Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

On 4/11/2020 at 9:15 PM, MARILLION said:

Δεν κάνουμε καλό στα συστήματα εμείς οι παλιοί αλλά μια ενδεκάδα σαν την παρακάτω ας μην είχε και κανένα σύστημα να ακολουθήσει :

Ατματσίδης Μπορμπόκης Κασάπης Μανωλάς Γκαμάρα

Σαμπα Τσιάρτας Παπαϊωάννου Μίμης)

Κωστής Νεστορίδης Μαύρος (βάλτε τους και στα σημαιάκια πάλι γκολ θα έβαζαν)

3 αλλαγές  από άμυνα προς επίθεση Βράνιες Σταθόπουλος Μπάγεβιτς

Τερματζής Οικονομόπουλος

(λυπάμαι ένα σωρό ημίθεους που έχω αφήσει απ έξω)

 

On 4/12/2020 at 1:32 AM, Νονός said:

*Από όσους έχω δει ιδίοις όμμασι.

Στεργιούδας - Μουσούρης - Κασάπης - Μανωλάς - Γκαμάρα (Νικολάου) - Σαμπανάτζοβιτς - Νικολούδης - Τσιάρτας (Οκόνσκι) - Μ. Παπαιωάννου (Σκόκο) - Μπάγεβιτς - Μαύρος

Σύστημα : "Πόσα θα φάτε σήμερα αλλόθρησκοι" - Ρεκόρ γκολ από απευθείας φάουλ

Και άλλη μια ερώτηση μια και είναι τα γενέθλια της Ενωσης σήμερα. Αν σας ζήταγαν ιδανική ενδεκάδα της ΑΕΚ των 60ς, παρότι δεν τη ζησατε, μόνο από όσα γνωρίζετε κτλ, ποιους θα βάζατε; 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

 

Και άλλη μια ερώτηση μια και είναι τα γενέθλια της Ενωσης σήμερα. Αν σας ζήταγαν ιδανική ενδεκάδα της ΑΕΚ των 60ς, παρότι δεν τη ζησατε, μόνο από όσα γνωρίζετε κτλ, ποιους θα βάζατε; 

Σεραφείδης

Κεφαλίδης - Μπαλόπουλος - Βασιλείου - Σταθόπουλος

Σκευοφύλαξ

Μ. Παπαϊωάννου - Καραφέσκος

Κ. Νικολαΐδης - Νεστορίδης - Πομώνης

* Κάνω έναν ... πρωθύστερο ετεροχρονισμό (ορολογία ΠΑΣΟΚ) και φέρνω τον Μίμη στα χαφ για να "χωρέσω" και τον Πομώνη στην ενδεκάδα.

** Αδικώ τον μεγάλο Αλέκο Σοφιανίδη αλλά ο "Μάγειρας" δεν χάνει τη θέση.

*** Λυπάμαι για τον Μεγάλο Αρχηγό Ανδρέα Σταματιάδη αλλά έχω ακούσει πολλά για τη "δαντέλλα" του Πομώνη και μαγεύτηκα.

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ερασιτεχνική ΑΕΚ 1978, το αντίστοιχο της Κ21 κάποτε, με προπονητή αν δεν κάνω λάθος τον "παππού" Φαντροκ και στην σύνθεση της τους Βαγγελακη Βλάχο, Λύσανδρο Γεωργαμλη, Στέλιο Μανωλά, Σπύρο Οικονομοπουλο καθώς και τον μυθικό Παναγιώτη Στυλιανοπουλο. 4 μελλοντικοί πρωταθλητες και 5 κυπελλούχοι. 

FB_IMG_1587368558569.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σαν σημερα 2 χρόνια πριν...... το ξέσπασμα.... το πιο ξέφρενο πάρτυ... το βράδυ της δικαίωσης για όσους τρέχαμε στα χωράφια της γ εθνικής..... η βραδιά που δάκρυσε ο ουρανος απο τα αδέρφια μας και τους δικούς μας ανθρώπους που βρίσκονταν εκει πάνω......

31531332_10215357563228865_2684114316709330944_n.jpg

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

Ημουν στο πέταλο, σε εκείνον τον αγώνα. Οι φανατικοί εκείνα τα χρόνια πήγαιναν πάνω διάζωμα, επειδή ήταν πιο φθηνά. Όλο το πάνω διάζωμα το δικό μας είχε μετατραπεί σε θύρες όρθιων, ενώ υπήρχε ένας πολύ μικρός πυρήνας κάτω, ανάμεσα στους υπόλοιπους, λίγους οπαδους μας. Ο φανατισμός που υπήρχε είναι δύσκολο να περιγραφει, εμείς φωνάζαμε περισσότερο και τους είχαμε πάρει καθαρά την εξέδρα, αλλά στο δεύτερο μέρος μετά το γκολ που έσωσε ο Μανωλάς και κυρίως το γκολ τους που ακυρωθηκε είχαν σηκωθεί και οι γαυροι και γινόταν της πουτανας, και από τις δύο εξέδρες, όχι μόνο των φανατικών. 

Προς το τέλος είχα προαίσθημα ότι δεν θα έληγε ισοπαλία, ακόμα θυμάμαι πως είδα τα διαδοχικά ένα δύο του Τάκη με τον Οκο, πίσω από την εστία, πως  ο Τάκης ξεμαρκαριστηκε στο τέλος, βρέθηκε μόνος του, και μετά από μια στιγμή την   μπάλα να αναπαύεται  στα δίχτυα και εμείς να γινόμαστε ένα κουβάρι στις εξέδρες. 

 

 

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βίντεο πρέπει να το έχω δει εκατοντάδες φορές. Ιδίως τα πρώτα χρόνια αφού έφυγα, με το ίντερνετ ακόμα στις αρχές του, όπου έβρισκα πρόσβαση στο δίκτυο έβαζα και το έβλεπα και το έδειχνα σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×