Jump to content

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ (Formula, Rally, 2-4 τροχοί γενικά)


Macross
 Share

Recommended Posts

Περίμενε και το HRV της Χοντα, δεν έχω διευκρινίσει αν θα έρθει ηλεκτρικό αμιγώς. Απλά σχεδιαστικά το κάνανε ωραίο. Ξεφεύγει όμως στις τιμές η Χοντα 

Στη θέση σου θα έπαιρνα tucson

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Hades said:

Περίμενε και το HRV της Χοντα, δεν έχω διευκρινίσει αν θα έρθει ηλεκτρικό αμιγώς. Απλά σχεδιαστικά το κάνανε ωραίο. Ξεφεύγει όμως στις τιμές η Χοντα 

Στη θέση σου θα έπαιρνα tucson

https://www.newsbeast.gr/car/arthro/7736572/neo-kia-sportage-ta-prota-skitsa-prin-tin-episimi-parousiasi

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, CHⓇIS said:

Τι φάση; έχει βγει το αυτοκίνητο.. Είναι για άλλες αγορές; 

Αυτό που έβαλες στο λινκ θα είναι αποκλειστικά το Ευρωπαϊκό; καλό φαίνεται αλλά 27-28 χιλιάρικα θα σταξεις

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, CHⓇIS said:

Δν ξερω. Θα δουμε 12 σεπτεμβρη με την εναρξη του πρωταθληματος

Είχες δίκιο τελικά, πάμε για Ευρωπαϊκό sportage με τη μορφή που δείχνουν τα σκίτσα. Γαμαει... Βέβαια στο σκίτσο είναι η έκδοση GT. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Hades said:

Είχες δίκιο τελικά, πάμε για Ευρωπαϊκό sportage με τη μορφή που δείχνουν τα σκίτσα. Γαμαει... Βέβαια στο σκίτσο είναι η έκδοση GT. 

C hrarizei pantos symfona me ta skitsa

Link to comment
Share on other sites

Αμάν με τα αδερφίστικα της FIA!

Αν είναι κάθε φορά που βρέχει να μην παίρνουμε αυτοκίνητο τότε τους χειμώνες δε θα δούλευε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νοίκιασα ένα Κλιό ψιλοκαινούργιο υβριδικό, έκδοση σχεδόν φουλ έξτρα (οθόνη τάμπλετ, κάμερα πίσω, κλπ). Μαλάκα σχεδόν διαστημόπλοιο μπροστά στην (πιο ακριβή) Τζουλιετα του 2018. Ρισπεκτ, και τους θεωρούσα γτπ. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το τοπικ  @Hades
Κάτοχος vitara gl+ mild hybrid από τον Απρίλη.

Στα + η οδηγική συμπεριφορά, η καλή ροπή και η κατανάλωση (μικτή στα 5000km 6.6l.

Στα - μου έβγαλε θόρυβο στο ταμπλό (το ρύθμισα στη suzuki) κι ο χώρος αποσκευών που είναι μικρότερος συγκριτικά με τα υπόλοιπα suv.

Ο, τι θες ρώτα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, agelos said:

Τώρα είδα το τοπικ  @Hades
Κάτοχος vitara gl+ mild hybrid από τον Απρίλη.

Στα + η οδηγική συμπεριφορά, η καλή ροπή και η κατανάλωση (μικτή στα 5000km 6.6l.

Στα - μου έβγαλε θόρυβο στο ταμπλό (το ρύθμισα στη suzuki) κι ο χώρος αποσκευών που είναι μικρότερος συγκριτικά με τα υπόλοιπα suv.

Ο, τι θες ρώτα.

Το ζαχαρώνω μήνες Άγγελε... Αλλά εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν το έχω αγοράσει. Στο gl+ έχω καταλήξει και εγώ γιατί είναι και η πιο οικονομικά συμφέρουσα έκδοση. 

Στα - βάζω και το συντηρητικό ταμπλό με τα σκληρά πλαστικά αλλά η εργονομία είναι ικανοποιητική. Επίσης περνάει εξωτερικός θόρυβος στην καμπίνα αλλά αυτό προσωπικά δε με ενοχλεί γιατί μου αρέσει το μουγκρισμα του κινητήρα. Φυσικά ισχύει και το μικρό πορτ μπαγκαζ με 375 λίτρα αν και χωρίς την εταζερα είναι οκ λόγω τετραγωνικου σχήματος. 

Ερωτήσεις: αν και νέα σχετικά τεχνολογία τα mild hybrid τα εμπιστεύεσαι; 

Κερδίζεις στην κατανάλωση εντός πόλης; 

Εκτός με μέση ταχύτητα 130-140 πόσο καις; 

Ποιο χρώμα έχεις; 

Γιατί vitara και όχι s cross;

Ποια αλλά αυτοκίνητα είδες και κατέληξες στο vitara; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hades said:

Το ζαχαρώνω μήνες Άγγελε... Αλλά εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν το έχω αγοράσει. Στο gl+ έχω καταλήξει και εγώ γιατί είναι και η πιο οικονομικά συμφέρουσα έκδοση. 

Στα - βάζω και το συντηρητικό ταμπλό με τα σκληρά πλαστικά αλλά η εργονομία είναι ικανοποιητική. Επίσης περνάει εξωτερικός θόρυβος στην καμπίνα αλλά αυτό προσωπικά δε με ενοχλεί γιατί μου αρέσει το μουγκρισμα του κινητήρα. Φυσικά ισχύει και το μικρό πορτ μπαγκαζ με 375 λίτρα αν και χωρίς την εταζερα είναι οκ λόγω τετραγωνικου σχήματος. 

Ερωτήσεις: αν και νέα σχετικά τεχνολογία τα mild hybrid τα εμπιστεύεσαι; 

Κερδίζεις στην κατανάλωση εντός πόλης; 

Εκτός με μέση ταχύτητα 130-140 πόσο καις; 

Ποιο χρώμα έχεις; 

Γιατί vitara και όχι s cross;

Ποια αλλά αυτοκίνητα είδες και κατέληξες στο vitara; 

- Επιβεβαιώνω για τον εξωτερικό θόρυβο. Εθνική στα 120+ περνάει στην καμπίνα.

- Για mild hybrid αξιοπιστία δεν γνωρίζω. Θεωρητικά σε μια 8ετια θα πηγαίνω για αλλαγή μπαταρίας.

- Το mild hybrid βοηθάει τον κινητήρα όταν θες περισσότερα γκάζια.

- Εκτός με 130 είμαι κάτω από τη μέση κατανάλωση σίγουρα, δεν έχω συγκρατήσει ακριβή τιμή.

- Χρώμα μαύρο, δεν με εψησαν οι δίχρωμιες (το έχω σε κλειστό γκαράζ)

-  s cross δεν με έψησε εμφανισιακά, ακόμα πιο συντηρητικό.

- απο άλλες μάρκες είδα μόνο t cross. Πιο μικρό εσωτερικά, δεν με έψησε σαν vfm.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, agelos said:

- Επιβεβαιώνω για τον εξωτερικό θόρυβο. Εθνική στα 120+ περνάει στην καμπίνα.

- Για mild hybrid αξιοπιστία δεν γνωρίζω. Θεωρητικά σε μια 8ετια θα πηγαίνω για αλλαγή μπαταρίας.

- Το mild hybrid βοηθάει τον κινητήρα όταν θες περισσότερα γκάζια.

- Εκτός με 130 είμαι κάτω από τη μέση κατανάλωση σίγουρα, δεν έχω συγκρατήσει ακριβή τιμή.

- Χρώμα μαύρο, δεν με εψησαν οι δίχρωμιες (το έχω σε κλειστό γκαράζ)

-  s cross δεν με έψησε εμφανισιακά, ακόμα πιο συντηρητικό.

- απο άλλες μάρκες είδα μόνο t cross. Πιο μικρό εσωτερικά, δεν με έψησε σαν vfm.

 Πόσα χρόνια σου έδωσαν εγγύηση για τη μπαταρία, 3;

Ίσως στην 15ετια θέλει αλλαγή αλλά το κόστος θα είναι πολύ χαμηλό.. 

Έχει διαπιστωθεί πρόβλημα με τη μπαταρία του puma την οποία αρχικά είχαν τοποθετήσει δίπλα στο megabox που διαθέτει το αυτοκίνητο και τράβηξε υγρασία και αναγκάστηκαν να την τοποθετήσουν κάτω από το κάθισμα του οδηγού. Με τη Ford να δίνει 2-3 χρόνια εγγύηση για τη μπαταρία όταν η Toyota σε strong hybrid δίνει 10. 

Θεωρητικά και πρακτικά σίγουρα κερδίζεις στην κατανάλωση και στη μείωση των ρύπων και φυσικά δεν έχεις τέλη. 

Εκθεσιακό vitara μαύρο gl+ με 150 χλμ μου το έδινε ο άλλος 19.000. Έμπορος 

Επισης εδώ Θεσσαλονίκη ο ένας από τους 3 εμπόρους suzuki έχει το glx το γαλάζιο πάγου στα 22000. Εκθεσιακό. Με τρώει να πάω να το πάρω αλλά κάπου φρενάρω και περιμένω μήπως έρθει η 5η γενιά σε 3-4 μήνες και ξενερώσω που βιάστηκα 

Link to comment
Share on other sites

T cross δεν το λες και vfm στα 20-21 είναι... Με 23 παίρνεις t roc που επίσης το βλέπω αλλά η vw δίνει νομίζω 2 χρονια εργοστασιακή εγγύηση 🤣🤣 

 

Link to comment
Share on other sites

Το γαλάζιο πάγου είναι το μόνο που μου άρεσε σε διχρωμία.

Μπαταρία δεν ρώτησα, αλλά υποθέτω 5 χρόνια?

Το νέο vitara, αν ισχύουν οι φώτο που βλέπω δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά. Βέβαια θα είναι full hybrid, λιγότερη καταναλωση αλλά και πιο ακριβό.

T roc δυνατό, το έχει ο κουμπάρος μου. Αλλά 2 χρόνια εγγύηση, μακριά.

Το chr της Toyota το είδες? Όμορφο, οικονομικό σε κατανάλωση πολύ αλλά πιο ακριβό. Και λιγο κλειστοφοβικο. Αλλά Toyota, εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, agelos said:

Το γαλάζιο πάγου είναι το μόνο που μου άρεσε σε διχρωμία.

Μπαταρία δεν ρώτησα, αλλά υποθέτω 5 χρόνια?

Το νέο vitara, αν ισχύουν οι φώτο που βλέπω δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά. Βέβαια θα είναι full hybrid, λιγότερη καταναλωση αλλά και πιο ακριβό.

T roc δυνατό, το έχει ο κουμπάρος μου. Αλλά 2 χρόνια εγγύηση, μακριά.

Το chr της Toyota το είδες? Όμορφο, οικονομικό σε κατανάλωση πολύ αλλά πιο ακριβό. Και λιγο κλειστοφοβικο. Αλλά Toyota, εγγύηση.

Ουσιαστικά ο όρος hybrid είναι ένα εμπορικό τρικ των εταιρειών μιας και μιλάμε για mild hybrid εκτός από τα μοντέλα της Toyota και το Kona που έχει επιλογή full hybrid. Επισήμως δεν έχει διαρρεύσει κάτι αναφορικά με το πως θα είναι το νέο vitara, έχω δει κάτι φωτογραφίες αλλά πιστεύω πως δε θα είναι έτσι. Επίσης λόγω συνεργασίας με Toyota ελπίζω να μη δούμε παρόμοιο σκάφος με κάποιο μοντέλο όπως έχει γίνει με το a cross (βλεπε rav4) και το baleno - starlet. Δε με ενδιαφέρει full hybrid γιατί ξεφεύγει η τιμή όπως είπες. 

Γενικά όλα τα ιαπωνικά για να μην πω τα ασιατικα είναι εγγύηση. Είμαι σε τρομερό δίλημμα, κρατάω στάση αναμονής και περιμένω και @CHⓇISνα πάρει το νέο sportage να μας πει εντυπώσεις 😁

Link to comment
Share on other sites

Μαλάκες το Κλιό μέχρι 50χλμ/ώρα πήγαινε μπαταρία μόνο. Δεν κρατάει πολύ, αλλά ξεπαρκαρεις μανουβραρεις επιταχύνεις σαν Τεσλα. Lane assist έστριβε μόνο του, adaptive cruise control δεν το κατάφερα να δουλέψει αλλά λογικά υπάρχει, ε, ρισπεκτ το τι έχουνε φτιάξει ήδη σε ένα μικρό και όχι πανάκριβο αυτοκίνητο πόλης. Ίσως τα Megane/Capture να γαμάνε κι όλας.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ είναι το κλιο.

Αδη δύο συμβουλές. Ο τι κι αν πάρεις, παρτο αυτόματο. Μετάνιωσα ήδη που δεν το έκανα. Είναι τεράστια ευκολία, ιδίως εντός πόλης.

Επίσης κάνε μικτή ασφάλιση, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, agelos said:

Σούπερ είναι το κλιο.

Αδη δύο συμβουλές. Ο τι κι αν πάρεις, παρτο αυτόματο. Μετάνιωσα ήδη που δεν το έκανα. Είναι τεράστια ευκολία, ιδίως εντός πόλης.

Επίσης κάνε μικτή ασφάλιση, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Μια φορα οδήγησα αυτόματο, σε τεστ drive το c4 c cross το καινούργιο. Είναι απίστευτα βολικό είναι η αλήθεια....

Για αρχή τουλάχιστον σε νέο αμάξι το σκέφτομαι μικτή γιατί δεν έχω και πυλωτή..

Το vitara πλέον δε βγαίνει με αυτόματο κιβώτιο, περιμένουν το νέο μοτέρ full hybrid που είναι αυτόματο αλλά όπως είπαμε θα ειναι γύρω στα 25k.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, agelos said:

Είσαι σίγουρος για το αυτόματο?

Μέχρι και Απρίλη έβγαινε κανονικά.

Agele to 1400 4x4 exeis? 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, agelos said:

Είσαι σίγουρος για το αυτόματο?

Μέχρι και Απρίλη έβγαινε κανονικά.

Εγώ που πήγα λίγο πριν το Πάσχα, πλέον δε βγαίνει γιατί περιμένουν 1.5 full hybrid κινητήρα της Toyota (πιθανώς αυτό που θα έχει το yaris cross).

Μου δίνανε σε προσφορά ηλιοροφη +400 ευρώ στην έκδοση glx όμως. Με την gl+ είσαι οκ με την οθόνη multimedia; 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Hades said:

Εγώ που πήγα λίγο πριν το Πάσχα, πλέον δε βγαίνει γιατί περιμένουν 1.5 full hybrid κινητήρα της Toyota (πιθανώς αυτό που θα έχει το yaris cross).

Μου δίνανε σε προσφορά ηλιοροφη +400 ευρώ στην έκδοση glx όμως. Με την gl+ είσαι οκ με την οθόνη multimedia; 

Αν καταλήξεις σε glx και σου δίνουν ηλιοροφη με 400 παραπάνω, παρτο.

Έχουμε ηλιοροφη στο swift, μετράει.

Η οθόνη είναι απλά οκ.

ΥΓ. Σήμερα είδα πρώτη γρατζουνιά, μικρό βαθουλωμα στην πίσω πόρτα, γτχκτπμ.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×