Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

Τι στάση θα κρατήσεις εσύ Γιάννη με βατράχια, τιγρηδες και λοιπούς?
90 λεπτα φωνη και τραγουδι

αν απο τα μεγαφωνα λενε τιποτα κουλα για τον τεχνικο διευθηντη του στυλ μαζι μας στο ρολο του διευθηντη ο ...... θα τρωει τη γιουχα του

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

89 χρόνια από την έγκριση του πρώτου καταστατικού

 

18 Σεπτεμβρίου 1924

 

89 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την ημέρα που ο "σπόρος", ο οποίος είχε πέσει πέντε μήνες νωρίτερα στο πατάρι του καταστήματος αθλητικών ειδών του Αιμίλιου Ιωνά για τη δημιουργία ενός προσφυγικού Συλλόγου που θα μετέφερε τις αρχές του ξεριζωμένου Ελληνισμού μέσα στο χρόνο, πήρε επίσημη μορφή και ξεκίνησαν ουσιαστικά να γράφονται οι χρυσές σελίδες δόξας της ΑΕΚ αλλά και η μαύρη του υποβιβασμού το 2013.

 

Ευχή όλων μας είναι τα χρόνια που έρχονται να βρεθεί η ομάδα στην κορυφή της Ελλάδας να καταξιωθεί στην Ευρώπη αλλά και να επιστρέψει εκεί που έγραψε την ένδοξη ιστορία της, στο Σπίτι της στη Νέα Φιλαδέλφεια.

 

Το καταστατικό με αριθμό 3844 που εγκρίθηκε από το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών στις 18 Σεπτεμβρίου 1924 ανέφερε τα εξής :

 

"Υπό των εν Αθήναις και Πειραιεί εκ Κωνσταντινουπόλεως αθλητών και φιλάθλων ιδρύεται γυμναστικός Σύλλογος υπό την επωνυμίαν "ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ" με έδρα την Αθήνα. Σκοπός του συλλόγου είναι η περισυλλογή και συγκέντρωση των εκ Κωνσταντινουπόλεως αθλητών προς συνέχιση του έργου των διαφόρων αθλητικών σωματείων τις Κων/πολης, των οποίων ενεργά μέλη ήταν οι αθλητές αυτοί, καθώς και η διάδοση του φίλαθλου αισθήματος στη νεολαία για την διάπλαση όλκιμων σωμάτων, θαρραλέων ψυχών, ευγενικών χαρακτήρων, ικανών για την εκπλήρωση κάθε υποχρέωσης προς την πατρίδα την κοινωνία και την οικογένεια.’’

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ

 

Οι βάσεις για να γεμίσει ξανά η Δεκελείας με αρρωστάκια και να μπει ξανά τρέχοντας, κιτρινόμαυρη και περήφανη η ΑΕΚ στο γρασίδι του πρώτου –και μοναδικού- γηπέδου στη χώρα που πήρε δικαιωματικά από την Ιστορία τον χαρακτηρισμό «Ναός», μπαίνουν σήμερα. Η Ιστορία συνεχίζεται από εκεί που ο χρόνος πάγωσε προσωρινά και αυτοί που έχουν για θεό τον Δικέφαλο θα γυρίσουν ξανά σπίτι.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ

... σαν σήμερα 2 Οκτωβρίου 2002

 

[video=youtube;l8lgDuSNjiI]

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μαλαδένη... Ρε Μαλαδένη... %#$%#$%^#$^

 

 

Τι ματσάρα είχαμε δει ΘΕΕ μου. Τον δίδυμο Μακελελέ, Ζιντάν στα χαφ ήταν ότι καλύτερο έχω δει από κοντά.

 

 

 

Τεράστιος Τσάρτας. Αλλά ήμασταν τόσο κλαψομούνιδες που τον κράζαμε επειδή δεν μάρκαρε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

14 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την ημέρα που ο πιο επιτυχημένος Πρόεδρος στην ιστορία της ΑΕΚ, ο Λουκάς Μπάρλος άφησε την τελευταία του πνοή στις 20 Οκτωβρίου 1999, σε ηλικία 79 ετών.

Στο match programme του σημερινού αγώνα ΑΕΚ - Αγιος Νικόλαος, το οποίο θα αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα μας μετά τη λήξη του αγώνα, υπάρχει ειδική ενότητα αφιερωμένη στη μνήμη του.

 

Διάβασε περισσότερα στο: Ανακοίνωση η ΑΕΚ για τον Μπάρλο | gazzetta.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ευχομαι η σημερινη μερα να μεινει στις μνημες ολων μας, για οσο ζησει ο καθενας μας και ο αρδ του μελλοντος να την καταγραψει ως τη μερα που η επιστροφη της ΑΕΚ ξεκινησε.

+1924

Μια μέρα η σημερινή, μια που θα ακουστεί το πρώτο βρουμ της μπουλντόζας και μια που θα κοπεί η κορδέλα και μετά αρχίζει η πτήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θυμάμαι όταν πήρα τον πρώτο μου κανονικό μισθό, πήγα και πήρα εμφάνιση (της Nike με τις ρίγες) σε μαγαζί στη Βουδαπέστη. Μου ρωτάει απορημένη η πωλήτρια: "Έγινε κάτι; Είναι η δεύτερη που πουλάμε αυτή την εβδομάδα..."

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

Εγω παντως σε ενα ταξιδι με την παρεα μου (δεν θυμαμαι αν ηταν αμστερνταμ ή βερολινο) βρηκαμε ενα καταστημα με μεγαλη συλλογη εμφανισεων και βαλαμε στοιχημα για το ποιος θα βρει πρωτος την εμφανιση της ομαδας του.

 

Ηπια τζαμπα ποτα εκεινο το βραδυ :D

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×