Jump to content

Recommended Posts

Πολύ όμορφα φερθήκαμε στους παίχτες μας λοιπόν, μπράβο. Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί (μεταξύ άλλων) ακούνε οι ξένοι παίχτες Α.Ε.Κ. και κλείνουν το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ασθενη νομιζω οτι στα εξηγω ωραια. Οποιος ηντονε απο παλια δεν πλερωνε εφορια γιατι δηλωνοντανε χιλιαεφτακοσα ευρω συμβολαιο και εκατονενενηνταοχτωτρακοσα στη μαρτυρικη μεγαλονησο. Μετα να πουμε καναμε αντρικιες συμφωνιες και σπασαμε το σαρανταδυομισι της κωλοεφοριας στη μεση. 300 καθαρα και 130 η εφορια ξερω γω; 65 εγω 65 εσυ και φιλοι για παντα εχουμε ζησει τιποτα δε θα μας χωρισει. Φετο ομως που εχουμε κατι θεματα με τις Λεσκιρες και το ψαχνει το Αι το Αρ το Ες, προκυπτουν οι τρελες διαφορες και η πλευρα του καθε Σιμοε διαρρεει 450 ταιγκερ και η πλευρα ταιγκερ 800 το κωλοπαιδι ο Σιμοε. Σεημ σιτ γουιθ Μανολο "κλαιει η μανα μου" Χιμενεζ που κυκλοφοραγε η σουπερ προταση ταιγκερ με 600 αλλα ο Κετς κουναγε απαιτησεις Μανουελ στο εκατομμυριο πλας. Λαμπροπουλας πχ πηγε να ανανεωσει με το "παλιο" καθεστως (καθεστως Λιβαγια που ρωτας) με εφορια σολομωντα και ακουσε "αδερφε Βασιλη 250 δε βγαινω μανα μου". Με σημειωση οτι ο Λαμπρο εχει και +1 αλλα τελικα τα +1 στην ΑΕΚαρα ειναι τοσο ισχυρα οσο η μωβ πλαστικη καρεκλα του Καραπαππα που του κανε δωρο ο Καρσελα απο την Παχη.

Εγώ τώρα θέλω να απαντήσω στην ερώτηση που έκανες τις προάλλες.

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος Δημούτρης δεν διαθέτει και στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης.

Να φέρει έναν προπονηταρά και 5 παιχτούρες το καλοκαίρι να έχει καυλωμένο κόσμο να βάζει πλάτη στις (προσωπικές) φουρτούνες που έρχονται.

Τώρα ποιος θα τον κλάψει;

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν ειχε παθει ο τιγρης οτι ο αλλος με το βαπορι ισα που θα χε πουλησει και το βασιλομπιλαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα λεφτά που δίνουμε στον Σιμόες είναι καθαρά δεν στέκει και ως λογική δηλαδή να προσφέρουμε λιγότερα από όσα παίρνει ο Μοράν. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα λεφτά που δίνουμε στον Σιμόες είναι καθαρά δεν στέκει και ως λογική δηλαδή να προσφέρουμε λιγότερα από όσα παίρνει ο Μοράν. 

 

Μια χαρά στέκει με τη λογική του αφεντικού. Ο Μοράν υπέγραψε το συμβόλαιό του πέρσι, δεν μπορείς τι να κάνεις, οι νέες ανανεώσεις όμως τώρα χειρίζονται αλλιώς απ' ό,τι μαθαίνουμε. Σιγά μην σκωτιστεί το αφεντικό ότι με αυτόν τον τρόπο θα βγάζει λιγότερα ο Σιμόες από τον Μοράν (αν ισχύει αυτό, δεν ξέρω τα νούμερα απ' έξω). 

Link to comment
Share on other sites

Άσε το Μοράν εδώ συζητάμε ότι έγινε στον Σιμόες προσφορά με μείωση αποδοχών ούτε καν στα ίδια που έπαιρνε, δηλαδή από 380 που παίρνει καθαρά για φέτος τον πάμε 275 αν ισχύουν αυτά που λέει ο Magician ότι πλέον οι παίκτες θα πληρώνουν όλο το ποσό της εφορίας.450-500 καθαρά είναι η πρόταση, ο Τσακίρης κάπου μπερδεύτηκε μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό έγινε (σύμφωνα πάντα με τις πληροφορίες του Ζαστρίσιαν). Δεν δέχθηκε και τον στείλαμε στην εξέδρα. Τζέντλεμανς.

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια.Αυτο με την εφορια που την πληρωνει η ομαδα, ισχυει μονο στην Ελλαδα ή συμβαινει και εξω;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια.Αυτο με την εφορια που την πληρωνει η ομαδα, ισχυει μονο στην Ελλαδα ή συμβαινει και εξω;

 

Συνήθως οι παίχτες. Συνήθως. Απλά τότε υπολογίζεται στον μισθό του παίχτη και δεν έχει κολπάκια με Κύπρους ή σακούλες αλά Μπιγκ Μακ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι παίχτες. Συνήθως. Απλά τότε υπολογίζεται στον μισθό του παίχτη και δεν έχει κολπάκια με Κύπρους ή σακούλες αλά Μπιγκ Μακ.

Ετσι οπως το θετεις παλι η ομαδα τα πληρωνει.Αυτο καταλαβα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα λεφτά που δίνουμε στον Σιμόες είναι καθαρά δεν στέκει και ως λογική δηλαδή να προσφέρουμε λιγότερα από όσα παίρνει ο Μοράν.

Γιατί ξέρεις εσύ πόσα παίρνει καθαρά ο Μοράν; Ή πόσα θα έπαιρνε με την νέα Στρατηγική;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το θετεις παλι η ομαδα τα πληρωνει.Αυτο καταλαβα δηλαδη

 

Όπως γίνεται στη ζωή. Έχεις στο μυαλό σου πόσα θες να βγάζεις το μήνα/χρόνο καθαρά, από εκεί και πέρα λίγη σημασία έχει ποιος πληρώνει τους φόρους, εσύ ή η εταιρεία που θα σε προσλάβει (ανάλογα με τη χώρα). Όλοι οι εργαζόμενοι σκέφτονται το καθαρό εισόδημά τους.

Για παράδειγμα εγώ έχω συμβόλαιο με την εταιρεία στην οποία εργάζομαι 10 δραχμές τον μήνα. Κάθε μήνα μου βάζουν στον λογαριασμό μου 6 δραχμές και τις υπόλοιπες 4 δραχμές τις πληρώνει η εταιρεία στο κράτος (φόρος εισοδήματος, σύνταξη, ΙΚΑ κτλ).

Σε άλλη χώρα μπορεί να δίνουν στον εργαζόμενο και τις 10 δραχμές, αλλά τότε κανονίζει ο ίδιος τα παραπάνω. Η ουσία δεν αλλάζει, για τον ίδιο μισθό μιλάμε.  

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξέρεις εσύ πόσα παίρνει καθαρά ο Μοράν; Ή πόσα θα έπαιρνε με την νέα Στρατηγική;

 

Δεν υπάρχει νέα στρατηγική μόνο καινούργια συμβόλαια, αυτό είχα ρωτήσει στην αρχή τον magician, ο Μοράν ότι είχε υπογράψει πέρσι αυτά θα πάρει. Σύμφωνα με το πινακάκι που έβαλα και που δεν πρέπει να απέχει πολύ από την πραγματικότητα  ο Μοράν παίρνει μικτά περίπου όσα και ο Σιμόες (480 ο πρώτος και 500 ο δεύτερος) με ίδια εφορία φαντάζομαι εκτός και αν στον Ισπανό τα συμφωνήσαμε να την πληρώνει όλη αυτός αλλά δεν βγαίνουν τα νούμερα γιατί αν θυμάμαι εδώ έχει γραφτεί ότι παίρνει κάπου στα 320 καθαρά.

 

Γενικά η ομάδα σε κάθε περίπτωση πληρώνει την εφορία είτε έμμεσα είτε άμεσα απλά αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν υπάρχει κανένα κέρδος ανάλογα με το ποιος την πληρώνει , γιατί δεν βρίσκω καμία διαφορά είτε την πληρώνει ο παίκτης άμεσα είτε η ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κέρδος γιατί επικοινωνείς προς τα έξω ότι στον Σιμόες έχεις κάνει πρόταση 500k. Ο άλλος -ο κόσμος- όταν το ακούει αυτό, καταλαβαίνει καθαρά προφανώς και για κάθε χρόνο συμβολαίου. Ποτέ δεν επικοινωνείς στον εργαζόμενο τα μεικτά, δεν υπάρχει αυτό. Άρα, σου λέει, μιά χαρά πρόταση η διοικησάρα, κωλόπαιδο ο παίκτης, άσχετα που η πραγματική σου πρόταση είναι 40% κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν πιστεύουμε ότι η ομάδα έκανε πρόταση στον Σιμόες 275 όσα δηλαδή παίρνει και ο Γιακουμάκης τότε πάω πάσο.Ας μπει ο Magician να μας πει τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

σε μικρες χωρες με ανυπαρκτα πρωταθληματα συνηθως, για να μπορεσουν να φερουν παικτες που δυσκολα θα ερχοντουσαν αλλοιως. Αλλα για ΟΛΟΥΣ τους παικτες, πρεπει να ειμαστε οι μοναδικοι που το κανουμε..

Στις μεγαλες χωρες οι παικτες ειναι υπευθυνοι για την φορολογια τους. Οπως ολοι οι υπαλληλοι του κοσμου. Για αυτο αλλωστε βλεπεις στην Ισπανια να κυνηγανε Μεσσι , Ροναλντο για φοροδιαφυγη κλπ .. Αν ηταν θα κυνηγουσαν τα κλαμπ τους.

 

Παραθετω :

England

Top league: Premier League

Example salary: £200,000-a-week

Top rate tax: 45%

Salary after tax: £106,206-a-week

---------------------------

Spain

Top league: Liga BBVA

Salary: £200,000-a-week

Top rate tax: 52%

Salary after tax: £96,000-a-week

------------------------------------------

Monaco

Top league: Ligue 1

Salary: £200,000-a-week

Top rate tax: Zero + 13% employee social security

Salary after tax: £174,000-a-week

-----------------------------------------------------------

France

Top league: Ligue 1

Salary: £200,000-a-week

Top rate tax: 45%

Salary after tax: £110,000-a-week

----------------------------------------------------------

Russia

Top league: Premier League

Salary: £200,000-a-week

Top rate tax: 13%

Salary after tax: £174,000-a-week

-------------------------------------------------------------------------

Germany

Top league: Bundesliga

Salary: £200,000-a-week

Top rate tax: 47.475%

Salary after tax: £105,050-a-week

-------------------------------------------------------------------

Italy

Top league: Serie A

Salary: £200,000-a-week

Top rate tax: 46.29%

Salary after tax: £107,420-a-week

Γι' αυτο το ρωτησα.Η λογικη αυτο λεει οτι ειναι των ποδοσφαιριστων η εφορια

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο αλλωστε βλεπεις στην Ισπανια να κυνηγανε Μεσσι , Ροναλντο για φοροδιαφυγη κλπ .. Αν ηταν θα κυνηγουσαν τα κλαμπ τους.

 

Δεν τους κυνηγάνε για τα μισθά τους όμως.

Link to comment
Share on other sites

για φοροδιαφυγη γενικα .. ε η μεγαλυτερη ειναι απο τους μισθους. Οταν βγαζεις 10-15 εκ το χρονο μονο απο μισθα...

 

Οι μισθοί είναι συγκεκριμένοι και δηλώνονται και από το κλαμπ. Δεν ξέρω πώς μπορείς να αποκρύψεις από εκεί. Η φοροδιαφυγή γίνεται σε ποσά που δεν είναι σαφή απ' όσο ξέρω. Η περιπέτεια του Μέσι αφορούσε μία εταιρεία του πατέρα του που εκμεταλλεύονταν την εικόνα του παίκτη στη Λατινική Αμερική και είχε αποκρύψει ποσά στην Ελβετία και σε νησιά πχ. No wages.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

oloi 8a ton klapsoun an meinei to giapi me mia mpetoniera

Θα παρει μαζι του ολα τα εσοδα δηλαδη φευγοντας?

Link to comment
Share on other sites

Θα παρει μαζι του ολα τα εσοδα δηλαδη φευγοντας?

 

Όχι θα τα αφήσει του Αλιέξη να τα κάνει κοινωνικό μέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Όχι θα τα αφήσει του Αλιέξη να τα κάνει κοινωνικό μέρισμα.

Της Δουρου θα τα παρει τα λεφτα η δεν καταδεχεται?

Ας τα παρει παντως γιατι καπου τοσα θα κοστισει η νομικη υποστηριξη του.

Link to comment
Share on other sites

Της Δουρου θα τα παρει τα λεφτα η δεν καταδεχεται?

Ας τα παρει παντως γιατι καπου τοσα θα κοστισει η νομικη υποστηριξη του.

 

Της Δούρου θα τα αφήσει στον επόμενο.

Να πάει να τα ζητήσει για να σηκώσει γήπεδο να δω τί θα του δώσει η Ρένα.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×