπος ψυχαγωγίας. Εντάξει μπορεί οι κερκίδες να είναι ψιλοφλορε αλλά κακά τα ψέματα περνάς ωραία στο γήπεδο (εκτός αν είναι baseball). Οπότε το 6ωρο από την ζωή σου δεν το βλέπεις σαν αγγαρεία. Δυστυχώς όμως ο επαγγελματικός αθλητισμός στην Ελλάδα είναι του βόθρου, οπότε αυτές οι 6 ώρες μπορεί να κάνουν την διαφορά.
Συχνά πυκνά πηγαίνω Bucks, και τρώω άνετα 1 ώρα να πάω, 1 ώρα να φάω τις burgerαδες του AJ Bombers, 2-2.5 ώρες το ματς, και μια ώρα να γυρίσω πίσω. Θα έδινα το ένα μου νεφρό να έτρωγα 6ωρο για να δω την ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Fadrhonc21 said:


Συχνά πυκνά πηγαίνω Bucks, και τρώω άνετα 1 ώρα να πάω, 1 ώρα να φάω τις burgerαδες του AJ Bombers, 2-2.5 ώρες το ματς, και μια ώρα να γυρίσω πίσω. Θα έδινα το ένα μου νεφρό να έτρωγα 6ωρο για να δω την ΑΕΚ.

Πόσο θα ήθελα να το ζήσω αυτό!  Αγώνα NBA στην Αμερική με τα πριν κατά τη διάρκεια και μετά.  

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά ψιλοφλωρε, φουλ φλωρε..

Ακόμα φριττω με την εικόνα των "φιλάθλων" στα γήπεδα του nba, στα οποία τουλάχιστον οι μισοί έπαιζαν με τα κινητά τους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
18 minutes ago, AG21 said:

Πόσο θα ήθελα να το ζήσω αυτό!  Αγώνα NBA στην Αμερική με τα πριν κατά τη διάρκεια και μετά.  

Το γήπεδο των Bucks, λόγω του ότι είναι μέσα στο κέντρο είναι ότι πρέπει για να περπατήσεις και να πας για φαγητό ή κανά μπυρόνι. Έχει τρομερό κρύο από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο, αλλά γενικά είναι ωραία εμπειρία. Αντίθετα το γήπεδο των Bulls είναι στην μέση του πουθενά οπότε δεν παίζει τίποτα απέξω. Όπως και των Warriors και στο LA νομίζω δεν θες να είσαι απεξω για κανέναν λόγο. Νέα Υόρκη είναι πολύ καλά επίσης, αλλά δεν έχω μπει μέσα στο γήπεδο. Α και Νέα Ορλεάνη είναι καλά επίσης, είσαι πολύ κοντά στο κέντρο.
Δεν έχω εικόνα για τα άλλα γήπεδα, αλλά γενικά κι εδώ συνήθως το γήπεδο είναι εκτός πόλης ή σε σημείο πόλης που δεν μπορείς να περπατήσεις και με πρόσβαση συνήθως μόνο με αμάξι μιας και οι συγκοινωνίες εδώ είναι φάση 90ς Ελλάδα.

Έχεις δίκιο Άγγελε. Εντάξει οι γκόμενες κάνουν 500σελφιες και λοιπές μπούρδες, αλλά πολλοί γονείς παίρνουν τα παιδιά μαζί τους, κι αυτά είναι με το χέρι στο κινητό και παίζουν όλη την ώρα. Οι Bucks όμως έχουν ωραία κερκίδα και πίσω από την μία μπασκέτα υπάρχουν και φανατικοί που δεν σταματάνε να φωνάζουν.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Ban Viveur said:

Αυτή η φρουτοσαλάτα που περιφέρεται ως επένδυση δεν έχει καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Το γήπεδο δεν έπρεπε να γίνει εκεί αλλα  με το απόλυτο του οργανισμού, πως να τα βάλεις; Το δυστύχημα είναι ότι σπαταλήσαμε 20 χρόνια κοντά για να φτιάξουμε εν τέλει κάτι , προδιαγραφών λατέρνα, φτώχεια και γαρύφαλλο . Μετά από επικές μάχης της λογικής με το συναίσθημα κέρδισε το 2ο. Εκ των υστέρων τρέχουμε για τα προαπαιτούμενα. Θα γίνουν πραγματάκια, μαθαίνω. Βρίσκονται στο στάδιο της λεγόμενης μαλακίας του μάνατζερ. Κάποιος για να δικαιολογήσει την ΄ύπαρξη του στην εταιρία αμολάει μια βαθυστόχαστη κουκούνα και βάζει το τμήμα του να επεξεργαστεί κάτι, το λιγότερο αντιπαραγωγικό. Σήμερα έχεις μπροστά σου ένα βουνό να ξεπεράσεις. Βουνό που δεν το ανεβαίνεις περιμένοντας μια επέκταση της γραμμής του μετρό, η οποία δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. 15 χρόνια ως ρεαλιστικό σενάριο; Αν δεν πέσεις πάνω σε αρχαία. εδάφη στα οποία δεν γνωρίζεις τι θα βρεις από κάτω, + το απαραίτητο κυνήγι δικαστικό και τα ρέστα. Αρκετός κόσμος έχει το πρόγραμμα του και με τον ανταγωνισμό των εναλλακτικών λύσεων το τελευταίο που θα σκεφτεί είναι να ενισχύσει το γήπεδο με την παρουσία του σε μη αγωνιστικές ημέρες. Με τις υπάρχουσες υποδομές και προσβάσεις θα ήταν η έσχατη επιλογή 

Δεν ξέρω για τα δικά σου παιδια αλλά για τα δικά μου μια βόλτα σε άλσος + χωρος για πατινι στο πεζοδρομο περιμετρικα του γηπεδου και ιδανικα να παρουμε κανα καφέ σε κανα υπεθριο κιόσκι εξω απο το γηπεδο πχ η να ξεκουραστούμε για καφέ παγωτο κτλ στο πανοραμικο καφέ εστιατοριο και μετά για φαγητο σε ένα μέρος με γραφικές προσφυγικες κατοικίες δεν θα την έλεγα έσχατη λυση σε καμία περιπτωση ( το αντίθετο ιδανικό για  all day  οικογενιακη βολτα ) και με βάση τους δεκάδες χιλιάδες κόσμου που παει καθημερινά κυρίως με τα παιδια τους για βολτα στο Νιάρχειο δεν είμαι ο μόνος ( μην μιλήσω για εξωτερικό) . Εχω πληρωσει 10+ευρώ για παρκιγκ για συνδιασμό των 2απο των 3.

Αν έχουμε υπόψιν το κρανίου τόπο στο Καραϊσκάκη με 400 γέφυρες τριγυρο καμιά σχέση. 

Όλα αυτό για να δουλέψει θέλει λεφτά,  σχέδιο και δουλειά φυσικά και να μην παει άπατο στο τέλος. Σαν σημειο προφανως από θέμα προσβασεων είναι τέλειο σχεδον δίπλα στη συμβολη εθνική και Αττική οδο με ηλεκτρικό και μελλοντικά μετρό. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stavros 9-11 said:

Υπάρχουν ΑΕΚτζηδες απ' την Αθήνα που 6 ώρες διαδικασία εκ των οποίων οι 2 είναι το ματς, τους φαίνονται πολλές.

Οχι απλως πολλες. Παρα πολλες. Τρομερη σπαταλη χρονου, χρονου πολυτιμου για να ειμαι παραγωγικος. Αν ειχα ενα επιπεδο θεαματος που θα αξιζε να σπαταλησω αυτες τις ωρες πιθανον να μην το σκεφτομουν ετσι. Αλλα η επιλογη μου ειναι να δω τον Πετρο Μανταλο, οποτε τωρα που το ξανασκεφτομαι απορω πραγματικα με τον εαυτο μου που πηγαινω κιολας. 

50 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Σωστός. Και θα προσθέσω ότι τουλάχιστον εδώ στην Αμερική, ο επαγγελματικός αθλητισμός είναι ένας τρόπος ψυχαγωγίας. Εντάξει μπορεί οι κερκίδες να είναι ψιλοφλορε αλλά κακά τα ψέματα περνάς ωραία στο γήπεδο (εκτός αν είναι baseball). Οπότε το 6ωρο από την ζωή σου δεν το βλέπεις σαν αγγαρεία. Δυστυχώς όμως ο επαγγελματικός αθλητισμός στην Ελλάδα είναι του βόθρου, οπότε αυτές οι 6 ώρες μπορεί να κάνουν την διαφορά.
Συχνά πυκνά πηγαίνω Bucks, και τρώω άνετα 1 ώρα να πάω, 1 ώρα να φάω τις burgerαδες του AJ Bombers, 2-2.5 ώρες το ματς, και μια ώρα να γυρίσω πίσω. Θα έδινα το ένα μου νεφρό να έτρωγα 6ωρο για να δω την ΑΕΚ.

Αυτα. Τελευταια φορα που περασα καλα στο γηπεδο - με την ΑΕΚ το τονιζω και οχι με την παρεα ή με παραπλευρα - ηταν στο 2-2 με την Αουστρια. Ειδα κατι, αξιζε το κρυο που εφαγα, το ξενυχτι και ολα. Ολα τα υπολοιπα ματς που πηγα το μετανιωσα με κορυφαιο το τελευταιο με την Ξανθη που βλαστημησα την ωρα και τη στιγμη που τραβηχτηκα για να δω αυτο το πραγμα. Αν δεν ηταν τα γυρω γυρω ουτε 2 ευρω δεν αξιζει η ποδοσφαιρικη ΑΕΚ και κατ αντιστοιχια το "προϊον" ελληνικο ποδοσφαιρο. Δεν βλεπεις απολυτως τιποτα, ουτε καν μια τριπλα πλεον να πεις οτι κατι ειδες.

Καταλαβαινω πολλους που μενετε μακρια, αλλα πιθανον αξιολογειτε διαφορετικα την ομαδα ή σας αρκει η νικη. Εμενα δεν μου αρκει η νικη, θελω να βλεπω και 5 πραγματα για τα οποια πληρωνω. Στο δικο μου το μυαλο ειναι σαν να πηγαινω σε εστιατοριο φιλου που αγαπαω και το φαγητο να ειναι χαλια. Θα παω μια, θα παω δευτερη και μετα θα ξεκινησω τις δικαιολογιες να μην ξαναπαω. Σορρυ που δεν ειμαι τοσο ΑΕΚ οσο αλλοι και σορρυ που το βλεπω ετσι, αλλα στα 43 μου το γηπεδο πρεπει να εχει απαραιτητως κι αλλα πραγματα εκτος απ τα συνθηματα και το να "ειμαι διπλα της". Δεν αρκει και αυτο το συναισθημα μας τελειωσε τη χρονια του Μαυρου. Αρα για να με σηκωσεις ή να με αποσπασεις απο τις ασχολιες μου και να σε πληρωσω κιολας, πρεπει να μου προσφερεις κατι. Και αυτην την στιγμη δεν μου προσφερεις τιποτα. Καποτε ψηνομουν και πληρωνα και συνδρομητικα και πηγαινα και στο 75% των εντος. Πλεον δεν εχει. Απαιτητικος, ξινος, πειτε οτι θελετε. Αλλα αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D pinned this topic
  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×