Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Προγνωστικά από απλό κόσμο και φίλους της ΑΕΚ, στο κέντρο της Αθήνας,  πριν τον επαναληπτικό με την Γιούβε το 1977.

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μαύρη η σημερινή μέρα για την ΑΕΚ. Μια μέρα που δεν θα πρέπει να ξεχαστεί ποτέ, αν θέλουμε να έχουμε μέλλον. Να ξέρουν όλοι εχθροί, αλλά κυρίως οι φίλοι ότι ούτε τότε λυγίσαμε, ούτε φυσικά θα το πράξουμε τώρα, μόνο κ μόνο επειδή μας διοικούν κλόουν.  ΜΟΝΟ ΑΕΚ ΠΑΝΤΟΥ & ΠΑΝΤΑ!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους! Μια σύντομη ιστορία της σημερινης ημερας που με έκανε να χαρώ. Ρωτάω το παιδί του κουμπάρου στην παραδοσιακή ψησταριά, τι ομάδα είσαι αγάπη μου; Ο πιτσιρικας είναι στο νήπιο και ο πατερας του δεν ασχολείται καθόλου με τα αθλητικά. Το σκέφτεται λίγο και χωρίς ενδοιασμό μου λέει…ΑΕΚ. 
 

Πως και είσαι ΑΕΚ του λέω; Είναι κανενας φίλος σου στο σχολείο; Το άκουσες πουθενά; Και τι μου απαντα με την παιδική ειλικρινεια που σε καθηλώνει;

Είναι ζωγραφισμένο στον τοίχο απέναντι από το σχολείο μου και μου αρέσει πολύ. Μου αρέσουν τα χρώματα. 

Μεινετε ζωντανοί αδέρφια, τα τρία μοναδικά γράμματα που μας μάγεψαν σαν παιδιά συνεχίζουν να μαγεύουν μέχρι σήμερα τις παιδικές ψυχές, με τους πιο απλούς τροπους.

Και επειδή μεγαλωσαμε για να κάνουμε γκράφιτι απέναντι από τα σχολεία και δεν μπορούμε να πετάμε μπάλες στις αυλές σαν τον @Stylianopoulos, ελάχιστη υποχρέωση είναι να πάρει την πιο όμορφη φανέλα στα γενέθλια του, με γραμμένο στην πλάτη το όνομα του….

Και αν συνδυαστεί με το μεγαλύτερο παγωτο πύραυλο και κανένα δυο ακόμα μικρά δωράκια, το δέσαμε το νέο μέλος…

  • Δικεφαλάκι 17
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία σου μου θυμίζει κάτι που μου είχε πει συνάδελφός μου πριν 2 χρόνια, άρρωστος βαζελος, που πασχίζει να κάνει τα παιδιά του Παναθηναϊκούς, πηγαίνοντας τους στο μπάσκετ. Μια φορά βολταροντας στο Μαρούσι, πριν από αγώνα της ΑΕΚ είδαν στημένα κασκολακια, σημαίες της ΑΕΚ γύρω από το ΟΑΚΑ και γυρνανε και του λένε: Αυτό ρε μπαμπά είναι χρώμα όμορφο και λαμπερό κι όχι αυτό της ομάδας σου.... από τότε του λένε για την ΑΕΚ και δεν θελουν να βλέπουν αγώνες της βαζελας..

Βέβαια ο κάβουρας κάνει το παν, τα παιδάκια που από σποντα κολλάνε με την ΑΕΚ να ξενερώνουν λόγω αποτελεσμάτων στην συνέχεια.....ας μην το συνεχίσω μέρες που είναι.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες πηρε το μάτι μου ότι ο Χάμερ και ο Ανγκόλα ήταν στο ΣΕΦ και ανεβαζαν στόρυ από τα πανηγύρια των γαύρων. Ο άλλος ο Παππάς τις προαλλες είχε παει και έβλεπε τον βάζελο ενώ παιζαμε εμείς. 

Πριν μια βδομάδα χάσαμε σίγουρη κουπα από ανήλικα.. Καλά για ποδοσφαιρική ΑΕΚ τι να πουμε. 

Τον Πανιώνιο ή την ΑΕΚ υποστηρίζουμε τελικά; Τι ξεπεσμός είναι αυτός ρε πουστη μου. 

  • Δικεφαλάκι 6
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, parakmiakos said:

Χθες πηρε το μάτι μου ότι ο Χάμερ και ο Ανγκόλα ήταν στο ΣΕΦ και ανεβαζαν στόρυ από τα πανηγύρια των γαύρων.

 

Που το είδες αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρες από την αγαπημένη ΕΜΥ. Ημέρα αποκαθήλωσης η σημερινή ελπίζω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ μπαίνουν και ρετρό, βάζω κάτι από το 1989 και μία επική τοποθέτηση του μεγάλου Στράτου Γιδόπουλου περί της οφειλής χρημάτων στο Αμβούργο για την μεταγραφή του Οκόνσκι.

image.png

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ηγέτης που υπερασπιζοταν τα συμφέροντα της ΑΕΚ όσο ηταν στην προεδρια

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που είδαμε μετέπειτα έως και τώρα, μια χαρά ήταν ο Γιδόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Από ΠΑΕ ΑΕΚ.

Σαν σήμερα έφυγε από τη ζωή ένας από τους πιο πιστούς στρατιώτες της ιδέας ΑΕΚ! Ηταν 20 Μαΐου του 1990, όταν ο Μιχάλης Αρκάδης υπέστη οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου στις εξέδρες της Ριζούπολης, ενώ βρισκόταν, όπως σε όλη του τη ζωή, κοντά στην αγαπημένη του ΑΕΚ, την οποία υπηρέτησε για πολλά χρόνια!
Δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ, Μιχάλη Αρκάδη!

 

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και κείμενο που λέει "IN MEMORIAM ΜΙΧΑΛΗΣ ΑΡΚΑΔΗΣ 1939-1990"

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαν σήμερα το μοναδικό λιγκ-καπ της ιστορίας Τα γκολ: Σαββιδης 2, Σαβάφκσι ενω ο Κοφινάς έπιασε και πεναλτι

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, George_D said:

Σαν σήμερα το μοναδικό λιγκ-καπ της ιστορίας Τα γκολ: Σαββιδης 2, Σαβάφκσι ενω ο Κοφινάς έπιασε και πεναλτι

 

Πολύ αγαπησιαρικη εκείνη η ΑΕΚ, πολύ μεταλο, πολύ μεταλ

Link to comment
Share on other sites

Την ΑΕΚΑΡΑ στην καρδιά την έχω από παιδί...όπου αγωνιζόταν ήμουν κι εγώ μαζί...να τώρα που μεγάλωσα, δεν έβαλα μυαλό κι έχω μες στην καρδιά μου τον Δικεεεφαλοοο...

ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ 

ORIGINAL ΕΣΥΥΥ 

ΟΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΣΟΥΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝ 

ΠΑΝΤΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ  

ΌΠΟΥ  ΑΓΩΝΙΖΟΣΟΥΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ 

ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ

 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×