Jump to content

ΠΑΕ ΑΕΚ: Γενικά Νέα - Ανακοινώσεις


nikos
 Share

Recommended Posts

9 hours ago, The Magician said:

 

Ρε παιδια, σε καινουριο γηπεδο μπαινεις, 10 χρονια το εφτιαχνες, 20 χρονια το περιμενεις. 

Να ειμαστε ρεαλιστες. Ναι μεν δεν ειναι τα ευρωπαϊκα μεσα, αλλα τι θα αλλαζε να ειχες βγει Ευρωπη και να αποκλειοσουν καλοκαιρι ας πουμε;

Και ξαναλεω, βαζω τις τιμες χωρις τις εκπτωσεις παλαιων κατοχων.

Μαζι με το κυπελλο και τα play offs βγαινει μινιμουμ 20 παιχνιδια, ενα δεκαπενταρι το ματς. Πόσο να το βαλει; 10;

Δεν ειμαστε στο ΟΑΚΑ πλεον, οι βαθμιδες ειναι λογικες. Πεταλο - κορνερ - διαγωνια - κεντρο για δυο διαζωματα. Τα ακριβα στα επισημα και τις σουιτες τα αφηνουμε απ εξω.

15 ευρω στο πεταλο, 20-25 στο κορνερ, 30 διαγωνια και ενα πενηνταρι στη σεντρα. Αυτες ειναι κανονικες τιμες για ενα καινουριο γηπεδο.

Η Γιουβεντους που ειναι καπως πιο κοντα σαν γηπεδο στα στανταρ τα δικα σου εχει 650 το φθηνοτερο για παλαιους κατοχους και 690 για νεο πελατη.

Αναλογικα με πρωταθληματα, προσφερομενο προϊον κλπ κλπ, ειναι θεμιτο νομιζω το 300 σε νεο κατοχο.

Ετσι το βλεπω εγω.

Με 35€ το Μάρτη είδα Μπάγερν στο Αλιάνζ και είχε και με 25€ στο 3ο διάζωμα, πέταλο προς γωνία κόρνερ.

Επίσης έχω δει με 35€ Πρέμιερ Λιγκ.

Το ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι για πάνω από 25€ στο κέντρο, αλλά τεσπα.

Γνώμη μου, μέχρι 200€ πέταλα, 300-350 κόρνερ προς κέντρο και 400-450 κεντρικές θύρες και δε θα γκρινιαζε κανείς.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Man Of Faith said:

Ζει ο Μακαρος και ανέλαβε ξανα την ΑΕΚ;

Δύο διαφορετικές ερωτήσεις. Δεν γίνεται να απαντηθούν με ένα ναι ή όχι.

:ph34r:

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

300 είναι πολύ καλά για ΑΕΚ με  Τσιπη

Μακάρι να ξεκινάνε από εκεί 

Περίμενα 450 στο πέταλο ως βάση 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ήθελα να γράψω ότι κανονικά μετά την περσινή σεζόν δεν πρέπει να αγοράσει κανείς διαρκείας, αλλά καταναλωτική συνείδηση βερύκοκο.

Δεν μπορείς να πουλάς διαρκείας λέγοντας ότι πας για πρωτάθλημα και μέσα στη σεζόν να παίρνεις Γιαννίκη και Οφρυδόπουλο. Κανονικά το περσινό έπρεπε να λειτουργήσει ως τιμωρία της ΠΑΕ και να μην αγοράσει κανένας εισιτήριο διαρκείας.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Πώς είστε τόσο σίγουροι ότι το γήπεδο θα είναι έτοιμο προς χρήση από Σεπτέμβριο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα "λογικο" ταβανι τιμων εγραψα. 

Μακαρι να εχετε δικιο και να βαλει τις τιμες πολυ πιο χαμηλα και να κινηθουν εκει τα απλά.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενο αρθραρα Καζαντζογλου για την υποχρεωση του να αγορασουμε 800€ φθηνοτερο διαρκειας και το ποσο αχαριστοι θα ειμαστε αν δεν σπευσουμε 20220613_115018.thumb.jpg.7bbcc0c7d4c1a665417726e8c5378e7a.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, stavros 9-11 said:

Και ήθελα να γράψω ότι κανονικά μετά την περσινή σεζόν δεν πρέπει να αγοράσει κανείς διαρκείας, αλλά καταναλωτική συνείδηση βερύκοκο.

Δεν μπορείς να πουλάς διαρκείας λέγοντας ότι πας για πρωτάθλημα και μέσα στη σεζόν να παίρνεις Γιαννίκη και Οφρυδόπουλο. Κανονικά το περσινό έπρεπε να λειτουργήσει ως τιμωρία της ΠΑΕ και να μην αγοράσει κανένας εισιτήριο διαρκείας.

Αυτά τα σκεπτικά με γνώμονα και κριτήριο την λογική ίσχυαν στην προ Κοντού εποχή. Τότε που τα διαρκείας ήταν ένα 10-15% και αν είτε σε ΝΦ είτε σε ΟΑΚΑ.

Ο Κοντός και η φιλοσοφία του (με ένα κλείσιμο ματιού σε "λαικές βάσεις" και τα ρέστα) οδήγησαν σε νέα τάξη πραγμάτων όπου αν δεν αγοράσεις διαρκείας αντιμετωπίζεσαι σχεδόν σαν "προδότης" και αντι-ΑΕΚτζής.

Επιχειρηματικά αυτό βοήθησε αφάνταστα ώστε να προ-εισπράττει η εκάστοτε διοίκηση το μαρούλι από Ιούλιο / Αύγουστο και να μην  έχει το βραχνά να πρέπει να προσελκύσει (θέαμα, αποτελέσματα, μεταγραφές) το πορτοφόλι του αγοραστή εισιτηρίου κάθε εβδομάδα.

Κατ' εμέ, είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος για όση πούτσα φάγαμε τα τελευταία χρόνια.

Είκοσι χιλιάδες διαρκείας σημαίνει ότι αν τα έχεις κάνει παντελώς σκατά ως διοίκηση, είσαι -ξέρω γω- όγδοος στο Πρωτάθλημα, σφυράνε οι πούτσες αβέρτα δεξιά κι αριστερά και παίζεις με τον Ιωνικό σε ΑΔΕΙΟ γήπεδο, εσύ έχεις κονομήσει 20000 εισιτήρια εκείνη τη μέρα. Κοντολογίς στα παπάρια σου προπονητές, ομάδες και αποτελέσματα.

Το έχω ξαναγράψει. Είναι σαν να θέλει κάποιος να ανοίξει ένα μαγαζί και να λέει "παιδιά σκάστε μου από ένα χιλιάρικο προκαταβολικά και θα τρωγοπίνετε τζάμπα για ένα χρόνο". Μαζεύει τα χιλιάρικα και μετά στα αρχίδια του αν το φαγητό τρώγεται, αν τα ποτά είναι μπόμπες, αν το μαγαζί είναι ελκυστικό ή ότι άλλο.

Δεν γίνονται αυτά ΠΟΥΘΕΝΑ στο επιχειρείν, μόνο σε ΠΑΕ, ΚΑΕ κλπ.

Ο κανόνας είναι "πρώτα επενδύεις και μετά εισπράττεις (αν πετύχεις)" κι εδώ έχει αντιστραφεί πλήρως. Πρώτα εισπράττεις και μετά "επενδύεις" ότι νομίζεις και ζμπούτσας αν δεν πετύχει η "επένδυση".

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Το νόημα του διαρκείας κανονικά είναι «είμαι σίγουρος ότι θα είμαι μέσα σχεδον σε ολα τα ματς, οπότε παίρνω διαρκείας για να μου έρθει πιο φθηνά».

Το διαρκείας ως ενίσχυση της εκάστοτε διοικησης, που για καποιους μαλιστα είσαι και νοπανο αν δεν παρεις, ξεκίνησε ως νέα μοδα γυρω στο 2004.

Δλδ ενώ το διαρκείας κανονικά ειναι για να διευκολύνει τον θεατή και την τσέπη του, μετατράπηκε σε κάτι που διευκολύνει τις διοικησεις και ταυτοχρονα έγινε και πιστοποιητικό στήριξης στην ομάδα.

Κανονικά πχ είναι τραγέλαφος να παίρνεις διαρκείας στο ΟΑΚΑ και το λεω εγώ που το έχω κάνει επανειλημμενα γιατί μπηκα σε αυτό το τρυπακι.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χάθηκα, πώς άρχισε η συζήτηση; Υπάρχει λινκ με τιμές που ωλέπει η παε;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, nikos said:

Το διαρκείας ως ενίσχυση της εκάστοτε διοικησης, που για καποιους μαλιστα είσαι και νοπανο αν δεν παρεις, ξεκίνησε ως νέα μοδα γυρω στο 2004.

Επειδή παραπάνω έγραψα για τον Κοντό, και για να μην τον .... αδικήσω, να σημειώσω ότι όσα έγραψα αφορούν την ΑΕΚ.

Γιατί αν πάμε γενικά στη "νέα τάξη πραγμάτων" περί διαρκείας, μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει και ο γαύρος με το νέο Καραϊσκάκη.

Εκέι βέβαια οι συσχετισμοί ήταν διαφορετικοί. Για πρώτη φορά μεγάλη ομάδα έφτιαχνε καινούργιο γήπεδο και τρέχανε όλοι για να το δουν (ακόμη και μη γαύροι) και υπήρχε ένα δέλεαρ "μήπως δεν βρίσκω εισιτήριο". Επίσης ο Σώκος όλο αυτό το είχε "δεμένο" με σερί πρωταθλήματα (όπως κι αν είχαν κατακτηθεί), με Ριβάλντους, Τζοβάνηδες, Καρεμπέδες και σία και γενικότερα με μια "εικόνα" ότι αξίζει να ξηλωθεί κάποιος.

Μετά ξεκινούσε ένα γαϊτανάκι από όλους τους υπόλοιπους που έλεγε "ο γαύρος έχει 15000 διαρκείας, πάρτε κι εσείς παραπάνω για να μπορέσουμε να τον κοντράρουμε".

Τέλος ας βάλουμε στην εξίσωση και μια Ελλάδα σε εντελώς άλλη οικονομική βάση από εκεί που είναι σήμερα ......

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ υπερβολικές αυτές τις τιμές και δεν νομίζω ότι θα είναι και οι τελικές ειδικά χωρίς Ευρώπη γιατι μετά το απλό εισητήριο σε σχέση με το διαρκείας θα είναι δυσανάλογο .

Στη καλύτερη θα έχουμε κάπου 23 αγώνες αλλα το μίνιμου είναι 15 αγώνες ( εκτός πλευ οφ και κύπελλο) και η τιμή στο πέταλο δεν μπορεί να είναι πάνω απο 10 ευρώ σαν διαρκείας και 15 ευρώ απλό γιατί αναλογικά θα ξεφύγει όσο πάει στο κέντρο . το 300αρι στο μίνιμου είναι 23 ευρώ και στο μαξιμουν 13 ευρώ .... 

Κάντε τώρα σύγκριση με πιο κεντρικές θύρες θα μιλάμε αναλογά αγώνα στο διαρκείας 40 ευρώ !!! Είναι εξοπραγματικά . 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει αποφασίσει ότι θα πηγαινει γήπεδο και βλέπει ότι τον συμφερει οικονομικά καλώς να παρει, αλλιώς είναι κουταμαρα αν πχ μένεις επαρχία και πας σε 5 ματς όλο το χρόνο να πληρωνεις τσαμπα λεφτά και να δεσμευεις θέση στο γήπεδο. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Λίγα είναι τα 300 ευρώ για να βλέπουμε τον Mr assist, τον MVP. Αυτόν κ την ομαδάρα που ΘΑ φτιάξει ο ΑΕΚαρχης. Ελπίζω να μην ισχύσουν εν τέλει οι τιμές αυτές, πραγματικά, θα μιλάμε για ξετσίπωτο κλέφτη, που απλά θα θέλει να εκμεταλλευτεί το συναίσθημα των ΑΕΚτζηδων για να εισπράξει κ μετά να την βγάλει με Φράνσον κ Χατζισαφίδες. Και υπάρχουν κ άλλα, δεν θα τα ξαναναφέρω, μη αγωνιστικά. Λογικέψου, γιατί όταν ο άλλος θα σκέφτεται, Νοέμβριο μήνα τα λεφτά που έριξε για να βλέπει τον MVP να ξύνει τα αρχίδια του στο κέντρο κ να μας ρίχνουν γλέντι οι Μπεναλουάν αυτού του κακόμοιρου τόπου, θα θέλει αυθόρμητα να σε γαμωσταυρίσει. Και δεν θα είναι ένας. Βέβαια η μπάζα των 10Μ χονδρικά. θα έχει γίνει για άλλη μια φορά. Φυσικά κανείς λογικά σκεφτόμενος άνθρωπος δεν περιμένει να κάνεις σοβαρή ομάδα.... σοβαροί να είμαστε, αν μπορούσες θα την είχες κάνει καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Νονός said:

Επειδή παραπάνω έγραψα για τον Κοντό, και για να μην τον .... αδικήσω, να σημειώσω ότι όσα έγραψα αφορούν την ΑΕΚ.

Γιατί αν πάμε γενικά στη "νέα τάξη πραγμάτων" περί διαρκείας, μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει και ο γαύρος με το νέο Καραϊσκάκη.

Εκέι βέβαια οι συσχετισμοί ήταν διαφορετικοί. Για πρώτη φορά μεγάλη ομάδα έφτιαχνε καινούργιο γήπεδο και τρέχανε όλοι για να το δουν (ακόμη και μη γαύροι) και υπήρχε ένα δέλεαρ "μήπως δεν βρίσκω εισιτήριο". Επίσης ο Σώκος όλο αυτό το είχε "δεμένο" με σερί πρωταθλήματα (όπως κι αν είχαν κατακτηθεί), με Ριβάλντους, Τζοβάνηδες, Καρεμπέδες και σία και γενικότερα με μια "εικόνα" ότι αξίζει να ξηλωθεί κάποιος.

Μετά ξεκινούσε ένα γαϊτανάκι από όλους τους υπόλοιπους που έλεγε "ο γαύρος έχει 15000 διαρκείας, πάρτε κι εσείς παραπάνω για να μπορέσουμε να τον κοντράρουμε".

Τέλος ας βάλουμε στην εξίσωση και μια Ελλάδα σε εντελώς άλλη οικονομική βάση από εκεί που είναι σήμερα ......

Ακριβώς αυτά σκεφτόμουν κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαρκείας πρέπει να ξεκινούν από 600€ και να ανεβαίνουν. Ο άνθρωπος κατάφερε να χτίσει γήπεδο και ταυτόχρονα να έχει στην ομάδα μάνταλο μπακάκη σβαρνα ροτα απάντα και άλλους μεγάλους παίχτες που μέχρι τελευταία αγωνιστική παιζόταν η έξοδος στην Ευρώπη. Και μάλιστα δεν χρεώθηκε και η ομάδα όπως λέτε. Πώς θα βγουν τα χρήματα με διαφορετικό τρόπο; Ποιος θα τα πληρώσει; Και γήπεδο και προπονητές αξίας και και και.......δε θα γίνει η αγ σοφια λαϊκό στέκι καημενων 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bukowski said:

Περιμενο αρθραρα Καζαντζογλου για την υποχρεωση του να αγορασουμε 800€ φθηνοτερο διαρκειας και το ποσο αχαριστοι θα ειμαστε αν δεν σπευσουμε 20220613_115018.thumb.jpg.7bbcc0c7d4c1a665417726e8c5378e7a.jpg

Τελείωσαν αυτά.

Ο πιο έγκυρος δημοσιογράφος από εδώ και πέρα ο Καζαμπουμπου.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Navas said:

 

Μια χαρά ντου γινόταν. Μπορώ να απαριθμήσω και ματς. Και επί Ψωμιάδη,

Αλλά θυμάται ο ένας και άλλα ο άλλος προφανώς. Νομίζω πάντως ότι μιλάγαμε για είσοδο στις εξέδρες  χωρίς εισιτήρια με ντου. Εγώ θυμάμαι αρκετές φορές .. έξοδο από την σκεπαστή  με ντου στα ματ, στο ημίχρονο. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα μπει με ντου στη Σκεπαστή 4-5 φορές. Η πλάκα είναι ότι είχα πάντα εισητήριο εκτός από μία φορά, όπου και πόνταρα σε ένα μίνι ντου που ήταν της μόδας και μου βγήκε. Μιλάμε για κάπου 1995-96. Δεν ήταν καθημερινό φαινόμενο το ντου αλλά όχι και ανήκουστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα να δω πως θα πληρωσει εισητηριο ο αεκτζης που 12 13 χρονια μπαινει τσαμπα παντου. Θα χουμε γελια

Link to comment
Share on other sites

Το διαρκειας επρεπε να ειναι φθηνο κ με δυνατοτηα υπενοικιασης σε ματς π δε μπορεις να παρευρεθεις. Αυτα θελουν τη βασικη οργανωση ομως

 

 Εντιτ. Κρυσταλ παλας κεντρο γηπεδου 440 ευρω με διαφορα εξτρα.

received_1384678195332701.jpeg

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, SpiRos said:

Είχα μπει με ντου στη Σκεπαστή 4-5 φορές. Η πλάκα είναι ότι είχα πάντα εισητήριο εκτός από μία φορά, όπου και πόνταρα σε ένα μίνι ντου που ήταν της μόδας και μου βγήκε. Μιλάμε για κάπου 1995-96. Δεν ήταν καθημερινό φαινόμενο το ντου αλλά όχι και ανήκουστο.

Θυμάσαι καθόλου αγώνες; Μου κάνει εντύπωση γιατί πήγαινα σκεπαστή από το 89-90 και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, αν και κάποιες χρονιές αργότερα είτε ήμουν εκτός Ελλάδος είτε για κάποιους λόγους είχα ξεκόψει και δεν πήγαινα συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Θυμάσαι καθόλου αγώνες; Μου κάνει εντύπωση γιατί πήγαινα σκεπαστή από το 89-90 και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, αν και κάποιες χρονιές αργότερα είτε ήμουν εκτός Ελλάδος είτε για κάποιους λόγους είχα ξεκόψει και δεν πήγαινα συνεχεια.

Θυμαμαι το 3 1 με βαζελα κ ενα ακομα με γαυρο που μπηκαν 5 λεπτα πριν το ματς κ αρχισαν κρεμαγαν πανια του γκαιη

Στο ματς με βαζελα ειχε πολυ κοσμο απ εξω σα σαρδελες. Αρχισαμε τα οο οο σμπρωξιμο κ σε καποια φαση τους πηραν παραμαζωμα

Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos locked this topic
  • Stylianopoulos unlocked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×