Jump to content

Αντίο Εβίτα Φύτρου.


Recommended Posts

Αντίο κοριτσάρα μας…

Συγκλονιστική είναι η ιστορία της μικρής μας Εβίτας Φύτρου, της μικρής ποδηλάτριας της ΑΕΚ.
Όταν εγκλωβίστηκε μαζί με τον αδερφό της και τον πατέρα της από τις φλόγες, πήδηξε από έναν βράχο ευελπιστώντας σε ένα θαύμα για να σωθεί. Κάτω δεν υπήρχε θάλασσα, μόνο βράχια…

 

37736017_1830809360340879_62854160218513

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Ήταν το πρώτο πράμα που είδα σήμερα το πρωί όταν κοίταξα το τηλέφωνο. Κάθομαι στον καναπέ και σκέφτομαι διαφορά από τότε, μουδιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι η ζωη ειναι ωραια αλλα για καποιους ανθρωπους μεσα σε μερικα δευτερολεπτα γινεται δημιος. Κανενας ανθρωπος δεν αξιζει να περνα ολο αυτο το δραμα.

Λενε οτι η ζωη συνεχιζεται αλλα γι αυτη τη μητερα τι ακριβως συνεχιζεται; Τι κουραγιο και τι συλληπητηρια να της πεις. Γι αυτη τη γυναικα και για αλλους πολλους ανθρωπους η ζωη παυει να ειναι αυτο που ηταν πριν μερικες μερες. Αν δεν ειναι κολαση να συνεχισει να ζει χωρις τον αντρα της και τα παιδια της, τοτε δεν ξερω τι ειναι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι η ζωη ειναι ωραια αλλα για καποιους ανθρωπους μεσα σε μερικα δευτερολεπτα γινεται δημιος. Κανενας ανθρωπος δεν αξιζει να περνα ολο αυτο το δραμα.

Λενε οτι η ζωη συνεχιζεται αλλα γι αυτη τη μητερα τι ακριβως συνεχιζεται; Τι κουραγιο και τι συλληπητηρια να της πεις. Γι αυτη τη γυναικα και για αλλους πολλους ανθρωπους η ζωη παυει να ειναι αυτο που ηταν πριν μερικες μερες. Αν δεν ειναι κολαση να συνεχισει να ζει χωρις τον αντρα της και τα παιδια της, τοτε δεν ξερω τι ειναι.

Σώθηκε η μόνη η οποία "δεν έπρεπε" από την οικογένεια. Το υπόλοιπο της ζωής της θα είναι χειρότερο κι από θάνατο. Όσο και να το ευχόμαστε, δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σώθηκε η μόνη η οποία "δεν έπρεπε" από την οικογένεια. Το υπόλοιπο της ζωής της θα είναι χειρότερο κι από θάνατο. Όσο και να το ευχόμαστε, δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει μετά από αυτό.

Είχα μ ένα φίλο, το Δημήτρη, ένα ραδιοφωνικό σταθμό. Τον είχε πάρει σπίτι του για κάτι επισκευές. Αυτός, ο αδερφός του κι ο πατέρας του σκοτώθηκαν σε τροχαίο. Έμεινε η μάνα. Μετά από 2 χρόνια, πέρασα απ το σπίτι να πάρω κάτι απ το σταθμό. Η μάνα του ήταν στο μπαλκόνι πάνω απ την αυλή.

Καλησπέρα κυρά Βάσω, να πάω κάτω να πάρω κάτι πραγματάκια;

Ναι, πήγαινε Άριστο μου, θα φωνάξω και το Δημητράκη να σε βοηθήσει.

 

Ανατριχίλα...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

«Προσπαθώ να μοιάσω στην κορούλα μου, που ήταν πάντα μαχήτρια και κατάφερνε να το αποδεικνύει με κάθε τρόπο...
 
Ξέρω ότι ο Γρηγόρης θα έκανε ό,τι καλύτερο για να σωθούν. Το ότι δεν τα κατάφερε ήταν απλά θέληση του Κυρίου...
 
Ακούω στα αφτιά μου την γλυκά τρεμάμενη φωνούλα του Ανδρέα: "Φοβάμαι μανούλα, ανησυχώ πολύ, θα φανώ δυνατός, αλλά εσύ μην έρθεις μαμά. Θέλω να μην έρθεις, είναι όλα κλειστά, δεν θα τα καταφέρεις"...
 
Προσπάθησα να φτάσω κοντά τους, τέσσερις ώρες προσπαθούσα με κάθε τρόπο να πλησιάσω. Όταν εγκατέλειψα την προσπάθεια, σκεπτόμενη ότι θα ήταν καλύτερα να μην κινδυνεύσω κι εγώ, ώστε να μπορώ να βοηθήσω αν χρειαστεί...
 
Δεν έχω λόγια. Όταν θα καταφέρω να αναγνωρίσω και τα αγόρια μου -γιατί ο κρατικός μηχανισμός και σε αυτό έχει χάσει τον μπούσουλα- θα σας πω με βεβαιότητα ότι έχασα τα πάντα. Να αγκαλιάζετε τα παιδιά σας κάθε μέρα».

 

 

Από την κυρία Βασιλική Φύτρου.  :( 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×