Jump to content

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ (Formula, Rally, 2-4 τροχοί γενικά)


Macross
 Share

Recommended Posts

Θα σου βγάλουν και το Vitara όπως το yaris cross και θα ψαχνεις για αυτοκίνητο μετά 

Τρέχα στον Παπαβραμιδη αν δεν πούλησε το εκθεσιακό όπως έχει ο @agelos σε 4wd 20-21 χιλιάρικα και ευχαριστώ να πεις 😂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hades said:

Θα σου βγάλουν και το Vitara όπως το yaris cross και θα ψαχνεις για αυτοκίνητο μετά 

Τρέχα στον Παπαβραμιδη αν δεν πούλησε το εκθεσιακό όπως έχει ο @agelos σε 4wd 20-21 χιλιάρικα και ευχαριστώ να πεις 😂

An to βγαλουν οπως το γιαρις κρος με κλειστα ματια το πηρα

Αν εχει κ την ιδια καταναλωση 5κατι ταμαμ

Θα σε παιρνω μαζι μου αθηνα αν εμβολιαστεις.... 

 

Παντως πολυ ωραιο. Δν το περιμενα. Κ 4χ4 κ χειροκινητο

Πςςςς. Ετοιμο γ χιονι κ λασπη

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που ξερετε απ αυτα, η καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης, έχει καμια σχεση με την πραγματικότητα?

Επειδη σ ενα C3, πετρελαιο, δινει 3,4. Είναι δυνατόν, όταν ας πούμε το yaris το υβριδικο δίνει 3?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Zara said:

Με την καμία. Άκου με κι εμένα. 

Γενικα ισχυει αυτο? Δηλαδη τι αποκλιση έχει? Απο 3,4 θα ειναι 5 ξερω γω?

Κι αυτο μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aris2168 said:

Εσεις που ξερετε απ αυτα, η καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης, έχει καμια σχεση με την πραγματικότητα?

Επειδη σ ενα C3, πετρελαιο, δινει 3,4. Είναι δυνατόν, όταν ας πούμε το yaris το υβριδικο δίνει 3?

Εξαρτάται το ποσο βαρύ είναι και το πόδι του καθενός. υπολόγιζε +0,5lt πάνω από την εργοστασιακή καταναλωση σε νορμάλ οδήγηση. Στα υβριδικά μπορείς να πετύχεις την τιμή πιο εύκολα πιστεύω. Επίσης τα υβριδικά είναι για κίνηση εντός πόλης, εκτός καίνε όπως ένα αυτοκίνητο βενζίνης, μπορεί και παραπάνω 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hades said:

Εξαρτάται το ποσο βαρύ είναι και το πόδι του καθενός. υπολόγιζε +0,5lt πάνω από την εργοστασιακή καταναλωση σε νορμάλ οδήγηση. Στα υβριδικά μπορείς να πετύχεις την τιμή πιο εύκολα πιστεύω. Επίσης τα υβριδικά είναι για κίνηση εντός πόλης, εκτός καίνε όπως ένα αυτοκίνητο βενζίνης, μπορεί και παραπάνω 

Υβριδικο προτιμουσα εγω, το yaris, αλλα θα ηταν διαθεσιμο τον Απριλη. Ενω το C3 θα το χω απο βδομαδα. 1500 πετρελαιο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, αν τηρήσεις τις αλλαγές ταχυτήτων που σου εμφανίζει ως ενδείξεις για ανέβασμα η κατέβασμα στον πίνακα οργάνων, μπορείς να πετύχεις τα εργοστασιακά νούμερα. Αλλά πρακτικά αυτό είναι δύσκολο, πχ στο kona από τα 70 km/h σου δείχνει να βάλεις 6η. Είναι Turbo κινητήρας βέβαια αλλά και πάλι είσαι με 3η max 4η. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aris2168 said:

Γενικα ισχυει αυτο? Δηλαδη τι αποκλιση έχει? Απο 3,4 θα ειναι 5 ξερω γω?

Κι αυτο μου κανει.

Εχει 2 μετρησεις

Η wltp kaπως ετσι ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα

Να υπολογιζεις 1μισι λιτρο περιπου πανω. Πιο καλα θα ηταν να μπεις σε δοκιμες που κανουν καποια σαϊτ πχ καρ εντ ντραϊβερ, ντραιβ, τραξιον κτλ κ θα βγαλεις μια ακρη στο περιπου

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aris2168 said:

Υβριδικο προτιμουσα εγω, το yaris, αλλα θα ηταν διαθεσιμο τον Απριλη. Ενω το C3 θα το χω απο βδομαδα. 1500 πετρελαιο.

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ετησίως; και σε τι ποσοστό αυτά είναι σε αστικό ιστό ή εκτός πόλης; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hades said:

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ετησίως; και σε τι ποσοστό αυτά είναι σε αστικό ιστό ή εκτός πόλης; 

Αυτα ειναι ολα αστικο. Για εδω μεσα το πηρα (leaasing απ τη δουλεια δηλαδη). Δεν ειμαι του γκαζιου γενικα. Καμια 15αρια τα κανω, ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CHⓇIS said:

Εχει 2 μετρησεις

Η wltp kaπως ετσι ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα

Να υπολογιζεις 1μισι λιτρο περιπου πανω. Πιο καλα θα ηταν να μπεις σε δοκιμες που κανουν καποια σαϊτ πχ καρ εντ ντραϊβερ, ντραιβ, τραξιον κτλ κ θα βγαλεις μια ακρη στο περιπου

Ελεος, δε μπαινω σε τετοια σαιτ, βαριεμαι. Σαν να διαβαζω αναλυση ισολογισμου απ το @Zara

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CHⓇIS said:

Εχει 2 μετρησεις

Η wltp kaπως ετσι ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα

Να υπολογιζεις 1μισι λιτρο περιπου πανω. Πιο καλα θα ηταν να μπεις σε δοκιμες που κανουν καποια σαϊτ πχ καρ εντ ντραϊβερ, ντραιβ, τραξιον κτλ κ θα βγαλεις μια ακρη στο περιπου

Wltp και παλιότερα nedc 2.0. Βάσει αυτής βγαίνουν οι ρύποι και τα τέλη και οι μετρήσεις κατανάλωσης. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aris2168 said:

Αυτα ειναι ολα αστικο. Για εδω μεσα το πηρα (leaasing απ τη δουλεια δηλαδη). Δεν ειμαι του γκαζιου γενικα. Καμια 15αρια τα κανω, ευκολα.

Προσωπικά, θα πήγαινα σε υβριδικό. Μπορείς να πετύχεις από 3.5-4 lt. Ίσως και λιγότερο αν είσαι ψείρας με το γκάζι. 

Ήμουν έτοιμος να κλείσω το kona hybrid αλλά έβγαινε 24.700 με 16αρα ζάντα και γενικά η φθηνή έκδοση, τελικά πήγα σε βενζίνη με άλλο bodykit και performance, 18αρα ζάντα κτλ αλλά - 3k στην τιμή. Το yaris hybrid λογικά είναι στα 21000, δε μιλάω για το cross, αυτό πάει 22-23 και ανάλογα την έκδοση 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα υβριδικά είναι αυτόματα, κάτι που θα εκτιμήσεις πάρα πολύ μέσα στην πόλη 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aris2168 said:

Ελεος, δε μπαινω σε τετοια σαιτ, βαριεμαι. Σαν να διαβαζω αναλυση ισολογισμου απ το @Zara

Σε 2 σαιτ που ειδα στα γρηγορα λενε γυρω στα 5 

Link to comment
Share on other sites

+ εγγύηση μπαταρίας καμιά 10ετια και χωρίς ιδιαίτερο κόστος συντήρησης και σέρβις + μηδενικά τέλη κυκλοφορίας. Αν είσαι με leasing δοκίμασε και τα 2 και δες τι σε βολεύει καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CHⓇIS said:

Σε 2 σαιτ που ειδα στα γρηγορα λενε γυρω στα 5 

ε, καλα ειναι ρε φιλε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Hades said:

 Μέσα σε πόλη, δες κατανάλωση 

Μλκ πλακα εχεις. Αυτο ειναι πολη. Πανε εθνικη οδο αθηνα απο φιλαδελφεια μεχρι κατω..... 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aris2168 said:

ε, καλα ειναι ρε φιλε. 

Επισης αυτοματα καιν λιγο πιο πολυ

Τα μπλου ετσντι αι ειναι ενα υγρο που βαζεις ανα καποια χιλιομετρα σε ξεχωριστο ρεζερβουαρ νομιζω

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CHⓇIS said:

Μλκ πλακα εχεις. Αυτο ειναι πολη. Πανε εθνικη οδο αθηνα απο φιλαδελφεια μεχρι κατω..... 

Σε πόλη λέει κάνει τα χιλιόμετρα. Εκτός πόλης είναι στα 6-6,5 και λέμε ανάλογα το πόδι. Αν πηγαίνεις με 130 πχ είσαι μια χαρά. Εσύ που θέλεις κάτι 4x4 πάρε να σε δω 😁

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×