Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

4 minutes ago, 1989 generation said:

H ομάδα του 89 ήταν η πιο αρχειδάτη ΑΕΚ που έχω δει. Εννιά διπλά, με ανατροπές, νίκες εκτός με ΠΑΟ, ΠΑΟΚ, Λάρισα (πρωταθλήτρια τότε) και μια ανεπανάληπτη βραδιά με τους γάβρους στο ΟΑΚΑ. Και Χρήστο Βασιλόπουλο μετά τη λήξη να τους βαράει τις πόρτες των αποδυτηρίων και να τους λέει να βγουν έξω να του πουν ποια είναι η ομάδα γένους θηλυκού και λίγες μέρες μετά εξώφυλλο στο δικέφαλο να τρώει γάβρους. Η απόλυτα αρχειδάτη ομάδα!!! Που είχε γερά θεμέλια από την προηγούμενη χρονιά επί Τόζα, αλλά την έφαγε ο Κοσκωτάς.

Btw χθες είχε αφιέρωμα η ΕΡΤ, το εγραψα και παραδίπλα.

Μακραν η πιο αρχιδατη, μάλλον αυτή η χρονια με φανάτισε προσωπικά. Φυσικά είχε και την φοβερή συνεχεια αργότερα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Btw χθες είχε αφιέρωμα η ΕΡΤ, το εγραψα και παραδίπλα.

Μακραν η πιο αρχιδατη, μάλλον αυτή η χρονια με φανάτισε προσωπικά. Φυσικά είχε και την φοβερή συνεχεια αργότερα. 

Κι εμένα το ίδιο. Εκείνη η ΑΕΚ έφτιαξε μια τρελή γενιά οπαδών.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 1989 generation said:

H ομάδα του 89 ήταν η πιο αρχειδάτη ΑΕΚ που έχω δει. Εννιά διπλά, με ανατροπές, νίκες εκτός με ΠΑΟ, ΠΑΟΚ, Λάρισα (πρωταθλήτρια τότε) και μια ανεπανάληπτη βραδιά με τους γάβρους στο ΟΑΚΑ. Και Χρήστο Βασιλόπουλο μετά τη λήξη να τους βαράει τις πόρτες των αποδυτηρίων και να τους λέει να βγουν έξω να του πουν ποια είναι η ομάδα γένους θηλυκού και λίγες μέρες μετά εξώφυλλο στο δικέφαλο να τρώει γάβρους. Η απόλυτα αρχειδάτη ομάδα!!! Που είχε γερά θεμέλια από την προηγούμενη χρονιά επί Τόζα, αλλά την έφαγε ο Κοσκωτάς.

Και όλα αυτά, με Βασιλόπουλο κτλ σε αγώνα που οι γαυροι ήταν τριπλάσιοι και βάλε από μας στην εξέδρα. Αρχιδατος κόσμος, αρχιδατη ομάδα σε εκείνο το παιχνίδι, αποκορύφωμα όλης της χρονιάς βέβαια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Και όλα αυτά, με Βασιλόπουλο κτλ σε αγώνα που οι γαυροι ήταν τριπλάσιοι και βάλε από μας στην εξέδρα. Αρχιδατος κόσμος, αρχιδατη ομάδα σε εκείνο το παιχνίδι, αποκορύφωμα όλης της χρονιάς βέβαια. 

Ο αγώνας που έδειξε εκέινη τη χρονιά ότι η ομάδα είχε φοβερό μέταλλο ήταν στην Τούμπα. Είχαμε χάσει μια βδομάδα πριν στη Ρόδο από τους γάβρους και ανέβηκαν επάνω, τους κάρφωσαν με το Χριστοδούλου και δε μάσησαν όταν οι άλλοι πετάγανε μέσα τούβλα και ο Νικάκης έστελνε το Σαββίδη να χτυπήσει κόρνερ απέναντι. Να μην ξεχάσω και τους 80 με 100 άρρωστους στην εξέδρα που ήταν γυμνοί και τραγουδούσαν 90 λεπτά σερί, όταν κάποιοι άλλοι είχαν ανέβει λίγες αγωνιστηκές πριν και κρύβονταν πίσω από τους αστυνομικούς...Απόλυτη χρονιά εκείνη...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, 1989 generation said:

Ο αγώνας που έδειξε εκέινη τη χρονιά ότι η ομάδα είχε φοβερό μέταλλο ήταν στην Τούμπα. Είχαμε χάσει μια βδομάδα πριν στη Ρόδο από τους γάβρους και ανέβηκαν επάνω, τους κάρφωσαν με το Χριστοδούλου και δε μάσησαν όταν οι άλλοι πετάγανε μέσα τούβλα και ο Νικάκης έστελνε το Σαββίδη να χτυπήσει κόρνερ απέναντι. Να μην ξεχάσω και τους 80 με 100 άρρωστους στην εξέδρα που ήταν γυμνοί και τραγουδούσαν 90 λεπτά σερί, όταν κάποιοι άλλοι είχαν ανέβει λίγες αγωνιστηκές πριν και κρύβονταν πίσω από τους αστυνομικούς...Απόλυτη χρονιά εκείνη...

Αν και νομίζω είχε "δειξει" και από την τρίτη αγωνιστική και το 0-1 με βαζελο  στο Ολυμπιακό στάδιο με το φάουλ του Οκονσκι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Αν και νομίζω είχε "δειξει" και από την τρίτη αγωνιστική και το 0-1 στο Ολυμπιακό στάδιο με το φάουλ του Οκονσκι. 

Σίγουρα, αλλά η Τούμπα ήταν κομβική γιατί ήρθε μετά από ήττα από το γάβρο και όλοι περίμεναν ότι δε θα αντέξει άλλο η ΑΕΚ στην κορυφή.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ στο τελος λιγο το χαλάσανε και πάνω που λες «ρε τους μλκς θα το χάσουν» ήρθε η τσαπου του ΟΑΚΑ με τον Τάκη κι έγινε ακόμα καλυτερο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Εντωμεταξυ στο τελος λιγο το χαλάσανε και πάνω που λες «ρε τους μλκς θα το χάσουν» ήρθε η τσαπου του ΟΑΚΑ με τον Τάκη κι έγινε ακόμα καλυτερο τελικά.

Ισοπαλία με Λάρισα στο τελευταίο λεπτό με Σταύρο Σταματή στη Φιλαδέλφεια και ήττα στη Ριζόυπολη. Μέσα ήμουν και στα 2 και δεν πίστευα τί έβλεπα. Αλλά μάλλον ήταν γραφτό να το πάρουμε κόντρα στους απατεώνες που μας είχαν διαλύσει την προηγούμενη χρονιά με όσα έγιναν στο κύπελλο.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν είναι τυχαίο χθες το πρωί στα καλά καθούμενα έβαλα το αβαταρ με Τάκη. 
Αξεχαστη σεζόν, ο,τι και να γινόταν μετά ή να γίνει στο μέλλον.

Κυριως οι κρεμάμενοι όρχεις όλων.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Bukowski said:

Ο 30χρονος ΑΕΚτζης του 89 ειχε ζησει και αλλη μια ομαδαρα (του Μπαρλου).

Ο 30χρονος ΑΕΚτζης του '18 μην πιασουμε τι ειχε ζησει.

Γενικα αλλη δυναμικη ειχε ως μεγεθος η ΑΕΚ το '89 και αλλη το '18.

Επειδη μυθοποιηθηκε απο τους ΑΡΔ μας εκεινη η ομαδα "του Μελισσανιδη" δεν σημαινει οτι πρεπει να συζηταμε μια ζωη για αυτη. Γιατι οι μονοι που κερδιζουν απο αυτο ειναι οι διαφοροι Κωστενογλου και Ατματσιδης.

Αληθεια Ευρωπη τι εκανε εκεινη η φοβερη και τρομερη ΑΕΚ που ακολουθησε;

Η ΑΕΚ το 1989 ήταν η μοναδική από τις 3 μεγάλες που είχε να πάρει πρωτάθλημα 10 χρόνια, έτρωγε συνεχείς εξωαγωνιστηκές σφαλίαρες και την είχαν βγάλει Αεκάκι. Δεν τη λες και ομάδα με μεγάλη δυναμική. Το πρωτάθλημα εκείνο ήταν άθλος, αν δούμε το περιβάλλον που υπήρχε. Από εκεί και πέρα στην Ευρώπη θα μπορούσε να πάει καλύτερα. Πήγε πάντως μια φορά στους 16 του ΟΥΕΦΑ, αφού απέκλεισε τη Σπαρτάκ Μόσχας που ήταν καλό μέγεθος εκείνη την εποχή, αποκλείστηκε την προηγούμενη χρονιά από τη Μαρσέιγ, με δύο διαιτητές που μετά από χρόνια αποδείχτηκε ότι τα είχαν πιάσει από τον Ταπί, αποκλείστηκε από το Ρομάριο, άλλη μια χρονιά από τη Μονακό και ήταν η πρώτη ομάδα που μπήκε ομίλους cl αποκλείοντας τη Rangers, που μια χρονιά πριν είχε πάει ημιτελικό. Φοβερά επιτέυγματα δεν ήταν, αλλά δεν ήταν και τόσο άσχημα. Και δνε νομίζω ότι οι περισσότεροι την έχουν συνδέσει με το Μελισσανίδη. Οκταετία Μπάγεβιτς την ορίζουν συνήθως.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Η δε απόκρουση του Μανωλά είναι ο,τι πιο απίστευτο έχω δει ποτέ μου από αμυντικό. 
Πανηγυριζε ο Ντεταρι σαν τον Χατζηγιοβαννη ?
 

Διάβαζα μια συνέντευξη του Ηλία Σαββίδη πριν λίγες μέρες για το ποιο παιχνίδι δεν μπορεί να ξεχάσει. Και ανέφερε αυτό με τον Τάκη, εφιάλτη το βλέπει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ταιριαζει σε αυτο το τοπικ...σαν σημερα τα γεγονοτα με τα αισχη της γαβριελας και τους πυροβολισμους στο members club

http://www.gazzetta.gr/monimes-stiles/h-mixani-tou-xronou/article/1415037/aek-olympiakos-0-2-ta-pistolia-ta-mahairia-kai-kardiako-pics-vid

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×