Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Γενικά από το 09 και μετά δεν υπάρχει ΑΕΚ πλην μιας σεζόν-φωτοβολιδας.

Γνωμη μου.

 

Υγ. 2 χρονιές που πήρες κύπελλο τις θεωρω παρηγοριά στον άρρωστο. Ειδικά μετά την πεσαδα ..

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goku21 said:

H τωρινη ομαδα γενικα δεν εχει να ζηλεψει κατι απο τα ροστερ μετα το 10 .

10-12 είχες παίχτες που ο τίγρης δε μπορεί να τους κάνει ούτε αναπάντητη

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, stavros 9-11 said:

10-12 είχες παίχτες που ο τίγρης δε μπορεί να τους κάνει ούτε αναπάντητη

Δεν ξερω τι επαιρναν απο λεφτα. Εννοω απο αποψη ομαδας σε ποιοτητα.θεωρω την σημερινη καλυτερη. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Τάσος Κωνσταντινου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ολυμπιακού, αφού έχει περάσει όλη την αντίπαλη άμυνα καθώς και τον τερματοφυλακα Κελεσιδη, στο ιστορικό 6-1 για το Κύπελλο Ελλάδος το 1978 στην ΝΦ. 

Ο κόσμος του ζήταγε να σκυψει και να σπρωξει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, αλλά τελικά δεν του έκανε το χατήρι αν και προς στιγμήν το σκέφτηκε. 

FB_IMG_1572219661020.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.aek365.org/article.php?id=685459

Ενας απο τους πιο χαρακτηριστικους αγωνες της χρυσης εποχης.Πιστευω οτι οποιοσδηποτε και αν διαλεξει 10 αγωνες της εποχης εκεινης ολοι θα συμπεριλαβουν αυτο το ματς, το αλλο θα ειναι στο ΟΑΚΑ με γαυρο το '89.

Υ.Γ. Μου αρεσε περισσοτερο το παλιο γηπεδο της Ξανθης.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Man Of Faith said:

http://www.aek365.org/article.php?id=685459

Ενας απο τους πιο χαρακτηριστικους αγωνες της χρυσης εποχης.Πιστευω οτι οποιοσδηποτε και αν διαλεξει 10 αγωνες της εποχης εκεινης ολοι θα συμπεριλαβουν αυτο το ματς, το αλλο θα ειναι στο ΟΑΚΑ με γαυρο το '89.

Υ.Γ. Μου αρεσε περισσοτερο το παλιο γηπεδο της Ξανθης.

Πραγματικά από τα ματς που θυμάμαι πιο χαρακτηριστικά μετά από αυτό του 89. Μεσημεριανό παιχνίδι, μεγκα τσάνελ, κι εγώ 10 χρονών να βλέπω την ομάδα μου να με μαγεύει πριν καταλάβω καλά καλά ποιος είμαι. Ήξερα ότι υποστήριζα την ΑΕΚ, αλλά με κάτι τέτοιες εμφανίσεις μάθαινα το γιατί. 

Τα τελευταία χρόνια, εκτός βέβαια τη σεζόν του τίτλου, σποραδικές αυτές οι εμφανίσεις. Τελευταία ήταν αυτή με τη Μπενφικα εδώ. Αυτο το πνίξιμο του αντιπάλου είναι μαγευτικό. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mporat said:

Μεσημεριανό παιχνίδι, μεγκα τσάνελ, κι εγώ 10 χρονών να βλέπω την ομάδα μου να με μαγεύει πριν καταλάβω καλά καλά ποιος είμαι.

Όντας ελάχιστα νεότερος (8), είναι νομίζω η πρώτη μου ξεκάθαρα τοποθετημένη χρονικά ΑΕΚτζήδικη ανάμνηση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, mporat said:

Πραγματικά από τα ματς που θυμάμαι πιο χαρακτηριστικά μετά από αυτό του 89. Μεσημεριανό παιχνίδι, μεγκα τσάνελ, κι εγώ 10 χρονών να βλέπω την ομάδα μου να με μαγεύει πριν καταλάβω καλά καλά ποιος είμαι. Ήξερα ότι υποστήριζα την ΑΕΚ, αλλά με κάτι τέτοιες εμφανίσεις μάθαινα το γιατί. 

Τα τελευταία χρόνια, εκτός βέβαια τη σεζόν του τίτλου, σποραδικές αυτές οι εμφανίσεις. Τελευταία ήταν αυτή με τη Μπενφικα εδώ. Αυτο το πνίξιμο του αντιπάλου είναι μαγευτικό. 

Μεσημεριανο και Σαββατιατικο συγκεκριμενα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός μας εκείνες οι εποχές.

Καμια έκπτωση στις απαιτήσεις μου κι ας γίνω γραφικός.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nikos said:

Οδηγός μας εκείνες οι εποχές.

Καμια έκπτωση στις απαιτήσεις μου κι ας γίνω γραφικός.

Δεν ξερω ποσοι θα ασχολιομασταν σημερα απο εμας τους σχετικα μεγαλυτερους αν δεν υπηρχαν εκεινες οι εποχες.Οχι με την εννοια οτι δεν θα ειμασταν ΑΕΚ αλλα με την ενασχοληση με την ομαδα.Ακομα και να γραφεις σε ενα φορουμ.Τιποτα πιο ξενερωτο και απωθητικο απο αδιαφορες χρονιες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι.

 

Επισης στην εποχή του Ίντερνετ ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του. Κυριολεκτικά.

Ετσι -στα της ΑΕΚ- έχω διαβάσει πχ άπειρα σχόλια εναντίον μου (και όλοι μας φυσικά) περί αχαριστίας, περί  του να γίνω ξέρω ´γω  γαύρος αν θέλω μπατζετ, περι του γιατί γκρινιάζω χωρίς να πάρω διαρκείας και δεν ξέρω εγώ τι.

Η σχέση μας, η σχέση ΜΟΥ με την ομάδα είναι μοναδική, δεν ρώτησα κανεναν κι ούτε θα ρωτήσω και κανέναν για το γιατι έγινα ΑΕΚ ή πώς νιώθω.

Στο νετ απλά συζητάμε, υποδείξεις δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Man Of Faith said:

Δεν ξερω ποσοι θα ασχολιομασταν σημερα απο εμας τους σχετικα μεγαλυτερους αν δεν υπηρχαν εκεινες οι εποχες.Οχι με την εννοια οτι δεν θα ειμασταν ΑΕΚ αλλα με την ενασχοληση με την ομαδα .Ακομα και να γραφεις σε ενα φορουμ. Τιποτα πιο ξενερωτο και απωθητικο απο αδιαφορες χρονιες.

'Ετσι μπράβο, λιτά και περιγραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Β' Γυμνασίου εκείνο τον Οκτώβρη, πήγα Δευτέρα στο σχολείο λεγοντας στους αλλόθρησκους ΠΑΡΤΕ Τ' ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ που νομίζατε ότι θα γκελάρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, SpiRos said:

Β' Γυμνασίου εκείνο τον Οκτώβρη, πήγα Δευτέρα στο σχολείο λεγοντας στους αλλόθρησκους ΠΑΡΤΕ Τ' ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ που νομίζατε ότι θα γκελάρουμε. 

Και λίγους μήνες μετά, πηγες για πρώτη φορά στην ΝΦ, στο μοσχος και είδες να ρίχνουμε 22 πόντους στον βαζελο του κομαζετς, του Γκάλη και του βρανκοβιτς. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Man Of Faith said:

Δεν ξερω ποσοι θα ασχολιομασταν σημερα απο εμας τους σχετικα μεγαλυτερους αν δεν υπηρχαν εκεινες οι εποχες.Οχι με την εννοια οτι δεν θα ειμασταν ΑΕΚ αλλα με την ενασχοληση με την ομαδα.Ακομα και να γραφεις σε ενα φορουμ.Τιποτα πιο ξενερωτο και απωθητικο απο αδιαφορες χρονιες.

Ακριβώς. Και τώρα τα ακούς από μερικούς γιατί ασχολείσαι κι έχεις αποψη. Ούτε που τους περνάει από το μυαλό ότι αν δεν ασχολούνταν κάποιοι παλιότεροι  η ΑΕΚ θα είχε γίνει Πανιώνιος.

Η φτωχια φέρνει γκρίνια και η γκρίνια μλκια στον εγκέφαλο σε καποιους. Γνώμη μου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Και λίγους μήνες μετά, πηγες για πρώτη φορά στην ΝΦ, στο μοσχος και είδες να ρίχνουμε 22 πόντους στον βαζελο του κομαζετς, του Γκάλη και του βρανκοβιτς. 

Το 80-58 με εκείνο το μαγικό κάρφωμα-αποθέωση του Χάμιλτον προς το τέλος..Γαμωτο, δεν ήμουν μέσα σε εκείνο το παιχνίδι...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 1989 generation said:

Το 80-58 με εκείνο το μαγικό κάρφωμα-αποθέωση του Χάμιλτον προς το τέλος..Γαμωτο, δεν ήμουν μέσα σε εκείνο το παιχνίδι...

Μου λεγε ο Σπύρος ότι ήταν η πρώτη του φορά στην ΝΦ και το θυμήθηκα. 

Εγω ήμουν, μου χει μείνει έντονα το τέλος με τον Λεωνίδα Πατήσια να χει σκαρφαλώσει σε ένα στρογγυλό κάγκελο που υπήρχε πίσω από την μπάσκετα και τους δικούς μας να μπουκάρουν από το πέταλο να φθάνουν μπροστά στους παναθηναϊκους και να τους προκαλούν και αυτοί να πάνε να κάνουν κίνηση αλλα τελικά να τρώνε ως φιλοξενούμενοι το ξύλο της αρκούδας από τα ματ. Και ύστερα είχε ρεσιτάλ με τον χατζημουσια να δίνει συνθήματα για αρκετή ώρα μετά τη λήξη στους λιγοστούς δικούς μας που παρέμεναν, με τους βάζελους να μας χαζεύουν από απέναντι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μου λεγε ο Σπύρος ότι ήταν η πρώτη του φορά στην ΝΦ και το θυμήθηκα. 

Εγω ήμουν, μου χει μείνει έντονα το τέλος με τον Λεωνίδα Πατήσια να χει σκαρφαλώσει σε ένα στρογγυλό κάγκελο που υπήρχε πίσω από την μπάσκετα και τους δικούς μας να μπουκάρουν από το πέταλο να φθάνουν μπροστά στους παναθηναϊκους και να τους προκαλούν και αυτοί να πάνε να κάνουν κίνηση αλλα τελικά να τρώνε ως φιλοξενούμενοι το ξύλο της αρκούδας από τα ματ. Και ύστερα είχε ρεσιτάλ με τον χατζημουσια να δίνει συνθήματα για αρκετή ώρα μετά τη λήξη στους λιγοστούς δικούς μας που παρέμεναν, με τους βάζελους να μας χαζεύουν από απέναντι. 

Μεγάλη νίκη, όπως και εκείνη της επόμενης χρονιάς με Τόνι Ουάιτ...Τί ωραίες εποχές στο Μόσχος. Αυτό το γηπεδάκι το αγαπόυσα πολύ. Ήμουν και μια τετραετία στα παιδικά τμήματα που είχαμε τότε και κάθε Σάββατο πρωί κάναμε προπόνηση σε ένα γηπεδάκι κάτω από την εξέδρα και καμιά φορά παίζαμε και μέσα στο κανονικό. Χειμώνα μιλάμε για τρελό ψοφόκρυο...Ωραία ήταν όμως, ο ορισμός της φωλιάς ΑΕΚ αυτό το κλειστό.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμος του καυλωτικου κλειστου το Γ. Μοσχος. Οι βαζελοι ειχαν φαει πολλες φορες φαπες εκει. Ερχοντουσαν ωστοσο...δεν θυμαμαι γαυρους να ερχοντουσαν. Διορθωστε με, αν θυμαμαι λαθος.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nestoridis21 said:

Ο ορισμος του καυλωτικου κλειστου το Γ. Μοσχος. Οι βαζελοι ειχαν φαει πολλες φορες φαπες εκει. Ερχοντουσαν ωστοσο...δεν θυμαμαι γαυρους να ερχοντουσαν. Διορθωστε με, αν θυμαμαι λαθος.

Θα στα πω εγώ, που χω μνήμη καλή 

Τις δύο πρώτες χρονιές στο μοσχος, το 89-90 και 90-91 παίξαμε τέσσερις φορές με  γαυρο , η πρώτη ήταν στα εγκαίνια που τους.. μετρήσαμε και ήταν 14 ατομα, την δεύτερη στα πλέι οφ που αυξήθηκαν... κατά δύο άτομα και ήταν 16. Την επόμενη χρονιά ούτε ένας στην κανονική διάρκεια και καμιά πενηνταριά στα πλέι οφ. Μιλάμε για εποχές που πηγαίναμε χίλια άτομα στο Παπαστράτειο. 

Οι βάζελοι πάλι πρώτη χρονιά ήρθαν περισσότεροι, 200 άτομα κυπελλο και 400 άτομα, πρωτάθλημα, αλλά έφαγαν ιστορικά τρεξίματα στο πάρκακι προς περισσό, ειδικά το πρώτο με τις μολοτωφ λίγο κάτω από το σπίτι μου τότε, που αποτέλεσε και έμπνευση για να τους βαφτίσουμε λαγούς και πολλα χρόνια αργότερα το υιοθέτησαν οι γαυροι, ότι και καλά τους το βγαλαν αυτοί. 

Απο την επόμενη, που ήρθε ο ιωαννιδης είχαν και καλές παρουσίες οι γαυροι, γεμίζοντας το πέταλακι κτλ. Στο βόλεϊ είναι που δεν ήρθαν ποτέ γαυροι, ενώ βάζελοι ερχόντουσαν καμία φορά, το 97 φαγαν σουτιες αλλά το 2001-2002 μας πήραν κάτι πανιά, επειδή τους έβαλε η αστυνομία από νωρίς μέσα και είχε μόνο καμία δεκαριά δικούς μας. 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Και λίγους μήνες μετά, πηγες για πρώτη φορά στην ΝΦ, στο μοσχος και είδες να ρίχνουμε 22 πόντους στον βαζελο του κομαζετς, του Γκάλη και του βρανκοβιτς. 

Έτσι, Χειμώνας ήτανε, αλλά μάλλον είχαμε Αλκυονίδες μέρες, Γενάρης δλδ, γιατί σα να έκανε καλό καιρό, αλλά μπορεί απλά να ωραιοποιούνται στην μνήμη μου. :) Χάρτης-βιβλιαράκι (Google maps lol) αποστήθιση στο σπίτι για να μάθω πως θα φτάσω από Ν. Σμύρνη στη Ν. Φιλαδέλφεια μόνος, 13 χρονών σκατό. Σα να έχει περάσει μισή ζωή από τότε. Oh wait... :(:D

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά και γω που εμένα ΝΦ σε κάτι νέα σμυρνες και νικαιες, και περιστέρια στο μπάσκετ, με χάρτη και αποστήθιση πήγαινα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Θα στα πω εγώ, που χω μνήμη καλή 

Τις δύο πρώτες χρονιές στο μοσχος, το 89-90 και 90-91 παίξαμε τέσσερις φορές με  γαυρο , η πρώτη ήταν στα εγκαίνια που τους.. μετρήσαμε και ήταν 14 ατομα, την δεύτερη στα πλέι οφ που αυξήθηκαν... κατά δύο άτομα και ήταν 16. Την επόμενη χρονιά ούτε ένας στην κανονική διάρκεια και καμιά πενηνταριά στα πλέι οφ. Μιλάμε για εποχές που πηγαίναμε χίλια άτομα στο Παπαστράτειο. 

Οι βάζελοι πάλι πρώτη χρονιά ήρθαν περισσότεροι, 200 άτομα κυπελλο και 400 άτομα, πρωτάθλημα, αλλά έφαγαν ιστορικά τρεξίματα στο πάρκακι προς περισσό, ειδικά το πρώτο με τις μολοτωφ λίγο κάτω από το σπίτι μου τότε, που αποτέλεσε και έμπνευση για να τους βαφτίσουμε λαγούς και πολλα χρόνια αργότερα το υιοθέτησαν οι γαυροι, ότι και καλά τους το βγαλαν αυτοί. 

Απο την επόμενη, που ήρθε ο ιωαννιδης είχαν και καλές παρουσίες οι γαυροι, γεμίζοντας το πέταλακι κτλ. Στο βόλεϊ είναι που δεν ήρθαν ποτέ γαυροι, ενώ βάζελοι ερχόντουσαν καμία φορά, το 97 φαγαν σουτιες αλλά το 2001-2002 μας πήραν κάτι πανιά, επειδή τους έβαλε η αστυνομία από νωρίς μέσα και είχε μόνο καμία δεκαριά δικούς μας. 

Ολοι οι δικοι μας τους περιμεναν απεξω και οι μπατσοι τους βαλαν αρον αρον μεσα να γλιτωσουν το λιντσαρισμα και εγινε οτι εγινε..

Μαλακια που ειχαμε βαλει τα  πανια και μετα λεγανε οι βαζελες σας γαμησαμε στο μοσχος ?

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×