Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

5 minutes ago, nikos said:

Εδώ υπήρξε άνθρωπος που διάλεξε τον Μπακακη 

Ουτε η μανα του δεν θα τον εβαζε. Μιλαμε ισως δεν μπαινει στην 10αδα των 20 τελευταιων χρονων

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, BillR21 said:

Θα βαλω μονο αυτους που ειδα κ εζησα κ ταιριαζουν κ μεταξυ τους. Δηλαδη δεν βαζω γκαμαρα με μανωλα γιατι δεν γινεται να μπουν στην ιδια εντεκαδα. 

Σορεντινο,

μπορμποκης γκαμαρα βρανιες κασαπης 

Κετσπαγια, Σαμπα, Σαβεφσκι, Τσιαρτας

Νικολαιδης, κ εδω δεν μπορω να διαλεξω. Για διαφορετικούς λογους θα ηθελα κ σκοκο, κ κωστη κ μπλανκο. 

Επιθεση ειναι αληθεια δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζα αυτούς που έχω δει θα πήγαινα σε Οικονομόπουλο, Κοπιτσή, Κασάπη, Μανωλά, Βράνιες, Σαμπανάτζοβιτς, Σαβέβσκι, Σαββίδη, Οκόνσκι, Νικολαίδη, Αραούχο.

Αν πήγαινα με βάση μορφές της ομάδας θα πήγαινα σε Σεραφείδη, Μουσούρη, Σοφιανίδη, Μανωλά, Νικολάου, Κοντούλη, Μαρόπουλο, Σταματιάδη, Μαύρο, Παπαιωάννου, Νεστορίδη...

Link to comment
Share on other sites

Βαζω από 1987 και μετά που τους έζησα καλά 

Σορεντινο

Μπορμποκης Μανωλας Γκαμαρα Κασαπης

Σαμπανατζοβιτς, Σαβέβσκι Τσιαρτας

Κωστης Νικολαιδης Μπατιστα

Πολυ οριακα άφησα εκτός Οκονσκι, Κατσουρανη και Κετσμπαγια, άνετα τους έβαζα και τους 3 

 

υγ. Όπως έχω ξαναπεί έχει μεγάλη σημασια αν ψηφίζεις μονο ποιότητα ή δινεις μεγάλη βάση σε διάρκεια προσφοράς, νομιζω εκεί μπερδεύεται το πραγμα (κι εγώ τα μπέρδεψα παραπανω)

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Θα βαλω αυτους που θυμαμαι που μου ειχαν κανει την καλυτερη εντυπωση απο κοντα στο γηπεδο

Σορεντινο

Μπορμποκης Αλβες Γκαμαρα Κασαπης

Κατσουρανης Ασουνσαο Ριβαλντο

Κωστης Ντεμης Σκοκο

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Aussie said:

Ειχαμε και εναν Ριβαλντο ε..

Ο οποιος επιλεχθηκε μολις 1 φορα, οπως δηλαδη και ο Μπακακης. Τρελο.

Ο Ριβαλντο αν λογαριαζουμε την ατομικη ποιοτητα ειναι no1 με διαφορα

Αν λογαριαζουμε την προσφορα του στην ΑΕΚ δεν ειναι ουτε για 18αδα

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

η 11αδα ειναι με βαση το τι προσφεραν στην ΑΕΚ η ποσο καλα παιξανε στην ΑΕΚ και αυτους που προλαβα, δυστυχως τον μαυρο δεν τον προλαβα

Οικονομοπουλος

Μπορμποκης Μανωλας Βρανιες Κασαπης

Σαμπα Σαβεβσκι Τσιαρτας

Σκοκο Ταπας Ντανιελ

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και γω την δικια μου 

Μονο απο παιχτες που εχω δει και θυμαμαι καλα οποτε παιχτες πριν το 2007 δεν εχω.. 

Σορεντινο

Βρανιες,  τσιγκρι ,δελας

Σκοκο ντιοπ σιμοες λεοναρντο 

Λιβαγια αραουχο λυμπεροπουλος

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, για να περνάει η ώρα τώρα με την απομόνωση. 

 Θα πω πρόχειρα δύο ενδεκάδες, μια με παίκτες που έζησα, επηρεασμένος προφανώς και από συμπάθειες, για αυτό κατάφερα να χωρέσω τον Μάρτον κατεβάζοντας τον στη θέση του δεξιού μπακ χαφ. 

Σπύρος 

Εστερχαζυ, Μανωλάς, Γκαμαρα, Κασαπης. 

Σαμπανατζοβιτς. 

Κετσπαγια, Τσαρτας, Σαβεβσκι. 

Νικολαΐδης, Μαύρος.

Και άλλη με παίκτες που από όσο έχω διαβάσει κτλ θα μπορούσαν να αποτελούν μια ... εντελώς αταίριαστη ιδανική ενδεκάδα όλων των εποχών. Πάλι αυθαιρετησα, κατεβάζοντας τους Αρδιζογλου και  Τονυ. 

Γιαμαλης

Αρδιζογλου, Μανωλάς, Νικολάου, Σαβεβσκι. 

Νεγρεποντης, Τσαρτας, Μ. Παπαϊωάννου. 

Μαύρος, Νεστοριδης, Μαροπουλος. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...............................σορεντινο

μπορμποκης  μανωλας γκαμαρα κασσαπης

........................ σαμπα ........... σαβεβσκι

..................................χαζοτσαρτας.........

....................θεωμας........ παπαιωαννου..........

Link to comment
Share on other sites

παντως πιστευω οτι απο αυτους που ζησαμε ειναι καμια 20αρια παικτες (οι περισσοτεροι μπροστα) που οποιον και να βαλεις παραλογο δεν το λες.

 

πχ εγω επηρεαστηκα που εβλεπα προχθες κατι αφιερωματα της νοβα στα μεσα 90s και θυμηθηκα Τσιαρτα, Μπατιστα και Κωστη στα (παρα) πολυ καλα τους. Αν εβλεπα αφιερωμα 89 θα εβαζα Οκο ή αν εβλεπα αργοτερα μπορει και να εχωνα καναν Σκοκο.

 

επισης τον Θωμα τον προλαβα μεν, αλλα οχι στα ντουζενια του. αν τον εχεις ζησει καλα, ειναι αδικο να μην τον βαλεις πιστευω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Μάκης Αγγελόπουλος επέλεξε ένα ας το πούμε 3-4-3 με Ατματσίδη στο τέρμα, Κασάπη, Μανωλά, Γκαμάρα στην άμυνα και Ρέφικ Σαμπανάτζοβιτς, Σαβέφσκι, Σαββίδη και Μίμη Παπαϊωάννου στο κέντρο. Μπροστά οι Μπατίστα, Μπάγεβιτς και ο Θωμάς Μαύρος. Όπως τόνισε στη θέση του Ντανιέλο σκεφτόταν και τους Κωστή ή Τσιάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές 11άδες μπορείς να πεις ανάλογα τα κριτήρια. Πρώτα θα προσπαθήσω μια ορθολογική και υποκειμενική φυσικά 11άδα, που θα μπορούσε να λειτουργήσει (λέμε τώρα) από αυτούς που έχω δει, λαμβάνοντας υπόψην και την συνολική προσφορά (κλασσικό παράδειγμα Ριβάλντο ο καλύτερος που έχει φορέσει την φανέλα, αλλά δεν χωράει σε αυτή την 11άδα).

Λοιπόν, αυτοί που δεν βγαίνουν με τίποτα για μένα: Μπορμπόκης, Κασάπης, Σαβέφσκι, Τσιάρτας, Νικολαΐδης, Μαύρος.
Οπότε με αυτούς που θα συμπληρώσω πάμε για σύστημα 4-4-2 ρόμβο. :P 

Οικονομόπουλος
Μπορμπόκης - Σ. Μανωλάς - Δέλλας - Κασάπης
Ζαγοράκης
Κατσουράνης - Σαβέφσκι
Τσιάρτας
Νικολαΐδης - Μαύρος

Τώρα που την κοιτάζω βλέπω ότι έχει μόνο έναν ξένο η ενδεκάδα, τον Τόνι, ο οποίος κι αυτός ήρθε και δεν έφυγε ποτέ. Δεν ξέρω γιατί.

Να βάλω και πάγκο, απλά γα να γράψω αυτούς που γουστάρω και θα μπορούσαν να είναι στην ομάδα:
Σορεντίνο, Γκαμάρα, Ρ. Σαμπανάτζοβιτς, Κετσμπάια, Εστερχάζυ, Σαββίδης, Μπλάνκο. (εδώ έχει μόνο ξένους και τον κουμπάρο)

 

Και μια 11άδα με απλά αγαπημένους ή/και καλτ φιγούρες. :D

Χιώτης
Τσιρίλο - Καραγκιοζόπουλος - Ντόμπος - Βάιος Καραγιάννης
Μαλαδένης - Π. Παπαϊωάννου - Τόζερ - Μαντούκα
Πατίκας - Κλόπας

 

Ειδική μνεία σε Ριβάλντο, Δημήτρη Σαραβάκο, Άκη Ζήκο, Μαουρίσιο Ράιτ, Χρήστο Κωστή, Νάτσο Σκόκο, Εϊντουρ Γκούνγιονσεν και Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Ξεχωριστή περίπτωση η καθεμία, αλλά οπωσδήποτε άξιοι αναφοράς στην ιστορία του συλλόγου για κάποιον λόγο. 


 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Η εξομολόγηση του Μανώλη Γλέζου: «Είμαι ΑΕΚ και Original»

Το μεσημέρι της Δευτέρας ο 98χρονος Μανώλης Γλέζος βύθισε στο πένθος όλη την Ελλάδα. Ο σπουδαίος αγωνιστής για δεκαετίες, μάλιστα είχε βρεθεί κι αυτός στο αξέχαστο ταξίδι της ΑΕΚ στο Βελιγράδι στις 7 Απριλίου 1999 εν μέσω πολέμου. Ενα ταξίδι κόσμημα στην ιστορία της ΑΕΚ, Ενα ταξίδι που δεν έχει στην τροπαιοθήκη της καμία ομάδα παγκοσμίως. Ενα ταξίδι που έκανε η ΑΕΚ, παρέα με τον Μανώλη Γλέζο.

Μάλιστα, όπως είχε αποκαλύψει αργότερα, αυτό το ταξίδι ήταν η αφορμή για να γίνει ΑΕΚτζής.

Οσα δήλωσε τότε ο Γλέζος

Αναλυτικά οι δηλώσεις που είχε κάνει τότε στην «ΩΡΑ των ΣΠΟΡ» ο Μανώλης Γλέζος:

Είσαστε ΑΕΚτζής; «Είμαι ΑΕΚ και μάλιστα με τους Original. Έχουμε πανό κατά των Αμερικανών».

Τι σας έκανε να δεθείτε με την ΑΕΚ; «Το παιχνίδι της ΑΕΚ με την Παρτιζάν την περίοδο των Νατοϊκών επιθέσεων εναντίων της Σερβίας. Εκεί τους γνώρισα και έγινα ΑΕΚτζης, γιατί εκεί είδα μια αθλητική ομάδα η οποία τίθεται επικεφαλής ενός αγώνα που ξεφεύγει από το στενό αθλητικό πλαίσιο και κινείται μέσα πολιτικά και τα Ελληνικά πράγματα. Το γεγονός ότι στάθηκε στο πλευρό ένας λαού που τον καταπίεζε το ΝΑΤΟ εμένα που δεν άνηκα σε καμία ομάδα με έκανε να την αγαπήσω».

Φοβηθήκατε για την ζωή σας σε εκείνο το ταξίδι; «Ναι υπήρχε φόβος αλλά προσπάθησα να το διασκεδάσω. Βομβάρδιζαν συνέχεια είδαμε τα πάντα κατεστραμμένα δεν μπορείτε να διανοηθείτε τη φρίκη που συναντήσαμε».

Στο γήπεδο πηγαίνετε σήμερα; «Τους μόνους αγώνες που πάω και παρακολουθώ είναι της ΑΕΚ. Μόνο εκεί που παίζει ΑΕΚ».

FB_IMG_1585576833898.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2020 at 10:57 AM, amd said:

η 11αδα ειναι με βαση το τι προσφεραν στην ΑΕΚ η ποσο καλα παιξανε στην ΑΕΚ και αυτους που προλαβα, δυστυχως τον μαυρο δεν τον προλαβα

Οικονομοπουλος

Μπορμποκης Μανωλας Βρανιες Κασαπης

Σαμπα Σαβεβσκι Τσιαρτας

Σκοκο Ταπας Ντανιελ

 

On 3/27/2020 at 12:22 AM, BillR21 said:

Θα βαλω μονο αυτους που ειδα κ εζησα κ ταιριαζουν κ μεταξυ τους. Δηλαδη δεν βαζω γκαμαρα με μανωλα γιατι δεν γινεται να μπουν στην ιδια εντεκαδα. 

Σορεντινο,

μπορμποκης γκαμαρα βρανιες κασαπης 

Κετσπαγια, Σαμπα, Σαβεφσκι, Τσιαρτας

Νικολαιδης, κ εδω δεν μπορω να διαλεξω. Για διαφορετικούς λογους θα ηθελα κ σκοκο, κ κωστη κ μπλανκο. 

Scocco mounakia e??? 

Link to comment
Share on other sites

έβαλε ενδεκάδα και ο προεδρας 

 

Τη δική του αγαπημένη 11άδα της ΑΕΚ μοιράζεται μέσω του aek365 και ο Αλέξης Αλεξίου. Ο πρόεδρος της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ λοιπόν επέλεξε τους 11 αγαπημένους του, με διάταξη 4-3-3: Σεραφείδης – Μουσούρης, Μανωλάς, Νικολάου, Κασάπης – Παπαϊωάννου, Σταματιάδης, Πομώνης – Μαύρος, Νεστορίδης, Μαρόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να βλέπω ριβάλντο σε αγαπημένη ενδεκάδα ΑΕΚ. Δλδ πέρα του οτι γαμιέται ο πειραιάς, έχουμε δει ολόκληρο τσάρτα ρε μάγκες, ποιος ριβάλντο και τα αρχίδια του..

Επίσης, κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι οτι σαν ΑΕΚ οι παίκτες και οι προσωπικότητες που έχουν περάσει  είναι εντελώς δυσανάλογες με τους τίτλους μας. Βγάζουμε κάτι εξωπραγματικές 11δες που θα έπρεπε να τα έχουν σαρώσει όλα..

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×