Jump to content

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ (Formula, Rally, 2-4 τροχοί γενικά)


Macross
 Share

Recommended Posts

12 minutes ago, agelos said:

Άδη, πόσο βγαίνει το πουμα?

1.0 125 st line 6χυτο, λευκό χρώμα, με το κλειδί στο χέρι 21800. Μαξ 4 μήνες παράδοση, δώρο συναγερμός και φιμε κρυστάλλους. Το 0,99% επιτόκιο για 5 χρόνια αποπληρωμή έληξε εχθές. τώρα είναι 2.6% νομίζω για κάποιον που θέλει χρηματοδότηση. 

Εργοστάσιο Ρουμανία. Σε ένα γκρουπακι ελληνικό για πουμα είδα κάποια θεματακια, μέχρι και σβήσιμο κινητήρα εν κινήσει στην εθνική οδό που έτυχε σε 3-4, στην παρτίδα που ήρθε περίπου τον Απρίλη 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Hades said:

1.0 125 st line 6χυτο, λευκό χρώμα, με το κλειδί στο χέρι 21800. Μαξ 4 μήνες παράδοση, δώρο συναγερμός και φιμε κρυστάλλους. Το 0,99% επιτόκιο για 5 χρόνια αποπληρωμή έληξε εχθές. τώρα είναι 2.6% νομίζω για κάποιον που θέλει χρηματοδότηση. 

Εργοστάσιο Ρουμανία. Σε ένα γκρουπακι ελληνικό για πουμα είδα κάποια θεματακια, μέχρι και σβήσιμο κινητήρα εν κινήσει στην εθνική οδό που έτυχε σε 3-4, στην παρτίδα που ήρθε περίπου τον Απρίλη 

Τετοια φαση ειχε παθει κ ο πανθερ με φορντ νομιζω

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CHⓇIS said:

Τετοια φαση ειχε παθει κ ο πανθερ με φορντ νομιζω

Εγώ 12 χρόνια που έχω Ford focus mk2 έναν ιμάντα χρονισμού άλλαξα και μια υγρασία μάζεψε το ταμπλό οργάνων με αποτέλεσμα να ενεργοποιεί το abs και γενικά να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια, εν κινήσει. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν μάζεψε υγρασία, μου φάνηκε κουλό, γενικά αξιόπιστα τα Ford. Δε ξέρω γιατί στο puma βγήκαν βλάβες, πατάει και στην πλατφόρμα του fiesta, με γνωστό κινητήρα. Μάλλον λόγω Ρουμανίας 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nickpes21 said:

Αυτό με τους 4 μήνες μην το δένεις κομπο

Δυστυχώς υπάρχει το θέμα με την έλλειψη ημιαγωγών και είναι παγκόσμιο... Εκτιμώ ότι μέσα 2022 θα ομαλοποιηθεί. Σίγουρα και από την αντιπροσωπεία σου λένε μαξ 4 μήνες για να το κλείσεις και να πάρουν προκαταβολή.. 

Θα περιμένω το νέο vitara με τον κρις, αν δε ξεφύγει η τιμή θα το κλείσω. 🇯🇵

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να ομαλοποιηθει η κατάσταση με τους ημιαγωγούς εντός του 22...

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, agelos said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να ομαλοποιηθει η κατάσταση με τους ημιαγωγούς εντός του 22...

Ισχυει οτι υπαρχει νομος ππου οι εμβολιασμενοι προηγουνται? 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

@agelos το vitara θέλει στρώσιμο; μου είπαν ότι οι κινητήρες πλέον έρχονται "στρωμένοι". Σου ανέφεραν κάτι όταν το παρέλαβες; 

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση θα ομαλοποιηθει κάποια στιγμή το 23... Το 22 θα είναι τα ίδια, χάλια. Ήδη κάποιες αντιπροσωπείες δίνουν ανοιχτό χρόνο παράδοσης. 

Καλο το puma γενικά, τυχαία προβλήματα θα βρεις παντού, χθες μιλάγαμε για ένα mini που ήρθε καινούριο με χαλασμένο σασμάν 😂

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Hades said:

@agelos το vitara θέλει στρώσιμο; μου είπαν ότι οι κινητήρες πλέον έρχονται "στρωμένοι". Σου ανέφεραν κάτι όταν το παρέλαβες; 

Μου είπαν όχι, αλλά ακόμα συντηρητικά το πάω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το manual δεν γράφει για στρώσιμο; Κι εγώ όταν πήρα τον κουβά (5/2018) ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπανε όχι μωρέ, πλέον είναι ήδη, αλλά μέσα στο μανιουαλ γράφει τα πρώτα 1000χλμ να είναι στρώσιμο. Γενικώς γτπ. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zara said:

Το manual δεν γράφει για στρώσιμο; Κι εγώ όταν πήρα τον κουβά (5/2018) ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπανε όχι μωρέ, πλέον είναι ήδη, αλλά μέσα στο μανιουαλ γράφει τα πρώτα 1000χλμ να είναι στρώσιμο. Γενικώς γτπ. 

Και τα manuals και στα επίσημα site γράφουν στα ψιλά γράμματα ότι θέλει συντηρητική οδήγηση 2-3k χιλιόμετρα. Όχι πάνω απο 3k στροφές. 

Link to comment
Share on other sites

@CHⓇIS τρέχει μια καλή εκπτωτική προσφορά στη hyundai, αύριο θα πάω στη Βελμαρ για test drive στο Kona. Με έψησε πολύ το N Line ( όχι με τα 198 άλογα) 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, CHⓇIS said:

Ειδα ενα απο κοντα. Πολυ καλο φαινεται

Το N Line δείχνει φοβερό facelift. Κάλεσα σήμερα να επιβεβαιώσω ότι φέρνουν έκδοση με 1.0 120 άλογα. 21600 με μεταλλικό χρώμα, με το κλειδί στο χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν. 

Hyundai kona n line 1.0 120 άλογα. Κινητήρας βενζίνης, τιμή 21600. Παράδοση 2.5 μήνες 

 Mild hybrid 1.0 120 άλογα τιμή 22500. Παραδοση 5+ μήνες. Τέλη κυκλοφορίας και τα 2 από 85 ευρώ. Διαφορά στην κατανάλωση περίπου 0,4 lt/100km

Κόστος service σε 4ετια περίπου 650 ευρώ (μεγάλο - μικρό). 

Γνώμες;;; αξίζει τελικά να πάρεις mild hybrid η είναι απάτη; στην περίπτωση μας έχουμε τέλη και στο mild hybrid... Εκτός αν έλεγε μαλακιες ο πωλητής 

Link to comment
Share on other sites

Αφού βρήκαμε λοιπόν τον εκλεκτορα του πάγκου πάμε στα δικά μας @CHⓇIS το λιγουρευεσαι;;; 

Αν και σκέφτομαι σοβαρά να κάνω την υπέρβαση και να πάω στη hybrid έκδοση του. 

 

received_345425567368947.jpeg

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, agelos said:

Από χώρους τι λέει?

Το οδηγήσες? Ροπή? Ηχομόνωση? Κατανάλωση?

Χώροι στο εσωτερικό καλοί, πορτ μπαγκαζ μέτρια πράγματα, 374 lt. Δε μπόρεσα να το οδηγήσω γιατί γινόταν της μουρλής από κόσμο. Θα προσπαθήσω για Δευτέρα μη ροπή στον βενζινοκινητηρα είναι στα 170 Nm, τουρμπάκι οπότε θα ανοίγει. Η κατανάλωση είναι ίσως πιο πάνω από τον μέσο όρο αν τον θέσουμε στα 5.5. Χωρίς να ζορίζουμε το γκάζι, εντός πόλης 6-7 πιστεύω και εκτός 5-5.5. Σκεφτομαι, αν αποφασίσω για full hybrid να δώσω 2.5 χιλιάρικα παραπάνω και να πάω σε αυτή την έκδοση. Έχουν μια προσφορά από ό,τι έμαθα στα 24000 η πρώτη έκδοση kona hybrid 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CHⓇIS said:

Ψιλοτουμπανο φαινεται. Ειναι χαμηλο ε? 

Όχι, απλώς το performance δείχνει έτσι. 

received_1075172366569790.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χαμηλό είναι συγκριτικά με τα υπόλοιπα SUV. 

Ως προ το υβριδικό ή όχι, μοναδικό κριτήριο πρεπει να είναι το ποσα χλμ κανεις το μήνα. Αμα η διαφορά βενζινοκινητου με υβριδικου είναι πανω απο 2-3Κ.

Εγώ το c-HR το πηρα βενζίνη 1.2Τ. Το υβριδικό είχε 5Κ διαφορά. Τα οποία για να τα κανω απόσβεση έπρεπε να κάνω 20.000 χλμ τον χρόνο για 6 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×