Jump to content
Ανανέωση ΚΜ 2018 Read more... ×

Recommended Posts

%25CF%2583%25CE%25AC%25CF%2581%25CF%2589

Ακουσα φερνουμε Μπαμπη απο ΓΙΑΠΙ στα Νεα ΛιοΣΑ και Μηνα που εχει κανει και γαρμπιλι στo parnking του Mall.

Αν καταφερουμε και παρουμε τον Χαρμανιτζη του Μπακουρα που το τσιμεντο του σφιγγει σαν γρανιτης με πολυ λιγο νερο και τον ασβεστατζη του Χλενη απο το Ζουμπερι ειμαστε οκ.

9 minutes ago, The Magician said:

Αυτο θα κανουμε κατα την εκτιμηση μου 

Από την στιγμή που έφυγε ο Μανόλο και ο Simoes έτσι κι αλλιώς ξεκινάς από την αρχή. May the force be with us για το ποιος θα έρθει με την στελέχωση των τμημάτων scouting.

1 hour ago, The Magician said:

Αυτο θα κανουμε κατα την εκτιμηση μου

Άρα δεν αρκούν μόνο 2-3 παίκτες αξίας, αλλά ακόμα περισσότεροι (ακόμη και αν κρατήσεις Άλεφ, Οικονόμου). Εκτός αν θα μαστε ικανοποιημένοι με μια ομάδα επιπέδου 3αδας στην Ελλάδα που να μπορεί να μπει απλά ομίλους Γιουρόπα. Για να φτάσουμε να ξαναχτυπήσουμε πρωτάθλημα και να κάνουμε ευρωπαϊκή πορεία, θέλουμε πολύ περισσότερα και φυσικά όπως είπες και συ πολύ ικανότερα στελέχη. Όσο δεν αλλάζουν αυτά χαμένος κόπος...

Μιλαω για σταθερες, για παικτες 11αδας, για "Σιμοες". Οτι θα παρεις 10-12 παικτες δεν λεει κατι. Οι πρωτης γραμμης μετρανε και αυτοι στους οποιους θα στηριχθεις. 

Η ομαδα δειχνει να θελει να εμπιστευθει τον Οικονομου, δειχνει να επιλεγει τον Αλεφ σαν προοπτικη παικτη που θα βγει και ψαχνει στοπερ - μεσο - επιθετικο ολκης. 

Πρεπει να αντικατασταθουν ολοι οι "μιας χρησης" που κουβαλησες φετος και πρωτοι πρωτοι οι δυο ακριβοι Πονσε και Μπογε και κατοπιν οι Σιμοες και Μπακασετας. Μανι μανι ειναι 4 παικτες πρωτης γραμμης με συμβολαια (αυτη τη στιγμη) 1,8 εκατ ευρω. Αυτο το 1,8 πρεπει να το κανεις μινιμουμ 3 εκατ. για να ελθουν 4 παικτες ποιοτητας να πεις οτι μπορεις να στηριχθεις επανω τους.

Στα περιπου επιθετικος του 1 εκατ. - πλαγιος του 0,8 - μεσος του 0,7 και στοπερ του μισου εκατ. για να πεις οτι θες να κανεις κανονικες πρωταθληματικες επιλογες. 

Εχω ξαναπει οτι τα μεγεθη αυτη τη στιγμη στο ευρωπαϊκο ποδοσφαιρο ειναι οι Πονσε με συμβολαια 1,2 εκατ. και οι Βερνμπλουμ για να παιξουν Ελλαδα στο 1,2 στα 32 τους. Αυτα ειναι τα νουμερα και γι αυτα τα νουμερα ο Μαρινακης δεν μπορεσε να φερει επιθετικο και παιζει με τους Κοκες. Πλεον ξηλωνεσαι και ρισκαρεις, ενας παικτης Σεγουνδα οπως ο Αραουχο με κακο παρελθον και εξωγηπεδικη ζωη, θελει 800 χιλιαρικα συμβολαιο. Οταν σαν ΑΕΚ εχεις ταβανι τα 700 του προβληματικου Κροτατη και παρουσιαζεις σαν τρομερη οικονομικη υπερβαση τα 600 του αρχηγου, δεν μπορεις να φερεις σημεια αναφορας. Μπορεις μονο να βρεις τον επομενο Γιοχανσον και τον επομενο Σιμοες και να τους στιψεις μεχρι εκει που δεν παιρνει με συμβολαια 200 και 250 χιλιαδων. Αλλα οπως ειδαμε φετος, αυτο ειναι τεραστιο ρισκο και για καθε Σιμοες θα βρεις και εναν Γιαννιωτα. Ουτε θα σου βγαινουν συνεχως στοιχηματα οπως βγηκαν ο Λαζαρος με τον Βρανιες.

Τελος παντων ειναι μεγαλη κουβεντα και δυστυχως καταληγει παντοτε στο οικονομικο. Εγω κατανοω οτι εχει δικιο και ο Μελισσανιδης να θεωρει τα ποσά μεγαλα, αλλα το ευρωπαικο ποδοσφαιρο εκει εχει παει. Απλως στην Ελλαδα λογω κρισης και ανεχειας θεωρουμε τα ποσά τρελά.

Εγώ δεν έχω θέμα από την στιγμή που χτίζει.

Το πρόβλημα αρχίζει και τελειώνει με τις επιλογές των προσώπων που έχουν ως αρμοδιότητα το χτίσιμο της ομάδας.

Είτε αυτό λέγεται μεταγραφές. Είτε αποδυτήρια.

Και ρωτάω. Αν ερχόταν ο Μπιέλσα την Τετάρτη το πρωί, θα έκανε την ίδια μαλακία ο Γαλανόπουλος στο 88?

Από αυτές τις επιλογές ξεκινάνε όλα αφού δεν έχεις μαρούλι να προσφέρεις. Προοπτική μπορείς να πουλήσεις και οργάνωση ούτως ώστε να βελτιώσεις τον ποδοσφαιριστή.

Αντ'αυτού οι παίχτες βλέπουν στο όνομα της ΑΕΚ μια ομάδα που ΤΙΜΩΡΕΙ τους πρωταθλητές ποδοσφαιριστές της όταν θέλουμε περισσότερα χρήματα. Βλέπει ένα κλαμπ που πουλάει τον καλύτερο αμυντικό της με 3.5 και τον γαύρο να δίνει τιμή εκκίνησης για τον Καμαρά τα 17. Βλέπει έναν ΠΑΟΚ να δίνει συμβόλαια που δίνουν στην Κίνα ενώ θα παίζουν στην Ευρώπη.

Εσύ? Τί σκατά δίνεις? Γιατί να έρθω εγώ ο καλός ο ποδοσφαιριστής σε σένα?

Γιατί πλέον?

Με μάνατζερ δεν. Λεφτά δεν δίνεις.

Ε οκ. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας λοιπόν.

Φέτος οι βου. Του χρόνου οι γαύροι ξανά.

Κι εμείς να μιλάμε για το τί θα κάναμε αν άφηνε την ομάδα του 2017 ζωντανή και της πρόσθετε 3 παίχτες που θα έκαναν την μεγάλη διαφορά

Στα μπροστινά δύο άκρα και στην θέση 8.

3 συμβόλαια μακρυά από το να χτίσεις αυτοκρατορία ήσουν μαλάκα.

Το χω ξαναπει Πανο οτι με ενα δυομισαρι επανω φετος θα πεταγες φωτιες. Και με τις ανανεωσεις θα σου πηγαινε 12αρι το 19/20. 

Και τωρα αν δεις την αναλυση στο αλλο θρεντ, με 9 και δεν εισαι καν σιγουρος αν θα σαι καλυτερος απο φετος. Μιλαμε για πρωταθλημα μαλακιας το λιγοτερο.