Jump to content

Στα τούνελ της Χαμάς vol. XΧI (Μεταγραφές Kαλοκαίρι 2018)


George_D
 Share

Recommended Posts

Βεβαια ακομα και ετσι σιγα τον κοσμο που μαζεψε ο παοκ. 

Απο τα πρωταθληματα με την μικροτερη προσελευση ειναι το ελληνικο, εδω και χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τραβήξεις κόσμο στο γήπεδο πρέπει να του προσφέρεις θέαμα.

Και όταν λέμε θέαμα δεν αναφέρομαι μόνο στο εντός των τεσσάρων γραμμών.

Το θέαμα έχει να κάνει με το πριν το παιχνίδι με διάφορα events, videos στα matrix, εφαρμογές για τα smartphones σχετικές με την ομάδα τις οποίες μπορείς να κατεβάσεις μόνο τις ημέρες των αγώνων και στον χώρο του γηπέδου (ο Χαγκα πχ θα μπορούσε να είναι εφαρμογή που να απασχολεί όλη την εβδομάδα τον ΑΕΚτζή στο κινητό του σχετικά με την ομάδα του). Επίσης μιας και αναφέρθηκε ότι στα εγκαίνια του γηπέδου της Tottenham θα πάμε "να πάρουμε ιδέες", αξίζει να αναφερθεί ότι στο Emirates (δεν ξέρω αν συμβαίνει και αλλού στην Αγγλία) παίχτες εκτός αποστολής της Arsenal εκτελούν και χρέη PR. Θα μου πεις βέβαια, είναι ίδιο να κάνει PR ο Mesut Ozil και ο Cesc Fàbregas με τον Astrit Ajdarević και τον Γιάννη-Φοίβο Μπότο; Ίσως όχι, αλλά δεν έχει και τόση σημασία στο κάτω κάτω της γραφής.

Έγραψε πριν ο Κώστας πως "τα χιόνια και οι βροχές" είναι για τους 20χρονους.

Εγώ λέω πως μπορεί να ήταν για τους 20χρονους των δεκαετιών του '80 και του '90, ο σημερινός 20χρονος θέλει και άλλα πραγματάκια.

Και επίσης μεγάλη μερίδα του κόσμου, όχι αυτοί που πάνε βρέξει-χιονίσει, ίσως και να θεωρούν εαυτούς πελάτες και να απαιτούν να τους αντιμετωπίζουν και ως τέτοιους. Δεν γίνεται δηλαδή να πληρώνει ο άλλος εισιτήριο 25€ και στο ημίχρονο (ή και πιο πριν) και να έρχεται ο άλλος από άλλη θύρα που έχει πληρώσει 5€ ή δεν έχει πληρώσει και καθόλου δίπλα του. Και καλά αν συμβαίνει αυτό, παίζει και να μην το πάρει χαμπάρι μέχρι το ημίχρονο, δεν γίνεται όμως να πηγαίνει και να τον βλέπει να κάθεται στην θέση του μόλις φτάνει στο γήπεδο.

Και τέλος το βασικότερο (για εμένα) είναι ότι το γήπεδο είναι παρέα. Θα πας γήπεδο, θα γνωρίσεις τους γύρω σου, τους διπλανούς σου, θα δεθείς μαζί τους θα δώσεις ραντεβού στο επόμενο παιχνίδι με την λήξη του αγώνα. Αυτό το τελευταίο το έχουμε ξεχάσει τα τελευταία χρόνια και πιστεύω θα το θυμηθούμε με την επιστροφή στο νέο γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

 

Και τέλος το βασικότερο (για εμένα) είναι ότι το γήπεδο είναι παρέα. Θα πας γήπεδο, θα γνωρίσεις τους γύρω σου, τους διπλανούς σου, θα δεθείς μαζί τους θα δώσεις ραντεβού στο επόμενο παιχνίδι με την λήξη του αγώνα. 

Τοσα χρονια δεν μου τυχε να γνωρισω καμια κοπελια στο γηπεδο, να δωσουμε ραντεβου για τον επομενο αγωνα :)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι μανουλες στο αντιμαρκετινγκ.

Πως να παρουν ενα καβλωμενο κοσμο και να τον ξενερωσουν.

 

Δεν είναι αντιμάρκετινγκ απλά έχουν μείνει στην δεκαετία του '90.

Τότε ο κόσμος γούσταρε Iron Maiden, χιόνια και βροχές.

Ε σήμερα γουστάρει Dua Lipa, selfie και events.

Πιθανότατα να μην γουστάρει καν μπινελίκια ξέρω γω η πλειοψηφία που κάποτε πήγαινες γήπεδο για αυτό και μόνο.

Πρέπει να αναθεωρήσουν το τί θέλει το κοινό και τί του προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

παντως κανεις δεν ζητησε μεταγραφάρες και τρελά ανοιγματα. Δεν πιστευω οτι με δυο μεταγραφές με συμβόλαια Λιβαγια, θα έπεφτε έξω το μαγαζί. Και στο φινάλε έχεις μαζέψει ενα σωρό δανεικούς με υποχρέωση μόνο για ένα χρόνο. Αν του χρόνου στραβώσει κάτι δεν τους αγοράζεις. Πραγματικά δεν μπορώ να βρω εξήγηση στην πολιτική των μεταγραφών, πέρα ίσως απο αυτό που λεει ο ματζισιαν οτι εκει που βλέπουμε εμεις κενά αυτοί βλέπουν παιχταράδες και λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πως αν έφερνε φέτος έναν Livaja ο κόσμος θα στράβωνε.

Μην ξεχνάμε την περσινή γκρίνια για τον παίχτη στην αρχή της σεζόν.

Για εμένα το βασικό πρόβλημα της ΠΑΕ είναι πως δεν είναι ειλικρινής με το κοινό.

Αφήνει να εννοούνται διάφορα πράγματα μπας και πουλήσει κανένα διαρκείας παραπάνω και μετά στα παπάρια της.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μιλάμε για ΠΑΟΚ που η συσπείρωση του κόσμου του φέτος χτυπάει 95% . Αν δρν κατέβουν οι γύρω πόλεις δεν γεμίζει η στρούγκα . Τα διαρκείας ειναι απλωμένα σε όλη την κεντρική Μακεδονία . Παραπάνω δεν πάει

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο φέτος και πέρυσι είχε τρελή συσπείρωση ο βου. 

Εμείς πάλι καταφέραμε να χάσουμε την περσινή μας συσπείρωση (που δεν ήταν και τίποτα τρομερό) και να βαρέσουμε διάλυση με πρωτάθλημα και ομίλους τσλ. Δηλαδή που να το πεις και που να σε πιστέψουν. Σου λέει ήδη ο βου ότι αν εγώ ήμουν πρωταθλητής και έπαιζα ομίλους, με τα γιάννενα θα είχα 25 χιλιάδες κόσμο. Κι άντε τώρα να εξηγήσεις εσύ τι και πως.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

 Μπορουν ΠΟΛΛΑ πραγματα να γινουν, αλλα στην Ελλαδα ο γηπεδικος κοσμος ακομη θεωρειται αξεστος αγροικος που παει να μπινελικωσει.

Δεν ξερω στην αγγλια, αλλα γενικα το στερεότυπο για τον γηπεδικο κοσμο είναι οτι ειναι μαλλον αξεστος, σε αρκετες χωρες.

Link to comment
Share on other sites

Η πρεμιερσιπ εχει ξεφυγει δεν γνωριζω τι γινεται σε Ισπανια-Γερμανια.

 

Μεγαρο μουσικης, φάση;; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τραβήξεις κόσμο στο γήπεδο πρέπει να του προσφέρεις θέαμα.

Και όταν λέμε θέαμα δεν αναφέρομαι μόνο στο εντός των τεσσάρων γραμμών.

Το θέαμα έχει να κάνει με το πριν το παιχνίδι με διάφορα events, videos στα matrix, εφαρμογές για τα smartphones σχετικές με την ομάδα τις οποίες μπορείς να κατεβάσεις μόνο τις ημέρες των αγώνων και στον χώρο του γηπέδου (ο Χαγκα πχ θα μπορούσε να είναι εφαρμογή που να απασχολεί όλη την εβδομάδα τον ΑΕΚτζή στο κινητό του σχετικά με την ομάδα του). Επίσης μιας και αναφέρθηκε ότι στα εγκαίνια του γηπέδου της Tottenham θα πάμε "να πάρουμε ιδέες", αξίζει να αναφερθεί ότι στο Emirates (δεν ξέρω αν συμβαίνει και αλλού στην Αγγλία) παίχτες εκτός αποστολής της Arsenal εκτελούν και χρέη PR. Θα μου πεις βέβαια, είναι ίδιο να κάνει PR ο Mesut Ozil και ο Cesc Fàbregas με τον Astrit Ajdarević και τον Γιάννη-Φοίβο Μπότο; Ίσως όχι, αλλά δεν έχει και τόση σημασία στο κάτω κάτω της γραφής.

Έγραψε πριν ο Κώστας πως "τα χιόνια και οι βροχές" είναι για τους 20χρονους.

Εγώ λέω πως μπορεί να ήταν για τους 20χρονους των δεκαετιών του '80 και του '90, ο σημερινός 20χρονος θέλει και άλλα πραγματάκια.

Και επίσης μεγάλη μερίδα του κόσμου, όχι αυτοί που πάνε βρέξει-χιονίσει, ίσως και να θεωρούν εαυτούς πελάτες και να απαιτούν να τους αντιμετωπίζουν και ως τέτοιους. Δεν γίνεται δηλαδή να πληρώνει ο άλλος εισιτήριο 25€ και στο ημίχρονο (ή και πιο πριν) και να έρχεται ο άλλος από άλλη θύρα που έχει πληρώσει 5€ ή δεν έχει πληρώσει και καθόλου δίπλα του. Και καλά αν συμβαίνει αυτό, παίζει και να μην το πάρει χαμπάρι μέχρι το ημίχρονο, δεν γίνεται όμως να πηγαίνει και να τον βλέπει να κάθεται στην θέση του μόλις φτάνει στο γήπεδο.

Και τέλος το βασικότερο (για εμένα) είναι ότι το γήπεδο είναι παρέα. Θα πας γήπεδο, θα γνωρίσεις τους γύρω σου, τους διπλανούς σου, θα δεθείς μαζί τους θα δώσεις ραντεβού στο επόμενο παιχνίδι με την λήξη του αγώνα. Αυτό το τελευταίο το έχουμε ξεχάσει τα τελευταία χρόνια και πιστεύω θα το θυμηθούμε με την επιστροφή στο νέο γήπεδο.

Το μεγαλύτερο έγκλημα ήταν που δεν κρατήσαμε τις λεσβίες στο γήπεδο.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο φέτος και πέρυσι είχε τρελή συσπείρωση ο βου. 

Εμείς πάλι καταφέραμε να χάσουμε την περσινή μας συσπείρωση (που δεν ήταν και τίποτα τρομερό) και να βαρέσουμε διάλυση με πρωτάθλημα και ομίλους τσλ. Δηλαδή που να το πεις και που να σε πιστέψουν. Σου λέει ήδη ο βου ότι αν εγώ ήμουν πρωταθλητής και έπαιζα ομίλους, με τα γιάννενα θα είχα 25 χιλιάδες κόσμο. Κι άντε τώρα να εξηγήσεις εσύ τι και πως.

 

Δεν είναι ίδια η δυναμική ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Οι Βου αν πάρουν πρωτάθλημα θα κλείσουν για 50 χρόνια ως οπαδοί.

Αν μπουν CL θα κλείσουν για πάντα.

Ακόμα για τον Maradona και την Napoli έχουν να λένε.

Ο ΑΕΚτζής θα επιστρέψει από την Β και θα απαιτεί Κύπελλο.

Θα πάρει Κύπελλο και θα απαιτεί έξοδο στο Europa με 0 συντελεστή μέσω προκριματικών.

Θα βγει Europa και θα απαιτεί πρωτάθλημα.

Θα πάρει πρωτάθλημα και θα απαιτεί CL.

Μετά θα απαιτεί ξανά πρωτάθλημα.

Αν μάλιστα ξαναβγεί CL του χρόνου, θα απαιτεί και πρόκριση.

Ο ΑΕΚτζής έπεσε κατηγορία, διαλύθηκε, επέστρεψε, πήρε Κύπελλο πριν τον ΠΑΟΚ, πήρε Πρωτάθλημα πριν τον ΠΑΟΚ, ξαναμπήκε CL πριν τον ΠΑΟΚ.

Δηλαδή ΟΚ, ήταν τα χειρότερα μας χρόνια και είναι τα καλύτερα του ΠΑΟΚ και όμως η δυναμική μας ως club πάλι μας έφερε από πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο έγκλημα ήταν που δεν κρατήσαμε τις λεσβίες στο γήπεδο.

Αλλα σε καποιους δεν άρεζε η ΑΕΚ του Ντέμη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε πολλα Κωστα...

 

το θεμα για μενα ειναι οτι αγωνιστικα εχεις κενα...

 

και αυτα δεν αναπληρωνονται μοναχα με παιχτες των 2 εκατ.

 

μια χαρα δουλεια εκανες με Βρανιες, Σιμοες και Γιοχανσον απο τα αζητητα...

 

κι αυτοι στοιχηματα ηταν αλλα ηρθαν με τις ευλογιες κανονικων τεχνικων διευθυντων και οχι Λυμπεροπουλων...

 

 

 

μιλας για τα χρηματα του ChL.. πως θα τα παρεις αν δεν εχεις ευνοικη κληρωση?  και για να εχεις θελεις ΞΑΝΑ το πρωταθλημα...

 

ή λοιπον εισαι τοσο σιγουρος και για το επομενο ή απλα δεν σε νοιαζει αν παρει του χρονου την τριανταρα ο Ιβαν ή ο Μαρινακης και ενισχυθουν κι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Mobster όντως μια χαρά έκανες δουλειά με Βράνιες, Σιμόες και Γιόχανσον.

Τους βρήκες από τα αζήτητα και σου κόστιζαν και οι τρεις το συμβόλαιο του Livaja ξέρω γω.

Όμως και οι τρεις μπορούν να βρουν συμβόλαιο πλέον σαν του Livaja.

Μπορεί η ΑΕΚ να τους το δώσει;

Και άντε τους το δίνει δηλαδή αυτόματα αυξάνει το budget της μόνο για τις ανανεώσεις αυτές 1,5m δηλαδή κοντά στα 5m την τριετία.

Μετά κλείσαμε;

Θέλω να πω θα λέγαμε "ΟΚ τους ανανεώσαμε όλους, ας μην πάρουμε και κανέναν";

Εγώ πχ αν η ΑΕΚ φέτος έλεγε κρατάω όλους τους περσινούς και τον προπονητή και δεν παίρνω κανέναν φέτος γιατί φτιάχνω γήπεδο (αλα Tottenham φάση) θα μουν ΟΚ.

Αλλά νομίζω πάλι γκρίνια θα υπήρχε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

μιλας για τα χρηματα του ChL.. πως θα τα παρεις αν δεν εχεις ευνοικη κληρωση?  και για να εχεις θελεις ΞΑΝΑ το πρωταθλημα...

 

ή λοιπον εισαι τοσο σιγουρος και για το επομενο ή απλα δεν σε νοιαζει αν παρει του χρονου την τριανταρα ο Ιβαν ή ο Μαρινακης και ενισχυθουν κι αλλο...

 

Στο υποθετικό σενάριο που φέτος παίρνει πρωτάθλημα ο Ιβάν ή ο Μαρινάκης πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι θα μπουν CL και θα τσιμπήσουν την τριαντάρα;

Και άντε ο Ολυμπιακός πάει στον διάολο λες περνάει γιατί ΟΚ είναι σοβαρό σωματείο.

Ο ΠΑΟΚ πως θα περάσει δύο πρωταθλήτριες ομάδες;

Γιατί ΟΚ την διαλυμένη φέτος Βασιλεία πες την περνάει ή την Σπαρτάκ που παίζει από το 20' με 10 παίχτες στον επαναληπτικό και τον έχει κρεμάσει στα δοκάρια.

Άμα πέσει με ομάδες πρωταθλήτριες στην χώρα τους είμαστε σίγουροι ότι θα τις περάσει ο ΠΑΟΚ;

Θα περάσει δηλαδή την πρωταθλήτρια Celtic η την MOL Vidi που έχει στην χώρα της 3 Πρωταθλήματα (ο ΠΑΟΚ έχει 2 πχ) και έχει πάει Ευρωπαϊκό τελικό;

Περιμένω με ενδιαφέρον να τον δω με τους Μαγυάρους στο Europa..

 

Το ερώτημα λοιπόν παραμένει.

Εμείς μπήκαμε CL και την τσιμπήσαμε την τριαντάρα.

Αυτοί αν μπουν και δεν την τσιμπήσουν τί χαμπάρια μετά;

Γιατί εμείς ΟΚ θα μαστε τότε.

Link to comment
Share on other sites

λεω να φτιαξεις ενα ρημαδι σοβαρο τμημα να δουλευεις τις αγορες και τις πωλησεις ποδοσφαιριστων και να μην καταληγεις να παιρνεις Αλεφ με δωρο Βιτορ γιατι σου υποσχεθηκαν τουθ χρονου Ιμπισεβιτς...

 

και δεν υπαρχει στον κοσμο μονο ο Ραντογια... υπΗρχαν πολλοι σερβοι πχ απο την ομαδα που ειναι τωρα ο προπονητης ο Μιλογεβιτς...

 

υπαρχουν αξιολογοι ποδοσφαιριστες που θα μπορουσαν να σου δωσουν λυσεις και ποιοτικα και ποσοτικα, μιας και δειχνει να υπαρχει ακομα και ποσοτεικο προβλημα πλεον στον αξονα...

 

εκοψες και τα κονε με την Λας Παλμας φετος και πηρες παπαρια απο Ισπανια και Πορτογαλια...

 

αντι να κρατησεις επαφη, εχασες Χιμενεθ, Αραουχο και την καλημερα τους...

Link to comment
Share on other sites

Με χαμηλό κόστος έχεις πάρει παίχτες καλούς πάντως φτηνά ενώ έχεις κάνει ήδη και μια από τις καλύτερες πωλήσεις της ιστορίας σου (Βράνιες).

Που κάποτε ξέρω γω άφηνες τον Μαχαιρίδη να πάει στον ΠΑΟΚ ελεύθερος και τον πούλαγε μετά ο ΠΑΟΚ στην Benfica δηλαδή έλεος.

Απλά θέλουμε να γίνουν όλα με την μία.

Link to comment
Share on other sites

3,5 μυρια για μεγαλυτερη πωληση στην ιστορια της ομαδας ειναι πολυ λιγα...

 

κατι δεν εχεις κανει καλα...

Link to comment
Share on other sites

3,5 μυρια για μεγαλυτερη πωληση στην ιστορια της ομαδας ειναι πολυ λιγα...

 

κατι δεν εχεις κανει καλα...

 

Προφανώς και κάτι δεν έχεις κάνει καλά.

Και προφανώς δεν γίνεται από εκεί που δεν πούλαγες ποτέ να κάνεις πωλήσεις 40m.

Link to comment
Share on other sites

αν επαιζε γαυρο ο Βρανιες ηταν για ενα 15αρι παντως στο νερο...

 

γι αυτο λεω... θελεις ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ και ΝΕΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΕ ΟΜΙΛΟΥΣ...

 

να παρεις ΞΑΝΑ το market pool και να αρχισεις να χτιζεις ονομα στην αγορα...

Link to comment
Share on other sites

θελεις ΝΕΟ τεχνικο διευθυντη και νεο τμημα scouting...

 

θελεις περισσοτερες αλλαγες σε αυτες τις θεσεις παρα στο αγωνιστικο κομματι που με δυο καλες προσθηκες θα ησουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×